הצבא מתקדם לעומק רפיח - הלחץ הבינלאומי מתחזק

בהודעת משרד החוץ הסעודי נאמר כי הממלכה רואה בממשלת ישראל אחראית למה שמתרחש ברפיח • באו"ם, שגרירי צרפת ואלג'יריה הודיעו שיגישו למועצת הביטחון הצעה "לעצור את הטבח"

תוצאות התקיפה ברפיח, הבוקר שאחרי. צילום: אי.פי.אי

התקיפה הישראלית ברפיח שהובילה לכאורה למותם בשוגג של בלתי מעורבים בעקבות שריפה שפרצה במחסן תחמושת של חמאס, גובה את המחיר הבינלאומי שלה בגינויים מצד סעודיה ומדינות נוספות, השוקלות להצר את צעדי ישראל באמצעות מועצת הביטחון של האו"ם.

מלך סעודיה ויורש העצר, צילום: איי.פי

סעודיה האשימה הלילה (בין שלישי לרביעי), את ישראל ב"רצח עם" ובמעשי טבח המכוונים לאוהלי עקורים ברפיח ללא התרעה. בהודעת משרד החוץ הסעודי נאמר כי הממלכה רואה בממשלת ישראל אחראית למה שמתרחש ברפיח. ההודעה מגיעה אחרי התקיפה שהובילה לכאורה להרג עשרות בלתי מעורבים.

בתוך כך, על פי דיווח ב-CNN, שגריר צרפת באו"ם, ניקולא דה ריבייר, הזהיר מכל הסלמה נוספת ברפיח ואמר כי "הגיע הזמן שמועצת הביטחון של האו"ם תפעל לגבי המלחמה בעזה".

מועצת הביטחון של האו"ם, צילום: אי.פי

בתום ישיבת חירום סגורה שקיימה מועצת הביטחון בעניין המלחמה בעזה, אמר שגריר אלג'יריה באו"ם, עמאר בנג'מה, כי ארצו תפיץ טיוטה להצעת החלטה שתגיש למועצת הביטחון של האו"ם הקוראת ל"עצירת הטבח ברפיח". 

מקורות פלשתיניים דיווחו אתמול (שלישי), על התקדמות טנקים לעומק רפיח. מאז הלילה נשמעו התקיפות המתמשכות של צה"ל ברצועת עזה. עדי ראייה ברפיח דיווחו על משוריינים של צה"ל שהתקדמו לכיוון חוף הים בציר פילדלפי. לפי חלק מהדיווחים, טנקים התמקמו באזור תל זערב באזור הגבול, והותקפו מבנים בעיר. במקביל, פלשתינים רבים תועדו עוזבים את מערב רפיח בעקבות הרחבת התמרון הקרקעי.

משוריינים בדרך לחוף

בצה"ל עוד בודקים מה גרם להרג של עשרות פלשתינים בערב יום ראשון. החשד הוא שתחמושת של חמאס התפוצצה והיא זו שגרמה גרמה לדליקה. בצה"ל גם יירטו שיחה בין שני עזתים שדיברו ביניהם על האירוע. "ההפצצה של היהודים לא היתה חזקה, זה היה טיל קטן - בגלל שהוא לא יצר בור גדול. לאחר מכן החלו פיצוצי משנה גדולים".

השריפה באוהלי העקורים ברפיח אחרי תקיפת צה"ל, צילום: רויטרס
טנקים ברפיח, צילום: דובר צה"ל

בינתיים, השיח מול המצרים נמשך כדי לתחקר את אירוע הירי שבו נהרג חייל מצרי. אתמול דווח במצרים על חייל נוסף שנפגע בתקרית ומת מפצעיו. בשתי המדינות מעוניינים לשמור על האירוע בפרופיל נמוך, ודובר צבא מצרים לא עדכן על מצבו של הנפגע השני.

לעומת זאת, מקור מצרי בכיר הבהיר אתמול כי הדיווחים על מותו של חייל מצרי נוסף כתוצאה מאירוע הירי אינם נכונים.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר