פעיל ימין סולק מדיון בכנסת כי הציג נתונים על אלימות מגדרית בקרב מוסלמים

מיכאל פואה ייצג את "פורום הארגונים למען המשפחה" בישיבת הוועדה לקידום מעמד האישה • הוועדה דנה בהצטרפות ישראל ל"אמנת איסטנבול", שבימין טוענים כי תפתח פתח לבתי המשפט לפגוע במנהגים דתיים • כשהחל לדבר על "אלימות מוסלמית" התפרצה עליו יו"ר הוועדה עאידה תומא-סלימאן ולבסוף הורתה לסלקו מהאולם • צפו במהומה

ח"כ עאידה תומא סלימאן במליאה, צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ

תקרית אירעה היום (רביעי) בישיבת הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בכנסת, בעת דיון שנערך בסוגיית הצטרפות ישראל ל"אמנת איסטנבול", שמטרתה מניעת אלימות במשפחה. יו"ר הוועדה עאידה תומא-סלימאן השתיקה והוציאה מהדיון את מיכאל פואה, נציג "פורום הארגונים למען המשפחה בישראל", לאחר שביקש להביא נתונים בדבר אלימות בתוך המשפחה בחברה הערבית, וכינה את התופעה "אלימות מוסלמית". 

פואה טען כי "שוודיה היא המדינה שבה נשים מרגישות הכי פחות בטוחות כיום, והסיבות לכך הן השתקה ואלימות מוסלמית". על אף נתונים המראים כי גם בישראל אלימות נגד נשים ורציחת נשים בידי בני משפחתן נפוצה יותר במידה משמעותית במגזר הערבי, ח"כ תומא-סלימאן סירבה לקבל את דבריו של פואה. "או, הנה הגענו לזה", אמרה לקול צחוקן של כמה מהמשתתפות בדיון, כאשר פואה החל להעלות את טיעוניו. 

"את רוצה להסתיר את המציאות?", שאל פואה את יו"ר הוועדה, שהשיבה: "אני מאוד אוהבת שמייצרים מציאות ואחר כך משתמשים בה כדי להגן על טענות גזעניות שמכלילות על ציבור שלם". פואה ניסה להשיב וטען כי "אני מסרתי נתונים, עובדות", אך תומא-סלימאן סירבה לקבל את דבריו ולבסוף הרימה את קולה ופקדה עליו: "אתה מפסיק עכשיו!". 

פואה ניסה להמשיך לדבר ושאל רטורית: "האם אין בעיה של כבוד המשפחה במגזר? אין בעיה כזאת?", ואז פקדה תומא-סלימאן על הסדרנים להוציאו מהאולם. "אני אצא ואתם תישארו עם הבעיה", השיב פואה, ותומא-סלימאן - כעת כבר בצעקות רמות - נזפה בסדרנים: "נו, למה לא מוציאים אותו?!"

כזכור, לאחר הפרסום ב"ישראל היום" באשר להתנגדות הנרחבת בימין ובחוגים דתיים להצטרפות לאמנה, אשר כוללת סעיפים שלכאורה פוסלים מנהגים דתיים ומסורות שונות, קמה סערה ציבורית שבמרכזה דרישה לבחון מחדש את המהלך. בין היתר, האמנה דורשת מהמדינות החותמות עליה "לבער דעות קדומות, מנהגים, מסורות וכל נוהג אחר המבוססים על רעיון נחיתות הנשים, או תפקידים סטריאוטיפיים לנשים ולגברים". לדברי מתנגדיה מדובר בהגדרות מעורפלות למדי, שנותנות פתח לרדיפת הדת ומנהגים הקשורים בה על ידי מערכת המשפט ורשויות המדינה.

בנוסף, כפי שכתבה שרת הפנים איילת שקד בפנייתה לשר המשפטים גדעון סער, אשר מקדם את הצטרפות ישראל לאמנה, צעד שכזה "עלול לחייב מתן מעמד לנשים רבות". זאת מאחר שאחדים מסעיפי האמנה קובעים כי כל אישה שתטען כי סבלה מאלימות מגדרית תוכל לבקש מעמד של פליטה, וכי יחול איסור על החזרת נשים למדינות שבהן קיים חשש כי יסבלו מאלימות מגדרית, גם אם הגיעו לישראל מסיבות אחרות. 

מנגד, במשרד המשפטים טוענים כי ישראל יכולה להסתייג מחלק מהסעיפים הבעייתיים באמנה ולפרסם "הצהרה פרשנית" לגבי סעיפים שמהם האמנה אוסרת להסתייג. חוגים בימין טוענים כי למרות זאת, לאור העובדה שבתי המשפט בישראל הם מהאקטיביסטיים ביותר בעולם, קיים חשש ממשי כי שופטים יעשו שימוש באמנה על מנת לפרסם פסיקות תקדימיות, שיהיו בעלות השלכות מרחיקות לכת בנושאי דת ובנושאי הגירה.

מ"פורום הארגונים למען המשפחה" נמסר: "הנשים המוסלמיות סובלות מאלימות, פוליגמיה ושלטון גברי פטריארכלי מדכא. ח"כ תומא-סלימאן מסרבת להכיר במציאות, וכך מוכיחה שהיא לא כשירה לדאוג לנשים הערביות ולא ראויה לעמוד בראש ועדת הכנסת לקידום מעמד האישה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר