מזכ"ל נאט"ו: שירותי הביטחון של רוסיה הגבירו את הפעילות העוינת נגד חברות הברית

סטולטנברג: הפעילות נעה בין דיסאינפורמציה לבין חבלה • בכיר בברית הצפון-אטלנטית שלל את הזמנת אוקראינה בפסגה הנוכחית: נוסח הטיוטה קובע כי "נאט"ו תהיה בעמדה להזמין את אוקראינה כאשר החברות יסכימו והתנאים יבשילו" • מזכיר המדינה בלינקן: "מטוסי F-16 עושים כעת את דרכם לאוקראינה ויעמדו לשירותה כבר הקיץ"

ינס סטולטנברג מדבר לעיתונאים בפסגת נאט"ו, היום. צילום: GettyImages

עדיין מוקדם להכריז מתי אוקראינה תהפוך לחברת נאט"ו, כך אומר היום מזכ"ל הברית, ינס סטולטנברג. בינתיים, הודיעה ארה"ב כי מטוסי F-16 נמצאים כבר כעת בדרך לאוקראינה. 

ראשי 32 המדינות החברות בברית הצפון-אטלנטית ובכירים נוספים מכונסים בוושינגטון לפסגה חגיגית, המציינת 75 שנה לכינון הארגון. הנושא המרכזי על סדר היום הוא הפלישה הרוסית לאוקראינה והאיום של הקרמלין על שלום העולם.

שריפה במרכז הקניות בוורשה. ראש הממשלה טוסק הצביע על רוסיה, צילום: רויטרס

"ראינו בחודשים האחרונים דפוס של פעילות עוינת נגד מדינות החברות בנאט"ו, שמאחוריה עומדים השירותים החשאיים של רוסיה", אמר סטולטנברג. "הפעולות נעו בין דיסאינפורמציה לחבלה" (כאן תוכלו לקרוא בהרחבה על המבצע הרוסי המקיף באירופה, וכאן - בישראל).

בצל החשש הגובר באירופה ובעיקר במזרחה מפלישה רוסית בעתיד, אמר סטולטנברג כי "נאט"ו אינה רואה כל איום מיידי נגד חברה כלשהי בברית". "רוסיה עסוקה כעת ראשה ורובה במלחמה נגד אוקראינה", הוסיף.

ראשי מדינות נאט"ו בפסגה בווילנה, יולי 2023, צילום: אי.פי.אי

אוקראינה והסיוע לקייב מול הפלישה הרוסית נמצאים במוקד השיחות בוושינגטון. כבר בשנה שעברה ציפו בקייב לקבל הזמנה לברית הצפון-אטלנטית או לפחות לוח זמנים לקראתה, ונראה שגם הפעם נכונה אכזבה להנהגה האוקראינית.

גורם בכיר בברית אמר כי לפי נוסח הטיוטה האחרון של הצהרת נאט"ו, "הברית תמשיך לתמוך במסלול של אוקראינה לארגון, כולל חברות מלאה, מסלול שאין חזרה ממנו". עוד אמר לפי הנוסח "נאט"ו תהיה בפוזיציה להזמין את אוקראינה להצטרף לארגון כאשר בעלות הברית יסכימו והתנאים יבשילו".

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר היום כי הוא "מצפה להחלטות בעניין מטוסי F-16" בפסגה. קייב קיבלה כבר הבטחות לכ-40 מטוסים מהדגם הזה, ולפחות חלקם אמורים להגיע לשירות המדינה כבר הקיץ. לאחר האור הירוק להעברת המטוסים בשנה שעברה, נדרשו חודשים ארוכים להכשרת הטייסים האוקראינים, שהיו צריכים ללמוד מערכות שונות מאלה הנהוגות במטוסים הסובייטיים לשעבר. חלק מהטייסים גם סבלו ממחסום שפה. 

בינתיים, מזכיר המדינה אנתוני בלינקן הודיע בפסגה כי "ממש כעת" עושים מטוסי F-16, שתרמו הולנד ודנמרק, את דרכם לקייב ויטוסו בשמי אוקראינה "כבר הקיץ". "קואליציית המטוסים" המערבית הבטיחה לקייב במהלך השנה האחרונה כ-40 מטוסי קרב מהדגם הזה.

במקביל, נורבגיה הודיעה היום כי תתרום עוד שנה שישה מטוסים.

מוקדם יותר בפסגה, הודיע נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כי בעלות הברית יתרמו חמש מערכות הגנה אווירית לקייב, ובהן פטריוט, IRIS ו-SAMP.  

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר