22.01.2018
ו' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
22.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
נתניהו: פינוי מגרון ייצא לפועל

ראש הממשלה התייחס לפינוי מגרון: "נכבד את החלטת בית המשפט, ובמקביל נמשיך לחזק את ההתיישבות. עשינו זאת בבית אל ונעשה זאת גם במגרון"

מערכת ישראל היום ואפרת פורשר

המאחז מגרון. החלטת הפינוי בידיו של שר הביטחון
|
צילום: דודי ועקנין

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) לפינוי מאחז מגרון, ואומר כי הוא הפינוי ייצא לפועל: "נכבד את החלטת בית המשפט, ובמקביל נמשיך לחזק את ההתיישבות. עשינו זאת בבית אל ונעשה זאת גם במגרון", אמר ראש הממשלה.
 
נתניהו ציין כי אתר הדיור החלופי לתושבי מגרון כבר הוקם וכי הוא מקווה שהדברים ייעשו "בנועם הליכות".

ובינתיים, דריכות רבה שוררת בקרב הנהגת המתנחלים ובמערכת הביטחון לקראת הדיון בבג"ץ ביום שלישי בסוגיית פינוי מגרון. אף שתושבי המאחז חתמו על הסכם של פינוי מרצון והכריזו בעבר כי לא יתנגדו בכוח לפינוי, הם מסרבים בינתיים להתפנות מרצונם וחוששים מפינוי בכוח בימים הקרובים.

המדינה השקיעה עשרות מיליוני שקלים בפיתוח אתרים זמניים בגבעת היקב ובאדם ובעבור התושבים, ובמערכת הביטחון זועמים עליהם ומכנים אותם כפויי טובה. גם בקרב המתיישבים יש מי שמותח עליהם ביקורת.

כזכור, לאחר שנים של דיונים ודחיות קבע לבסוף בג"ץ, במסגרת עתירה של תנועת שלום עכשיו, כי יש לפנות את המאחז מגרון עד 1 באוגוסט. כשבועיים לפני המועד הגישו 17 משפחות מהמאחז עתירה ובה טענו כי חלק מהחלקות במגרון נרכשו כדין ולפיכך לא יפנו את היישוב.

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, קבע דיון נוסף ביום שלישי הקרוב ונתן ארכה לביצוע הפינוי עד למועד זה. בין התושבים למערכת הביטחון שוררת מחלוקת באשר להחלטה. בעוד התושבים סבורים כי גרוניס התכוון לכך שמגרון לא תפונה עד לדיון, במערכת הביטחון גורסים כי הכוונה היא שיש לפנות את המאחז עד יום שלישי.

בשבוע שעבר קיים שר הביטחון אהוד ברק דיון בלשכתו בסוגיית ההיערכות לפינוי בכוח, אם התושבים לא יתפנו מרצון. בסיכומו של הדיון הוחלט שהאלוף איתן דנגוט, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ישוחח עם אבי רואה, ראש מועצת מטה בנימין, ויבהיר לו כי על התושבים במאחז להתפנות מרצון עד לדיון המכריע בבג"ץ, ולא, מערכת הביטחון תפעל לפינוי בכוח של המתיישבים.

כעת נמצאת ההחלטה על מועד הפינוי בידי שר הביטחון. שמועות שונות בסוף השבוע גרסו כי מערכת הביטחון עומדת לפנות במהלך הלילה בכוח את המתיישבים, ואולם גורמים המעורים בסוגיה ציינו כי ככל הנראה לא יתבצע שום מהלך של פינוי בכוח לפני הדיון בבג"ץ ביום שלישי.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: