לשקרים של חמאס מאמינים בעיקר צעירים בקמפוסים בארה"ב ועיתונאים ב-CNN

השבוע פירסם ארגון הטרור רשימה של "הישגיו" מול ישראל • דוברו התגאה ב"התגייסות האומה האסלאמית" • הפלשתינים עצמם, בניגוד למפגינים באוניברסיטת קולומביה, בקושי קונים את הסחורה • אבל ב-CNN מיהרו להפיץ עלילת דם על קברי אחים שצה"ל חפר לכאורה בחאן יונס

לאחר התבטאות דובר חמאס: הפגנות מול שגרירות ישראל בעמאן // רשתות ערביות

עם התקרבות התמרון הקרקעי ברפיח, נשלח השבוע דובר חמאס אבו עוביידה להחדיר זריקת תעמולה למחבלי ארגון הטרור. היה זה נאום רווי בכזבים שקצרה היריעה מלהכיל, אך אמנה כמה מהם.

השקר הראשון - שצה"ל לא השיג דבר ב-200 ימי המלחמה. במציאות, הצבא פירק את המסגרות הצבאיות של חמאס ברצועת עזה: 18 מתוך 24 גדודי ארגון הטרור פורקו, והנותרים מתרכזים ברפיח, אך גם במחנות במרכז הרצועה. יתר על כן, המערך הרקטי כמעט לא פעיל, והג'יהאד האסלאמי הוא זה שקיבל אחריות על השיגורים האחרונים לדרום.

לוחם בעזה, צילום: מיכה בריקמן

מעבר לכך, שורה של בכירים מאוד בארגון מצאו את מותם - ביניהם סגן הזרוע הצבאית מרואן עיסא ומפקדי חטיבות. ולבסוף, כמחצית מהחטופים החיים שוחררו בעקבות לחץ צבאי שדחק את חמאס לעסקה, שבה לא השיג כמעט דבר.

מרואן עיסא, בכיר חמאס שחוסל ברצועה, צילום: ללא

השקר השני - שישראל היא זו שמתמהמהת ומעכבת את השגת העסקה. במציאות - חמאס היה זה שנמנע מלחזור לשיחות המו"מ, לאחר שצה"ל פלש לחאן יונס בדצמבר והאספקה ההומניטרית המשיכה להיכנס לרצועת עזה ללא תנאים. רק לאחר המשך הלחץ הצבאי וחיסול מרואן עיסא חלה התקדמות וחזרה לשיחות המו"מ. אלא שאז חלה תפנית נוספת: הצמרת האמריקנית אותתה לארגון הטרור בהצהרותיה הרשמיות כי היא מתנגדת למבצע ברפיח. על כן, בחמאס שוב ניסו למשוך זמן, תוך הימור שהלחץ הבינלאומי יעשה את שלו ויביא להפסקת המלחמה ללא עסקת חטופים.

השקר השלישי - והעלוב ביותר - היה שמתקפת 7 באוקטובר הביאה ל"התגייסות האומה (האסלאמית) ואיחוד הזירות". בפועל, איראן וחיזבאללה נמנעו עד עכשיו מכניסה מלאה למלחמה. אפילו אחרי חיסולו של בכיר כוח קודס בסוריה ובלבנון, מוחמד רזא זהדי, איראן הגיבה נכון לעכשיו רק במתקפה מוגבלת. חיזבאללה עצמו הסתפק בהמשך החזית הצפונית. ובאשר להפגנות של תומכי חמאס בירדן ובמדינות ערביות אחרות, אלה רק הדליקו נורת אזהרה אצל השלטונות, והזכירו להם מדוע כה חשוב לשמור על הברית עם ישראל.

הפגנה בירדן כאות סלידריות עם עזה, צילום: רויטרס

"לחמאס כבר אין יכולת לשלוט בעזה"

גם אצל הפלשתינים לא כולם בולעים השקרים. היה זה בכיר בפת"ח שאמר השבוע את הדברים הבאים: "לחמאס כבר אין יכולת לשלוט בעזה. הם חייבים להתעורר ולהפסיק את התמרונים שלהם. המצב מסוכן ומורכב. עליהם להתמודד עם המציאות".

הבכיר התייחס לאשליות של חמאס להשתלב בשלטון העתידי ברצועת עזה. אלא בניגוד לשאיפה שלו "לאחד את הזירות", הוא רק התפצל עוד יותר מהרשות הפלשתינית, שמודעת לכך שהוא הפך לגורם מצורע בעולם המערבי. אמנם צעירים רבים במערב בולעים בקלות את שקריו (ע"ע הכאוס באוניברסיטת קולומביה), אבל את השליטים קשה יותר לבלבל עם תעמולה ברשת. בקיצור, השקרים של חמאס לא מצליחים למנוע מישראל להמשיך במלחמתה הצודקת.

הפגנות פרו-פלשתיניות באוניברסיטת קולומביה בארה"ב, צילום: רויטרס

הבעיה היא שהתעמולה של חמאס מצליחה לעיתים להשחיל שקרים מתועבים ללב המיינסטרים התקשורתי. רק בשבוע האחרון חמאס הפיץ עלילת דם שלפיה צה"ל חפר קבר אחים לעשרות עזתים בבית חולים בחאן יונס. צה"ל הכחיש את הטענה מכל וכל, ואנליסטים גילו עשרות תיעודים של הפלשתינים עצמם, שחופרים את הקברים באותו מקום. ובכל זאת, התקשורת הזרה - לרבות רשת CNN - בלעה את גלולת הרעל בלי למצמץ. וההסברה הישראלית? בצל חג הפסח, היא נעדרה מהזירה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר