בעל צימר יפצה אחים ממוצא אתיופי לאחר שסירב להשכיר להם דירת נופש

השניים הקליטו את בעל העסק מסרב להשכיר להם את היחידה בטענה כי בעבר היה לו "ניסיון לא מוצלח עם בחורים מאותו מוצא" • מה הפיצוי שביהמ"ש פסק?

למד את הלקח? בעל צימר יפצה אחים ממוצא אתיופי לאחר שסירב להשכיר להם יחידת נופש, צילום: istock

מחיר הגזענות: בית משפט השלום בנצרת פסק לאחרונה כי בעל צימר יפצה שני אחים ממוצא אתיופי, לאחר שסרב להשכיר להם את דירת הנופש על רקע מוצאם.

ביהמ"ש קיבל את התביעה, שהוגשה באמצעות הסיוע המשפטי במשרד המשפטים ובשיתוף היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים, לפיה התנהגות בעל העסק עברה על חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים.   

פרטי המקרה: התובעים התקשרו הנתבע, בעל צימר בצפון, וביקשו לשכור ממנו שתי יחידות נופש למשך לילה אחד. בתשובה, ענה להם בעל הצימר כי אינו מעוניין בהשכרת הצימר לתובעים היות והיה לו ניסיון קודם לא מוצלח עם בחורים מאותו מוצא. 

השיחה הטלפונית הוקלטה ע"י התובעים, וההקלטה הוגשה, בצירוף תמליל שיחה, לבית המשפט. 

הנתבע הכחיש את הטענות, וטען כי היו שתי שיחות, והתובע הקליט רק את השנייה, לאחר שגרר במכוון את השיחה השנייה ל"מקום שהוא רצה בו", לטענתו. עוד טען כי ההתנגדות הייתה להשכיר את הצימר לבחורים צעירים, בגלל ניסיון קודם של השכרת היחידה לבחורים שעשו רעש וגרמו נזק למקום.

עוד טען הנתבע כי ההעדפה שלו הייתה להשכיר למשפחות ולא לבחורים צעירים, ללא קשר למוצא כזה או אחר. בסיכומיו גם טען כנגד קבילות התמליל וקבילות ההקלטה של השיחה.

למרות טענותיו, ההקלטה הושמעה בדיון בבית המשפט. כבוד השופטת רים נדאף פסקה לטובת התובעים וגזרה סכום פיצוי של 20 אלף שקלים בסך הכל, לא כולל הוצאות משפט ושכר טירחה של עו"ד. 

 
טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi