24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר

גילה גמליאל

לוד

עיר עם עתיד

האלימות שהתפרצה בחודשים האחרונים בלוד המריצה אותי לסייר בעיר ולראות מקרוב את מה שלא רואים על מסכי הטלוויזיה.

במהלך סיורי פגשתי חברי גרעין התיישבות שקבעו את מקום מגוריהם בעיר. הגרעין מונה כ?300 משפחות. חבריו הם אקדמאים, בעלי מקצועות חופשיים ואנשי חינוך. הם הגיעו לעיר מתוך תחושת שליחות, רצון לשנות את פניה ולשפרה. ילדיהם של חברי הגרעין לומדים עם התושבים המקומיים ורבים מהם עובדים במערכת החינוך. הם הקימו רשת מעונות יום ובאופן כללי נטמעו היטב בעיר.

הצעירים האלה נקלטו בתוך השכונות הקשות ביותר בעיר, יצרו יחסים קרובים עם התושבים ויזמו פעילויות רבות בתוך הקהילה. הם מספרים על השפעה של ממש במקומות שבהם הם גרים. צעיר אחד סיפר לי ששכנתו נהגה להשליך את הזבל מקומה רביעית אל מכל ה"צפרדע". לאחר כמה חודשים שבהם ראתה אותו יורד עם הזבל, החלה גם היא לנהוג כמוהו. מדובר לכאורה בדוגמה קטנה, אולם דוגמה זו מייצגת התחלה של שינוי מהותי הרבה יותר בהמשך.

בסיורי בעיר ראיתי פנים אחרות של לוד. פנים שאינן מוצגות בתקשורת. פנים שמייצגות תקווה ומבט לעתיד. כשעליתי למרפסת הבית של אחת המשפחות ראיתי את גורדי השחקים של תל אביב, במרחק נגיעה.

מצוקת הדיור ההולכת וגוברת, חוסר היכולת של זוג צעיר ממוצע לקנות בית, הביקוש הגובר לדיור במרכז הארץ ועתודות קרקע מוגבלות - כל אלו מחייבים אותנו לחשוב על פתרונות יצירתיים ועל השבחת המשאבים הקיימים. והנה, מתחת לאפנו ממש, מונח פתרון שיספק מגורים לאלפי זוגות צעירים במחיר נמוך בהרבה מערים אחרות בגוש דן.

אפשר להפוך את לוד לעיר הצעירים של מדינת ישראל. עיר משגשגת ותוססת עם אחוזי פשיעה נמוכים. הפיכת לוד לעיר הצעירים של ישראל תספק פתרון לשתי בעיות בוערות וכואבות. מחד גיסא יינתן פתרון דיור במחיר הוגן יחסית לזוגות צעירים שמעוניינים לגור במרכז אך ידם אינה משגת. מאידך גיסא תינתן זריקת מרץ בדמות מסה של צעירים איכותיים מהמעמד הבינוני שיובילו את העיר ויהפכו אותה לאטרקטיבית.

המקטרגים יגידו כי האלימות והפשיעה הקשים בלוד ימנעו מהחזון הזה להתגשם. ברם, קיימות דוגמאות בעולם לערים במצבה של העיר לוד, שבהן כניסתה של אוכלוסייה איכותית לצד הזרמת המשאבים הנכונים מטעם הממשל המרכזי הצליחו למגר את הפשע ולשנות את פניהן.

העיר הובוקן שבניו ג'רזי היא דוגמה מצוינת לתהליך כזה. הובוקן, הממוקמת על הגדה שמנגד למנהטן, רחוקה ממנה מרחק של חמש דקות נסיעה במעבורת. הובוקן היתה במשך שנים עיר פשע, אלימות וסחר בסמים. מחירי הדירות בעיר היו נמוכים מאוד ותושביה היו בעיקר מובטלים, עניים וגורמים עבריינים. אט אט החלו לעבור להובוקן צעירים מהמעמד הבינוני, כאלו שעבדו במנהטן ולא יכלו להרשות לעצמם לקנות דירה בעיר. הרשויות של ניו ג'רזי זיהו את הפוטנציאל, בנו פרויקטים חדשים לדיור, שיפצו את העיר, פתחו מסעדות, חנויות ובתי קפה והגבירו את האכיפה המשטרתית. זה לא קרה ביום אחד ואפילו לא בשנה, אך היום הובוקן היא עיר צעירה, פורחת ובטוחה עם אחוזי פשיעה נמוכים מאוד. לוד יכולה להיות ההובוקן שלנו.

הכותבת היא סגנית שר לענייני צעירים במשרד ראש הממשלה

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: