מגיעים לנתב"ג עם כרטיס טיסה – וחוזרים הביתה: הטעות שישראלים רבים נופלים בה

מאז שארה"ב העניקה לתיירים מישראל אפשרות להיכנס אליה ללא צורך בוויזה, ישנם לא מעט נוסעים שמזמינים חופשה במדינה – אך מגלים כי הם אינם יכולים להיכנס אליה • באילו תנאים תצטרכו לעמוד כדי שלא תיתקלו בבעיות בדרך לארה"ב? כל הפרטים

גשר שער הזהב בסן פרנסיסקו. צילום: Getty Images

עונת התיירות החלה כבר באמצע חודש אפריל, ומאז – מספרי הנוסעים בנמל התעופה בן גוריון נשארים יציבים יחסית, ונעים סביב 50 אלף נוסעים ביממה. אחד היעדים המבוקשים ביותר בקרב תיירים ישראלים הוא ארה"ב, שכזכור, מאז חודש אוקטובר של השנה שעברה, מאפשרת לתיירים מישראל להיכנס לשטחה ללא צורך בוויזה.

הפטור מוויזה גרם ללא מעט ישראלים לבלבול בנתב"ג: עובדים במקום ששוחחו עם "ישראל היום" סיפרו על מקרים חוזרים ונשנים של תיירים ישראלים שמגיעים לנתב"ג עם כרטיסי טיסה לארה"ב, וזאת כמובן לאחר שהזמינו בתי מלון, ולעיתים גם רכבים ואטרקציות, אך מגלים שבפועל הם אינם יכולים להיכנס לארה"ב.

ויזה לארה"ב (אילוסטרציה), צילום: עמי שומן

הסיבה לכך היא ההבנה השגויה שהפטור מוויזה מאפשר להיכנס לארה"ב ממש כמו למדינות אירופה, אך לא כך הדבר. כדי להיכנס לארה"ב ללא ויזה, יש צורך בעמידה בכמה תנאים – הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא הגשת טופס ESTA, שמהווה בקשה לפטור מוויזה. התשובה לאותו הטופס מגיעה בדרך כלל בשעות או בימים שלאחר הגשתו, וכמובן שיש גם צורך לשלם עליו.

לא כולם זכאים להיכנס לארה"ב בלי ויזה, וישנם תנאי סף כמו דרכון ביומטרי, שהתוקף שניתן לו מלכתחילה היה ל-10 שנים. חשוב לזכור כי הכניסה לארה"ב ללא ויזה מוגבלת בתקופת זמן של שלושה חודשים, וזאת בניגוד למה שבדרך כלל מאפשרים עם ויזה, שהיא שהות בארה"ב למשך חצי שנה.

נוסעים בנתב"ג, צילום: יוסי זליגר

חשוב לזכור כי עדיין ישנה אפשרות להיכנס לארה"ב עם ויזה, אותה ניתן להנפיק בשגרירות האמריקנית בישראל, כשהיתרונות שלה היא כניסה לתקופת זמן ארוכה יותר בדרך כלל, תוקף ארוך יותר (כאשר היא ניתנת ל-10 שנים) ואפשרות הארכת השהות בארה"ב באמצעות בקשה ואישור מצד הרשויות שם, מה שלא מתאפשר למי שנכנס עם פטור מוויזה.

כדי למנוע אי-נעימויות, מומלץ לוודא שקיבלתם את האישור המתאים לפטור מוויזה, ושאתם עומדים בתנאים של האמריקנים. חשוב לזכור כי לאחר הנחיתה, יש צורך לעבור בארה"ב דרך ההגירה, שם ישאלו אתכם לכמה זמן הגעתם, באילו בתי מלון תבקרו ומתי תחזרו לישראל. יש צורך לענות תשובות מספקות, ובמידה שלא – ייתכן שגם בשלב הזה לא תורשו להיכנס למדינה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר