תחודש הקמת העיר החדשה לחרדים

העיר כסיף, שתקום בסמוך לתל ערד ותתפרס על כמעט 5,000 דונם, צפויה בין היתר למנוע את הפיכת צביונה של קריית גת לחרדי

שרת הפנים איילת שקד ושר הבינוי והשיכון זאב אלקין , צילום: אורן בן חקון

הממשלה מחייה מחדש את הקמת העיר החדשה לחרדים כסיף, ליד ערד במסגרת התוכנית לאשר יישובים חדשים בערי הפריפריה. המטרה בין השאר: למנוע הרחבתה והכפלתה של קרית גת לחרדית, כפי שמסתמן.

מדובר בתוכנית משותפת לשרי הפנים ושיכון איילת שקד וזאב אלקין שתוצג ככל הנראה במסגרת הערים החדשות המתוכננות. 

כסיף היא עיר חרדית שמתוכננת לקום על שטח שטח של 4,750 דונם סמוך לתל ערד שבנגב ומיועדת לאכלוס כ-10,000 יחידות דיור, כ-50,000 תושבים מהמגזר החרדי. מאז 2007 הושקעו עשרות מיליונים להקמתה, ודווקא שר השיכון יעקב ליצמן החליט לפני שנה לגנזה. 

עיר ערבית חדשה מתוכננת אף היא אך כדי למנוע מהומות פוליטיות הוחלט להרחיב למימדי עיר את היישוב ג'דידה מאכר שבגליל המערבי. כאמור, לא מדובר בהקמת יישוב חדש. אבל דינה כדין עיר. בזכות היקף קרקעות המדינה הגדול בתוכנית, היא תיתן מענה לאלפי משפחות וזוגות צעירים בני המקום. 

התוכנית, ביוזמת משרד הבינוי והשיכון, מתפרסת על פני כ-4,000 דונם ומציעה הקמת כ-8,000 יחידות דיור בסוגי בינוישונים בהם גם דירות קטנות ודיור מוגן, במטרה לתת מענה לאוכלוסייה מגוונת ולצרכים המשתנים של הישוב. במרכז מתחםהמגורים החדש תוקם שדרה עירונית ראשית שתכלול חזית פעילה ובה מסחר ומשרדים ומעליה בתי מגורים עד לגובה של 7 קומות. בחיבור אל היישוב הקיים, התוכנית מציעה בניה למגורים על קרקעות פרטיות שמחברת באופן הדרגתי בין הישובהוותיק הקיים לבין הבנייה החדשה והעירונית.

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית מציעה הקמת מרכז עירוני ראשי (מע"ר) הכולל הקמת שוק עירוני, וכן מבנה עירייה חדש. מיקומו של המע"ר נקבע בחיבור בין היישוב הוותיק על מנת שישרת את תושבי היישוב כולו ויהווה מקום מפגש עירוני. התכנית כוללת שטחים לצרכי ציבור עבור תושבי השכונה החדשה, ובנוסף הקצאת שטחים עבור מבני ציבור כלל-אזורייםובהם מרכז תרבות ומרכז לשירותי חירום.

בחלקה המערבי של התוכנית מוצע אזור תעשייה שיאפשר קידום והרחבה של עסקים הקיימים במתחם כיום, לצד הקמתעסקים חדשים שיחזקו את החוסן הכלכלי של היישוב.

במסגרת התוכנית, נערך שיתוף ציבור נרחב בהובלת המועצה המקומית. כך, המידע שנאסף בשלבים המוקדמים של קידוםהתכנית, הופך לתוצר תכנוני עוד טרם הפקדת התכנית, כל זאת תוך שמירה על סטנדרטים גבוהים של איכות התכנון. בנוסף, התכנית מוצעת גם על שטחי מדינה כך שניתן מענה למצוקת הדיור גם עבור זוגות צעירים ומחוסרי קרקע.

כדאי להכירi