פטפוט קטלני: טכנולוגיה פורצת דרך הופכת את נוכלי הטלמרקטינג לקורבנות

מערכת פורצת דרך מציעה שיטה חדשה להתמודדות עם שיחות הונאה • "פתאום הבנתי – על ידי בזבוז הזמן של הנוכלים, ניתן למנוע מהם לפגוע באחרים" • כשבינה מלאכותית מנוצלת להגנה על הציבור

האקר משתמש בטלפון הנייד ובלפטופ. צילום: Getty Images

בעידן בו הונאות טלפוניות גובות מחיר כבד מהציבור, קבוצת חוקרים מאוניברסיטת מקווארי באוסטרליה מציגה פתרון מהפכני: מערכת בינה מלאכותית בשם "אפאטה", המבטיחה להפוך את היוצרות במאבק נגד הנוכלים.

"זה התחיל כבדיחה משפחתית", מספר בראיון ל"טלגרף" הבריטי פרופסור דלי כאפר, מייסד הפרויקט. "הייתי בפיקניק עם המשפחה כשנוכל התקשר אליי, אז החלטתי לשחק איתו קצת ולספר כמה בדיחות אבא". כאפר מספר שהוא משך את השיחה בפטפוט חסר תכלית, כשלפתע הכתה בו המחשבה: "פתאום הבנתי – על ידי בזבוז הזמן של הנוכלים, ניתן למנוע מהם לפגוע באחרים".

למחרת, כינס כאפר את צוות המחקר שלו מהמרכז לאבטחת סייבר – והם ניגשו לעבודה. המטרה: ליצור מערכת חכמה ואוטומטית, שתסווה את עצמה כאדם אמיתי ותוכל לנהל "שיחות" עם הנוכלים, תוך כדי משיכת זמן.

בינה מלאכותית (אילוסטרציה), צילום: Getty Images

המטרידים הופכים למוטרדים

גם בבחירת השם למערכת החדשנית, הפגין צוות המחקר של פרופ' כאפר תחכום רב. "אפאטה" (Apate), על שם אלת ההונאה במיתולוגיה היוונית. זהו יותר מסתם שם – זוהי הצהרת כוונות ברורה מאוד.

איך זה עובד? המערכת משתלבת עם מנגנוני הסינון הקיימים של חברות התקשורת השונות, שחוסמות מיליוני שיחות ספאם מדי שנה. אך במקום פשוט לחסום את השיחות החשודות – "אפאטה" נוקטת בגישה מתוחכמת יותר: היא מנתבת אותן לצבא של בוטים מבוססי בינה מלאכותית, המחקות באופן מדויק התנהגות ושיח אנושי.

אותם בוטים משמשים כפיתיון מושלם לנוכלים: הם מושכים אותם לשיחות ארוכות ומתישות, תוך איסוף מידע יקר ערך על שיטות הפעולה שלהם. "יש לנו מאות אלפי דמויות וירטואליות", מסביר כאפר. "כל אחת עם אישיות משלה, מבטא ייחודי וסיפור חיים מורכב".

"הטראומה הנפשית אדירה". האקר משתמש בטלפון נייד (אילוסטרציה), צילום: Getty Images

אבל המטרה אינה רק להטריד את הנוכלים. "אנחנו אוספים מודיעין יקר ערך, לומדים על שיטות ההונאה החדשות ביותר, על דפוסי הפעולה של הנוכלים ועל הטקטיקות שלהם", טוען פרופ' כאפר. "המידע הזה יסייע גם בפיתוח שיטות חדשות ללוחמה נגד עברייני רשת".

"בסופו של דבר, חשוב לזכור שמדובר פה על חיים של אנשים מאוד אמיתיים. כל שיחה כזו שאנחנו מצליחים ללכוד, היא עוד קשיש שלא איבד את כל החסכונות שלו, עוד אם יחידנית שהצלנו מלהיכנס לחובות כבדים. הטראומה הנפשית שנגרמת לאנשים שנופלים קורבן להונאות טלפוניות היא אדירה", טוען פרופ' כאפר.

בעוד שהמאבק בהונאות טלפוניות עדיין רחוק מסיום, "אפאטה" מדגימה כיצד טכנולוגיית בינה מלאכותית יכולה לשמש ככלי רב עוצמה בהגנה על הציבור. עם התפתחות הפרויקט ופיתוחים נוספים בתחום, ייתכן שבקרוב נראה עולם שבו הנוכלים, ולא הקורבנות, הם אלה שנופלים ברשת.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר