24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
לפיד מפצל את השמאל, נתניהו פותח פער אישי

כניסתו של יאיר לפיד לפוליטיקה עושה שמות במחנה השמאל-מרכז, אבל משאירה את הרוב בידי גוש הימין • בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה נתניהו מוביל בפער עצום על פני כל שאר המועמדים

מתי טוכפלד

הסקר נערך ב?10.01.12 בקרב מדגם אקראי מייצג של 620 מרואיינים מכלל אוכלוסיית מדינת ישראל בגילאי 18 ומעלה. הטעות הסטטיסטית במדגם זה היא 3.9%. הסקר נערך באמצעות הטלפון על ידי מחקרי הגל החדש
הסקר נערך ב?10.01.12 בקרב מדגם אקראי מייצג של 620 מרואיינים מכלל אוכלוסיית מדינת ישראל בגילאי 18 ומעלה. הטעות הסטטיסטית במדגם זה היא 3.9%. הסקר נערך באמצעות הטלפון על ידי מחקרי הגל החדש

כניסתו של יאיר לפיד לפוליטיקה עושה שמות במחנה השמאל-מרכז, אך לא משנה מהותית את תמונת המצב הפוליטית בישראל. לו הבחירות היו נערכות היום, היה עדיין בנימין נתניהו זה שמרכיב את הממשלה, והליכוד היה הופך למפלגה הגדולה ביותר בכנסת, עם פער משמעותי על פני כל השאר.

לפי הסקר, שנערך באמצע השבוע על ידי מכון "הגל החדש" עבור "ישראל היום", לו הבחירות היו נערכות כעת, היה הליכוד מקבל 28 מנדטים. על תואר המפלגה השנייה בגודלה היו נאבקות שתי מפלגות: העבודה ומפלגתו החדשה של יאיר לפיד, עם 15 מנדטים לכל אחת. קדימה בפער קטן תחתיהן, אבל עם הקריסה הגדולה ביותר בהשוואה לכוחה הנוכחי, עם 14 מנדטים.

גם ישראל ביתנו מקבלת 14 מנדטים, ואחריה: ש"ס (9), יהדות התורה (5), מרצ (5), הבית היהודי (3), האיחוד הלאומי (2), חד"ש (5), בל"ד (3) ורע"ם-תע"ל (2).

מבחינת המבנה הגושי, גוש הימין-חרדים מגיע ל-61 מנדטים, מה שלא מאפשר לגוש השמאל ולסיעות הערביות להקים גוש חוסם לנתניהו. כשהפער בין הליכוד לשאר כה גדול, אין ספק שמי שיקבל מנשיא המדינה את המנדט להרכיב ממשלה יהיה נתניהו. נתון נוסף שכדאי להתחשב בו: לפיד וקדימה נכנסים אוטומטית בסקר לגוש השמאל, אולם אין זה מחויב המציאות שכך אכן יקרה. ההערכה היא כי אם שאול מופז ינצח בפריימריז לראשות קדימה, עשויה המפלגה להיות שותפה מלאה לממשלת נתניהו הבאה.

הסתייגות נוספת וקריטית: לפיד, כך אפשר להעריך, נמצא כעת בשיא כוחו. אנחנו קרובים מדי להודעתו מכדי לקבל פרספקטיבה. בנוסף, יש לזכור כי לפיד קפץ לזירה באקלים הנוח ביותר מבחינתו, בשיא המחאה האנטי-חרדית ובימים של שקט ביטחוני ומדיני.

רוב הציבור סבור כי הנושא המרכזי בבחירות יהיה יוקר המחיה והמצב הכלכלי (36.2%), לעומת 31.2% הסבורים כי הנושא המרכזי יהיה הנושא הביטחוני. כ-10% סבורים שהנושא המדיני והמו"מ עם הפלשתינים הם שיעסיקו אותנו בבחירות הבאות, ואילו הנתון המפתיע ביותר הוא שרק 9.6% מהציבור חושב שהנושא החילוני-חרדי יהיה הנושא המרכזי. בשורה לא חיובית ללפיד.

אם החלוקה לגושים נעשתה גבולית, הרי שבשאלת ההתאמה לראשות הממשלה לנתניהו אין מתחרים. 38.5% מהנשאלים נקבו בשמו כראוי ביותר. אחריו, בפער עצום, ציפי לבני עם 12.2%, ואחריהם: יאיר לפיד ושלי יחימוביץ' עם 8.5% כל אחד. התוצאה היא תעודת עניות עבור לבני, היחידה מבין האישים המציגה עצמה כמועמדת לראשות הממשלה. הציבור, לפי הסקר, לא סבור כמוה.

משום שתמונת המציאות עשויה להשתנות עד לבחירות, חשוב להדגיש כי הסקר משקף אך ורק את דעת הקהל נכון להיום. בחירות, עדיין אין.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: