24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018

כותרות היום

שתף ב-facebook | שלח לחבר

דן שפירו

תמיכה בלתי מתפשרת

ההסלמה האחרונה בעזה המחישה לעולם את המציאות הנוראה שבה אזרחי ישראל חיים כבר שנים: טילים שמשגרים ארגוני טרור כדי לפגוע באזרחים, טילים שהורגים ופוצעים, זורעים אימה ומשבשים את שיגרת היום-יום. כל אימת שהמחבלים מכים בישראל, הישראלים הם אלה שיוצאים לחזית, לבושי מדים או בפיקוד העורף. ואולם אני גאה בתפקיד שמילאה ארה"ב על מנת להבטיח את זכותה של ישראל להגנה עצמית ולסיום ירי הטילים, להרגעת הסכסוך ולשמירת שלומם של אזרחי ישראל. שיתוף הפעולה שנקטנו לאחרונה הוא אחת הדוגמאות הטובות ביותר מהזמן האחרון לאופן שבו תמיכתה של ארה"ב בביטחונה של ישראל, במקביל לתיאום הדוק בין הממשלות, מצליחה לשרת נאמנה את האינטרסים המשותפים של שני הצדדים.

הצהרותיה ופעולותיה של ארה"ב בשמונת ימי העימות חזרו והדגישו עד כמה מחויבת ארה"ב לביטחונה של ישראל, לזכותה וליכולתה להגן על אזרחיה מפני טרור. חרף היותם באמצע סיור היסטורי באסיה, הנשיא אובאמה ומזכירת המדינה קלינטון לא הסירו לרגע את עיניהם מהמזרח התיכון וניהלו שיחות טלפון ודיונים בלתי פוסקים בנושא. בעת שמזכירת המדינה קלינטון דירבנה את עמיתיה ברחבי העולם לתמוך במאמצינו להרגעת העימות, הנשיא אובאמה שוחח כמה פעמים עם ראש הממשלה נתניהו. בשיחות אלה התעדכן הנשיא במתרחש בשטח, ייעץ והבטיח לראש הממשלה שארה"ב עומדת מאחורי זכותה של ישראל להגן על עצמה לנוכח אלפי טילים שנורו אל אזרחיה מרצועת עזה. מעבר לשיחות אלה, מרגעיו הראשונים של מבצע "עמוד ענן" פירסמו הנשיא, מזכירת המדינה קלינטון והשגרירה באו"ם סוזן רייס הצהרות פומביות נחושות וברורות, המביעות תמיכה בלתי מסויגת בזכותה של ישראל להגנה עצמית. הצהרות אלה מילאו תפקיד קריטי בהשפעה על דעת הקהל הבינלאומית, גיוס תמיכה ממדינות אחרות ושמירה על מוקד המאמצים: הפסקת ירי הטילים מעזה.

בד בבד היה צורך בתיאום הדוק בין שתי הממשלות כדי ליצור, בעזרתה של מצרים, את המרכיבים להפסקת אש מוצלחת. ערוצי התקשורת הפתוחים - לעיתים בשעות מוזרות של היום והלילה ובאזורי זמן שונים בעולם, מוושינגטון עד ירושלים ובנגקוק, סייעו ביצירת הסכם הפסקת אש שישים קץ לירי הטילים על ידי חמאס ופלגים אחרים בעזה, אבל בדרך שתבטיח את הביטחון והאינטרסים המדיניים של ישראל, כמו גם של ארה"ב. התיאום הניב את ביקורה של גב' קלינטון בישראל להכנת ביקורה בקהיר, אשר בסופו של דבר הביא להסכם הפסקת האש.

המחויבות של ממשל אובאמה ושל הנשיא עצמו אינה חדשה. ב-2008, כאשר אובאמה, אז סנאטור מכהן, ביקר בדרום ישראל, הוא היה עד לפחד ולטראומה בעיניהם של תושבי שדרות. לאחר שנוכח בכך במו עיניו, הצהיר אובאמה שלו היה צריך להגן על בנותיו מפני אש טילים, היה נוהג בדיוק כמו ישראל. אובאמה גם הכיר במחויבותה של ארה"ב לעשות כל שביכולתה כדי להבטיח שחיי הילדים שפגש יחזרו במהירות לשיגרה, וכי יוכלו לנהל את חיי היום-יום שלהם ללא פחד מטילים ומפגזי מרגמות הנורים לעבר בתי הספר, הבתים, מגרשי המשחקים והאוטובוסים שלהם.

ואכן, המילים שאמר באותו ביקור התממשו עם מינויו לנשיא והפכו למעשים ולסיוע אמריקני של קרוב ל-300 מיליון דולר להאצת הפיתוח והפריסה של כיפת ברזל, מערכת ההגנה מפני טילים. מילים לא יוכלו לתאר את הצלחתה של כיפת ברזל: לא רק שהצילה חיים רבים ומנעה אין ספור פציעות ונזק לרכוש, המערכת סיפקה למנהיגי ישראל את הגמישות המדינית והצבאית הדרושה כדי להגיע לתוצאה המבטיחה את ביטחון אוכלוסיית ישראל.

כאשר אני שואל את עצמי, מנקודת מבט אמריקנית, אילו גורמים איפשרו להשיג הפסקת אש, אני חושב על שלושה גורמים: הראשון הוא התמיכה החזקה והבלתי מתפשרת שלנו בזכותה של ישראל להגנה עצמית. זהו מסר שעליו אנו חוזרים בכל הדרגים, בפורומים ציבוריים ופרטיים, כדי שלא יהיה שום ספק ביחס לתקפותו.

הגורם השני הוא התיאום ההדוק מאוד בין ישראל לארה"ב לגבי פרטי הפסקת האש והצעדים הדיפלומטיים הדרושים לכינונה. הגורם השלישי הוא מעורבות ישירה מצד ארה"ב וישראל עם דרגים שונים במצרים, לרבות כמה שיחות שנערכו במשך השבוע בין הנשיא אובאמה לנשיא מורסי וכן ביקור של משלחות ישראליות בקהיר. מעורבות זו הבטיחה שמצרים תמלא את תפקידה ותשפיע על חמאס להסכים לתנאי הפסקת האש. תפקידה החשוב של מצרים בתיווך בין הפלגים הפלשתיניים והמעמד החיוני שיש לה באזור היו ברורים מאוד במהלך האירועים. המשך הקשר הישיר בין ארה"ב וישראל למצרים חיוני כדי להשיג יציבות ממושכת יותר בעזה ולפתרון האתגרים האזוריים הרבים הנוספים.

יש להבהיר כי הסטטוס קוו שאחרי הפסקת האש אינו פתרון קבע בשום אופן. כל הצדדים נדרשים להגביר את מאמציהם להפסיק את הברחת הנשק לעזה כתחליף לנשק שהושמד או אזל, על מנת למנוע את התחדשות האלימות. על כל הצדדים לפעול באופן עקבי במטרה לחדש את המשא ומתן הישיר להשגת פתרון שתי מדינות, הדרוש להשגת יציבות, ביטחון ושגשוג בני קיימא לישראלים ולפלשתינים כאחד. כמו תמיד, ארה"ב תמשיך להדק את התיאום בינה לבין ישראל ולהפגין תמיכה בלתי מתפשרת בביטחונה של ישראל.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: