23.01.2018
ז' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
23.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
ההתנתקות של ברק

בראיון ל"ישראל היום" מציג שר הביטחון תוכנית להתנתקות מיו"ש - בהסכם עם הפלשתינים, או באופן חד-צדדי • מי שיסרב, יישאר תחת שלטון פלשתיני • "השארת 90-80 אחוזים מהמתיישבים אצלנו - הישג"

שלמה צזנה ויואב לימור

ברק. "עיקר האחריות על הפלשתינים"
|
צילום: אריאל חרמוני , משרד הביטחון (ארכיון)

שר הביטחון אהוד ברק קורא לבחון תוכנית התנתקות חד-צדדית, שבמסגרתה יפונו עשרות התנחלויות מבודדות, ומי מתושביהן שלא ירצה להתפנות יוכל להמשיך להתגורר במקום תחת שלטון פלשתיני. בראיון מיוחד ל"ישראל היום", שיתפרסם במלואו מחר לרגל יום הכיפורים, חושף ברק את תוכניתו המלאה ומסביר את ההיגיון שמאחוריה.

לפי התוכנית, בגושי ההתיישבות בגוש עציון, במעלה אדומים ובאריאל יישארו רוב המתיישבים המהווים כ-90 אחוזים מהציבור היהודי שמתגורר היום ביו"ש. כמו כן יישמרו אזורים שולטים וחיוניים לצבא (הכוונה היא, למשל, לגבעות בשומרון ששולטות על נתב"ג) ותובטח נוכחות צבאית בבקעה. ביתר שטחי יהודה ושומרון תהיה המדינה הפלשתינית. עשרות יישובים קטנים יפונו.

תוכנית הפינוי של ברק מציעה פינוי-פיצוי בכמה מסלולים: פיצוי כספי ליחידים ולמשפחות או פינוי קהילתי ליישוב או לקבוצות שלמות, כאשר הפינוי הקבוצתי ייעשה מיישוב קיים אל תוך יישוב קיים. היישובים החדשים יוכלו להיות מועתקים או לגושי ההתיישבות או לתוך תחומי הקו הירוק. אפשרות שלישית מתייחסת למי שיעדיף שלא להתפנות. להם יוצע להישאר תחת שלטון הרשות הפלשתינית ל"תקופת ניסיון" של חמש שנים.


"עדיף להגיע להסכמה עם הפלשתינים, אבל אם זה לא ילך, יש לנקוט פעולות מעשיות כדי להתחיל בהיפרדות. הגיע הזמן להסתכל לחברה הישראלית בעיניים גלויות ולומר: הצלחנו להשאיר בשטח ישראל 90-80 אחוזים מההתיישבות שהגיעה לשם במשך שנים ביוזמת הממשלה ובעידודה. זהו ההישג הגדול אם נצליח להביא אותם אל תוך גבולות הקבע של ישראל".

"זה יעזור לנו לא רק מול הפלשתינים, אלא מול מדינות האזור, מול האירופאים, ומול הממשל האמריקני - וכמובן עבורנו", אמר שר הביטחון. "זאת החלטה לא קלה, אבל יום הכיפורים הוא זמן טוב להביט בעובדות, ולומר: אנחנו כבר לא מדינה-ילדה. אנחנו כבר מדינה בת 64. אנחנו לא שנה-שנתיים ביהודה ושומרון, אלא כבר 45 שנים שם. הגיע הזמן לקבל החלטות שנובעות לא רק מאידיאולוגיה ומתחושת בטן, אלא מקריאה קרה של המציאות".

ברק מדגיש כי יש חשיבות עצומה לשיח עם הציבור שהוא מבקש לפנות ומסביר: "המתיישבים הם באמת אנשים שרובם הגיעו בתחושת שליחות מטעם ממשלות ישראל לדורותיהן או באישורן. אני כשר ביטחון לא יכול להתעלם מהנוכחות העצומה שלהם בשורה הראשונה של כל יחידה מסתערת בצה"ל".

ברק מבהיר כי הוא עקבי וכי הוא משמיע את הדברים כבר 12 שנים וכי אינו אומר את הדברים רק עקב האפשרות שהבחירות בפתח. לדבריו, יש להמשיך ולחזק את אבו מאזן. "הוא בהחלט פרטנר. אני לא יודע אם זה יצלח. אני בעניין הזה מפוכח. אני נעדר אשליות. אני לא חושב שרק אם היינו רוצים יותר אז היה שלום. בנושא הזה, אני חושב שהממשלה צודקת. עיקר האחריות הוא על הצד הפלשתיני".

הראיון המלא - מחר במוסף יום כיפור

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: