מסתמן: מהלך של ארה"ב וצרפת מול לבנון

ביקורו של השליח הצרפתי לה דריאן עורר עניין רב בביירות • דיווחים לבנוניים: מדובר בהכנה לפסגה שתתקיים בעוד שבוע ב"יום נורמנדי" בפריז • היעד: לדחוף להסדר מול ישראל

היעד: לדחוף להסדר מול ישראל. מקרון וביידן. צילום: אי.פי

על רקע ההסלמה בחזית הצפונית במלחמה, ארה"ב וצרפת מתאמות עמדות לקראת מהלך בינלאומי מול לבנון, שעליו הן צפויות להחליט לאחר ה-6 ביוני.

השליח הצרפתי, ז'אן איב לה דריאן, סיים אתמול ביקור של יומיים בביירות, שבמהלכם נועד עם בכירים לבנונים. בפגישות הוא לא הסתיר את התיאום המלא שלו מול האמריקנים. עוד לפני כן, לה דריאן קיים שיחות עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם השליח האמריקני עמוס הוכשטיין. האחרון צפוי להגיע לצרפת ב-5 ביוני כדי להיפגש בארבע עיניים עם לה דריאן.

צה"ל תוקף מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה בדרום לבנון // דובר צה"ל

יום לאחר מכן, יצוין בפריז "יום נורמנדי" לזכר פלישת בעלות הברית לאירופה במלחמת העולם השנייה. אז צפוי להגיע למדינה גם נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן. העיתון "אל-אחבאר" המקורב לחיזבאללה דיווח מפי מקורותיו כי "הביקור של לה דריאן הסתיים בכישלון", ולמעשה נועד להכין את הקרקע לקראת הפסגה בצרפת.

על פי דיווחים לבנוניים, השליח האמריקני הוכשטיין עדיין סבור שאי הפסקת אש ברצועת עזה מסבכת את החזית הצפונית במלחמה ומונעת הסדר. ואכן, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לעג למעורבות הבינלאומית בנאום שנשא השבוע. עם זאת, בביירות סבורים שוושינגטון ופריז מתאמות עמדות לקראת מהלך בינלאומי. פעולה שמטרתה לדחוף את ארץ הארזים להסדר עקיף עם ישראל.

לעג למעורבות הבינלאומית. נסראללה, צילום: רשתות ערביות

כך למשל, בעיתון הלבנוני "אל-ג'מהוריה" פורסם כי במהלך סבבי שיחות קודמים הודלף רעיון להטיל סנקציות בינלאומיות על יו"ר הפרלמנט נביה ברי. מדובר במנהיג תנועה שיעית שמחזיקה גם מיליציית חמושים. אלה משתפים פעולה עם חיזבאללה, ולקחו חלק בפעילות טרור בדרום לבנון. כמה מהם חוסלו על ידי צה"ל בחודשים האחרונים.

"הפסגה תתרכז בציק הנשיאות הלבנוני"

בהקשר זה, העיתון הלבנוני "א-דיאר" דיווח כי גם ברברה ליף - עוזרת מזכיר המדינה האמריקני לענייני המזרח הקרוב - תגיע לפסגה בצרפת בשבוע הבא.

בעיתון נכתב כי עניין זה מדגיש עוד יותר את החשיבות של התיק הלבנוני אצל ארה"ב וצרפת, ואת התחלתו שלב חדש אחרי הפסגה. "על פי ההדלפות, הפסגה בצרפת תתרכז בתיק הנשיאות הלבנוני, בקביעת הגבולות בין לבנון לישראל, בביטחון ישראל, בדרך ליישם את ההחלטות הבינלאומיות (1701) ובאפשרות למזג בין ההצעות של ארה"ב וצרפת כדי להגיע למכנה משותף", הובהר בעיתון.

התקפה ישראלית בלבנון, צילום: אי.אפ.פי

בזמן ביקורו, השליח הצרפתי לה דריאן נועד גם עם נציגים בחיזבאללה, ביניהם חבר הפרלמנט מוחמד רעד. אנשיו של נסראללה הדגישו את הצורך להאיץ את תהליך בחירת הנשיא למדינה דרך דיאלוג, לאור העובדה שלאף מחנה אין רוב בפרלמנט (הבחירה מתעכבת יותר משנה). כמו כן, הם התעקשו שלא לקשור בין סוגיה זו לסוגיית ההסדר בדרום לבנון.

השליח הצרפתי סיכם חלק מפגישותיו בטון פסימי לאור העובדה שהעמדות בביירות לא השתנו מאז ביקורו האחרון. הוא הזהיר מפני "מוות פוליטי" של לבנון אם לא ייבחר נשיא - זה שיצטרך להחליט בבוא היום על הסדר עקיף עם ישראל בגבול היבשתי.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר