אין בשורה לבעלי המשכנתאות: הריבית לא צפויה לרדת

ההקלה בכיס לא תגיע ככל הנראה: האינפלציה העיקשת בשילוב עם אי ודאות גיאופוליטית יאלצו את בנק ישראל להשאיר את הריבית מחר ללא שינוי • "לא נראה שרמת הסיכון פחתה"

בנק ישראל. צילום: אורן בן חקון

מחר בשעה 16:00 יודיע בנק ישראל על רמת הריבית במשק. מרבית הכלכלנים אינם אופטימיים וצופים כי גם החודש הריבית לא תרד ותישאר ברמתה הגבוהה של 4.5%.

זאת לאחר, שמדד המחירים לצרכן רשם בחודש אפריל עלייה חדה מהצפוי (+0.8%) והעלה את שיעור האינפלציה בשנה האחרונה לרמה של 2.8% לעומת 2.7%, נתון שנרשם בסוף מארס. מעבר לכך, תחזיות הכלכלנים לרמת אינפלציה שנה קדימה עומדות בשלב זה על 3.1% - מעבר לטווח היעד של בנק ישראל. אי לכך, בשוק הריביות מעניקים הסתברות אפסית להורדת הריבית מחר.

נגיד בנק ישראל אמיר ירון (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

זאת ועוד, בשווקים מעריכים כי גם בשנה הקרובה הריבית תרד רק פעם לכל היותר, וזאת על רקע העלייה החדה בסביבת האינפלציה, פרמיית הסיכון הגבוהה של ישראל, וחרף התחזקות השקל בשבוע האחרון.

גם יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון מעריך כי צפוי אי שינוי בריבית מחר "עקב רמה גבוהה של אי וודאות גיאופוליטית, מדד אפריל הגבוה, ולחצי אינפלציה במבט קדימה".

"לא צפויה הורדת ריבית בקרוב".יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון, צילום: איה בן-עזרי

כץ מסביר כי "בהחלטות הריבית האחרונות בנק ישראל הדגיש את השיקול של 'הסיכונים הגיאופוליטיים' והשפעתם על השקל בתור שיקול דומיננטי בהחלטות. לא נראה שרמת הסיכון פחתה, למרות שמאז החלטת הריבית האחרונה השקל יוסף ב־2.2% מול סל המטבעות. כמו כן, הפתעת האינפלציה בחודש אפריל תילקח בחשבון, בנוסף לסיכוני האינפלציה קדימה ועלייה בציפיות האינפלציה הן בשוק ההון והן בקרב החזאים".

דירוג האשראי יירד שוב?

מודי שפריר, אסטרטג ראשי של שווקים פיננסים בבנק הפועלים, מציין הבוקר בסקירתו השבועית כי העלייה החדה בהשוואה לתחזיות האוצר הצפויה בגרעון בשנים 2024 ו- 2025, ההסלמה המחודשת במלחמה בדרום, העלייה בהסתברות להסלמת המלחמה מול חיזבאללה, חוסר האופק לסיום המלחמה ולהסדר מדיני, והתערערות היחסים בין ישראל לבעלות בריתה הקרובות ביותר, מגדילים את ההסתברות להורדת דירוג נוספת של ישראל במהלך השנה הקרובה".

מודי שפריר, אסטרטג ראשי בחדר העסקאות של בנק הפועלים, צילום: אילן בשור

נזכיר כי תחזית דירוג האשראי של ישראל הנה 'שלילית' אצל כל חברות הדירוג  חברת הדירוג S&P פרסמה בשבוע שעבר דו"ח קצר ונוקב על ישראל, במסגרתו צוין כי "הסיכון לפרופיל האשראי של ישראל נותר גבוה . ב־S&P  ציינו כי מעבר לסיכון הקיים מהרחבת המלחמה בין ישראל ואיראן וחיזבאללה לכדי עימות ישיר ועצים יותר, הם רואים "גם בהידרדרות היחסים בין ישראל ובעלות בריתה הקרובות ביותר סיכון שעלול לפגוע בהתאוששות הכלכלית של ישראל ובאמון המשקיעים".

שפריר מציין כי פרמיית הסיכון של ישראל שמרה השבוע על רמתה של BBB מינוס.  

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר