כשבחוץ חום אימים: כך תגרמו לחתול שלכם לשתות יותר מים

מזג האוויר הרותח גורם לכולנו לשתות יותר נוזלים – וכך גם אצל חיות המחמד שלנו • אז כמה בדיוק חתול צריך לשתות, איך החלפת קערת המים תעזור לו וכיצד תוכלו לדעת אם הוא בכלל התייבש? כל הפרטים

חתול שותה מים מברז. צילום: Getty Images

האביב אמנם עוד לא החל באופן רשמי, אך הטמפרטורות הגבוהות שמלוות אותנו לאחרונה כבר עושות בנו את שלהן – וגורמות לכולנו לשתות יותר מים מאשר בעונות האחרות.

שתייה מרובה היא לא רק דאגה שלנו כבני אדם, אלא גם של חיות המחמד שלנו, לרבות חתולים, שאם הם אינם שותים מספיק – הם עלולים להתייבש בטווח הקצר, ולסבול ממחלות של מערכת השתן בטווח הארוך.

ד"ר דיויד רוזנבלט, וטרינר מטעם ביופט, מסביר כי חתול בית צריך לשתות כ-50 סמ"ק מים לק"ג משקל גוף. כלומר, חתול בינוני אשר שוקל 5-4 ק"ג צריך רק 250-200 סמ"ק מים ביום. מובן שצריך לזכור כי כמות המים שחתולים צריכים לשתות עולה ככל שמזג האוויר חם יותר או כשחתול פעיל יותר מבדרך כלל.

הכל תלוי במשקל שלו. חתול שותה מים מברז, צילום: Getty Images

בטבע, חלק גדול מהמים מגיע מהמזון שהחתולים צורכים. בטרף קטן כמו מכרסמים וציפורים יש כ-70% מים. המשמעות היא שאם חתול קטן בטבע אוכל כ-250 גרם טרף, הוא כבר קיבל 70% מכמות המים היומית שהוא זקוק לה. חתולי בית, לעומת זאת, לא טורפים, אלא אוכלים אוכל מסחרי . הרבה מאוד חתולים אוכלים מזון יבש, המכיל רק כ-10% מים, ולכן הם צריכים לשתות הרבה יותר מאשר חתולים שאוכלים שימורים, המכילים כ-80% מים. למעשה, תזונאים רבים סבורים כי זו סיבה טובה לבסס את תזונתו של חתול בית על שימורים, ולא על מזון יבש.

האמת היא, ככל הנראה, שכל עוד המזון מלא, אפשר לתת לחתול לבחור מה הוא מעדיף, ובכל מקרה יש להציע לו לשתות מים טריים כל הזמן וללא הגבלה. כדאי לשים לב שגם ללא קשר לשאלת המים לחתולים, שימורים רבים לחתולים אינם מלאים. כלומר, הם אינם מספקים את כל הצרכים התזונתיים של החתול, והם מיועדים רק כתוספת מפנקת למזון היבש המלא. המידע החיוני הזה תמיד יהיה רשום על האריזה.

ראוי לציין כי ישנם חתולים רבים אשר נמנעים מלשתות ממקור מים עומדים ואשר תמיד יעדיפו מים זורמים, כמו ברז דולף. אם יש לכם חתול כזה, כדאי לרכוש לו מזרקה מיוחדת לחתולים המסחררת את המים ומעודדת את החתול לשתות.

האכלת חתולים ביישובי עוטף עזה, בשנה שעברה // צילום: באדיבות "תנו לחיות לחיות"

אם החתול שלכם מסתייג מלשתות מים בצורה שגרתית בסביבה הביתית שלנו, הנה כמה טיפים שיוכלו לסייע לכם לפתור את ה"בעיה":

  1. בדרך כלל, חתול יעדיף לשתות מקערת מים שממוקמת בנפרד מקערת המזון שלו. הסיבה היא שבטבע החתול אוכל את טרפו הרחק ממקור המים כדי למנוע מהם להזדהם. גם בבית גרגירי מזון שמחליקים בטעות לקערת המים משנים את טעם והרכב המים, ומעוררים בו חשד כי מדובר במים לא היגייניים שעדיף להימנע מהם.
  2. שפם החתול הוא איבר רגיש ביותר, ויש חתולים שחווים אי-נעימות משמעותית עקב חיכוך שפמם בדפנות קערה צרה.
  3. בידיעה מראש שדחף הצמא והשתייה של חתול מעוכב, ושהחתול הוא חיה סקרנית אשר דעתה מוסחת בקלות, ייתכן שקערת מים אחת לא תספיק כדי להבטיח שתייה מספקת. דאגו לשים כמה קערות מים במקומות שונים בבית.
  4. לעיתים, חתולים מגלים העדפות גם לסוג מסוים של כלי שתייה. יש כאלו שעשויים להעדיף שתייה מכלי זכוכית על פני נירוסטה או קרמיקה. בניגוד לבני אדם, שחווים את טעמם של מים לרוב כתפלים, החתול חש בטעם המים, וייתכן שסוג הקערה משפיע על טעם המים – ומכאן נובעת ההעדפה שלו.
תפרידו את האוכל. חתול שותה מים מקערה, צילום: Getty Images

חוששים שהחתול שלכם מיובש? כדי שזה לא יקרה חשוב להכיר את הסימנים המעידים על חתול מיובש: עייפות לא מוסברת, עיניים שקועות ועור לא גמיש (אם מרימים את העור באזור העורף של החתול, עוזבים אותו והוא נשאר זקוף ויורד לאט בחזרה ולא באופן מיידי – זה סימן להתייבשות).

בנוסף, יש לוודא ככל שניתן כי החתול שלכם מטיל את מימיו מספיק פעמים ולעיתים מספיק קרובות. אם יש לכם כל חשש, החישו אותו במהירות למרפאה הווטרינרית.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר