התנועה בנתב"ג בירידה זמנית – כ-150 עובדים צפויים להיפגע

לאחר הודעת רשות שדות התעופה לעובדים, שמוגדרים כעובדים זמניים ושחלקם עובדים במקום מאז 2017, העבודה במחלקת הניטול והמיון הואטה באופן משמעותי • אחד העובדים סיפר ל"ישראל היום": "יש לנו משפחות לפרנס, איך אפשר לחיות בחוסר יציבות שכזאת?"

נוסעים בנתב"ג. צילום: יוסי זליגר

מספרי הנוסעים בנמל התעופה בן גוריון עדיין רחוקים מאלו שהתרגלנו אליהם בתקופה שלפני המלחמה. עם זאת, הימים העמוסים בפסח הגיעו לכ-60 אלף נוסעים שעברו שם ביממה, יותר ממחצית מכמות הנוסעים שעברו בנתב"ג בימי השיא בתקופה שקדמה למלחמה. כעת, המספרים יורדים במעט, ונעים בין 40 ל-50 אלף נוסעים שעוברים בנמל התעופה בן גוריון מדי יום.

בעקבות הירידה בכמות הנוסעים, ברשות שדות התעופה הודיעו לכ-150 עובדים, שמוגדרים כעובדים זמניים למרות שבפועל חלקם עובדים בנתב"ג משנת 2017, שהם יורדים ל-60% מהמשרה הנוכחית שלהם. המשמעות היא ירידה חדה במשכורות ובהיקף שעות העבודה.

נוסעים ממתינים למוניות בנתב"ג, בחודש פברואר


"זה לא הגיוני שאם מספרי הנוסעים יורדים במעט אנחנו צריכים לוותר על השכר שלנו", סיפר אחד העובדים ל"ישראל היום". "בכל מקום עבודה יש עליות וירידות, אלו דברים צפויים שיהיו בנתב"ג, יש תקופות עמוסות יותר ותקופות עם קצת פחות נוסעים, אבל אנחנו צריכים יציבות, יש לנו משפחות לפרנס. כשהיו צריכים אותנו השתמשו בנו, ועכשיו פשוט מורידים לנו 40% מהעבודה בלי להתחשב? איך אפשר לחיות בחוסר יציבות שכזאת?".

במקביל, אמש (רביעי), זמן קצר אחרי שקיבלו העובדים את ההודעה על הירידה הצפויה בהיקף המשרה, הואטה באופן משמעותי העבודה במחלקת הניטול והמיון בנתב"ג, ונוסעים שהמתינו לכבודה דיווחו על המתנה של כשעתיים. חלק מהנוסעים לא קיבלו את המזוודות, ובאותן השעות נרשמו גם תורים ארוכים לעמדות האבדות והמציאות, שם דיווחו נוסעים רבים על מזוודות שלא הגיעו, או שאם כן הגיעו, זה היה כשהן פגומות.

העובדים שצפויים לרדת ל-60% משרה בעקבות הירידה בכמות הנוסעים הם עובדי הניטול והמיון. אמנם התקופה הנוכחית מאופיינת בירידה מסוימת וזמנית בכמות הנוסעים שעוברים בנמל התעופה, אך בקרוב יתחיל החופש הגדול, וחודשי הקיץ יולי ואוגוסט ידועים ככאלה שבהם כמות הנוסעים עולה באופן משמעותי.

נוסעים בנתב"ג, צילום: יוסי זליגר


בימים הקרובים צפויות שלוש חברות תעופה משמעותיות מאוד לחזור לפעול בנתב"ג, מה שאמור גם כן להעלות את מספרי הנוסעים: ריינאייר, דלתא ויונייטד. השתיים האחרונות יפעילו טיסות ישירות לניו יורק, בעוד שריינאייר תפעיל טיסות ישירות לשבעה יעדים מישראל: מלטה, פאפוס, מילאנו, ברלין, בודפשט, בארי ואתונה. בחודש ספטמבר צפויה ירידה מסוימת נוספת בכמות הנוסעים, אך חודש אוקטובר צפוי להיות עמוס גם כן, כאשר כל חגי תשרי יצוינו השנה בחודש אוקטובר.

במוצאי השבת ייפתח טרמינל 1 לטיסות בינלאומיות, אחרי כשמונה חודשים שבהם לא היה פעיל במתכונת זו. חברות התעופה שיפעילו לפחות את חלק מטיסותיהן מטרמינל 1 הן וויז אייר, ריינאייר, סאנדור, ארקיע, ישראייר, איירזנה וטראנסאוויה. בנמל התעופה בן גוריון ממליצים לוודא מראש את הטרמינל שממנו אתם אמורים להמריא, במטרה לחסוך אי נוחות.

מרשות שדות התעופה נמסר: "היקף העובדים ואחוזי המשרה מתעדכנים באופן שוטף בהתאם לצרכים ולהיקף הפעילות בנתב"ג".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר