לא רואים דולפינים בחופי הארץ? זו הסיבה לכך

לאחר שלוש שנות מחקר ואיסוף נתונים, התגלו דפוסים לא מוכרים של הדולפינים באזורנו • בעוד נראה שאין להם רצועת חוף מועדפת, החוקרים גילו כי החורף הוא העונה שבה הם נוהגים לבקר יותר בחופים • כמו כן, הם בדרך כלל יתקרבו לחופים בשעות הלילה

דולפינים. צילום: ד"ר אביעד שיינין

בעונת החורף, הדולפינים שמגיעים לחופי ישראל נוהגים להגיע אליהם יותר בשעות הלילה, והם לא מעדיפים לשהות באזור מסוים לאורך החוף - כך עולה ממחקר חדש שנערך בבית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני באוניברסיטת חיפה, שפורסם לאחרונה בכתב העת "Marine Environmental Research".

"האזור שלנו, האגן המזרחי של הים התיכון, הוא מעין אזור מדברי שעני בחומרי הזנה ובעל תנאים סביבתיים קשים, שקיימת בו ירידה בעושר ובמגוון המינים בהשוואה לאזורים אחרים, ולכן הדולפינים לא מעדיפים אזור מסוים ועוברים לאורך כל חופי הארץ בחיפושם אחר מזון", מסביר הדוקטורנט יותם צוריאל, מעורכי המחקר.

דולפינים שתועדו מול חופי אשקלון // צילום: יבגני בריקוב

במסגרת מחקר אקולוגי ארוך טווח של אוכלוסיית הדולפינים המקומית, צוריאל, ד"ר דני כרם, ד"ר אביעד שיינין, פרופ' דני צ'רנוב וצוות חוקרים מתחנת מוריס קאהן לחקר בביה"ס למדעי הים ביקשו לבדוק מהם אזור השהייה ובית הגידול המועדפים על דולפינים שמגיעים לחופי הארץ.

לצורך המחקר, החוקרים הציבו מכשירי ניטור אקוסטיים תת-ימיים בחופי נהריה, אכזיב, דור, געש ואשקלון, ובאזורי כלובי הדגים במכמורת ובאשדוד, כדי לאסוף נתונים אקוסטיים על קולות הדולפינים.

"הדולפינים משמיעים שריקות כדי לתקשר עם דולפינים אחרים בסביבתם, ומפיקים קליקים בטווח תדרים רחב המשמשים אותם להתמצאות במרחב ולטרף. כשהם צדים, הקליקים גורמים להלם אצל הדגים שהם תוקפים, מה שמאפשר להם לטרוף אותם ביתר קלות", הסבירו החוקרים.

פחות מעדיפים את הקיץ הישראלי. דולפינים, צילום: ד"ר אביעד שיינין


החוקרים אספו את נתוני המכשירים בשנים 2021-2019, כך שעמדו לרשותם עשרות אלפי רצפי קליקים של דולפינים. בעזרת אלגוריתם שיודע לנתח ולחלץ סדרות קליקים של דולפינים ומודל סטטיסטי, החוקרים ניתחו מתי הגיעו הדולפינים לאזור מסוים ובאיזו תקופה של השנה.

מתוצאות המחקר עולה שהדולפינים משתמשים בחופי ארצנו כאזור הומוגני, ושאין להם רצועת חוף מועדפת. עוד נמצא כי בדומה לחופים נוספים בעולם, החורף הוא העונה שבה יותר מהם נצפו מבקרים בחופים לעומת עונות אחרות, וכי הדולפינים מגיעים אליהם יותר בשעות הלילה לעומת שעות היום.

"עד למחקר הנוכחי, הידע על תנועת הדולפינים בחופינו הסתמך על סקרים ויזואליים ועל מידע אקראי שהציבור מעביר", סיכמו החוקרים. "מידע ויזואלי על נוכחות הדולפינים בלילה ובזמן סערות בחורף לא היה קיים. בזכות המחקר הנוכחי, נחשפנו לראשונה לפעילות הלילית ולפעילות הדולפינים בעונת החורף".

פעילות לילית. דולפין, צילום: ד"ר אביעד שיינין
טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר