לאחר החלטת גלנט לשלוח זימוני "צו ראשון" - רבנים ספרדים בולטים קוראים: "לא להתייצב בלשכות הגיוס"

הצווים צפויים להישלח לחרדים שאינם לומדים בישיבות • "הרבה בחורים ספרדים, שהם חלשי אופי - מפחדים מהכלא", אמר רב בכיר בעת כינוס של ראשי ישיבות ספרדים • יש לציין כי מועצת חכמי התורה של ש"ס טרם קיבלו החלטה בנושא

עשרות אלפי החרדים מפגינים נגד גיוס בני הישיבות בירושלים

שר הביטחון יואב גלנט החליט אתמול (שלישי) לקבל את עמדת מערכת הביטחון ולשלוח כבר החודש זימוני "צו ראשון" לבני ישיבות חרדים. בעקבות כך, גדולי הדור הספרדיים הוציאו הוראה נחרצת לתלמידי הישיבות ואמרו: "לא להתייצב בלשכות הגיוס גם לא לצו ראשון ולא להתגייס למסלולים חרדים".

פסק הלכה חוק גיוס, צילום: ללא קרדיט

לפי פסק ההלכה של הרבנים הספרדים: ״החוק המוצע כעת להסדרת הדיווחים מהצבא הינו כרוך ביעדי גיוס,  ועל כן אנו מורים לכל העוסקים בדבר להימנע באופן מיידי מכל עיסוקי החקיקה הללו ולהתנגד להם בתוקף, בהיותם מנוגדים לדעת התורה הקדושה״.

בסיום הכינוס של ראשי הישיבות הספרדים בירושלים, המנחה אומר: "הרבה בחורים ספרדים, שהם חלשי אופי לפעמים, מה יעשו אם יקבלו צו והם מפחדים מהכלא. אז אנחנו מודיעים שאין שום חשש, ראש הישיבה אחראי לכך". בין הרבנים המשתתפים: ראש הישיבה הרב משה צדקה, הרב יעקב חיים סופר והמקובל הרב בניהו שמואלי.

מחאת החרדים נגד חוק הגיוס בירושלים, צילום: איי.פי

למרות כינוס הרבנים הספרדים הערב, יש להדגיש כי מועצת חכמי התורה של ש"ס - הגוף הרשמי והבכיר בציבור הספרדי - טרם קיבלה החלטה בנושא, ושם מקיימים תיאום עמדות מול מנהיגי הציבור הליטאי והחסידי בנושא.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין, אמר הערב: "לאחר שקיבלנו סקירה מקיפה על צרכי צה"ל ודרכי היישום, אנחנו עוברים לשלב מעשי של פתרונות וניסוח סעיפי חקיקה. ללא חוק מקיף ומהודק - מדינת ישראל תכנס לכאוס - הן משפטי והן ציבורי. אסור לנו להגיע למצב כזה. חקיקה חייבת להיות, זו הדרך היחידה למנוע כאוס מוחלט במערכת הביטחון".

שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי, ארכיון, צילום: אייל מרגולין/ג'יני

גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי סיכמו כי יש לפעול כל פי עיקרון "גיוס בהצלחה" - על מנת להגיע לשירות משמעותי של חרדים והגדלת מספר המתגייסים. כמו כן סוכם כי במהלך החודש הקרוב יעלה קמפיין הסברה ייעודי לציבור החרדי המנגיש את מסלולי השירות המותאמים לחרדים.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר