יש מי שמוצא חוט מקשר בין נתניהו לטראמפ

קשה לדעת מה יהיו השלכות התביעה של נשיא ארצות הברית לשעבר, כמו במשפטו של נתניהו שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה, לא המשפטית ולא הפוליטית

נתניהו וטראמפ, צילום: אי.פי

הישראלים מכירים את הסיפור הזה היטב. התביעה הכללית מגישה כתב אישום חריג ושנוי במחלוקת כנגד מנהיג המדינה. המנהיג, כריזמטי, ימני, וכתובת תמידית להתקפות יריביו, טוען לקנוניה פוליטית. הוא מייצר כניסה דרמטית לבית המשפט. המחנה שלו תופס את הצעד כנגוע ומתגבש סביבו. המאשימה, מתעקשת שהכל נקי וענייני ושכולם שווים בפני החוק.

הנשיא טראמפ מנופף לקהל עם הגעתו לבית המשפט, צילום: Reuters/Eduardo Munoz

לא חשוב מי צודק ומי טועה, מערכת אכיפת החוק סופגת זעזוע. התקשורת חוגגת. הרייטינג עולה. הפרשנויות משתנות בהתאם לקו של הרשת או הפרשן. מערכת הבחירות מקבלת תפנית, ומעתה התביעה הופכת להיות נושא מרכזי, והנה לכם עוד תרחיש שנלקח מרחובות מירושלים וארע אתמול בתפוח הגדול מנהטן.

ממש כפי שבמשפטו של נתניהו עדיין לא נאמרה המילה האחרונה, לא המשפטית ולא הפוליטית, כך מוקדם מאוד לדעת מה יהיו השלכות התביעה נגד דונלד טראמפ. מה שכן אפשר לומר הוא שמבחינתו האישום עשה לו רק טוב.

מפגינה נגד הנשיא טראמפ ליד בית המשפט, צילום: Michael M. Santiago/Getty Images/AFP

הוא גייס 4.5 מיליון דולר מתורמים בתוך 48 שעות – סכום שקודם לכן נדרשו לו חודשים כדי להגיע אליו. בכירי המפלגה הרפובליקנית, בכללם אלה שאינם מאוהדיו, נאלצו לצאת בהצהרות המגוננות על הנשיא לשעבר. הוא חזר למרכז הבימה, כפי שהוא וכל פוליטיקאי אוהב. אלה המשמעויות לטווח הקצר.

ומה באשר לרחוק? בעולם המדיני, הימני אמנם, יש מי שמוצא חוט מקשר בין נתניהו לטראמפ, ובין שניהם לקנצלר אוסטריה שהודח, סבסטיאן קורץ ולראש ממשלת סלובניה, יאנש יאנשהץ האחרון אפילו ריצה עונש מאסר ובכל זאת חזר לשלטון. כולם, ימניים, כריזמטיים וחוץ ממסדיים, שמצאו את עצמם מול הליך משפטי בנסיבות שנויות במחלוקת.
קונספירציה? אולי. עובדות? בטוח.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר