24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
גובר המתח: ספינות ארה"ב במפרץ
חזרה לקריאת הכתבה >
שתף ב-facebook | שלח לחבר

בועז ביסמוט

טבעת החנק מתהדקת

איזה צירוף מקרים. שתי נושאות מטוסים אמריקניות משייטות סמוך לחופי איראן ושלישית בדרך, בדיוק כשאיראן מאיימת לסגור את מיצרי הורמוז. מדען גרעין איראני נוסף חוסל בלב טהרן, יפן מצטרפת לחרם הנפט נגד איראן, ורוסיה מזהירה את טהרן מפני העשרת אורניום במתקן גרעיני נוסף. וכל זה - בשבוע אחד.

ובימים הבאים צפוי האיחוד האירופי לדון בסנקציות נגד הנפט האיראני, וגורמים בכירים במערב ימשיכו לנסות לשכנע את סין לרכוש נפט סעודי במקום איראני, ולשכנע את רוסיה להצטרף למאמצים נגד הגרעין האיראני כי האזהרות ממוסקבה רחוקות מלהספיק. וכמובן נשאלת השאלה כיצד תגיב איראן, אם בכלל, אל מול טבעת החנק המתהדקת סביבה.

2012 נראית כמו השנה שבו העולם הבין כי הגרעין האיראני מהווה איום אמיתי. ישראל הצליחה להפוך את זה לעימות בין איראן לקהילה הבינלאומית, ולא עימות ישראלי-איראני כפי שזה היה בעבר. "ישראל, יחד עם הקונגרס האמריקני, הצליחה לגרום לממשל אובאמה לפעול סוף סוף נגד איראן", אמר לי אתמול גורם דיפלומטי מערבי בכיר. הבית הלבן לא רצה להיגרר לעימות בשנת בחירות. הוא יותר מדי חושש מעלייה מטורפת של חבית הנפט. בשביל זה מונעים מהאיראנים את סגירת מיצרי הורמוז. בשביל זה יש נושאות מטוסים.

איראן בלחץ: היא מאשימה את ישראל ומאיימת לנקום. עלי חמינאי, מנהיגה הרוחני, מאיים להגיב על הסנקציות החדשות בסגירת מיצרי הורמוז. אבל הוא יודע היטב כי זה יהיה קאזוס בלי (עילה למלחמה).

המלחמה בעיראק, באפגניסטן ובלוב הוכיחו לאיראנים כי גם במערב יכול "בעל הבית" להשתגע. טהרן גם יודעת כי השכנות הסוניות שלה, בניצוחה של סעודיה, אינן "מזילות דמעה" לנוכח המתרחש אצלה ואף שמחות לסייע, אמנם בדיסקרטיות.

סעודיה, המפיקה 10 מיליון חביות נפט ביום, כבר מתכננת את הגדלת התפוקה. אפילו נמצאה הנוסחה שתרצה את סין ותפגע באיראן: בייג'ין תתנה רכישת הנפט מאיראן במחיר מופחת. לטהרן לא תהיה ברירה והיא תראה את הכנסותיה (80 אחוז מהנפט) צונחות. לזה יש להוסיף את המצב הפנימי המאוד מעורער בתוך איראן, כשהמשטר איבד כל לגיטימיות לאחר שגנב מהעם את הבחירות ביוני 2009.

מרחב התמרון של טהרן מצטמצם והולך. המטבע המקומי צונח, הכלכלה קורסת והחבר מדמשק בצרות צרורות. אז מה כבר אפשר להמליץ לחמינאי ולאחמדינג'אד? אולי איזה טיול תרמילים בדרום אמריקה בזמן שפרויקט הגרעין, למרות הכל, נמשך. אופס, שכחנו שגם השניים האלה בקושי מדברים.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: