נאצות? יש ליטול התחייבויות | ישראל היום

נאצות? יש ליטול התחייבויות

בנימין נתניהו הביא לפיזור הכנסת מכיוון שממשלתו לא יכלה להמשיך לנווט את המדינה, ונושאים מרכזיים נותרו פתוחים
פורסם ב: עודכן ב:
11
  • נתניהו. "הבחירות הפעם עוסקות בשאלה אחת בלבד - מי ינהיג את המדינה"  //  צילום: גדעון מרקוביץ'
    נתניהו. "הבחירות הפעם עוסקות בשאלה אחת בלבד - מי ינהיג את המדינה"
    צילום: 
    גדעון מרקוביץ'
מערכת הבחירות לכנסת ה־20 נפתחה בהכפשות אישיות חמורות ובחילופי דברים מחפירים בין המתמודדים. זה טבעי. זה אנושי. "שקרנית", "מגרבצת", "חנון" הן מילים של יריות פתיחה בלבד. המשך יבוא.
אפשר להשלים עם כך אם מערכת הבחירות לא תסתכם רק בנאצות. בנימין נתניהו הביא לפיזור הכנסת מכיוון שממשלתו לא יכלה להמשיך לנווט את המדינה, ונושאים מרכזיים נותרו פתוחים. 
הציבור רשאי - אפילו חייב - לתבוע מהמפלגות השונות לנקוט עמדה מחייבת לגבי כמה מהם. אמנם קיים סיכוי שיתכחשו להתחייבויותיהן מייד לאחר הבחירות כפי שנהגו בעבר, אבל משהן נאמרות קשה למפלגות לחמוק מהן בציניות בוטה. מה, למשל?
• האם הליכוד מתחייב להתמיד בביקורת של בנימין נתניהו על יאיר לפיד, ואם ירכיב את הממשלה הבאה יגדיל את תקציב הביטחון לכ־60 מיליארד ויממן סוף סוף את העברת בסיסי צה"ל לנגב? והאם מפלגת 
יש עתיד תתמיד בהתנגדותה לתקציב הביטחון המורחב, גם אם תחדל מלהחזיק במשרד האוצר?
• מה מידת המחויבות של בנימין נתניהו ויצחק הרצוג לפתרון "שתי המדינות לשני העמים"? 
• בבחירות 2013 הבטיח בנימין נתניהו למנות את משה כחלון למעין נציב עליון לבעיות הדיור. 
נמתחה כאן ביקורת חריפה, שאין להסכים לכך שעה שהמועמד פרש מהחיים הפוליטיים. אבל עתה הוא שב בהרכב בראש סיעת "כולנו" החדשה - האם מובטח כי תפקיד זה יימסר לו כדי לטפל בסוגיה שמעוררת תסכול רב בקרב הדור הצעיר?
• יואילו נא כל המפלגות הציוניות לקבוע לא רק מה הוא חוק הלאום המקובל עליהן אלא לשרטט את גבול הפשרה והוויתורים שלהן, ואולי לוותר עליו מראש, שכן ישראל היא ממילא יהודית ודמוקרטית.
• איזו מהמפלגות מתחייבת להאריך את שרידי החוק לשוויון בנטל הגיוס, ומי תתנה את צירופה לממשלה בהרקתו מתוכן?
• סיעות הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו חייבות לציבור מידע מה תהיה עמדתן המחייבת - על דעת כל חבריהן - כלפי עליונות המשפט ושלטון החוק ומעמדו האיתן של בג"ץ. האם ברוחו של ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין, או לפי אסכולת שר המשפטים לשעבר פרופ' דניאל פרידמן?
הרשימה עוד ארוכה. תשובות יתקבלו רק עד 17 במארס. 
•   •   •

ביבי מול ציפי־בוז'י

העימות החזיתי בין מחנה הימין למחנה השמאל ובין נתניהו להרצוג ולבני ממשיך לצבור תאוצה • רה"מ: "השמאל איחד אותנו" • הרצוג ולבני פתחו את קמפיין הבחירות בעוטף עזה: "נתניהו חלש מול הטרור" • סער הכריע: "לא אתמודד על ראשות הליכוד"
יממה אחרי שניצח בגדול בהצבעה במרכז הליכוד, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו כמה עשרות מפעיליו במצודת זאב בתל אביב ובנוכחות עיתונאים פתח במתקפה על התקשורת, שלדבריו פועלת להעביר את השלטון מידיו לידי השמאל. 
"יאיר רביבו (ראש עיריית לוד שנכח באירוע) אמר 'השמאל איחד אותנו', וזה נכון. חברי הליכוד הבינו מה שאזרחים רבים במדינת ישראל רואים בימים האחרונים: קמפיין תקשורתי ציבורי אדיר, כמעט חסר תקדים בהיקפו ובעוצמתו, שתומך ומקדם כל פוליטיקאי וכל מפלגה שמתנגדים לממשלת ליכוד בראשותי ובהנהגתי", אמר נתניהו, "לקמפיין הזה יש מטרה אחת ברורה - להעביר את השלטון לידי מחנה השמאל, להעביר לאנשי השמאל את ההחלטות המכריעות על ביטחון המדינה, על כלכלת ישראל, על עתיד ישראל. אתמול חברי הליכוד נתנו תשובה מוחצת לקמפיין המתוזמן הזה, ואני מצפה לראות תשובה מוחצת דומה גם בפריימריז וגם בבחירות להנהגת המדינה".
עוד אמר נתניהו כי "חברי הליכוד הבינו שהבחירות הפעם עוסקות בשאלה אחת בלבד - מי ינהיג את המדינה. מועמדי השמאל שהולכים ומתרבים, או ממשלת ליכוד רחבה וחזקה בראשותי. ממשלה שתמשול ותוביל את מדינת ישראל בבטחה, באחריות ובנחישות. אנחנו ניתן את התשובה".
סגנית השר ציפי חוטובלי אמרה בעקבות הדברים כי "כולם מבינים שהבחירות האלה מתרכזות בשאלה איזה גוש יוביל את המדינה, שמאל מול ימין, בנימין נתניהו מול הרצוג ולבני. הסקרים האחרונים יעוררו את כל הימין הלאומי והחברתי במדינה להתייצב מאחורי ממשלה בהובלת הליכוד ונתניהו. אני בטוחה שב־17 במארס נוכל להוביל את המדינה עם היכולות האמיתית של למשול ולבצע את רצון העם. גוש הימין רק יתחזק מהבחירות הקרובות".
זמן קצר לפני דבריו של נתניהו הודיע השר לשעבר גדעון סער על החלטתו שלא להתמודד בפריימריז לראשות הליכוד. 
בעמודו בפייסבוק כתב סער כי "בימים האחרונים קיבלתי פניות רבות ומרגשות של חברים בתנועה ואזרחים, שקראו לי לשוב מפסק הזמן שעליו הודעתי לפני כשלושה חודשים ולהתמודד לראשות הליכוד. עמדתי היתה שונה, אך אני מכבד את החלטת מרכז הליכוד מאמש לקבל את הצעת ראש הממשלה ויו"ר התנועה לשנות ולהקדים את המועד שכבר נקבע לפריימריז לראשות הליכוד. בנסיבות שנוצרו, ולאחר ששקלתי היטב, החלטתי שלא להתמודד על ראשות הליכוד בעת הזאת".
בתוך כך, בכירים בליכוד הכחישו בתקוף כי בניסיון להרכיב קואליציה חלופית בכנסת הנוכחית הוצעה לליברמן רוטציה בראשות הממשלה. "לא היו דברים מעולם", אמרו הבכירים.

"האזרחים יכריעו"

אתמול קיימו יו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג ושותפתו החדשה ח"כ ציפי לבני סיור ראשון משותף במסגרת קמפיין הבחירות. הסיור נערך ביישובי עוטף עזה, ובמהלכו אמרה לבני כי "נתניהו חלש מול הטרור. חמאס זה ארגון טרור. אין איתו תקווה לשלום ומולם צריך לפעול בכוח. ראש הממשלה כתב ספרים נהדרים על איך להילחם בטרור, אבל הוא זה שבסופו של יום מדבר איתם, ניהל איתם משאים ומתנים, מה שמביא להם את המסר המוטעה שמדינת ישראל פועלת רק כשמפעילים נגדה כוח".
הרצוג אמר כי "אין שום פשרות עם הטרור, אבל יש יוזמה מדינית מקורית, יש יכולת לתת תקווה. יש צורך לפתוח את עזה תוך כדי תהליך שישמור לנו על הביטחון כדי לאפשר כאן שקט וביטחון לתמיד".
בתגובה אמרו בליכוד כי "אזרחי ישראל יכריעו בבחירות מי ישמור על ביטחון העם והמדינה: ציפי ובוז'י שרוצים לוותר, להיכנע ולפנות, או בנימין נתניהו שיילחם בחמאס ובדאעש ולא ייכנע ללחצים בינלאומיים בראשות ממשלת ליכוד רחבה וחזקה".
מתי טוכפלד, כתבנו לענייני מפלגות
 
 

outbrain-article-desktop-side