היועמ"שית לבג"ץ: המדינה חייבת לגייס את החרדים, צה"ל ערוך לקלוט 3,000 מהם השנה

בג"ץ הורה במרץ השנה לעצור מיד את תקצוב הישיבות החרדיות אשר תלמידיהן אינם מתגייסים לצבא • ביום ראשון הקרוב ייערך דיון דרמטי במהלכו ידונו העתירות שדורשות לחייב אכיפת גיוס תלמידי ישיבות ולשלול תקציבים ממוסדות שתלמידיהם לא מתגייסים • בהרב-מיארה: על מערכת הביטחון לגייס חרדים - לא ניתן לקדם חוק שלא עונה על הצורך

היועמ"שית בהרב־מיארה. צילום: צילום: יואב דודקביץ'

שלושה ימים לפני הדיון הגורלי בבג"ץ על חוק הגיוס הנותן לחרדים פטור מגיוס, היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, הגישה היום (חמישי) את תגובתה בעניין, ולפיה החלטת הממשלה להחיל רציפות על חוק הגיוס הישן, שעבר בעבר בקריאה ראשונה בכנסת, היא החלטה בלתי חוקית "אשר סותרת הלכות מפורשות של בג"ץ", כך לדבריה.

דוברות השר גנץ

בהועדה מאוחרת יותר, המפרטת את חוות הדעת, בהרב-מיארה הבהירה כי במצב החוקי הקיים, על מערכת הביטחון לפעול לגיוסם של בני הישיבות לפי דין, והעברת תמיכות בגין מי שאינו מתגייס אינה חוקית.

כמו כן, לדבריה לא ניתן לקדם הצעות חוק גיוס המנותקות מהצרכים העדכניים של הצבא ומהגדלת הנטל על המשרתים, על רקע מלחמת חרבות ברזל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: אי.פי.אי

בתצהיר נכללו עדכונים מטעם מערכת הביטחון לפיה על פי התכנית המתגבשת רשויות צה"ל יוכלו לגייס כ-3,000 חיילים מקרב בני הציבור החרדי במהלך שנת הגיוס 2024. עוד עודכן בית המשפט כי עבודת המטה לגיבוש תכנית לגיוס מדורג של בני הציבור החרדי נמשכת.

היועמ"שית כתבה בתגובתה כי "החלטת הממשלה ניתנה בחוסר סמכות, היא סותרת הלכות מפורשות של בית המשפט הנכבד וחותרת תחת עקרון שלטון החוק".

מחאת חרדים נגד גיוס לצה"ל. (ארכיון), צילום: אי.אף.פי

בנוגע לשאלת הייצוג הנפרד של הממשלה בהליך, כתבה כי "בכסות של מחלוקת הנוגעת, לכאורה, להיקף הייצוג הנפרד שהותר, ביקשה הממשלה ליצור מצב חסר תקדים, שבו היא קובעת לעצמה את פרשנות הדין, בניגוד לחוות דעתה המחייבת של היועצת המשפטית לממשלה".

"דהיינו, חרף העובדה שהיועצת המשפטית לממשלה קבעה שדרך פעולה מסוימת אינה חוקית, ובית המשפט לא קבע אחרת, ביקשה הממשלה להביא לכך שחוות דעתה של היועצת לא תחייב את גופי המדינה; ושהממשלה - באמצעות עורך דין פרטי שנשכר על ידה - היא שתקבע את פרשנות הדין עבור עצמה ועבור מוסדות המדינה, שיקבלו הנחיות משפטיות מאותו עורך דין פרטי".

בהרבה מיארה בכנס באילת, צילום: יהודה בן יתח

היועמשית הוסיפה לקרוא לבג"ץ לקבל את העתירות וכתבה כי "על כן, דינה של ההחלטה להתבטל, וכאמור דינו של הצו על תנאי שהוצא להפוך למוחלט".

לקראת הדיון בשבוע הבא הודיעה הממשלה לבג"ץ כי בכוונתה להשלים חקיקת חוק גיוס חדש עוד סוף כנס הקיץ ב-31 ביולי. נתניהו אמר כי החוק שיקודם הוא חוק הגישור הזמני שאושר בקריאה ראשונה בכנסת כבר לפני שנתיים והוגש אז על ידי שר הביטחון דאז, גנץ.

נזכיר כי גנץ התנגד נחרצות לקידום החוק מ-2022 באותה מתכונת ישנה, שלדבריו כלל אינה תואמת את צרכיו העדכניים של צה"ל אחרי המלחמה. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר