"חשד כי כ-57% מהבשר שמגיע מחו"ל לרש"פ נותר בישראל וגורם להפסדים": מבקר המדינה בדו"ח חריף

דו"ח מבקר המדינה קובע כי המדינה מפסידה מיליארדי שקלים בעת שהיא מייבאת בשר ובעלי חיים לרשות הפלשתינית ולרצועה • בשנה שעבר נחשף כי ישראל מעבירה לרש"פ מיסים שגבתה על סחורות שנכנסו בנמלים ומיועדים לרשות, אלא שבפועל הם אינם מגיעים לשם • עוד הוסיף : "בכך נפגעת השליטה של משרד החקלאות על עדרי הצאן והבקר במשקים ועל מניעת מחלות"

ספינה עם מכולות בנמל חיפה . צילום: רויטרס

כפי שנחשף בשנה שעברה ב"ישראל היום", דו"ח מבקר המדינה שמתפרסם היום (שלישי) מודה שהמדינה מפסידה מיליארדי שקלים ממיסי יבוא לרשות הפלשתינית ואף וטוען שהמחדל עמוק אף יותר וכי הבעיה החריפה קיימת גם ביבוא בשר ובעלי חיים לרש"פ ולרצועת עזה.

המבקר מותח ביקורת על אוזלת היד של מערכת האכיפה ונבחרי הציבור שלא טיפלו בעניין אף שקיבלו התראות. המבקר מצא גם סכנה לבריאות הציבור בסחורות חקלאיות שנכנסות לישראל מהרש"פ.

כמות הבשר המיועד לרש"פ שנפרק בנמלי ישראל והכמות שהגיעה בפועל למעברי הסחורות ב-2018-2021, צילום: על פי נתוני הפיצו"ח, בעיבוד משרד מבקר המדינה

בשנה שעברה  נתוני מכס נחשפו ב"ישראל היום" ולפיהם ישראל מעבירה לרש"פ מיסים שגבתה על סחורות שנכנסו בנמלי ישראל ומיועדם לרשות, אלא שבפועל הם אינם מגיעים לשם ונשארים בשוק השחור בישראל.

בעקבות החשיפה התקיים דיון בוועדת הכספים של הכנסת ביוזמתו של ח"כ אביחי בוארון ונציגי המדינה הבטיחו לטפל במחדל. בעקבות כך ארגון לביא ופורום קהלת הגישו עתירה לבג"ץ אולם זו מנוהלת על ידי השופטים בעצלתיים כך שדיון נקבע להתקיים רק בחודש ספטמבר השנה.

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, צילום: מורג ביטן

בשנים 2018 -2021, על פי נתוני משרד החקלאות, תועדה במעברים בין ישראל לרשות הפלשתינית הגעה של כ-37 אלף טונות בשר בלבד מתוך כ-85 אלף טונות בשר המיועד לרש"פ. בהתאם לכך כותב המבקר בדוח, "קיים חשד כי כ-57% מהבשר שמגיע מחו"ל ומיועד לרש"פ נותר בישראל".

לפי המבקר, הדבר מתקיים בשל מחדלי אכיפה של המכס ברשות המיסים ושל יחידת האכיפה של משרד החקלאות, מחדלים שחלקם נחשפו לפני שנה בישראל היום. המבקר כותב בדוח כי "הבשר עלול לזלוג אל הכלכלה השחורה, והדבר אף עלול לפגוע בבריאות הציבור בשל היעדר הפיקוח עליו לאורך כל שרשרת האספקה, להביא להטעיית הציבור בכל הנוגע לכשרותו ולגרום להעברה עודפת של כספי מע"ם לרשות הפלשתינית בגין סחורה בהיקף משוער של אלפי טונות בשר, שלא הגיעה ליעדה". בניגוד לדוח קודם של המבקר שעסק בנושא, הוא נמנע מלערוך אומדן לנזק הכספי לישראל בעקבות העברת מסי יבוא הבשר.

ביצים אסורות לשימוש (ארכיון), צילום: משרד החקלאות

הכשל קיים גם בהעברת בעלי חיים לרשות הפלשתינית. מאחר ואין פיקוח מספק למשאיות המועברות לרשות הפלשתינית מישראל, כותב המבקר, "לא נעשית בקרה ממשית על מספר בעלי החיים שהועברו לרש"פ ועל זהות ראשי הבקר שהועברו בפועל. בכך נפגעת יכולת השליטה של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות על עדרי הצאן והבקר במשקי ישראל ועל מניעת מחלות, ונפתח פתח לשחיטה שחורה (ככל שמספר בעלי החיים המועברים קטן מהנקוב בהיתר), ופתח להעלמת מס ולתשלום אגרות העברה נמוכות מהנדרש (ככל שמספר בעלי החיים המועברים גדול מהמספר הנקוב בהיתר)". כך גם בנוגע להעברת תרנגולות וביצים, במחצית הראשונה של שנת 2023 לא תועדו במערכת מועצת הלול את העברתם של 97% ממשלוחי העופות, האפרוחים וביצי הדגירה לתחומי הרש"פ. עוד נמצא כי יחידת האכיפה במשרד החקלאות ומועצת הלול אינן מבצעות מעקב אחר מוצרי לול שלא הגיעו ליעדם במעבר ואינן מבצעות בדיקה בנושא. המבקר כותב כי "בכך נפגעים הפיקוח והיכולת למנוע שחיטה שחורה, כלכלה שחורה וצער בעלי חיים".

עופות בסופר, צילום: יהושע יוסף

בעיית הפיקוח על הסחורות קיימת גם כלפי משאיות שנכנסות לישראל. כך למשל היעדר תקשורת בין משרד החקלאות לרשות המעברים היבשתיים של ישראל הביאה לכך, כפי שכותב המבקר, כי "משאית יכולה להיכנס לישראל בלי שעברה בדיקה כדי לוודא כי התוצרת המוצהרת מתאימה לתוצרת הנמצאת בה בפועל, כי היקף הסחורה שהוכנס תואם למכסה המותרת". למשל, מאפריל 2022 ועד לסוף שנת 2022, הועברו 1,048 טונות תוצרת ב-290 העברות של תוצרת במעברים, אף שלא הייתה לחקלאי מכסה פעילה ואסור היה לו ליבא בכלל. המבקר מצביע על בעיית אבטחה חמורה שנוגעת גם לבריאות הציבור עקב היעדר בדיקה מתאימה של הסחורות החקלאיות. המבקר מצא שאף שמשאיות אם תוצרת חקלאית פלסטינית נבדקות במעברי הגבול, הרי שבקרי המעבר מאפשר למשאיות להיכנס לישראל לפני קבלת תוצאות המעבדה וכי במקרים רבים נמצאו חריגות משמעותיות בריסוס ולא ניתן היה לאתר את הסחורה שכבר הופצה בישראל.

"חלאס כבר עם הטמטום הזה"

יו״ר ארגון לביא, אביחי בוארון מסר בתגובה: "מדובר בהונאה שיטתית של יבואני הרשות הפלסטינית. כספי המיסים של אזרחי ישראל מוזרמים לרשות הפלסטינית בניגוד לחוק ורשויות האכיפה כולן נראות כאילו אחז בהן השיתוק".

"רשות המיסים חייבת לשנות את השיטה ולהפסיק להעביר מאות מיליוני שקלים לרשות הפלסטינית רק מכוח הסתמכות על 'הצהרת יבואן' - לרוב ערבי, שמצהיר שהסחורה מיועדת לערביי יו"ש אבל ברוב מוחלט של המקרים מדובר בהצהרה שקרית והסחורה עוברת לשוק השחור בישראל. זו בדיחה עצובה שנמשכת כבר שנים ארוכות שלא לומר יריקה בפרצופם של אזרחי ישראל שגם מקבלים סחורה מפוקפקת, גם נפגעים משוק שחור הולך וגדל, גם מעבירים על חשבונם מאות מיליוני שקלים בשנה לרשות הפלסטינית וגם ככל שמדובר במזון - נפגעים בבריאותם. חלאס כבר עם הטמטום הזה. אני קורא לרשות המיסים ומשטרת ישראל לבצע חקירות פליליות ולהעמיד לדין את היבואנים העבריינים המעורבים בהונאה השיטתית הפוגעת באופן חמור ביותר באזרחי ישראל".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "משרד החקלאות מבצע בחודשים האחרונים תהליך של ארגון מחדש ושינוי ארגוני ביחידת הפיצוח, משרד החקלאות מודה למבקר על בדיקתו המעמיקה, זו תסייע במסגרת התהליך שמבצע המשרד. היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) במשרד החקלאות אמונה על אכיפת חוקים וביצוע חקירות לגילוי עבירות ומניעתן ופועלת במקצועיות למען שמירה על בריאות הציבור, החי והצומח. מאז כניסתו לתפקיד של מנהל חדש ליחידה לפני מספר חודשים, נעשתה עבודה מקצועית אודות היחידה ופעילותה באמצעות חברה חיצונית. בהתאם להמלצות חברת הייעוץ, הותווה יחד עם נציבות שירות המדינה הסדר פרישה לעובדים ותיקים".

"חלקם עתידים לפרוש כבר בחודש הבא. כמו גם, בשבועות הקרובים יאושר מבנה ארגוני חדש ליחידה. היחידה תחל בביצוע הסמכות והכשרות, וכן בתהליך בחינת ביצועים וקשירתם בשכר העובדים, למיצוי מיטבי של תפקידיהם ועוד. היחידה תחת הנהלתה החדשה החלה בפעילות מתוגברת כבר בשבועות האחרונים, לטובת שמירה על בריאות הציבור, והגיעה להישגים מרשימים".

"במסגרת זו, לקראת חג הפסח, מנעה את שיווקן של למעלה מרבע מיליון ביצים שעל פי החשד הוברחו מהשטחים, והיוו סכנה ממשית לצרכנים".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר