21.03.2018
ה' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
מאמץ עד הרגע האחרון

ניסיונות קדחתניים למנוע את המהלך הפלשתיני באו"ם • בירושלים מנסים להוביל יוזמה שתחדש את המו"מ להקמת מדינה פלשתינית שמכירה בישראל כבית הלאומי של העם היהודי • בלייר: "עדיין אפשר למנוע עימות"

שלמה צזנה, דניאל סיריוטי ואלי לאון

תהלוכה בבית לחם לקראת ההכרזה, אתמול
|
צילום: רויטרס
אבו מאזן בעצרת הכללית של האו"ם לפני שנה. נאום נוסף ביום שישי
|
צילום: אי.פי

לקראת פתיחת הדיונים הגורליים באו"ם ממשיכים להתנהל מאחורי הקלעים, כל העת, מאמצים קדחתניים למנוע את המהלך החד-צדדי של הפלשתינים ולהחזיר את הצדדים לשולחן המשא ומתן.

"חמישה ימים זה הרבה מאוד זמן במושגים דיפלומטיים, והמהלך הרצוי שמנסים להוביל כעת הוא לחדש את המו"מ להקמת מדינה פלשתינית שמכירה בישראל כבית הלאומי של העם היהודי", כך אמר אתמול גורם מדיני בכיר בלשכת ראש הממשלה.

בינתיים, כל ארבע החברות ברביעייה הבינלאומית (הקוורטט) - ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם - נכשלו בניסיונות להתניע מחדש את המו"מ. הסיבה נעוצה בהתעקשות הפלשתינים לא להזכיר את המדינה היהודית, על שתי הסוגיות המשתמעות ממנה: ויתור על שיבת הפליטים וויתור על דרישת ערביי ישראל לאוטונומיה.

לפיכך, מתרכזים כעת המאמצים בניסיון דיפלומטי יצירתי שיאפשר לפלשתינים לרדת מהעץ בצורה מכובדת. על פי אחת ההצעות, יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן יגיש בקשה למועצת הביטחון של האו"ם, אך במקביל ייפתח מו"מ שייתר את המהלך החד-צדדי באו"ם.

בניסיון נוסף למצוא את פשרת הזהב, נפגש אתמול שר הביטחון אהוד ברק בניו יורק עם ראש הממשלה הפלשתיני סלאם פיאד, שגם כן לא תומך בהצהרה חד-צדדית פלשתינית באו"ם.

בקוורטט העריכו אתמול כי עדיין לא מאוחר מדי למנוע את המהלך הפלשתיני. בראיון לרשת ABC האמריקנית אמר אתמול השליח המיוחד של הקוורטט, טוני בלייר: "עדיין יש דרך למנוע עימות, שכן בסופו של דבר הדרך היחידה להגיע למדינה פלשתינית היא באמצעות משא ומתן".

אף שהפלשתינים כבר הביעו התנגדות, אמר עוד בלייר, כי הקוורטט ינסה לנסח הצהרה שתהווה למעשה מסגרת למו"מ עתידי ואף תכלול לוח זמנים. בנוסף, הביע בלייר תקווה כי בסופו של דבר יימנע התסריט שבמסגרתו תיאלץ ארה"ב להטיל וטו על הבקשה הפלשתינית במועצת הביטחון. המאמצים להגיע לנוסח הסופי של המסמך נמשכו אתמול בניו יורק.

דרך נוספת למנוע את הצורך בווטו האמריקני הועלתה אתמול בדברים שאמר ראש המשלחת הפלשתינית בגרמניה, סאלח עבד אל-שאפי, בראיון לתקשורת הגרמנית. לדבריו, ההנהגה הפלשתינית תהיה מוכנה לוותר על פנייה למועצת הביטחון של האו"ם "אם מדינות אירופה יתמכו בנו בתמורה בהצבעה במליאה".

הנייה: "לא נכיר בישראל"

מנגד, גם בעזה ממשיכים להתנגד למהלך החד-צדדי. ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, טען אתמול כי הפנייה של אבו מאזן לאו"ם מסכנת את האינטרסים של העם הפלשתיני ואת זכות השיבה של הפליטים, ולמעשה מהווה הכרה של הרשות הפלשתינית בקיומה של ישראל. "חמאס אינו מתנגד להקמת מדינה פלשתינית, אולם אנו חושבים שמדינה כזו צריכה לקום בכל שטחי פלשתין הכבושה, והמהלך הפלשתיני לאו"ם רק מדגיש את הוויתורים של אבו מאזן בעניין זכות השיבה והפליטים", אמר הנייה והוסיף כי "העם הפלשתיני לא יכיר בישות הציונית הנקראת מדינת ישראל ולא יוותר על טפח מאדמתו". לדבריו, "יש להמשיך לפעול לבידודה המדיני של ישראל ולהביא לחוסר לגיטימציה של הישות
הציונית הכובשת".

כך או כך, כבר אתמול נורתה יריית הפתיחה לעימות בין ישראל לפלשתינים בניו יורק במסגרת "ועידת המדינות התורמות" לרשות הפלשתינית. נציג ישראל בוועידה, סגן שר החוץ דני אילון, הודיע מעל במת הנואמים כי אם הפלשתינים ימשיכו במהלך החד-צדדי באו"ם, ישראל לא תהיה מחויבת עוד להסכמי אוסלו. "לישראל לא תהיה שום מחויבות חוקית או מדינית כלפי מדינה פלשתינית, במיוחד כזו שהוקמה באופן מלאכותי ובניגוד להסכמים שנחתמו", הצהיר אילון.

אילון נפגש אתמול בניו יורק עם תת-מזכ"ל האו"ם, לין פאסקו, ואמר לו כי "אסור לתת לפלשתינים להפוך את האו"ם לחותמת גומי למימוש הגחמות של אבו מאזן. המהלך הפלשתיני, אם יתממש, יפגע במעמד האו"ם וביכולתו לשמור על היציבות והסדר בעולם".

בתוך כך, דווח בימים האחרונים בכלי התקשורת בירדן, ובהם בעיתונים הממסדיים "א-ראי" ו"א-דוסתור", כי על אף המדיניות הרשמית של ארמון המלוכה בירדן, שלפיה רבת עמון תומכת בפנייה פלשתינית חד-צדדית לאו"ם, המלך הירדני עבדאללה ובכירים נוספים בארמונו מביעים חוסר שביעות רצון מהמהלך הפלשתיני, אשר לדעת המלך ואנשיו עלול לפגוע בזכות השיבה של פליטים פלשתינים החיים בירדן ובמדינות ערביות נוספות.


*   *   *

נתניהו בסבב פגישות מדיניות לפני צאתו לניו יורק

"המהלך הפלשתיני ייכשל"

רה"מ בנימין נתניהו חשף אתמול בישיבת הממשלה את מהלכיו המדיניים הצפויים השבוע, ואף שירטט בפני השרים את עיקרי הנאום שהוא עתיד לשאת ביום שישי באו"ם: "לנסיעתי לאו"ם מטרה כפולה. הראשונה, להבטיח שהמהלך עוקף המו"מ לא יצלח וייבלם במועצת הביטחון, והיעד השני הוא לדבר בעצרת הכללית ולהציג את האמת: הרצון שלנו לשלום והעובדה שאיננו זרים בארץ הזאת, שיש לנו זכויות בארץ הזאת שלוקחות אחורה 'רק' 4,000 שנה".

לקראת צאתו לניו יורק מחר ופגישתו עם הנשיא ברק אובאמה ביום רביעי, המשיך אתמול נתניהו בהתייעצויות מדיניות. ראש הממשלה מתכוון גם להיפגש בניו יורק עם מנהיגים ממדינות מפתח ולשכנע אותם להפעיל לחץ אחרון על הפלשתינים כדי לשוב לשולחן המו"מ.

ראש הממשלה הסביר לשרים כיצד הוא רואה את תמונת המצב: המהלך של אבו מאזן לגשת למועצת הביטחון של האו"ם ייכשל, כי שם הוא לא ישיג רוב ואם ישיג רוב כזה, ארה"ב תטיל וטו על ההצעה ותמנע אותה. המהלך המשני, של פנייה לעצרת הכללית של האו"ם, לפי נתניהו, הוא בעל משמעות סמלית בלבד. שם גם מצפה ישראל ל"רוב המוסרי" שכולל את קנדה, ארה"ב, גרמניה, יפן, אוסטרליה, צרפת ובריטניה ומדינות נוספות באירופה, המתנגדות או לא תומכות בהצעה ובכך מעקרות את האמירה הבינלאומית. "בעצרת הכללית ניתן להעביר כמעט כל החלטה. אפשר להחליט שם שהשמש זורחת במערב ושוקעת במזרח, גם זה יעבור, אבל אין לזה אותו משקל ואותה חשיבות", הדגיש נתניהו.

מוקדם יותר, בשיחה עם שרי הליכוד, הבהיר עוד נתניהו כי רמת שיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב בחודשים האחרונים היא הטובה ביותר מאז אובאמה נכנס לתפקיד. לדבריו, הפלשתינים אף הופתעו מעוצמת העימות שאליו נכנסו מול האמריקנים בעקבות התעקשותם על המהלך באו"ם.

המשנה לרה"מ, השר משה (בוגי) יעלון, האשים את אבו מאזן כי אינו רוצה להיכנס למו"מ עם ישראל. "אבו מאזן מתחמק ממשא ומתן עם ישראל כי זה מו"מ שאמור להביא אותו לנקודת הכרעה", אמר אתמול בנאום שנשא במכון ז'בוטינסקי בתל אביב. שר ההסברה, יולי אדלשטיין, השתמש במילים חריפות יותר כשהגדיר את ההתנהלות הפלשתינית "סחיטה באיומים". "הקול הוא קול אבו מאזן, הידיים ידי ערפאת", אמר אדלשטיין.

שלמה צזנה

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: