מיליון עופות כבר נדבקו בשפעת: "עוד לא יודעים את היקף הנזק לבעלי חיים נוספים"

התפרצות שפעת העופות גבתה את חייהם של אלפי עגורים • נכון להיום נמצאו 20 מוקדי מחלה בקרב חוות לולים ברחבי הארץ, על פי משרד החקלאות כולם בודדו וברובם הסתיים הטיפול • ד"ר קינג: "בוחנים אם המחלה מתפשטת באזורים רחוקים"

שפעת העופות (ארכיון), צילום: יצחק ברבי

התפרצות שפעת העופות, שגבתה את חייהם של אלפי עגורים, היא אחד מאסונות הטבע החמורים שידעה ישראל. במסגרת התפרצות השפעת התגלה הזן האלים של המחלה - נגיף H5N1, כאשר למעלה ממיליון עופות ו-8,000 עגורים נגועים בשפעת הקשה. 

ככל הנראה, מקור התפרצות השפעת באירופה. כחצי מיליארד ציפורים נודדות עוברות מעל ישראל מדי שנה מאירופה, שם אירעה התפרצות המחלה. על פי הערכות, בעת שהותם בגוף מים עם עופות בישראל - החלה ההדבקה.

גופות עגורים, צילום: צילום: אייל מרגולין - ג׳יני

נכון להיום, נמצאו 20 מוקדי שפעת העופות בקרב חוות לולים ברחבי הארץ. על פי משרד החקלאות, כל המוקדים בודדו וברובם הסתיים הטיפול. במקומות שלא, הטיפול מתקדם תחת ניהול ופיקוח של עובדי משרד החקלאות. על פי הערכות גורמי המקצוע בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות נראה כי "האירוע חוזר לממדים ברי שליטה".

יחד עם זאת, עלה החשש למחסור של 10% מצריכת הביצים בישראל ו-2.4% מצריכת הביצים האורגניות בישראל. לפיכך, עם קבלת הדיווח אודות החשש למחסור בביצים, הורה שר החקלאות, עודד פורר, לפתוח מכסים ולאפשר ייבוא ביצים לישראל. 

"כמות התמותה של העגורים מפחידה, אנחנו עדיין לא יודעים את היקף הנזק המלא ביחד לציפורים אחרות משום שהן מתות במקומות רחוקים ולא בצפיפות", אמר חוקר הציפורים ד"ר מוטי צ'רטר ממכון שמיר למחקר ואוניברסיטת חיפה והוסיף: "מאוד חשוב להבין אלו מיני ציפורים נפגעו, כך נדע כיצד השפעת עוברת. למזלנו, עדיין לא מאוחר. אנחנו חייבים לתעד הכל – חיות בר, ציפורים, יונקים, קרקע ומיים כי בעוד חודש לא נדע מספיק. הסיכון הגדול הוא במצב בו תעבור מוטציה דרך ההפרשות והלשלשת ואז נישאר עם החששות, ללא יכולת לפתור את העניין, משום שלא ניתן לסגור את השמיים לציפורים. מחזות של ציפורים נופלות מהשמיים עלולות להיות מציאותיות". 

עגורים באגמון החולה בימים טובים יותר, צילום: אייל מרגולין, ג׳יני

ד"ר רוני קינג, וטרינר רשות הטבע והגנים הוסיף: "מעבר לעגורים, ראינו עשרות בודדות של שקנאים שמתו, ייתכן שמספרם הנמוך יחסית הינו רק  כי זו סוף עונת הנדידה שלהם. נוסף על כך, ראינו שפעת בקרב העופות הדורסים כמו עקב חורף ובז מצוי שהיה חיוביים לשפעת העופות".

ד"ר קינג ציין כי "בשלב זה אנו בוחנים אם המחלה מתפשטת באזורים רחוקים יותר מהמוקדים העיקריים בהם בעמק החולה. אנחנו בפירוש חוששים לגבי יונקים, בגלל תיעוד מאירופה שמראה על פוטנציאל פגיעה בהם. כן צריך לחשוב על היערכות מחדש, לקראת נדידת האביב, אולי לחשוב על שינוי אופן ההאכלה שעשוי להקטין התפרצות עתידית. העגורים כנראה לא הגיעו עם השפעת מרחוק, אלא נדבקו בה בעמק החולה".

שפעת העופות עוברת מאדם לאדם?

ד"ר קינג התייחס לסכנת תחלואה אצל בני האדם, "הסכנה של הפנדמיה בהחלט קיימת אבל תמותה של אנשים איננה על הפרק בישראל כל עוד יימשך המצב שבו אין מגע הדוק בין האדם לעוף בשום צורה ועל כך צריך להקפיד".

חוקר הציפורים ד"ר מוטי צ'רטר ממכון שמיר למחקר ואוניברסיטת חיפה מדגיש בשיחה עם "ישראל היום" את החשש מהיקף הפגיעה והשלכותיו. "כמות התמותה של העגורים מפחידה, אבל צריך לשים לב לכך שאנחנו עדיין לא יודעים את היקף הנזק המלא ביחס לציפורים אחרות משום שהם מתות במקומות רחוקים ולא בצפיפות. מאוד חשוב להבין אלו מיני ציפורים נפגעו – האם מדובר בציפורים נודדות או כאלה שאוכלות אחרות וכו וכך נדע כיצד השפעת עוברת. למזלנו, עדיין לא מאוחר. אנחנו חייבים לתעד הכל – חיות בר, ציפורים, יונקים, קרקע ומיים כי בעוד חודש לא נדע מספיק. הסיכון הגדול הוא במצב בו תעבור מוטציה דרך ההפרשות והלשלשת ואז נישאר עם החששות ללא יכולת לפתור את העניין משום שלא ניתן לסגור את השמיים לציפורים. מחזות של ציפורים נופלות מהשמיים עלולות להיות מציאותיות".

ככל הידוע, נגיף שפעת עופות מזן זה מעולם לא עבר מאדם לאדם, ולא דווח על הדבקת אדם בזן נגיף זה דרך אכילת מוצרי מזון נגועים. יחד עם זאת, משרד החקלאות שב ומזכיר לציבור להקפיד על צריכת מוצרי עוף וביצים רק לאחר בישול, כיוון שטיפול בחום גבוה (בישול, אפייה, טיגון), שמשמיד את כלל החיידקים והנגיפים בעופות, לרבות נגיף שפעת עופות היה וקיים במוצרים. במשרד מציינים כי המלצה זו תקפה בשגרה, וכעת ביתר שאת. 

בתוך כך, משרד החקלאות חידד הנחיותיו לציבור: "יש להימנע ממגע עם עופות ועופות בר. אם נתקלתם בעוף חולה או פגר של עוף בר, או יש לכם שאלה בנושא, צרו קשר עם מוקד משרד החקלאות 6016* הפעיל 24/7".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר