22.01.2018
ו' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
22.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
"שרביט קסמים": כל הספקות יורטו

אם הכל יתנהל מעתה כמתוכנן, יהפוך ה"שרביט" למבצעי בעוד כשנתיים • כאשר יושלמו כל המערכות יהיה לישראל מרכז יירוט טילים ארצי

יואב לימור

רגע שיגור הטיל
|
צילום: משרד הביטחון

הרבה מאוד שמחה היתה בניסוי המוצלח של "שרביט קסמים" שנערך לאחרונה בשדה הניסויים של חברת רפאל בנגב. אחרי שנים של פיתוח, שלווה בלא מעט תקלות וסימני שאלה תקציביים, יורטה הרקטה התוקפת, ואיתה יורטו גם כל הספקות.

אם הכל יתנהל מעתה כמתוכנן, יהפוך ה"שרביט" למבצעי בעוד כשנתיים, ויצטרף אל ה"חץ" שמעליו ואל "כיפת ברזל" שמתחתיו במערך ההגנה האקטיבית של שמי ישראל. על פי התפיסה החדשה, שמתגבשת כיום בחיל האוויר, כאשר יושלמו כל המערכות יהיה לישראל מרכז יירוט טילים ארצי, שיאתר את המטרות, יברור ביניהם וייחד את הטיל המיירט המתאים לכל מטרה. "חץ" (2 ו-3) לטילים ארוכי הטווח, "שרביט קסמים" לטווח הבינוני, "כיפת ברזל" לטווח הקצר (אף ששדרוגי התוכנה האחרונים איפשרו לה להרחיב משמעותית את טווח הגילוי והיירוט). בכך אמורה ישראל להיות מוגנת מכלל איומי הטילים, ובעצם לייתר כמעט לגמרי את אמצעי הלחימה העיקרי שמופנה נגדנו מצד מדינות וארגוני טרור.

על השרביט ופועלו מאולפן "ישראל היום"צילום: אגף דוברות, משרד הביטחון

לא סתם פורסמה ההודעה על הניסוי המוצלח אמש, אחרי שהסתיים מבצע "עמוד ענן", אבל לפני שהוא נשכח לגמרי מלב. מערכת הביטחון, לא בתמימות, יודעת שבעקבות הביצועים המוצלחים מאוד של כיפת ברזל במהלך הלחימה בדרום, ואל מול כמות החיים שהצילה והיקף הנזק שחסכה, יהיה קשה מאוד לומר לא לדרישות התקציביות שילוו את המשך הפיתוח וההצטיידות של התוכנית הרב-שכבתית להגנה מפני טילים. עד למבצע האחרון היה מתנהל הריטואל הקבוע בין אנשי הביטחון לאנשי האוצר, אלה דורשים מימון חיצוני ואלה דורשים מימון מתקציב המערכת, ולבסוף בא הדוד החביב והנדיב מאמריקה ותורם את רוב הכסף; עכשיו אין מצב שהממשלה לא תחתום על הצ'ק, כי מי שלא משקיע היום ב"שרביט קסמים" לא יירט M600 מלבנון בעוד שלוש שנים.

בהיבט הזה מדובר במבחן בגרות לא רק ליכולת המבצעית של המערכת, שהוכחה (ולאלה שמצליחות בניסויים), אלא גם ליכולת קבלת ההחלטות הלאומית. אם באמת מדובר בפרויקט חיוני, צריך לשים אותו בעדיפות עליונה; המתמטיקה פשוטה: כסף שיושקע היום יחסוך חיים מחר.

*   *   *

לראשונה: יירוט מוצלח למערכת "שרביט קסמים"

אחרי ההצלחה של כיפת ברזל - התקדמות משמעותית בתוכנית ההגנה הרב-שכבתית • המערכת, שתתמודד עם רקטות מטווח בינוני, צפויה להפוך למבצעית ב-2014

אחרי ההצלחה העצומה של כיפת ברזל, בשורה מעודדת נוספת: משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים ביצעו ניסוי יירוט מוצלח ראשון למערכת "שרביט קסמים". בכך השלימה מערכת הביטחון את סבב ניסויי הפיתוח הראשוני של המערכת. ההערכה היא שהמערכת תהיה מבצעית כבר ב-2014.

מערכת שרביט קסמים נועדה להעניק למדינת ישראל שכבת הגנה נוספת מפני טילים לטווח קצר ובינוני ובכך לאפשר עיבוי מערך ההגנה מפני איומי הטילים והרקטות. היא מצטרפת למערכת כיפת ברזל שהוכיחה עצמה בסבבי ההסלמה האחרונים בדרום, ובעיקר במבצע "עמוד ענן", וכן למערכת החץ 2 הפעילה והחץ 3 הנמצאת בשלבי פיתוח.

הניסוי בוצע בימים האחרונים בשדה ניסויים של מערכת הביטחון בנגב, בשיתוף עם האמריקנים, שמממנים חלק נכבד מהפרויקט. זהו ניסוי ראשון במערכת המפותחת בעבור משרד הביטחון ע"י חברת רפא"ל וחברת רית'יאון האמריקנית. בעתיד צפויים ניסויים נוספים.

בכיר במשרד הביטחון ציין אתמול: "בניסוי שוגרה מטרה המדמה איומים רלוונטיים, שנתמכה על ידי מערך סנסורים. המיירט יצא לדרך ופגע בול במטרה. ההצלחה מבטיחה את היכולת להתקדם בפרויקט. למערכת יש יכולת מופלאה ליירט רקטות לטווח קצר וארוך, ובהמשך ליירט אמצעים נוספים".

לדברי הבכיר, המערכת בנויה לא בצורה של סוללות כמו מערכת כיפת ברזל, אלא מספקת הגנה ארצית. המכ"ם שבו היא משתמשת דומה למכ"ם החדש של כיפת ברזל. עלות כל טיל מיירט של שרביט קסמים גבוהה יותר מעלותו של מיירט של כיפת ברזל.

"אותר משלוח פאג'רים לעזה"

שר הביטחון אהוד ברק הוציא אתמול הודעה, ולפיה הוא מברך היום את אנשי התעשיות הביטחוניות המעורבות בפיתוח שרביט קסמים, ואמר כי הבשלת התוכנית תהיה נדבך משמעותי בתוכנית ההגנה הרב-שכבתית. לפי ברק, "ההצלחה הגדולה של כיפת ברזל מבהירה מעל לכל ספק את החשיבות העצומה שיש למערכות ההגנה מפני טילים. ישראל מובילה בעולם בתחום זה בזכות אנשי התעשיות הביטחוניות".

בתוך כך, ה"סאנדיי טיימס" הבריטי פירסם אתמול כי לווייני ריגול ישראליים איתרו בשבוע שעבר משלוח איראני של טילים ואמצעי לחימה נוספים המיועדים להגיע לעזה. על פי הפרסום, הלוויינים איתרו ספינה בנמל איראני בזמן שהועמסה, ככל הנראה, בטילי פאג'ר 5 בעוד הצדדים עמלים על הפסקת אש.

 אלי לאון ולילך שובל, כתבתנו לענייני צבא

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: