בעקבות הפרסום ב"ישראל היום": בממשלה ביקשו לא לקדם את חוק מח״ש

ההחלטה מגיעה לאחר שח"כ דן אילוז כבר קיבל אישור להעלות לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה את קידום החוק • הערכה: חשש מביקורת שתתלווה למהלך, והטענה כי מדובר בחלק מחוקי הרפורמה - בממשלה לא מעוניינים בעיסוק בזה כרגע • הצעת החוק ביקשה להוציא את מח"ש מהפרקליטות ולהכפיף אותה לשר המשפטים

שריה דיאמנט

בממשלה היו צפויים להעלות ביום ראשון הקרוב את חוק מח"ש בועדת השרים לענייני חקיקה, לקראת הבאתו לקריאה טרומית. אלא, שבעקבות הפרסום ב"ישראל היום", בממשלה ביקשו היום (שלישי) מח"כ דן אילוז, שהחוק מוגש על ידיו, לוותר על העלאת החוק, ולא לקדם אותו בשלב הזה.

חקירת האלימות נגד המפגינים: אחד השוטרים יוצא ממשרדי מח"ש (ארכיון) // ישראל היום חדשות

כאמור, החוק לא יעלה לבסוף לסדר יום של הדיון, כנראה מכיוון שיש חשש מביקורת שתתלווה למהלך, וכי זה יחשב חזרה של חלק מחוקי הרפורמה, ולא מעוניינים בעיסוק בזה כרגע.

החוק מציע להוציא את מח"ש מהפרקליטות ולהכפיף אותה לשר המשפטים ולמנכ"ל משרד המשפטים. נוסף על כך, מוצע שראש מח"ש ימונה בידי שר המשפטים במקום המכרז הנוכחי שמתקיים תחת פרקליט המדינה, וכן שמח"ש תקבל סמכויות לחקור את התובעים, כלומר את אנשי הפרקליטות. מדובר בחוק שבאופוזיציה כינו "חלק מחוקי המהפכה המשפטית" של לוין.

ראש לשכת עורכי הדין בישראל, עמית בכר, כתב בחשבון ה-X שלו: "הצעת החוק להכפפת מח״ש תחת שר המשפטים היא פגיעה חמורה בעצמאות מח״ש והפיכתה לזרוע פוליטית. המחלקה לחקירות שוטרים היא גוף חשוב מאוד במשטר דמוקרטי תקין בכל עת ובפרט בימים אלה, בהם השר הממונה על המשטרה הוא גורם משיחי ומסוכן שמנסה להשתלט על המשטרה".

"קידום החוק הוא ביטוי מסוכן ומובהק לניסיון השבת ההפיכה המשטרית ועלינו להתנגד לכך בכל דרך. אני קורא לממשלת ישראל לגנוז את הצעת החוק הזו - ויפה שעה אחת קודם".

ח"כ דן אילוז (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

מי שהציע בעבר את החוק הוא ח"כ סעדה, אך בשל ניגוד עניינים לאור שירותו במח"ש, מי שמקדם כעת את החוק הוא ח"כ אילוז. חברת הכנסת אפרת רייטן (העבודה) היא זו שחשפה את ניגוד העניינים. הנימוק לחוק מצדו הוא שכעת מח"ש נמצאת בניגוד עניינים שכן היא תחת הפרקליטות שעובדת בצמוד עם המשטרה. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר