"המדינה לא מסייעת בדבר": הישראלי שזכה בתחרות הכלבים החשובה בעולם פותח הכל

למרות שהוא מממן הכל מכיסו הפרטי, רן לוי ממשיך להתחרות עם כלבו תור בתחרויות המונדיאורינג – ואף לזכות בשלל מדליות ותארים • "כשדגל ישראל מונף על הפודיום, זו גאווה ישראלית שמוצגת בפני מיליוני צופים – ולכן אני חושב שהמדינה צריכה לתמוך בספורט הזה"

רן לוי באליפות העולם במונדיאורינג

ייתכן ולא ידעתם, אבל אלוף העולם בשנתיים האחרונות במונדיאורינג שלוש, ספורט הכלבנים הקשה ביותר, הוא ישראלי – כשתוך כדי הזכיות, הוא הצליח לשבור כמה שיאים מרשימים למדי.

רן לוי בן ה-28 מבאר שבע הוא לא רק היחיד שזכה באליפות הזו פעמיים ברציפות, אותן ניצח עם כלבו תור, אלא הוא גם אלוף העולם הצעיר ביותר, היחיד שזכה עם אותו כלב פעמיים וגם האלוף היחיד שעמד שלוש פעמים ברציפות על הפודיום – וכל זה אחרי חמש שנות אימון בלבד.

"הגעתי לתערוכת יופי של כלבים בגני התערוכה בתל אביב מטעם ההתאחדות הישראלית לכלבנות לפני כחמש שנים וחצי עם כלב מסוג פומרניאן, כשבצד התחרות ראיתי אירוע שעסק בספורט כלבים", סיפר לוי ל"ישראל היום". "שאלתי במה מדובר, וענו לי שזו תערוכת ספורט אקסטרים לכלבים. התלהבתי ושאלתי את מי שעמד שם מה צריך לעשות כדי להשתתף בתחרות הזו, והוא ענה לי שצריך כלב מתועד וגזעי. תוך כדי, הוא אמר לי שיש לו המלטה של כלבים כאלו, ובהמשך לקחתי ממנו גור בן ארבעה חודשים, שנקרא תור".

כבוד גדול. לוי ותור, אלופי העולם במונדיאורינג, צילום: Wise K8 Photography

מונדיאורינג שלוש היא תחרות שכל כלב גזעי יכול להשתתף בה, כשבפועל הרוב המוחלט של המשתתפים בה הם כלבי מלינואה (רועה בלגי), מכיוון שהם הכלבים המתאימים ביותר מבחינת האופי לתחרות מאומצת שכזו.

התחרות כוללת תרגילי יכולת שליטה עצמית, יכולת הגנה ושורה ארוכה של תרגילים שנעשית כאשר הכלב ללא רצועה ואינו מקבל ממתקים או פרסים, וזאת כשהוא נדרש למשמעת עצמית ויכולת תחרותית משמעותית שבמסגרתה הוא עובר שורה קשה של תרגילים.

האתגר הזה קסם ללוי, ששאף מהרגע הראשון לזכות באליפות העולם. "כשתור היה בן שנה, לקחתי אותו למאמן הכלבים איתי סטסין, שהביא את התחום לארץ. איתי בוחן את הכלב בדגש על המוכנות הפיזית והנפשית שלו ביחס לתחרות. לאחר שאישר את התאמתו של תור, אמרתי לו שאני מתכנן לזכות בתחרות הזו בארץ וגם באליפות העולם. בתגובה, הוא צחק ואמר לי, 'קודם תגיע לאימון הראשון' – אבל הוא לא ידע מול מי הוא עומד וכמה דרייב יש לי, ואני בהחלט חושב שהוכחתי את זה", אמר לוי בגאווה ל"ישראל היום".

אחרי שנתיים ושמונה חודשי אימונים, תור הגיע לרמה שבה יוכל להשתתף בתחרות. כבר בתחרות השלישית שלו מחוץ לישראל, שהתקיימה ברומניה, הוא הגיע אל המקום השלישי המכובד. "כשהמנצח עלה לפודיום הייתי צריך לזוז לצד לרגע כדי שהוא יוכל לעלות למקום הראשון. הסתכלתי עליו ואמרתי לו בלב: 'חכה, חכה, אני אקח לך את התואר'. בתחרות העולמית שנערכה בשנה שעברה ברומניה זכיתי במקום הראשון בעוד הוא הגיע אל המקום השני – וגם השנה, בתחרות שהתקיימה באיטליה, זכיתי", סיפר.

"פצצות אנרגיה". גור כלב מלינואה בלגי (ארכיון), צילום: wirestock / Freepik

תחרות נוספת שבה השתתף לוי התקיימה בפורטוגל ב-9 באוקטובר, יומיים בלבד לאחר שפרצה מלחמת חרבות ברזל, מה שגרם לכך שרוב הצוות המסייע לו גויס בצו 8, כשהוא עצמו נשאר להתמודד עם תור על מקום בתחרות, לאחר ששוחרר ממילואים בשל בעיה גופנית. "המצב בארץ ותמונות הנרצחים והחטופים ערערו אותי, כך שלא הייתי מרוכז ופספסתי שני תרגילים. למרות זאת, הגעתי למקום החמישי, אבל המציאות הייתה קשה", תיאר.

האימונים האלו לא קשים מדי לכלב?
"כלבי מלינואה הם כלבים מאוד אנרגטיים שמצריכים פריקת אנרגיה בכל יום. הם ממש מתרגשים ומחכים לאימונים האלו, הם פצצות אנרגיה, וכשאני מגיע לאימונים בארץ היכן שיש עוד כלבים, אז אפשר לראות שהם ממש בוערים לצאת החוצה ולהתחיל את התרגילים".

למרות שבעולם ישנם מיליוני אוהדים לתחרות מונדיאורינג שלוש, בארץ אין שום גוף כלכלי או מדינתי שעומד ותומך בספורט הזה, מצב שהביא לכך שהישראלים הפועלים בו ממנים את האימונים והטיסות שלהם לבדם, למעט סיוע שהם מקבלים מההתאחדות הישראלית לכלבנות, עמותה פרטית שמשתדלת לסייע ככל יכולתה במימון ההוצאות.

"אני מממן מהכיס שלי את כל האימונים, את כל הטיסות, את כל ההכנות וההרשמה לתחרויות, ומדובר בעשרות אלפי שקלים", אמר. "אני חושב שזו טעות, מכיוון שזו תחרות בעלת מעריצים רבים מאוד בעולם, וכשדגל ישראל מונף על הפודיום, במיוחד כשמדובר בזכייה במקום הראשון, זו גאווה גדולה למדינה, ולכן אני חושב שהמדינה צריכה לסייע ולתמוך בספורט הזה".

"היה לי דרייב גדול". לוי ותור באליפות העולם // צילום: Wise K8 Photography

כמה שעות אימון צריך כדי שהכלב יגיע לרמה הדרושה?
"אני מתאמן עם תור שלוש פעמים בשבוע במשך 8-7 שעות רצופות. כשיש אליפות אני מגביר את האימון ומגדיל את נפח השעות והימים".

אורית נבו, חברת ההתאחדות הישראלית לכלבנות, ציינה כי "אנשים מחוץ לספורט הזה יתקשו להבין עד כמה הזכייה של רן היא משהו גדול ומשמעותי בכל העולם, יש לתחום הזה מיליוני צופים". באותה הזדמנות, בהתאחדות הזמינו את הציבור להגיע אל תערוכת הכלבים הבינלאומית בחסות "רויאל קנין" שתתקיים בגני התערוכה השבוע, בימים שישי ושבת, באירוע שבו יתקיימו שלל אירועים כמו תחרות ריקוד, יופי – וכמובן שגם מונדיאורינג.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר