19.03.2018
ג' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
19.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
הלכתי לקראת הפלשתינים יותר מרבין, אבל הם סרבנים

בראיון לאחר נאומו בעצרת האו"ם, ראש הממשלה בנימין נתניהו נחוש להמשיך להציג את האמת • הוא מאמין שברוב העולם מבינים היום טוב יותר את עמדתנו • הוא מוכן לעשות ויתורים, אך לא על ההכרה במדינה היהודית ולא על הביטחון • "שלום ייכון כשהערבים ישנו את הנרטיב שלהם", אומר נתניהו, "הסיבה שאין שלום היא לא ההתנחלויות, אלא ההתנגדות הפלשתינית לעצם קיומנו" • ולא, אין כל קרע בין לשכתו לבין המימשל בוושינגטון

שלמה צזנה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

"שלום ייכון כשהערבים ישנו את הנרטיב שלהם". נתניהו
"הבאתי הישגים מדיניים והסברתיים". נתניהו עם כתב "ישראל היום"

במוצאי שבת יצא ראש הממשלה עם רעייתו למסעדה בניו ג'רזי. עם כוס יין מול נוף אורבני מהמם של מנהטן בלילה, ניסו בני הזוג לנוח מעט מהמתח העצום שלאחר הנאומים באו"ם.

אבל בארה"ב ראש ממשלת ישראל הוא לא אלמוני וזרם הניגשים אליו לא פסק. אחד מהם היה אמריקני חסון, שהציג את עצמו כסא"ל במארינס. "אני רוצה שתדע שאנו מעריצים את ישראל ותומכים בך. זו התחושה שלי ושל כל חבריי".

השבוע, ביום שני, שעות אחדות לפני שעלה למטוס חזרה לישראל, התפנה נתניהו לראיון מיוחד שבו הוא מבקש להמשיך ולהציג את האמת, כפי שהכריז על מהות נסיעתו לאו"ם. "הנסיעה הזאת הוכיחה את עצמה, והמהלך נבלם", הסביר נתניהו. "הצבתי את האמת של ישראל מעל במת האו"ם. הבאתי להישגים מדיניים והסברתיים. קודם כל ההישג שלי הוא מדיני: בספטמבר לא הוכרזה המדינה הפלשתינית".

נתניהו מאמין כי הסברתית רוב אזרחי העולם מבינים היום את עמדתנו. ראו אותו קורא לאבו מאזן לבוא למו"מ והבינו מי הסרבן. נתניהו המשיך את הקו הזה בראיונות שבחר בקפידה. אחרי כתריסר ראיונות, רובם טלוויזיוניים, הוא יושב בחדר המלון שבו התארח, נינוח אבל לא שבע מהרצון להעביר את המסר: "המטרה שלי היתה לחדור את מעטה הכזבים".

רה"מ מדבר על צדק, הוגנות ומידתיות. הוא דורש שהנורמות האלה יתקיימו בעצרת הכללית, אצל הפרשנים בתקשורת ובחדרי המו"מ. "בקדנציה הקודמת קבעתי נוסחה מסוימת של 'ייתנו-יקבלו', הם רוצים לקבל בלי לתת. זה לא יהיה".

נתניהו שומע את השאלה: 'איזו תקווה אתה מביא לעמך ולאזור?' - וממשיך באותו הקו: "התקווה מגיעה כשדבקים בצדק, באמת. תקווה תצמח ממו"מ שבו ישראל לא רק נותנת, אלא גם מקבלת".

אבו מאזן נשאר עדיין פרטנר שלך?

"זאת תהיה הבחירה שלו, אני מקווה שכן. הוא צריך להחליט אם הוא לוקח את עמו לשלום או לא. הוא איכזב אותי בנאום שלו כי הוא צעד בו אחורה. אני עמדתי על האמת ההיסטורית ועמדתי על צורכי הביטחון שלנו. הושטתי לו יד כדי שילך קדימה.

"לצערי, שמעתי שם הכחשות, קודם כל של הקשר של העם היהודי לארץ ישראל, דבר שהוא בלתי נתפס. אנחנו לא מנסים לומר שלפלשתינים אין קשר לארץ הזאת, אבל לומר שהעם היהודי ששכן בארץ ישראל, כתב כאן את ספר הספרים, פיתח את תודעתו הלאומית באדמה הזאת וצרב בתודעתו הלאומית את ירושלים אלפיים שנה לפני עליית האיסלאם - אז למחוק את כל זה ולומר שזה לא היה? זה הרי דבר בלתי נתפס".

אולי זהו פרצופו האמיתי של אבו מאזן וצריך לברך על כך שהוא לא הסתיר זאת?

"אני מקווה שלא. אני מקווה שהוא ישנה את הגישה ויאמר את האמת לעמו. אי אפשר לבנות שלום ואי אפשר לפתח תקווה לשלום על בסיס בדיות. כל מי שרוצה שלום צריך לתמוך בדרישה שלי למו"מ לשלום וגם לכבד את העובדות ההיסטוריות. שלום בונים על אמת, לא על מסד של שקרים".

אביב ערבי, חורף איראני

יש מי שמנסה בעקביות לצייר את נתניהו כ"סרבן שלום". נראה שלראש הממשלה נמאס מכך ובשיחות עם מדינאים בכירים ועם עיתונאים רבים הוא מפסיק לשתוק כשמכוונים לשם. את אחת השיחות בעניין הוא ניהל עם קתרין אשטון, הממונה על יחסי החוץ של האיחוד האירופי. "נתניהו לא יביא שלום? הליכוד לא יביא שלום?", התרעם, "אני הלכתי יותר רחוק מיצחק רבין, ראש הממשלה שלו מייחסים את הנדיבות הרחבה ביותר לפלשתינים".

הרושם שהשאיר באותן שיחות היה עז. כשהוא נשאל על כך, נתניהו מסביר: "מישהו הישווה את הנאום האחרון של רבין חודש לפני הירצחו בכנסת עם הנאום שלי, ואמר שהלכתי יותר רחוק ממנו. במובן מסוים זה נכון, כי יש נכונות גדולה בחברה הישראלית לעשות צעדים של ממש לקראת השלום.

"על דבר אחד אני לא מוכן לוותר - האינטרסים הביטחוניים שלנו ועל הכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית. עברו 16 שנים, ולצערי בכל התקופה הזאת הפלשתינים לא זזו מילימטר ולכך אנשים צריכים לשים לב. זה שורש הבעיה. המקור של הבעיה הוא אותה סרבנות פלשתינית וגם כלל ערבית שממאנת לקבל את ישראל כמדינה קיימת.

"יש לי דאגות מפני חזרה של תהליך שאף אחד לא רוצה לראות שוב. אנחנו רוצים מדינה מפורזת לצידנו. הם מוכנים לחזור על עזה ביו"ש, מובלעת של איראן מול גוש דן ובתוך ירושלים. כל מי שרוצה שלום צריך להבין זאת ולהתנגד לכך.

"מה שיקיים את השלום הוא לא פיסת הנייר שעליה חתמו המנהיגים. אסור לעצום את העיניים ולקוות לטוב. מה שיביא את השלום יהיה מנהיגות פלשתינית שתדבר דוגרי לעמה ותאמר, כמו שאמר סאדאת בשעתו: 'זה נגמר'. אבו מאזן צריך לומר: פה תהיה ישראל והיא תהיה גם מחר ותהיה לנצח. אנו מוכנים לקבל את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולוותר על הצפתה במיליוני פלשתינים".

נתניהו מסביר שבעקבות השינויים האחרונים במזרח התיכון, ברור שכל הסכם חייב להיבחן גם לאורך זמן. "הדרישה הזאת היתה נכונה תמיד. אנו באביב עמים ערבי שיכול להפוך לחורף איראני ואנו צריכים להתעקש על סידורי ביטחון שימומשו באופן כזה שישראל תוכל לשמור על עצמה בכוחות עצמה".

בלי תנאים מוקדמים

ביום שאחרי הנאומים, פירסמה הרביעייה הבינלאומית מתווה לחידוש מו"מ ישיר, בלי תנאים, שינתב את המציאות שנוצרה מעימותים והתחפרות לתקווה מחודשת: הסכם שיוביל לסוף הסכסוך בתוך 15 חודשים. לתאריך הקצה יש גם תאריכי יעד נוספים, שקובעים הצגת הסכם על גבולות והסדרי הביטחון בתוך שלושה חודשים. הפלשתינים מסרבים הפעם בטענה שבהצהרת הקוורטט לא נאמר כי הקמת מדינה פלשתינית תיעשה על בסיס קווי 67' ומאחר שישראל לא נקראת להקפיא בנייה בהתנחלויות. רה"מ הבהיר כי ישראל רואה במתווה של חזרה למו"מ ללא תנאים מוקדמים דבר חיובי.

האם לא מדובר בהצעה נאיבית נוכח היסטוריית הכישלונות? אפשר לגבש הסכם בתוך שנה?

"אפשר להגיע להסכם בפחות משנה, אם היה שותף פלשתיני שמוכן לשלום. אי אפשר להגיע לשלום אם אין מי שרוצה בו. בשנתיים וחצי שחלפו אבו מאזן ניהל איתי מו"מ במשך שש שעות בלבד. זו היתה הבחירה שלו, לא שלי. הוא נמנע מלנהל מו"מ והוא קבע תנאים מוקדמים, כולל תנאי של הקפאת הבנייה בהתנחלויות, שבסוף ביצענו, ולא קרה דבר".

תסכים להקפיא את הבנייה בהתנחלויות שוב כדי לאפשר את חידוש המו"מ?

"אני פוסל את הרעיון של תנאים מוקדמים. זה לא מוביל לשום מקום. אני חושב שהרעיון הנכון הוא להיכנס למו"מ מייד וללא תנאים מוקדמים. מבחן האמת הוא אם אבו מאזן מגיע לנהל מו"מ או לא. גם אני יכולתי להעלות עשרות תנאים מוקדמים, אך זאת לא דרכי. כל הנושאים שבמחלוקת צריכים להיות חלק מהמו"מ ולא תנאים לקיומו".

יכול להיות שאנחנו מנסים לפתור את הסכסוך הזה מוקדם מדי. יש סיכוי לדחות את הניסיון למצוא פתרון לדור הבא?

"לא, אני לא חושב שיש זמן לחכות. צריך לקיים את המו"מ תוך עמידה על הדברים האמיתיים שיכתיבו שלום. שלום ייכון כשהפלשתינים ישנו את הנרטיב שלהם. הסיבה שאין שלום היא לא קיומם של יישובים יהודיים ביו"ש אלא ההתנגדות הערבית לקיומה של מדינת ישראל. אבו מאזן לא דיבר במקרה על 63 שנות כיבוש. האם דיבר על חיפה, תל אביב ויפו הכבושות? עליו לתת תשובה בעניין.

ישראל הוכיחה נכונות לקיום מו"מ ולהקמת מדינה פלשתינית מפורזת ושוחרת שלום. הפלשתינים טרם הביעו נכונות להכיר במדינה יהודית לצידם. על מה הפלשתינים מוכנים לוותר?

"אמרו שאני מכשול לשלום כשאמרתי שעם הנסיגה מרצועת עזה נחטוף טילים על אשקלון ובאר שבע. יצאנו משם עד הסנטימטר האחרון, עקרנו התנחלויות, נתנו את המפתחות לאבו מאזן. קיבלנו שם מדינה, מדינת חמאסטן. הקיצונים הם אלה שלא מוכנים להכיר במדינת ישראל בגבול כלשהו. אני לא מוכן להקים מדינה איראנית נוספת סמוך לנו".

תיאום מלא עם הבית הלבן

שני נאומים חשובים נישאו באו"ם ביום שישי, אבל הנאום שהכריע את הכף היה זה שנישא יומיים קודם לכן, נאומו של אובאמה. נשיא ארה"ב הבהיר כי האמת של נתניהו היא גם האמת שלו וקרא לפלשתינים לעצור את המהלך שבו החלו.

כבר שבועות ארוכים מדברים בלשכת ראש הממשלה על תיאום מלא עם הבית הלבן. הם אמנם מכירים את העובדות ממקור ראשון, אבל טורי דעה של פרשנים בעיתונים בארה"ב ובארץ מספרים רק על אי-נוחות ובעיקר תחושה של מיאוס בין המאכלסים את מוקדי השלטון בירושלים ובוושינגטון.

נתניהו מתרעם. "לפני ארבעה חודשים הסבירו פרשנים מלומדים שיש קרע שלא ניתן לאיחוי. אמרו אפילו שנזפתי בנשיא. הדברים כמובן לא נכונים. תפקידי כראש ממשלה הוא לומר את האמת המשותפת לאזרחי ישראל והיא גם האמת העובדתית. בניגוד למה שכתבו, יש לנו תיאום הדוק עם ארה"ב".

איך נוצר מצב שאובאמה השתנה כל כך?

"כל נשיאי ארה"ב משקפים בסופו של דבר את הרצון והתמיכה העצומה של העם האמריקני בישראל. בשעה שאומרים שישראל מבודדת, שוכחים שהמעצמה הגדולה בעולם נותנת לנו תמיכה אדירה".

נתניהו מאמין שבישראל לא באמת מכירים את העוצמה האדירה של התמיכה בציבור האמריקני לישראל. "יצאתי בשבת עם רעייתי לסנטרל פארק", סיפר נתניהו. "באו אלי יהודים ולא יהודים והשמיעו גילויי תמיכה שקשה לתאר. לא שמעתי קול אחר. כולם השמיעו תמיכה אדירה במדינת ישראל.

"הדברים שאני עומד עליהם - הכרה בנו כמדינה יהודית ועמידה על צורכי הביטחון שלנו - מתקבלים באהדה רבה בארה"ב. אנשים מכבדים את מי שעומד על זכויות עמו והאינטרסים של מדינתו. נאומי באו"ם היה מלכד. אף שהיה תקיף, הוא גם שלח יד לשלום".

"טורקיה ויתרה עלינו"

בפגישה שקיים נתניהו עם אובאמה עלו עוד שני נושאים חשובים. איראן, שלא עוצרת במירוץ החימוש הגרעיני, וטורקיה, שלא מפסיקה לחדד את העימות עם ישראל ולבצע פעולות מלחמתיות בים התיכון.

"התוכניות של איראן בתחום הגרעין הופכות אותה לסכנה קיומית למדינת ישראל. השאלה היא לא רק מה ישראל עושה כדי לעצור אותה, אלא מה העולם עושה. ההכרה של הקהילה הבינלאומית שאיראן מתקדמת במסלול של פיתוח נשק גרעיני מחייבת אותה לפעול כך שאיראן לא תקבל את הנשק הזה. בכל יום שעובר איראן מתקדמת, וחובת הקהילה הבינלאומית לפעול גדלה בהתאם לחשש. צריך לזכור: אנחנו שואפי שלום, אבל באותה מידה צריך להחזיק את חרב-דוד כדי להגן על מדינת היהודים".

ומה עם טורקיה?

"איני יודע אם אי פעם טורקיה תחזור למקום שהיתה בו קודם. טורקיה החליטה לסטות לכיוון אחר. אם היא תרצה לעצור את ההידרדרות ולנרמל את היחסים, אנחנו כמובן נהיה מוכנים לכך מייד. מבחינתנו, העימות הזה לא היה צריך להיפתח בכלל. הממשלה הנוכחית בטורקיה החליטה לאמץ קו של מדיניות חוץ תוקפנית.

"חשבתי שאנו לא צריכים להרכין ראש בפני ההתקפות הלא מוצדקות האלה. יש גם מידה של צדק וכבוד לאומי שיש לשמור עליהם. לא ויתרנו על טורקיה, אלא אם כן טורקיה החליטה לוותר עלינו".

"יוקר המחיה באמת מדאיג"

זה היה שבוע מאוד מדיני עבור נתניהו. יממה לאחר חזרתו לארץ הוא כינס את שרי השמינייה והמשיך בדיונים על הקו הישראלי למתווה הקוורטט.

ספטמבר השכיח כמעט לגמרי את מחאת האוהלים של יולי-אוגוסט. למרות זאת, נתניהו מקדיש לנושא זמן. מניו יורק הוא מתקשר למנואל טרכטנברג ומתאם את מועד קבלת מסקנות הוועדה. "יוקר המחיה באמת מדאיג אותי והוא מעיק על רבים מאזרחי ישראל. אני משוכנע שאנו נמצא דרך להקל.

"עם כל מנהיג שדיברתי, אחרי הנושא המדיני מייד עוברים לכלכלה ומברכים אותנו על הפריחה הכלכלית בימים של משבר עולמי; אחוזי האבטלה הנמוכים, עליית דירוג האשראי ותחזית הצמיחה שאנו צריכים להבטיח את קיומה. אנו כל העת עוסקים לא רק בחלוקת העוגה, אלא גם איך להגדיל אותה באמצעות המשך הצמיחה. ביצור חוסנה הכלכלי של ישראל הוא הדרך להבטיח את עתידה ובסופו של דבר גם את השלום".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: