הנושרים לצה"ל: הצבא משתף פעולה עם הדרך החרדית - ויוביל לתוצאה ההפוכה

ברגע שהגיוס הופך להיות "עונש" שהצבא מעניק לבחור החרדי הממוצע, הוא יגרום לכך שהעובדים שביניהם ישובו לישיבות כדי להימנע מצווים • צה"ל עושה חלוקה בין החרדים, ובכך עשוי לפספס את המטרה שלו

לומדי תורה בישיבה. הנושרים יגויסו ראשונים. צילום: אורן בן חקון

מי שישלמו ראשונים את המחיר כשהצבא בוחר לגייס רק נושרים מישיבות, הם "הפרענקים", ובכך משתף צה"ל פעולה. 

מי הם בעצם הנושרים בחברה החרדית? זה מי שהיה בלימודים היפראקטיבי לא מאובחן, קצת מחפש את עצמו או נתפס עם פלאפון. הצבא בעצם לוקח את החלשים, את הלא מיוחסים, את  מי שהתפשרו על ישיבה פחות נחשקת, פחות טובה, כזו שמשלבת גם עבודה וגם לימוד, הם יהיו הראשונים לשלם.

פסק הלכה חוק גיוס, צילום: ללא קרדיט

זה לא הכל. ברגע שהגיוס הופך להיות "עונש" שהצבא מעניק לבחור החרדי הממוצע, הוא גם זה שישלח אל היכלי הישיבות הרבה יותר בחורים. גם מי שרצה לצאת לעבוד וללמוד לא יעשה זאת מפני חרב הגיוס. לא לחינם גדולי הדור הספרדיים יצאו כעת בהוראה נחרצת לתלמידי הישיבות: לא להתייצב בלשכות הגיוס גם לא לצו ראשון ולא להתגייס למסלולים חרדים.

שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ״ל רב-אלוף הרצי הלוי. הצבא הולך בדרך של החרדים, צילום: דובר צה"ל

הם יודעים שה"פרענקים" יהיו הראשונים לשלם את המחיר. המכסות יתמלאו מהפריפרייה, ובנכד של גפני ושל דרעי אף אחד לא ייגע. צה"ל צריך לקיים את לשון החוק, לא להיכנס לשיקולים החרדים, ולשלוח צוים לכולם. הוא יכול במקביל לפנות לציבור מעל הראש של מנהיגיו ולנהל איתם שיח. אבל מההחלטה לעשות חלוקה "חרדית" ששמה את הנושרים שוב במקום אחרון, לא בטוח שייצאו דברים טובים. לא פותרים בעיה באותה הדרך שיצרו אותה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר