כשהפחד מתממש: 7.8 בסולם ריכטר

ההתחדשות העירונית עושה תפנית של 180 מעלות: אם עד לפני שנתיים חברות הנדל"ן לא העזו ליזום פרויקטים של פינוי בינוי בפריפריה, היום הן מסתערות על המקום ומבינות את גודל הפוטנציאל. הכירו את הערים המרוחקות שישנו את מפת הנדל"ן והביקושים של ישראל

.shutterstock, צילום: shutterstock

״התרחשותה של רעידת אדמה חזקה היא כמעט ודאית. השפעתה על אזורים שונים במדינה תהיה עצומה. בהתאם למסגרת ההיערכות שאושרה על-ידי הממשלה, יש להיערך ל-7,000 חללים, 8,600 פצועים קשה, 37,000 פצועים קל, 9,500 לכודים בהריסות בניינים ו-170,000 חסרי קורת גג״.

מבקר המדינה, 2018

עשרות אלפי בני אדם נהרגו לפני כשבועיים ברעש אדמה אדיר בעוצמה של 7.8 בסולם ריכטר שהורגשה בטורקיה וסוריה.

מדובר באחת מרעידות האדמה החזקות ביותר שנמדדו בעולם בשנים האחרונות, והחזקה ביותר שהורגשה במזרח התיכון מאז 1939. רעידת האדמה גרמה להרס רב של בניינים ובתים.

מיקומה של ישראל על השבר הסורי אפריקאי, מהר החרמון לאורך נהר הירדן, ים המלח, הערבה ועד אילת, מעמידה את כל ערי ישראל בעיקר אלו שעל קו השבר הסורי אפריקאי, בפני סכנה ממשית. העיר טבריה למשל מועדת לפורענות, גם העיר בית שאן ידעה רעידת אדמה קשה בעבר, כך גם צפת וערים נוספות שלאורך הקו באצבע הגליל, עמק יזרעאל, בקעת הכנרת ודרומה לאורך הערבה ובקעת ים המלח.

הסכנה המיידית מאיימת בעיקר על מבנים ישנים, שנבנו בשנות ה-50' עד ה-70' של המאה הקודמת, ללא יסודות חזקים וחלקם כבר מטים ליפול.
דו"ח שהוכן לפני כשנה עבור מרכז המחקר והמידע של הכנסת חשף כי כ-28,600 מבנים עלולים להיהרס באופן חמור בזמן רעידת אדמה חזקה בארץ, רובם באזורי הפריפריה.
נקודת אור מעודדת התרחשה בשנתיים האחרונות. למרות שמרבית הפרויקטים לחיזוק מבנים יצאו עד עתה באזורי ביקוש והמרכז (כ-76%), בשנה האחרונה חברות נדל"ן ויזמים רבים החלו להגיע גם לערי הצפון והדרום ולקדם שם באינטנסיביות פרויקטים להתחדשות עירונית.
הכירו את הפרויקטים שהולכים לשנות את מפת הביקושים של ישראל.

טירת הכרמל
פרויקט ראשון יוצא לדרך

טירת הכרמל חברת עמרם את נידם, צילום: זיתוני הדמיות

טירת הכרמל נמצאת בשנים האחרונות בתנופת בנייה גדולה, וגורמת לסקרנות גדולה בקרב משקיעים, משפרי דיור וגם זוגות צעירים בשל הפוטנציאל הגלום בה.
בחודשים האחרונים יוצא לפועל בעיר אחד הפרויקטים הראשונים והמיוחדים מסוגם. בתחילת הרבעון הרביעי של 2022 חברת RENEW מקבוצת עמרם אברהם ואלי נידם, בניהולו של אבי פרץ, הרסה בניין ברחוב הכלנית 22 בטירת הכרמל שכלל 16 דירות. במקומו תקים החברה 2 מגדלים בני 15 קומות שיכללו 107 דירות חדשות. מחיר דירת שלושה חדרים: מיליון וחצי שקל. 4 חדרים: 1.7 מיליון שקל, 5 חדרים: 1.9 מיליון שקל.

ראש עיריית טירת כרמל, אריה טל: ״בשנים האחרונות נמצאת טירת כרמל בתנופת בנייה, המבססת אותה כעיר בוטיק מתפתחת ומסקרנת עבור רבים המבקשים לבנות בה את ביתם.

התחדשות השכונות הוותיקות מהווה מהלך משלים ובלתי נפרד, בהיותן הלב האורבני של העיר. אנו ממשיכים לרכז מאמצים בפיתוחן, כשלנגד עינינו עומדים שיפור איכות חיי התושבים באמצעות חידוש ושדרוג תשתיות המרחב הציבורי בשכונות״.

סביב הטכניון / נשר
11,000 יח"ד

בשנה האחרונה אושרה תוכנית מתאר לעיר נשר הכוללת תוספת של 11 אלף יחידות דיור בעיקר במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית בעיר הוותיקה, למעלה ממיליון מ"ר לשטחי תעסוקה ומסחר וכ-45 אלף מ"ר לשטחי ציבור.

מתחם אורן הכרמל כולל כ-130 דירות בבניינים בני 3-4 קומות ובניין אחד גבוה יותר, ומרכז מסחרי שכונתי שנבנו בתחילת שנות ה-80'. המתחם ממוקם בתפר עם "רמות יצחק", הצמודה לשכונת סביוני דניה החיפאית, ונמצא גם מרחק הליכה מהטכניון, לא רחוק מאוניברסיטת חיפה.

פרויקט רמת הטכניון של חברת שרביב בנשר,, צילום: הדמיה OLIN

אזור נוסף שעתיד לעבור התחדשות בנשר הוא מתחם ברחוב דרך הטכניון 24-48. הפרויקט הנקרא "רמת הטכניון", מקודם על-ידי חברת שרביב במסגרתו ייהרסו 177 דירות בבנייני שיכון ישנים ומסוכנים ותחתם ייבנו כ-1,100 יח"ד.

בפרויקט עתידים להיבנות 8 מגדלי יוקרה בני 30-16 קומות, המשקיפים לנוף המרהיב של מפרץ חיפה, הכרמל והים. בכל המגדלים תהיינה דירות בנות 5-3 חדרים ודירות פנטהאוז, עם מפרט משודרג וחללים ציבוריים מושקעים ופונקציונאליים. במרכז הפרויקט יוקם פארק ענק ומושקע לרווחת התושבים.

לדברי עדי ברייר, סמנכ"ל הנדסה בחברת שרביב, הבונה בנשר: "נשר היא עיר נטולת קרקעות פנויות והיא מוקפת ביערות ובפארק מוכרז שחל איסור לבנות בשטחו. לכן, הבנייה היחידה המותרת בשטחה היא במסגרת התחדשות עירונית״.

קריית ים
"לא תשאר דירה ישנה בעיר"

קריית ים הדמיה להמחשה בלבד, צילום: אלכס לובימוב (הדמיה) + ערן דן (צילום רחפן)

קריית ים נהנית בשנים האחרונות מתנופה משמעותית בכל הקשור להתחדשות עירונית. גלגלי הוועדות עובדים ללא הפסק והעירייה מחבקת את היזמים שפועלים בתחום.

קרית ים הכשרת הישוב, צילום: הדמיה משרד קוביה שאולי ובר לוי דיין אדריכלים

בניית קרית ים ג' החלה ב-1949 ובשנות ה-50' שוכנו בה עולים חדשים מתימן ומאירופה.

הבנייה בשכונה מתאפיינת בבנייה נמוכה בעיקרה, עם הרבה בתים פרטיים ודו-משפחתיים, ומבני רכבת במזרח ובמערב. בשכונה אין כמעט גינות ציבוריות - עניין פחות קריטי עבור תושבים שיש להם חצרות פרטיות.

היתרונות הבולטים של השכונה הם הקרבה לים, כולל לחופים מוכרזים, והתחבורה הציבורית: בשכונה עוברים בתדירות גבוהה קווי אוטובוס למגוון יעדים בקריות, וקו מטרונית (אוטובוס רב קיבולת בנתיב בלעדי) שמאפשר נסיעה מהירה לחיפה.

מקור תנופת ההתחדשות העירונית בעיר הוא פרי החלטת ממשלה. בעירייה לקחו את ההזדמנות בשתי ידיים, כאשר במקביל להוצאת התב"ע החדשה קידמו החתמות, דבר שזירז את התהליך כולו.

ראש העירייה דוד אבן צור, הצהיר כי כמעט כל שכונה ישנה בעיר נמצאת בהפקדה לתוכנית של פינוי בינוי, והבטיח שלא ישאיר דירה ישנה בעיר - אמירה שמושכת משקיעים רבים לעיר.

אחת החברות שמקדמות פרויקט התחדשות עירונית היא הכשרת הישוב. התב"ע לפרויקט הענק של החברה אושרה במתחם צבא הקבע שיכלול 1,450 יח"ד. מדובר במתחם הממוקם לא רחוק מחוף הים, בו ייבנו 12 בנייני מגורים בני 32-9 קומות. מוערך היקף מכירות של כ-1.8 מיליארד שקל.

"התוכנית שאושרה צפויה לשנות את אופי האזור, הנמצא בתנופת פיתוח בשנים האחרונות", אומר אלכס מריאש, מנכ״ל הכשרת היישוב התחדשות, "התוכנית מתפרסת על פני כ-48 דונם בלב קריית ים. 6 בנייני רכבת ישנים שהוקמו בשנות ה-60' של מאה שעברה ייהרסו, ובמקומם ייבנו כ-12 בנייני מגורים חדשים״.

מתחם פינוי בינוי נוסף בעיר מקודם על-ידי החברות עץ השקד, א.חבר, וא.ד.מ.ר.ל באזור "חוף השקד". הפרויקט, שעלותו נאמדת בלמעלה ממיליארד וחצי שקל, עתיד להיבנות בשכונת שפירא המתחדשת בקריית ים, שנמצאת בקו ראשון לים ובמרחק של פחות מ-100 מטרים מרצועת החוף. התוכנית כוללת כ-1,300 יחידות דיור, מבני ציבור, מסחר ותעסוקה הפרוסים על שטח של כ-40 דונם, לצד בית ספר שעתיד להעתיק את מיקומו ולזכות במבנה חדש לחלוטין.

מגה פרויקט שלישי יבוצע על-ידי חברת שפונדר פלדון, כאשר במקום 176 יחידות בבנייני רכבת ישנים החברה תבנה 880 יחידות.

עכו
תוספת של כ-18,000 יח"ד בעיר

עכו נמצאת בתנופת פיתוח בשנים האחרונות, תחת ניצוחו של ראש העיר שמעון לנקרי, כולל קידום פרויקטים להוספת כ-18 אלף יח"ד חדשות במרכז העיר, תגבור המסחר והתעסוקה ומתיחת פנים משמעותית. בעכו תקדם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תכנון מפורט של מתחמי פינוי בינוי למגורים סביב אזורי התחנה המרכזית, תוך חידוש התחנה עצמה. התכנון ייצור הפרדה בין מתחמי המגורים, המסחר והתעסוקה, למתחמי תחנת האוטובוס והתחבורה הציבורית, בתקציב כ-3 מיליון שקל. תוכניות אלה יכללו למעלה מ-1000 יחידות דיור.

בשכונת נווה אביב הסמוכה לרכבת ייבנו מחדש על-ידי חברת הנדל"ן 'איילה אגם' 340 יח"ד חדשות במקום 56 יח"ד המצויים בארבעה בנייני רכבת ישנים.

"נווה אביב בעכו נמצאת בשלב של צמיחה, ומיקומה בסמוך לתחנת הרכבת מקצר לעיר כולה את הקרבה למרכז הארץ ולמטרופולין חיפה", מסביר ג'קי סויסה, שותף מנהל באילה אגם.

"כיום ערי פריפריה מפותחות עם מסלולי פיתוח וקיימת יכולת לתושבים להתנייד למקומות תעסוקה רבים בכל הארץ".

קבוצת בראל בבעלותו של אריאל בבלי הצטרפה לקבוצת YBDI בבעלותו של יוסי בר דוד והיא פועלת לקידום פרויקט פינוי בינוי גדול בעכו. החברות יפעלו לפינוי של 108 יחידות דיור בשיכוני רכבת ובניינים הממוקמים ברחובות אשל וחטיבת גולני בעיר. במקומן יבנו כ-600 יחידות דיור חדשות בשלושה מגדלים ובניינים מרקמיים המשלבים מגורים על שטחי מסחר מלווה רחוב ומבנה ציבור.

הבניינים ברחוב האשל היום, צילום: קבוצת בראל

"במשך שנים ארוכות התחדשות עירונית הייתה מנת חלקם של בעלי דירות בבניינים ישנים בעיקר במרכז, כעת הגיעה העת להביא את בשורת ההתחדשות גם לתושבי הצפון", אומר אריאל בבלי מנכ"ל ובעלים של קבוצת "בראל".

"הביקושים לדירות חדשות בצפון הארץ גדלו מאוד בשנים האחרונות, מחירי הדירות עלו וההתחדשות העירונית היא הפתרון הנכון המשלב בין הצורך לחדש את הבניינים הישנים והשכונות ולייצר היצע נוסף של דירות חדשות תוך התאמת הפרויקטים לתכנון מודרני ומעורב שימושים"

באר שבע
צפי ל-15,000 יח"ד במרכז העיר

14 מתחמי התחדשות עירונית נמצאים היום בשלבי תכנון שונים בבאר שבע שיאפשרו . תוספת של כ-15 אלף יחידות דיור למרכז העיר.
תמר פוריה, מהנדסת העיר, מציינת כי המתחמים נמצאים היום בשלבי תכנון שונים על-ידי הוועדה המקומית ומנהלת ההתחדשות העירונית של העירייה.

פרויקט שדרת רגר בש במתחם יעקב אבינו., צילום: הדמיה - Evolve media

פרויקט פינוי בינוי ראשון בבאר שבע יוצא לדרך במתחם אורות בשכונה ג' בעיר. לאחרונה קיבלה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה דרום החלטה להפקדה של התוכנית במתחם קולנוע אורות בשכונה ג', מדובר בפרויקט פינוי בינוי ראשון בעיר החל על שטח של 60 דונם במסגרתו ייהרסו שני שיכוני רכבת הכוללים 112 יחידות דיור וייבנו 20 בנייני מגורים בגובה של 6-10 קומות, עם 747 יחידות דיור.

עוד בטרם קבלת ההחלטה להפקדת התוכנית בוועדה המחוזית נערך מכרז דיירים ראשון במתחם, וחברת שיכון ובינוי זכתה במכרז באחד המתחמים.

מתחם מתחדש נוסף בבאר שבע הוא יעקב אבינו בשכונה ד'. במקום ייהרסו 136 יחידות דיור וייבנו 660 יחידות ו-20 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, מסחר ושטחי ציבור.

חברות אפריקה ישראל, ב.ס.ר ואלקטרה הן יזמיות הפרויקט.
על-מנת לתת דחיפה נוספת לפרויקטים של פינוי בינוי בבאר שבע, הודיעה לאחרונה העירייה על פטור מלא מהיטלי השבחה למתחמי פינוי בינוי באזור התחדשות עירונית לפי תוכנית המתאר לעיר.

בנוסף, העירייה מזמינה לפנות אליה ולמנהלת להתחדשות עירונית על מנת לקבל מידע לגבי מדיניות התכנון והאפשרויות לקידום פרויקטים נוספים.

נתיבות
"תהליכי התחדשות מואצים"

שכונת אלפסי נתיבות חברת אלמוג, צילום: קבוצת אלמוג

עיר נוספת שעולה בימים אלה על מפת ההתחדשות העירונית והינה בעלת פוטנציאל עצום היא נתיבות. מספר יזמי נדל"ן ובראשם קבוצת אלמוג, החלו לקדם בעיר פרויקטים רחבי היקף של התחדשות עירונית.
קבוצת אלמוג מקדמת פרויקט פינוי בינוי גדול במתחם אלפסי בעיר. המתחם כולל 20 בניינים ישנים הכוללים 431 דירות.

החברה מדווחת שהגיעה לרוב הנדרש בהתאם לחוק. המתחם הוכרז על-ידי הממשלה כמתחם מועדף לדיור ועל-כן יעלה לדיון במסגרת הוותמ"ל, ותכנונו מקודם על-ידי עיריית נתיבות.

במקביל החברה פועלת לקידום מיזמי פינוי בינוי משמעותיים נוספים בעיר.
לדברי אמיר הלר, משנה למנכ"ל בקבוצת אלמוג: "העיר נתיבות ותושביה ייהנו מתהליכי התחדשות עירונית מואצים בשנים הקרובות, לאור תמיכתו של ראש העיר יחיאל זוהר והצורך הברור לקידום תהליכים אלה בעיר.

התחדשות עירונית בנתיבות הינה הכרח, נוכח מיקומה הגיאוגרפי של העיר וקיומם של בניינים ותיקים רבים עם תשתיות ישנות.

פרויקטים של התחדשות עירונית משפיעים ומקדמים את הסביבה והשכונה כולה, משפרים באופן דרמטי את איכות החיים והביטחון האישי של הדיירים הוותיקים ובנוסף ייצרו היצע דירות נוסף בעיר״.

נוף הגליל
התחדשות עירונית וחיבור לרכבת

פרויקט נוגה בנוף גליל של קבוצת בראל, צילום: הדמיה SO אדריכלים

נוף הגליל בראשות רונן פלוט דוחפים חזק להתחדשות עירונית בעיר. הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה צפון אישרה מסמך מדיניות להעצמת זכויות והתחדשות עירונית לאורך צירי הרכבת הקלה בנוף הגליל, הכולל בנייה רוויה משולבת עם מסחר ותעסוקה במתחמים תירוש (7-15), השקד (2-6) והזית (1-11).

"חיבור פרויקט הרכבת לפרויקטים להתחדשות העירונית מהווה מנוע צמיחה ומוקד משיכה להשקעות נדל"ן", אמר ראש העיר, רונן פלוט.

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) מקדמת בימים אלה תכנית אב להתחדשות עירונית בנוף הגליל. הכיוון עירוב שימושים במתחמי מגורים, כך שבעתיד ניתן יהיה להוסיף, על-פי מסמך המדיניות החדשה, בנייה רוויה בשילוב קומות מסחר ותעסוקה בקומות התחתונות, שיותאמו לאזורי מגורים.

קבוצת בראל מתכננת במתחם תירוש פרויקט התחדשות עירונית מסוג פינוי בינוי, שיכלול פינוי והריסה של 5 מבנים בני 4 קומות כל אחד הכוללים 120 יח"ד. במקום המבנים הישנים ייבנו 7 מבני מגורים בני 17-25 קומות שיכללו 778 יח"ד , לצד מבנה משרדים ומסחר.

אריאל בבלי, הבעלים של קבוצת בראל, מספר שהכניסה לנוף הגליל לבצע פרויקט התחדשות עירונית נולדה מטלפון שקיבל מחבר ילדות מקומי (אז נצרת עלית).

"בתחילת הדרך לא האמנתי שלפרויקט יש כדאיות כלכלית, אך ככל שלמדתי את הפרטים והבנתי שהדרישות המימוניות בתחילת הפרויקט הן נמוכות, החלטתי לנסות ולהתקדם. היום 4 שנים אחרי, עם תמיכה וסיוע יוצא דופן מצד כל הגורמים בעיריית נוף גליל אנו נמצאים עם תוכנית שהופקדה על-ידי הוועדה המחוזית, עם חוזים חתומים עם כל הדיירים וצפי לבנות את הפרויקט".
עוד בנוף גליל: בחציון השני של 2022 חברת בסט יזום וחברת איילה אגם נבחרו על-ידי בעלי דירות במתחם יזרעאל השקמה לבנות 758 יחידות חדשות במקום 120 הקיימות היום. במגירות התכנון של הוועדה המקומית מקודמות תוכניות נוספות להתחדשות עירונית.

חדרה
שיא של היתרי בנייה בעיר

שכונת אולגה בחדרה עומדת לשנות את פניה ולהפוך אחת מהשכונות המבוקשות באזור השרון הצפוני. עצם העובדה שהשכונה נמצאת בצד המערבי של העיר חדרה, בצמידות לחוף הים, ומתוקף התב"ע הענקית המתוכננת בה, ללא ספק, שכונת אולגה חדרה תהפוך לפנינת נדל"ן אמיתית. "אולגה בחדרה היא ללא ספק בשורת הנדל"ן החדשה של ישראל", אומר גל קסטל, סמנכ"ל התחדשות עירונית בחברת אורון נדל"ן.

בימים אלה חברת אורון נדל"ן קיבלה היתר בנייה לפרויקט פינוי בינוי הראשון בשכונה. החברה תהרוס 36 דירות ותקים 274 יח"ד בשני מגדלים בני 30 קומות.

מלבד שכונת אולגה, אי אפשר לפספס את הנתונים כי שנת 2022 הייתה השנה של חדרה, כאשר למעלה מ- 1,000 יחידות דיור חדשות קודמו בהיתרי בנייה בחמישה פרויקטים של התחדשות עירונית בעיר.

מרכז העיר שהיום משופע בבניינים ותיקים וישנים בני 2-3 קומות עתיד להפוך למרכז אורבני חי המשלב מגורים, תעסוקה ומסחר בבינוי אינטנסיבי של מגדלים בני 20-30 קומות.

לאחרונה התקבל היתר בנייה להריסת 64 דירות ב-7 בניינים בני 2-4 קומות ברחוב העליה השנייה במרכז חדרה. במקום מקודמת תוכנית לבנייה של 5 מגדלים חדשים בני 18-25 קומות שיכללו 400 יחידות דיור, בשילוב מבני ציבור ומסחר.

מתחם סלע ביתר של חברת דן, צילום: משרדי גנות-לרמן אדריכלים ופיק אדריכלים

הפרויקט יבוצע על-ידי קבוצת גשם החזקות וחברת לכת.

פרויקט נוסף יבוצע על-ידי חברות דן נדל"ן מקבוצת דן תחבורה ציבורית, חברת רוטשטיין נדל"ן וקבוצת פרקש. השלוש נבחרו על ידי דיירי מתחם סלע בית"ר – רחוב דוד שמעוני בחדרה, במכרז דיירים לביצוע פרויקט של פינוי בינוי בהיקף של 1,452 יחידות דיור, בשילוב שטחי מסחר ותעסוקה.

תוכנית גדולה נוספת שתצא בשכונה היא של חברת אזורים במסגרתה תקום שכונה חדשה שתכלול 1,840 יחידות דיור בשילוב מסחר, תעסוקה, דיור מוגן ושטחים ציבוריים איכותיים.
ניר בן חיים, ראש עיריית חדרה בפועל:

"העיר חדרה ממצבת את עצמה בשנים האחרונות כעיר מובילה בהתחדשות עירונית ברמה הלאומית ומושכת אוכלוסייה צעירה וחזקה התורמת לחיזוק המקום.

לאור ההסכמים שנחתמו עם המדינה הצלחנו בזמן קצר להראות תוצאות מדהימות ולהוציא היתרי בנייה למעלה מ-1,000 דירות חדשות שאת תחילת הקמתן יוכלו התושבים לראות בשטח כבר בשנת 2023".
גל לחמי, ראש מנהלת התחדשות עירונית בחברה הכלכלית: "הפרויקטים בגדוד העברי ובעלייה השנייה שזה עתה קיבלו היתרי בנייה ובנייתם תחל בקרוב, כמו גם כ-3,000 יח"ד שאושרו בחדרה במהלך השנה החולפת, הם זרז נוסף להתחדשות העירונית במרכז העיר".

קריית מלאכי
פינוי-בינוי בשילוב אנרגיה ירוקה

קריית מלאכי התחדשות עירונית הדמייה שכונת חבד - בן גוריון פינוי בינוי, צילום: הדמייה לאה שניאור אדריכלים

העולים החדשים שהגיעו לקריית מלאכי מכל רחבי העולם, הקימו עיר מגוונת ותוססת מכל שכבות העם, עיראקים לצד מרוקאים וטוניסאים, רומנים ופולנים ליד קהילה תוססת של עולי גיאורגיה.

שכונת קיבוץ גלויות בעיר נבנתה בשנות ה-60' על ציר כביש 3 כאשר ראשוני התושבים שוכנו בה לאחר יציאתם מ"מעברת קסטינה".

השכונה מאופיינת בבנייה נמוכה בעיקרה לצד מבני רכבת.
בשכונה מקודם פרויקט התחדשות עירונית ביוזמת חברת לוינסקי עופר ובשיתוף העירייה.

בנוסף לפרויקט הפינוי-בינוי, תקבל לוינסקי עופר קרקע משלימה באזור בנייה אחר של העיר.

קריית מלאכי התחדשות עירונית הדמייה שכונת חבד - בן גוריון פינוי בינוי, צילום: הדמייה לאה שניאור אדריכלים

בשכונה מתקיימת תוכנית פינוי בינוי במסגרתה ייבנו מבנים חדשים בגבהים שונים כאשר כל יחידת דיור תקבל תוספת של 25 מ"ר בנייה ומרפסת של 10 מטר, חניה בטאבו ומחסן בגודל 5 מטר.

פרויקט רחב היקף של השכונה אשר תגדל לכדי 4,500 יחידות דיור ועוד שטחי מסחר, בתי ספר גנים ומעונות, מתנסים, בתי כנסת חדשים, פארק שעשועים ומתקני ספורט. השכונה החדשה תיבנה בסטנדרט גבוה מאוד בשימוש טכנולוגיות חדשות ואנרגיה ירוקה שיעמדו בחוד החנית של השכונה. נכון למועד זה ישנם הסכמי פינוי בינוי עם יותר מ-85% מבעלי הדירות.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר