יום הכלב הבינלאומי: מה אתם לא יודעים על חברו הטוב ביותר של האדם?

תוהים למה הכלבים נוהגים לישון לידכם על הגב במקום על הבטן ומדוע הם מסתכלים עליכם בזמן שהם עושים את צרכיהם? מזל שאספנו עבורכם את התשובות לשאלות הכי חשובות • ואל תשכחו: ככה תגרמו להם לא לקנא בכם

הם בהחלט אוהבים שטויות, צילום: איי.אף.פי.

כל יום הוא יום טוב ללטף ולהתפנק עם כלב חמוד, אבל יום הכלב הבינלאומי שחל היום (שישי) הוא סיבה ראויה מאוד לעשות את זה בכיף גדול אפילו יותר. לרגל יום החג של מיליונים ברחבי העולם, אספנו כמה פרטים שייתכן שלא הכרתם על חברו הטוב ביותר של האדם – וכמובן שגם איגדנו כמה טיפים.

אם אי פעם תהיתם למה כלבים בועטים בדשא/באדמה לאחר שהם עושים את צרכיהם, התשובה היא שכך הם מעבירים מסרים לבעלי חיים אחרים שהם היו במקום. לדבריו המאלפת והמטפלת ההתנהגותית לכלבים מטעם ביופט מירב גמליאל בושן, בלוטות הריח ברפידות של כפות הרגליים של הכלבים משחררות את הריח שלהן לתוך האדמה – וכך הם מסמנים את הטריטוריה שלהם.

מתוקים גם בזמן מקלחת, צילום: רויטרס

ואם כבר אנחנו מתעסקים בצרכים של הכלבים, אז שתדעו שהתיאוריה הרווחת בנוגע למבטים שהכלבים נוהגים לתת לבעליהם בזמן שהם עושים את מה שהם עושים, היא שמכיוון שהם נמצאים בעמדה פגיעה, כך הוא ככל הנראה מוודא שאתם מגנים עליו מפני סכנות.

אחד הדברים הכי חמודים שכלבים עושים הוא לישון על הגב – מה שלדברי בושן מעיד כי הוא מרגיש בטוח ונוח בקרבתכם. בטבע, אגב, כלבים נוהגים לישון על הבטן בשל החשש מטורפים, כך שאם הכלב שלכם ישן בסביבתכם על הגב, תדעו שהוא לא מודאג לחשוף את הבטן שלו לעולם.

תודו שהם תמיד חמודים, צילום: istock

 

ואם אתם מאותם בעלי כלבים שכל כך נהנים שהחיה ישנה במיטה שלהם או לידכם על הספה, תדעו שהדבר לא מעיד על הרצון שלו להציג דומיננטיות, אלא כי פשוט נוח לו. ממש כמו שאתם רוצים שיהיה לכם נוח כשאתם יושבים או שוכבים, כך גם הכלבים. רוצים להעביר אותם למקום משלהם? פשוט פנקו את המיטה שלהם לנעימה ומפנקת, כשתוכלו, למשל, להניח להם שם צעצועי האכלה ואף לתת להם תגמול של חטיף טעים כשהם הולכים משם מיוזמתם.

יש גם הפתעות

כדאי שתדעו גם שהכלבים יכולים להיות קנאים מאוד. לפי הווטרינר ד"ר פול סלון, מנהל הקשרים המדעיים של חברת "רויאל קנין" בישראל, אם תלטפו כלב אחר בנוכחות כלבכם, אתם עלולים לפגוש ברגשות שלו – ולעורר בהם קנאה. סביר להניח שהם ידרשו בעצמם תשומת לב בכך שהם גם יגישו את ראשם אליכם לליטוף.

העיקר שיישארו מגניבים, צילום: Getty Images

פרט מידע מעניין נוסף על הכלבים הוא שיש להם שעון ביולוגי שמחבר אותם לשגרת היומיום של בעליהם. ד"ר סלון מספר כי ממחקרים עלה כי כלבים מסוגלים להבדיל בין פרקי זמן שונים ואף לצפות אירועים שקורים כדרך קבע באותם זמנים. למשל, אם אתם חוזרים הביתה בכל יום באותה השעה – סביר מאוד להניח שבדקות הסמוכות לאותה השעה, הכלב יתחיל להמתין בציפייה ובהתרגשות ליד דלת הכניסה.

ואם כבר אנחנו עוסקים בציפייה, אז שתדעו שיש כמה דברים שאתם יכולים לשים אליהם לב כדי לצפות מתי הכלב שלהם כועס או לחוץ. אם האוזניים שלו משוכות לאחור, זה מעיד על כך שהוא חש בסכנה ומוכן להיכנס למצב הגנה. אם הוא ממצמץ, מלקק שפתיים, מפנה מבט הצידה ואוזניו מוטות לאחור – כדאי שתתרחקו ממנו או להרחיק אותו ממה שגורם לכעס או ללחץ, לפני שיתפרץ.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר