המהלך שישנה את הדיור הציבורי? עמידר תוכל למכור פרויקטים ליזמים פרטיים | צילום: יהושע יוסף

הדיירים ירוויחו? עמידר תוכל למכור פרויקטים ליזמים פרטיים

החברה ומשרד השיכון חתמו על הסכם עדכני להתחדשות עירונית • מנכ"ל משרד השיכון: "משמעות המהלך - תרומה לדיור הציבורי ולדיירים"

משרד הבינוי והשיכון וחברת עמידר החדשה חתמו היום (חמישי) על עדכון להסכם ההתחדשות העירונית. ההסכם ממסדר מודל פעילות חדש, המאפשר מימוש פרויקטים באמצעות מכירתם ואפשרות לשיתופי פעולה עם יזמים מהמגזר הפרטי. 

החתימה על עדכון מודל הפעילות נועדה לתמוך בשלב הביצועי של תהליכי ההתחדשות העירונית שמקדמים משרד הבינוי והשיכון ועמידר במבני הדיור הציבורי, לטובת שדרוג מלאי הדיור הוותיק, חידוש סביבת המגורים של הדיירים, תוך השקעת מרבית מרווחי הפרויקטים בדיור ציבורי באזורי הפריפריה.

כזכור, בספטמבר 2016 חתמה חברת עמידר על הסכם התחדשות עירונית עם המדינה לפיו, תשמש עמידר כזרוע הביצוע של משרד הבינוי והשיכון בפרויקטים אלו (פינוי- בינוי ותמ"א 38). על פי עקרונות ההסכם הקודם, עמידר תקדם פרויקטים של התחדשות עירונית החל משלבי התכנון, המשך בביצוע וכלה באכלוס הדיירים ומכירת הדירות החדשות וזאת באופן עצמאי כ"יזם".

ההסכם התייחס לקידום פרויקטים במבנים בהם לפחות 50% דירות דיור ציבורי, באופן ש-70% מהרווחים יועדו לטובת "קרן פריפריה", לצורך חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה וקידום פרויקטים של התחדשות עירונית בפריפריה.

לאחר בחינה מעמיקה ועם השלמת השלב התכנוני בפרויקטים של ההתחדשות אותם מקדמת עמידר, הוחלט ע"י דירקטוריון החברה ומשרד הבינוי והשיכון על שינוי האופן בו ימומשו הפרויקטים אותם קידמה עמידר כיזם - למימוש בדרך של מכירה או שת"פ עם חברות במגזר הפרטי וזאת בנוסף ומבלי לגרוע מהאפשרות של ייזום מלא על ידי החברה ובהתאם עודכן ההסכם מול המדינה.

התיקונים העיקריים להסכם ההתחדשות העירונית:

מכירה ושת"פ - אפשרות למכירת פרויקטים ו/או קידומם באמצעות שת"פ עם חברות יזמיות.

מנגנון תמורה -  בפרויקטים קטנים (עד 150 יח"ד יוצאות) - מלוא התמורה, בניכוי ההוצאות תשולם לעמידר, תוך ייעוד הרווחים לטובת הדיור הציבורי (50% לחיזוק מבנים בפריפריה; 25% לתחזוקת דירות הדיור הציבורי; 25% לפרויקטים בתחום הדיור הציבורי). בפרויקטים גדולים (מעל 150 יח"ד יוצאות) - הגדלת חלקה של המדינה לטובת תחום השיכון והדיור בדגש על הפריפריה ל- 80% מהרווח בפרויקט.

ההסכם נחתם במעמד: יו"ר חברת עמידר, יאיר זילברשטיין, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אביעד פרידמן, מנכ"ל חברת עמידר, יגאל אהרוני וסמנכ"ל נכסים וחברות, נתנאל לפידות.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אביעד פרידמן: "היום נחתם הסכם חשוב עבור דיירי הדיור הציבורי, ההסכם מאפשר מימוש פרויקטים באמצעות מכירתם או באמצעות שיתופי פעולה עם חברות ויזמים במגזר הפרטי במטרה לקדם התחדשות עירונית בדיור הציבורי. קידום ההתחדשות העירונית בדיור הציבורי יתרום רבות למערך הדיור הציבורי, יחדש את סביבת המגורים של הדיירים וישדרג את איכות חייהם. כל זאת במקביל להשקעת רווחי הפרויקטים בדיור ציבורי באזורי הפריפריה. כך שמהלך זה כולו משמעותו תרומה לדיור הציבורי והדיירים."

יו"ר חברת עמידר, יאיר זילברשטיין: "שינוי מודל הפעילות בתחום היזום וההתחדשות העירונית יאפשר ביצוע יעיל ונכון יותר של הפרויקטים. מדובר בתחום פעילות משמעותי שמקדם מספר מטרות, שהחשובה שבהן היא העלאת איכות החיים של דיירי הדיור הציבורי עם השבחת הדירות, שיפור מרחב המחייה וסביבת המגורים, תוך יצירת משאבים להשקעה חוזרת בדיור ציבורי בערי הפריפריה".

נתנאל לפידות, מנהל אגף בכיר נכסים וחברות, במשרד הבינוי והשיכון: "ההסכם החדש ממנף את יכולותיה וחוזקותיה של עמידר, תוך שהוא מאפשר לה בעצם למכור את הפרויקטים שהיא מובילה בנקודת האופטימום שלהם - שתשיא את מירב הרווח לדיור הציבורי."

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו