תיעוד נדיר: צפו בצבי בעל 6 הרגליים

מילואימניק תיעד את הצבי בעל המראה הייחודי בשמורת נחל הבשור, מהמעוזים החשובים ביותר שנותרו למין הזה בנגב המערבי, שלפי הערכות נותרו רק כ-5,000 פריטים ממנו • תופעת ריבוי האיברים היא נדירה מאוד, וזו הפעם הראשונה שתועדה בצבי ישראלי

צבי בעל 6 רגליים בנגב המערבי. צילום: עמיר בלבן - החברה להגנת הטבע

לצבי יש בעיה? ניר לייכטר, מילואימניק שעצר לקפה בנחל הבשור, העביר לפני כשבועיים צילום של צבי ארץ-ישראלי עם "משהו מוזר על הגב", לעמיר בלבן, איש החברה להגנת הטבע וצוות עמק הצבאים בירושלים, אתר טבע עירוני ששייך לעיריית ירושלים ומנוהל על ידי החברה.

מבירור שערך בלבן עם פקח הרשות אליאב מסלטי, הסתבר שזהו צבי מוכר בעל זוג רגליים קדמיות שצמחו מגבו, והוא מיהר לשטח על מנת לנסות ולתעד את התופעה הנדירה. "הצבי, שהתחיל את חייו באזור כיסופים כעופר בשנת 2021, שרד המלטה מורכבת ושרד כפרט צעיר, התמודד עם טורפים רבים שמסכנים עופרים צעירים, התבגר ברווקיה – ובבגרותו הצליח לתפוס נחלה מרשימה בשמורת נחל הבשור, אחד המעוזים החשובים שנותרו לצבי הישראלי בנגב המערבי, בעיקר בתקופת המלחמה", אמר בלבן.


בניגוד לציפיות, הצבי בריא, חזק ויש בנחלתו שלוש צביות ועופרה מהסתיו הקודם. "הוא נצפה מארח את הנקבות בשדות הקצורים, והרגליים הנוספות שעל גבו לא מהוות שום אתגר עבורו", הוסיף.

בחברה להגנת הטבע הוסיפו כי ריבוי איברים (פולימליה) היא תופעה מוכרת, אך נדירה מאוד. מדובר בפגם גנטי, ככל הנראה תורשתי. הוא מוכר בבקר, עופות וזוחלים, וזו הפעם הראשונה שהוא מתועד בצבי ישראלי. "צפיתי בו בעודו רואה בשדה קצור ומחכה לנקבות", בלבן סיפר. "הם היו חששנים מאוד ולא היה ניתן להתקרב אליהם, אבל לאט-לאט הצלחתי לקצר טווח על מנת לתעד את הצבי המיוחד הזה. הם נעו במעלה השדה, רובצים ונחים בחום העדין של השמש העולה. הצבי הישראלי הוא חיית בר מוגנת על פי חוק, וישראל היא המעוז האחרון של מין זה".

לדבריו, האביב הוא שיא עונת ההמלטות, ובשטח יש עופרים קטנים. "במידה ונתקלתם בעופר מתחבא בשדה, הוא אינו יתום", הסביר. "בשבועות הראשונים, הצביות מחביאות את העופרים מפני טורפים. התרחקו מיד מבלי להשאיר סימני ריח או שאריות, כדי למנוע משיכת טורפים שיטרפו את העופר. רוב הסיכויים שהצביה צופה מרחוק ותגיע לטפל בעופר מדי כמה שעות".

מראה נדיר, צילום: עמיר בלבן - החברה להגנת הטבע


מצבו של הצבי הארץ-ישראלי אינו משמח, ועל פי הערכות נותרו רק כ-5,000 צבאים בלבד ממין זה בטבע. הסכנה העיקרית לחיי הצבאים בטבע היא בנייה והרס בתי גידול טבעיים וסלילת כבישים, שקוטעים את אזורי המחיה שלהם ומבודדים אותם מבני מינם. לכן, החברה להגנת הטבע וגופים נוספים נלחמים כדי להציל כל שטח פתוח ומסדרון אקולוגי שעוד נותר, ובמקביל מנסים לטייב את התכנון כך שהפיתוח יכלול מעברים אקולוגיים משמעותיים.

"העבודה עוד רבה וגם שטחים המוגדרים כשטחים פתוחים, חסומים בפועל על ידי גדרות, תשתיות ועוד", סיכם בלבן. "סכנות נוספות לחיי הצבאים הם ציידים לא חוקיים, שצדים אותם בעיקר לצורך סחר בבשרם, וריבוי קיצוני של כלבים משוטטים ותנים, שטורפים את הצבאים ועופריהם".

בריא - וזה מה שחשוב. הצבי, צילום: עמיר בלבן - החברה להגנת הטבע
טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר