פורסם תיעוד של סינוואר ומשפחתו נמלטים דרך מנהרה בחאן יונס; גורמים אמריקנים: "המחלוקת העיקריות - היחס בין מספר האסירים שישוחררו בעבור כל חטוף"

תקיפה בכפרים בדרום לבנון לאחר ירי להר דב • הרמטכ"ל: "המלחמה משנה את פניה" • נסראללה דחה את היוזמה הצרפתית: "נמשיך עד שתיפסק התוקפנות בעזה" • סמוטריץ' הנחה שלא להעביר את משלוחי הקמח המיועדים לאונר״א בעזה • לראשונה מתחילת המו"מ: נתניהו צירף למשלחת של ראש המוסד לקהיר את יועצו המדיני אופיר פלק, ולא את האלוף במיל' ניצן אלון

יוצא דופן: חילוץ מהיר ומציל חיים תוך כדי לחימה ברצועת עזה// דובר צה"ל
היום ה-130 למלחמה: בהצהרתו
 
פרויקט "כוונת על חמאס", צילום: ללא קרדיט

פרויקט מיוחד: מאחורי הפלישה בשבעה באוקטובר עמדה שרשרת מפקדים ומנהיגים שנושאים באחריות לאירועי הטבח ההמוני. מי חוסל ומי נשאר בחיים? כוונת על חמאס

עדכונים שוטפים

23:55: גורמים אמריקנים אמרו לרשת CBS בסיום סבב השיחות בקהיר: "השיחות היו טובות, אך אין עדיין פריצת דרך. היחס בין מספר האסירים שישוחררו בעבור כל חטוף שישוחרר הוא הסוגיה הבעייתית שמונעת התקדמות''.

23:05: מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר עמדה צבאית במרחב רמיה ועמדה צבאית נוספת במרחב רשיא אל פוחאר, אשר בוצעו ממנה בעבר שיגורים לשטח הארץ. מוקדם יותר היום זוהו שני שיגורים שחצו משטח לבנון למרחב הר דב ונפלו בשטח פתוח. כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי לצד מרחבים נוספים בשטח לבנון.

דובר צה"ל

22:02: בלבנון דווח על סדרת תקיפות של חיל האוויר בכפרים בדרום המדינה, במקביל להפגזות ארטילריה. (שחר קליימן)

21:22: דובר צה"ל דניאל הגרי פרסם בהצהרתו תיעוד ראשון של מנהיג חמאס, יחיא סינוואר, נמלט עם אשתו ושלושת ילדיו למקום מסתור דרך מנהרה בחאן יונס. "בימים האחרונים בפעילות של יחידות מיוחדות נחשפו עשרות מטרים של מנהרה. במנהרה היה גם וידאו של סינוואר, ביחד עם ילדיו ואחת מנשותיו מובל על ידי אחיו. כך הוא נמלט", אמר הגרי.

תיעוד מתוך מנהרה ובו ניתן לראות את מנהיג חמאס יחיא סינוואר נמלט | דובר צה"ל

21:00: בכיר בחמאס ל"אל ג'זירה": "המטרה המרכזית שלנו במו"מ היא הפסקת אש מוחלטת בעזה, נתניהו הוא זה שמפריע להשגת הסכם". בכיר בג'יהאד האסלאמי: "אנחנו לא צופים פריצת דרך כלשהי בקרוב במגעים בקהיר". (שחר קליימן)

20:20: דובר צה״ל בערבית אמר בראיון לרשת אל ערביה כי יחשוף "סרט של יחיא סינוואר בתוך המנהרות בעזה. כל תושב בעזה יוכל לראות איך מנהיגי חמאס חיים מתחת לאדמה ואיך הם לא חושבים על שום דבר חוץ מעל עצמם ועל משפחותיהם ועל הכסף שלהם". (לילך שובל)

20:10: מקור מצרי לאל-ערביה: "הדיונים בקהיר יימשכו בשלושת הימים הקרובים, במפגש הייתה אווירה חיובית". המשלחת הישראלית טסה חזרה לארץ. (שחר קליימן)

20:00: המשטרה פרסמה הערב תיעוד חדש של לוחמי הימ״מ מחלצים את החטופים תוך אש כבדה וחיסול מחבלים. במהלך פעילות החילוץ המורכבת, נפתחה לעבר הלוחמים ולכיוון מיקומם של החטופים אש כבדה מתוך המבנה וממבנים סמוכים. לוחמי הימ״מ השיבו באש וחיסלו מחבלים. במקביל הלוחמים הגנו בגופם על החטופים, וזאת עד אשר החזירו אותם הביתה בשלום.

תיעוד ממצלמת קסדה מרגעי הלחימה בהם פשטו לוחמי הימ״מ על המתחם בו הוחזקו החטופים | דוברות המשטרה

19:45: הרמטכ"ל הרצי הלוי ביקר היום (שלישי) בגבול רצועת עזה והתייחס למבצע חילוץ החטופים, המצב בצפון הרצועה ומשבר הגיוס בישראל: "המלחמה משנה את פניה. מהתחלה קשה וכואבת, בלמנו במחיר גבוה, התעשתנו ויצאנו להתקפה איכותית ועוצמתית – נמשיך אותה עד להשלמת מטרות המלחמה". 

הרמטכ"ל גם התייחס בקצרה לחוק הגיוס והעביר ביקורת מרומזת כשאמר: "כולם צריכים להתגייס להגנה על הבית". (לילך שובל)

דובר צה"ל

19:30: חיזבאללה לקח אחריות לירי טיל נ"ט על הר דב. (עידן אבני)

19:06: שר האוצר, בצלאל סמוטריץ׳, הנחה לא להעביר את משלוחי הקמח המיועדים לאונר״א בעזה, ובתאום עם ראש הממשלה לבחון מנגנון חלוקה אחר שלא יגיע לידי חמאס.

השר סמוטריץ', צילום: אורן בן חקון

18:50: דיווח באיראן: אתר האינטרנט של הפרלמנט האיראני ואתרים ממשלתיים נוספים הופלו במתקפת סייבר.

18:08: בכיר בחמאס לרשת "אל-מנאר": "אין משלחת כלשהי מטעמנו בקהיר כרגע ואנחנו עדיין מחכים לתוצאות הפגישות והמגעים עם המתווכים". (שחר קליימן)

17:40: דיווחים: בידי ישראל תיעוד מלפני שבועות אחדים של יחיא סינוואר במנהרה בחאן יונס, שבה צה"ל פעל לאחרונה. לצדו של סינוואר נראו אשתו וכמה מילדיו. הסרטון הוצא ממצלמת אבטחה. 

יחיא סינוואר (ארכיון), צילום: איי.אף.פי

17:30: לראשונה מתחילת המו"מ: נתניהו צירף למשלחת של ראש המוסד לקהיר את יועצו המדיני אופיר פלק, ולא את האלוף במיל' ניצן אלון, הממונה בצה"ל על סוגיית החטופים בעזה. (שירית אביטן כהן)

17:20: מקור מצרי מסר לעיתון הקטארי "אל־ערבי אל־ג'דיד" כי "כל התרחישים נמצאים כרגע על שולחן המשא ומתן. המשלחת הישראלית הגיעה עם החלטה לפלוש לרפיח אם ייכשל הניסיון להגיע להסכם עם חמאס. מדברים על הפסקת אש קבועה והסכמה לגביה מהווה את המחלוקת המרכזית כרגע".

חליל אל-חיה, צילום: צילום: ראיה אל-אח'בארי

בה בעת מקור בחמאס אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי בארגון "פתוחים לרעיון הדיון על כל יוזמה להפסקת אש והמלחמה". כמו כן דיפלומט מצרי אמר כי יש על השולחן הסכם לגבי שישה שבועות של הפסקת אש, אבל נדרשת עבודה נוספת כדי להגיע להסכם. לפי דיווחים ערביים, בראש משלחת חמאס בקהיר עמד ח'ליל אל-חיה, סגנו של סינוואר. הצד המצרי עדכן את ארגון הטרור ב"אוויריה חיובית" במפגש המרובע. (שחר קליימן)

17:05:  צה"ל תקף מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון: בין המטרות שהותקפו, מבנים צבאיים שבהם פעלו מחבלי הארגון. בין היתר הותקפה עמדת תצפית ותשתיות נוספות של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב הכפרים חולא, קלעת דבה, יארון, מיס אל ג׳בל, יארין ושיחין שבדרום לבנון. (לילך שובל)

תיעוד: תקיפת מטרות חיזבאללה בכפרים בדרום לבנון | דובר צה"ל

17:01: שני החטופים שחולצו במבצע הנועז של ימ"מ, שב"כ וצה"ל ברפיח הודו היום (שלישי) ללוחמים שלקחו חלק בחילוץ במהלך אירוע הוקרה בכנסת.

