הכלב בדיכאון מהחורף? הטיפים שיעזרו לכם לטפל בו

מסתבר שגם חברו הטוב ביותר של האדם עלול לסבול מ"דיכאון עונתי", תופעה המוכרת גם בבני אדם שנגרמת מחילופי עונות - ובעיקר בחורף • רוצים לסייע לכלב שלכם? קבלו את הטיפים של המומחים

כלב. צילום: Getty Images

דיכאון עונתי, או הפרעה רגשית עונתית, היא תופעה המוכרת בבני אדם שמופיעה בדרך כלל במעבר שבין הקיץ לסתיו ולחורף – שמסתבר שמשפיעה לא רק על בני אדם, אלא גם על הכלבים שלנו.

התסמינים לתופעה כוללים ירידה בתפקוד, עייפות, קשיי ריכוז, עצבנות, מצב רוח ירוד ושינה ארוכה מהרגיל, ואלה מתחילים להופיע בעקבות התקצרות הימים והירידה בשעות אור, וכן בשל הצניחה בטמפרטורות. תופעה דומה, אגב, עלולה לקרות גם במצב של מעבר מחורף לקיץ, אך זו נדירה יותר.

מומחי חברת "Puppy Hero" האמריקנית פרסמו לאחרונה מאמר שבו הציעו מספר טיפים שיעזרו לבעלי הכלבים לזהות דיכאון חורף בחיות המחמד שלהם. על פי המומחים, גם כלבים סובלים מדיכאון עונתי, ויש לשים לב לכך כדי לעזור להם להתמודד עם הבעיה.

הכלב מפהק יותר מהרגיל? זה סימן לדיכאון (אילוסטרציה), צילום: Getty Images

התסמינים אליהם יש לשים לב בכלבים דומים בחלקם לאלו שיש לבני אדם, כמו שנת יתר. עוד תסמינים כוללים סירוב לשחק ו/או לצאת לטיולים, סירוב להתאמן ואיבוד עניין בדברים רבים. סימנים נוספים שקל לזהות הם שינוי התנהגותי, כמו עצבנות פתאומית או אגרסיביות פתאומית שלא אפיינו בעבר את הכלב, פיהוק יתר (שכן כלבים נוהגים לפהק כדרך להרגיע את עצמם), התנערות יתר, שינוי בהרגלי האכילה (יותר או פחות מבדרך כלל), קשיי שינה – או שבאופן כללי הוא נראה פחות טוב.

מומחית שיקום כלבי ההצלה ליז קליפטון הסבירה שכדי להתמודד עם מצב שכזה, אפשר לתת לכלב לשחרר לחץ באמצעות לעיסת חפצים, הרחה, ליקוק, שינה, חפירה, פיהוק וניעור עדין. "מבחינה זו, תציעו להם מגוון דברים הקשורים לפעולות האלו כדי לגרום להם לשחרר לחץ באופן טבעי".

דרך נוספת שאיתה תוכלו לטפל בכלב שלכם היא פעילות ספורטיבית, שידועה ככזו שעוזרת גם לבני אדם בכך שהיא גורמת לנו להרגיש יותר מאושרים – וכך גם אצל הכלבים. גם בילוי עם הכלב (שיגרום אפילו לכם להרגיש טוב יותר), הפגנת יחס מוגבר אליו וחשיפה לאור במהלך שינויי העונות מסייעים, לדוגמה – צאו איתם לטיולים בעיקר בשעות האור, השתמשו בתאורה מלאכותית חזקה, ואם מתאפשר לכם אז פתחו חלון מואר קטן ליד מקום השינה שלהם.

הבילוי עם הכלב יעשה טוב גם להם - וגם לכם, צילום: Thinkstock Photos
טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר