21.01.2018
ה' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
היום: פתיחת הפריימריז הרפובליקניים בארה"ב

ההצבעה באיווה תפתח המירוץ שיימשך עד יוני • כרגע מובילים רומני, פול וסנטורום

יוני הרש, כתבנו בארה"ב (צילומים: רויטרס, אי.פי, אי.אף.פי, GettyImages)

מיט רומני
רון פול
ריק סנטורום
ניוט גינגריץ'

אחרי חודשים ארוכים של קמפיין מפרך, אינספור עימותים טלוויזיוניים ושלל מתקפות הדדיות, מגיע רגע האמת של המועמדים הרפובליקנים לנשיאות. היום יתכנסו הוועידות המפלגתיות של מדינת איווה ויכריעו מי יהיה המנצח בהצבעה הראשונה של פריימריז 2012.

אתמול עוד עשו המועמדים את מירב המאמצים על מנת לזכות בכל קול, באחד הקמפיינים הצמודים וההפכפכים שידעה המפלגה הרפובליקנית מעולם. בסקר אחרון שפירסם שלשום המכון למדיניות ציבורית נראה שהמירוץ הוא כרגע תלת-ראשי, כאשר רון פול, מיט רומני וריק סנטורום חולקים את המקום הראשון; פול זוכה ל-20 אחוזי תמיכה, רומני ל-19 וסנטורום ל-18 - מבחינה סטטיסטית שוויון לכל דבר.

וכאילו זה לא מספיק כדי להעיד על מירוץ פתוח לרווחה, סקר שנערך בקרב מתפקדי המפלגה ופורסם בליל שבת מצא עד כמה תמיכת המצביעים נזילה; מתברר כי לא פחות מ-41 אחוזים מהמתפקדים עוד עשויים לשנות את דעתם בשעות האחרונות לפני ההצבעה.

ולמרות זאת, מיט רומני, מושל מסצ'וסטס לשעבר ומי שבסקר המתפקדים זכה בבכורה עם 24 אחוזי תמיכה, שידר אמש ביטחון רב. "ראיתי סקרים בעבר ואני יודע שקשה מאוד לחזות מי ינצח בסופו של דבר, אבל אני מקבל רוח גבית מאוד חזקה", אמר רומני, "אני מרגיש די בטוח. אני לא יודע אם אסיים במקום הראשון, השני או השלישי, אבל אצא מאיווה מעודד".

הסנאטור לשעבר ריק סנטורום, שהפך בימים האחרונים ממתמודד שולי למרכזי, הבטיח כי זוהי רק ההתחלה. "אני מצפה להמשיך לבנות את המומנטום שלי ולהפתיע גם בניו המפשייר (ההצבעה הבאה בפריימריז שתיערך ב-10 בינואר, י"ה)". חבר הקונגרס הבדלני רון פול, שבילה את סוף השבוע האחרון לפני ההצבעה בביתו שבטקסס, שב רק אתמול למלאכת הקמפיין והעריך כי יסיים באחד משני המקומות הראשונים.

ניוט גינגריץ', יו"ר בית הנבחרים לשעבר ומי שהיה עד לפני שבועיים מועמד כמעט ודאי לניצחון באיווה, הודה אתמול כי סיכוייו לזכות קטנים. "אני לא חושב שאני הולך לזכות", אמר גינגריץ', אך הוסיף כי התמיכה של המצביעים באיווה "בתנועה מתמדת".

"לאן שהולכת איווה, הולכת אומה שלמה", טוענת סיסמה שגורה בפוליטיקה האמריקנית. ואכן, מי שיצליח בסופו של דבר לגרוף את מירב התמיכה באיווה יזכה בניצחון חשוב. אלא שמלבד היוקרה שבניצחון בהתמודדות הראשונה, החשיבות המספרית של איווה מוטלת בספק רב.

בוועידות המפלגתיות צפויים להצביע היום קצת יותר מ-100 אלף איש, שקולותיהם יתורגמו ל-28 צירים שיחולקו באופן יחסי בין המתמודדים. לשם המחשה, על מנת לזכות במועמדות הרפובליקנית לנשיאות, זקוק מתמודד לתמיכה של 1,245 צירים. כך שניצחון או הפסד - גם אחרי איווה הדרך של המתמודדים לבית הלבן עדיין ארוכה.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך:
בועז ביסמוט | איווה תסייע במלאכת הניפוי