"כל מילה שאמרתם לנו, כל חיבוק שעטף אותנו בחיבה, נתנו לנו הרגשה שאנחנו בבית. אין מילים לתאר את האושר כשהבאתם אותנו הביתה לנכדים ולילדים שלנו. דרככם הרגשנו את העם בידיים שלכם. אמרתם שאנחנו 'יהלומים', אבל אתם היהלומים שבכתר, אלף תודות", אמר לואיס הר בסרטון שהקרין יו"ר הכנסת אמיר אוחנה. 

16:25: מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, דוחה בשלב זה את היוזמה הצרפתית להפסקת אש והרחקת ארגון הטרור מהגבול. בנאום שנשא לרגל "יום האסיר" בביירות. "המטרה של המשלחות הזרות היא להגן על ישראל ולאפשר את חזרת הישראלים לבתיהם בצפון.

נאום נסראללה מוקרן בביירות, צילום: רויטרס

"החזית הלבנונית היא חזית תמיכה כדי להחליש את ישראל עד שהיא תגיע לנקודה שהיא תפסיק את התוקפנות. החזית הזאת תימשך עד שתיפסק התוקפנות בעזה".

עוד הוסיף מזכ"ל ארגון הטרור: "במשך 129 יום יש מערכה פתוחה, אבל ישראל נלחמת בתוך גבולות ספציפיים. זה מוכיח את משוואת ההרתעה של ההתנגדות". נסראללה התגאה גם בהתפנות של המוני התושבים מצפון ישראל".

נסראללה התייחס לדברי שר הביטחון גלנט כי גם במקרה של הפסקת אש בעזה, תימשך הלחימה בלבנון: "אהלן וסהלן, אנחנו נמלא את חובותינו במסגרת משוואת ההתנגדו. אם ישראל תממש את האיומים שלה, אז היא צריכה להבין שמאה אלפי תושבים לא יחזרו לצפון. מי שמאיים עלינו בהרחבת המלחמה, אז אנחנו מאיימים עליו בהרחבת המלחמה. כך מי שמדמיין שההתנגדות חווה רגע אחד של פחד או בלבול, טועה ומסתמך על חישובים שגויים". (שחר קליימן)

15:40: הפלשתינים מדווחים כי ארבעה חוסלו בתקיפת רכב בשכונת שייח רדואן שבצפון העיר עזה. טרם הובהרה זהותם של המחוסלים. (שחר קליימן)

16:00: הותרו לפרסום פרטים חדשים על המבצע שבו נפלו מג"ד 630 ושני לוחמיו: לוחמי צוות הקרב של חטיבה 646 החלו במבצע בשכונת העסבן הקטנה, במהלכו איתרו נשקים, טלפונים, רימונים, מחסניות, מדים וחוברות לחימה של ארגון הטרור חמאס.

במהלך המבצע, הוקם ציר לפינוי האוכלוסייה מהמחסה ובו התפנו אלפים. המחסה שימש את ארגון הטרור חמאס, שניצל ניצול ציני את האוכלוסייה האזרחית כמחסה לטרור. במהלך הפעילות התפוצץ מטען בבניין ממולכד - כתוצאה ממנו נהרגו שלושת הלוחמים נתנאל אלקובי, יאיר כהן וזיו חן. (לילך שובל)

פעילות לוחמי צוות הקרב 646 בחאן יונס, צילום: דובר צה"ל

15:31: בעזה מדווחים כי הצבא הודיע להנהלת בית החולים נאסר בחאן יונס לפנות את האנשים שחוסים בו ולהשאיר את החולים וצוותי הרפואה. עוד נמסר כי כוחות מרוכזים ליד השער הצפוני של המתחם הרפואי. (דנה בן שמעון)

15:29: החל הנאום של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה‌‌ לציון "יום הפצועים והאסירים" בביירות: "נסראללה התייחס למתרחש ברצועת עזה ותקף את ישראל: "130 יום של תוקפנות ומעשי טבח של הציונים בעזה, ובגדה המערבית. 130 יום של עמידה איתנה של אנשי ההתנגדות בעזה. 130 יום של עמידה איתנה של הנשים והילדים בעזה. 130 יום של כישלון ישראלי בהשגת המטרות". (שחר קליימן)

15:25: בחמאס דיווחו כי כתב הערוץ אל ג'זירה אסמאעיל אבו עמר והצלם אחמד מטר נפצעו בתקיפת כטב"ם ישראלי בצפון רפיח. (שחר קליימן)

15:10: דרום אפריקה הגישה לבית הדין הבינלאומי בהאג בקשה דחופה לשקול האם החלטת ישראל לפעול ברפיח מחייבת את בית הדין למנוע הפרה נוספת של זכויות הפלסטינים בעזה.

14:58: השר בן גביר במכתב לראש הממשלה: ״התרופות שיועדו לחטופים, לא הגיעו אל היעד - עצור לאלתר את העברת הסיוע ההומניטרי״.

14:53: מצטרפים לבריטניה וארצות הברית: משרד החוץ של צרפת הטיל סנקציות נגד 28 ישראלים תושבי יו"ש ''המעורבים באלימות כלפי פלשתינים''.

14:48: לפי דיווחים לבנוניים, צה''ל תוקף בכפרים עיתרין, יארון ושיחין בדרום המדינה. (שחר קליימן)

התקיפות בדרום לבנון, צילום: רשתות ערביות

14:35: מסתערבי מג"ב איו"ש, שב"כ ולוחמי צה"ל במילואים עצרו את עומר פאיד, אחד מראשי התשתית הצבאית של ארגון הטרור חמאס בג'נין. לידיעה המלאה

תמונת אילוסטרציה של מסתערבי מג"ב איו"ש, צילום: דוברות המשטרה

14:00: ד"ר האני באחוס, מנהל מערך הטראומה והרפואה הדחופה ברמב"ם בעדכון על מצב הנפגעים מקריית שמונה

דוברות בית החולים רמב"ם

13:34: הסנאט האמריקני אישר חבילת סיוע בסך 95.34 מיליארד דולר לאוקראינה, טייוואן - וישראל. זה חודשים מפציר נשיא ארה"ב בקונגרס לאשר את חבילת הסיוע לישראל בעקבות הטבח של חמאס ב-7 באוקטובר, לאוקראינה, שמלאי אמצעי הלחימה שלי קטן והולך, ולבעלות ברית נוספות.

עם זאת, גם בית הנבחרים צריך לאשר את החבילה בטרם ביידן יוכל להפוך אותה לחוק, וכאן צפויה בעיה. יו"ר הבית, הרפובליקני מייק ג'ונסון, הודיע טרם ההצבעה בסנאט: "בהיעדר אפילו מענה אחד לסוגיית ההגירה (דרך הגבול הדרומי של ארה"ב), הבית ימשיך לעבוד על יוזמת חקיקה משלו". בניגוד לסנאט, בבית הנבחרים יש רוב רפובליקני

12:47: דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל": ישראל הציעה להקים מתחמי אוהלים לתושבים שיפונו לקראת תמרון קרקעי של כוחות צה"ל ברפיח, כחלק מתוכנית שתמומן על-ידי ארצות הברית ומדינות ערביות. לפי הדיווח, ההצעה הוצגה גם למצרים  והיא כוללת הקמת 15 מתחמים, שכל אחד מהם יכיל כ-25 אלף אוהלים, בדרום מערב הרצועה.

12:38: בחיזבאללה טוענים כי הירי לקריית שמונה כוון לתחנת המשטרה בעיר. 

12:29: הנער ואמו שנפצעו בקריית שמונה פונו במסוק לבית החולים רמב"ם בחיפה כשמצבם קשה.

12:20: דובר צה"ל: 18 מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים. 

12:18: מקור בארגוני הטרור בעזה מסר לרשת "אל־מיאדין" הפרו-איראנית כי ישראל מנסה לרוקן מתוכן את מסמך פריז ושואפת להשיג הישג בסוגיית החטופים. לדברי המקור - למרות הרצון של חמאס בהצלחת מאמצי התיווך - הוא לא יוותר על דרישותיו ולא ייתן לישראל הזדמנות להשיג הישגים מדיניים.

12:14: משפחות החטופים לדדי ברנע ורונן בר, לקראת הגעת המשלחת הישראלית לקהיר: "אנו מבקשים מכם בכל לשון של בקשה ותחינה: אל תוותרו ואל תחזרו בלי עסקה. השליחות שלכם היא היסטורית ומוסרית שתיצרב בהיסטוריה היהודית והישראלית כמי שהובילה להצלתם. אנו מחזקים את ידיכם בשעה גורלית זו ומצפים לבשורות חיוביות״.

12:12: הפצועים בקריית שמונה - אמא ובן שאינם תושבי העיר, פונו לבית החולים רמב"ם שבחיפה. ראש העיר קריית שמונה אביחי שטרן: "אני קורא לכל תושבי העיר ולאורחים לא להגיע לעיר". 

12:10: רשת "אל-ערביה" הסעודית מדווחת: המשלחת הישראלית בראשות ראש המוסד דדי ברנע יצאה לפני זמן קצר לקהיר.

11:59: ארדואן תוקף בנאומו בוועידה בינלאומית בדובאי: "ישראל צריכה להכיר במדינה פלשתינית אם היא מעוניינת בשלום. מעצמות המערב קוראות לה לנהוג באיפוק ועוצמות עיניים לנוכח מעשי הטבח של נתניהו"

11:54: בחברת החשמל התקבל דיווח על פגיעה ברשת החשמל בקרית שמונה. צוותי החברה יתקנו את הקו בתיאום עם הצבא. 

11:30: נפילת הרקטה בקריית שמונה: מד"א מעדכן על שני פצועים - בן 15 באורח קשה ובת 47 בינוני.

תיעוד ראשוני מזירת הפגיעה הישירה בקריית שמונה | צילום: ארז בן סימון/TPS

11:24: ראשוני: שני פצועים מנפילת רקטה במרכז קריית שמונה 

11:17: צפו: כך נראה חילוץ פצועים תחת אש בצפון הרצועה

יוצא דופן: חילוץ מהיר ומציל חיים תוך כדי לחימה ברצועת עזה | דובר צה"ל

11:10: העיתון הלבנוני "אל־אחבאר": המצרים ביקשו ממשלחת חמאס לחזור לקהיר כי "יהיה משהו חדש אחרי המפגש של ארה"ב, מצרים, קטאר וישראל". מקורות מסרו לעיתון כי חמאס הגיב בחיוב שישלח משלחת. כמו כן, מקורות מסרו לעיתון כי "המצרים הציעו לישראלים להפנות אנשים לאזור מרכז הרצועה ובמיוחד לדיר אל־בלח, ולהכריז עליו בתור אזור בטוח". זאת, לפני פעולה אפשרית ברפיח.

11:09: אזעקות הופעלו בקריית שמונה 

09:57: דובר צה"ל מעדכן על ניסיון פיגוע שסוכל לפני זמן קצר, כאשר מחבל ניסה לדרוס אזרחים בצומת גוש עציון. כוח צה״ל פתח במרדף אחר המחבל וירה בו. הוא נתפס והועבר להמשך חקירת כוחות הביטחון. 

09:00: צה"ל פרסם תיעוד מתקיפות מחבלים ששינעו מטענים וזוהו על ידי לוחמי יחידה 414 ברצועת עזה. 

תיעוד מתקיפת מחבלים ששינעו מטענים וזוהו על ידי לוחמי יחידה 414 | דובר צה"ל

08:45: מלבד נפילה בתוך המושב. היו עוד כשתי נפילות במרחב. בשטחים פתוחים בלי נפגעים.

08:17: רקטה ששוגרה מלבנון נפלה במושב מרגליות. לא הופעלה אזעקה ולא דווח על נפגעים.

07:00: אזעקת צבע אדום נשמעה בנתיב העשרה. טרם ידוע על נפילות או נפגעים. 

05:56: הותר לפרסום: שלושה לוחמי צה"ל נפלו בקרבות ברצועת עזה.

04:05: פיקוד המרכז בארה"ב: החות'ים ירו שני טילים לעבר ספינה במצר באב אל מנדב.

03:00: דיווח ב-AFP: צרפת פינתה אתמול מעזה 42 בני אדם דרך מעבר רפיח, בהם גם אזרחים צרפתים.

02:10: הפלשתינים מדווחים על תקיפות של חיל האוויר במרכז רצועת עזה.

תיעוד: צה"ל תקף מחבלים ותשתית טרור של חמאס ברצועת עזה // צילום: דובר צה"ל

01:45: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי צרפת הציגה ללבנון מתווה להפסקת אש בין ישראל לחיזבאללה. על פי המתווה, חיזבאללה יסיג את כוחותיו למרחק של 10 ק"מ מהגבול, ובהמשך לכך צבא לבנון יציב בדרום המדינה עד 15 אלף חיילים. בתגובה להצעה אמר בכיר בארגון הטרור לרויטרס כי "לא נדון בכך עד שתסתיים התופנות בעזה וכי ישראל לא במצב שהיא יכולה להציב תנאים".

כלי טיס תקף רכב ובו פעילי חיזבאללה לצד תקיפות נוספות בשטח לבנון // דובר צה"ל

01:00: הפלשתינים מדווחים על פעילות ערה של כוחות הביטחון הישראלים באזור ג'נין. פעילות משמעותית גם באזור קלקיליה וחברון.

00:14: חיזבאללה הודיע כי שלושה ממחבליו נהרגו אתמול כתוצאה מתקיפות צה"ל בדרום לבנון. מאז התחילה המלחמה הודיע חיזבאללה על 193 הרוגים בשורותיו.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר