גורם ישראלי: "הוסר המכשול העיקרי להתקדמות השיחות לקראת עסקה"

הדברים נאמרו ברקע דברי המתווכות על כך שחמאס לא מעמיד עוד כתנאי לעסקה את סיום המלחמה • משלחת ישראלית בראשות ראש המוסד תצא ככל הנראה ביום שני לדוחא • מחר ידון הקבינט המורחב בפרטים

שולחן השבת של משפחות החטופים מול הקרייה // מטה המשפחות

"המכשול העיקרי להתקדמות השיחות לקראת עסקה הוסר", כך אמר הערב (מוצ"ש) ל"ישראל היום" גורם ישראלי הבקיא בפרטי המשא ומתן. אותו גורם אישר כי משלחת רשמית תצא מישראל ככל הנראה ביום שני לקטאר להמשך השיחות. 

הצעת חמאס החדשה, צילום: ללא

לדברי הגורם, "המרחק בין הצדדים עוד עצום, אולם השינוי היחיד הוא דיווח המתווכות על כך שחמאס לא יעמיד עוד סיום המלחמה כתנאי לעסקה". הוא חידד: "אם זה אכן נכון - זה דרמטי". 

מחר בשעה 19:30 יתכנס הקבינט המורחב לאישור נסיעת המשלחת. עוד קודם לכן תתכנס הממשלה לישיבתה השבועית כשעל הפרק אישור מנויו של אופיר אקוניס לשגריר. 

ראש המוסד דדי ברנע, צילום: גדעון מרקוביץ

על אף ההתקדמות במגעים, הפערים עדיין משמעותיים בסוגיית מספרי המחבלים שישוחררו וכן לעניין הדרישה לנסיגת הכוחות מהעמדות שתפסו בתוך הרצועה, מבהירים גורמים המעורים בנושא. בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני המורחב שהתקיימה לפני שבת דרשו השרים מנתניהו להבטיח שלא יהיו ויתורים מעמיקים, אולם הדיון לא הושלם מאחר שהשיחות עוד בתחילתן.

יציאתו של ראש המוסד תלויה באישור סופי של רה"מ בנימין נתניהו וקבינט המלחמה. ככל הנראה, נתניהו יכנס מחר (ראשון) את הפורומים הקובעים כדי לאפשר את יציאתו של ברנע לקטאר.

עצרת למען החטופים, ת"א, צילום: קוקו

בד בבד, גורמים המעורים בפרטים אמרו כי חרף העובדה שחמאס שלח תשובה כפי שישראל דרשה, הרי שמדובר ב"עמדה קשה מאוד" ואף "בלתי אפשרית" מבחינת ישראל, וכי אין מה לדבר עם על עסקה בפרמטרים שחמאס מדבר עליהם. יחד עם זאת, ישראל מעוניינת בעסקה ולכן מסכימה להתחיל במו"מ.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה נתניהו הודיע כבר אתמול שקבינט המלחמה והקבינט המדיני-ביטחוני יכונסו מחר כדי להנחות את משלחת המו"מ טרם יציאתה לדוחא, לכן הדרישה לכנס את הקבינט הערב היא לא יותר מניסיון מלאכותי לקושש כותרות".

"אל תצאו לקטאר"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "התנגדתי ליציאת המשלחת לפריז ולקטאר בפעם הקודמת ומוכח שצדקתי. עמדת חמאס ההזויה מלמדת שחסידי העסקה בקבינט המלחמה ובמערכת הביטחון איבדו את הדרך והתנהלותם רק מעלה את סינוואר עוד יותר על העץ ומרחיקה את החזרת החטופים. הגיע הזמן להתפכח מהקונספציות וללמוד מטעויות.על נתניהו להורות למשלחת להישאר בארץ ולצה"ל להיכנס לרפיח באופן מידי ולהעמיק את הלחץ הצבאי עד להשמדת חמאס רק כך ניתן יהיה בעזרת השם לנצח ולהחזיר את החטופים".

בתוך כך, שר הביטחון יואב גלנט כינס הערב דיון מיוחד בהשתתפות בכירי צה"ל, המוסד, שירות הביטחון הכללי ונציגי המו״מ, בנושא המאמצים להשבת החטופים המוחזקים בשבי חמאס ברצועת עזה.

רה"מ נתניהו עם השרים גנץ וגלנט, צילום: אורן בן חקון

"בתקשורת יש יותר מידע"

גדעון סער כעס בדיון הקבינט ביום שישי על כך שהדיווח בעניין תשובת חמאס היה קצר וחסר נתונים. סער אמר כי "נותנים לנו דיווח עם פחות נתונים ממה שיש בתקשורת. אנחנו עושים דיון כדי להבין אם הנתונים שמתפרסמים בתקשורת נכונים או לא?".

הדיון בעסקת החטופים היה קצר יחסית, גורמי הביטחון שטחו את הנתונים וביקשו ללמוד את התשובה לעומק ולגבש המלצות. גורמים בקבינט מכחישים את הדיווחים לפיהם הקבינט הופסק בגלל השבת. "כולנו זמינים גם בשבת לצורך דברים דחופים, אם מדובר בהתקדמות משמעותית בסוגיית החטופים כולם יבואו גם ביום כיפור. מערכת הביטחון נתנה את הסקירה הביטחונית הקבועה שלה ונשארו עוד שבעה שרים שאמורים לדבר ואת זה חתכו. הרבה פעמים זה לשמוע בלבולי מוח שכל שר חושב שצריך להשמיע מה שיש לו לומר גם אם זה לא יותר מדי". לדברי גורמים בקבינט המספרים שפורסמו בתקשורת אינם נכונים.

גדעון סער, צילום: אורן בן חקון

צוות המשא ומתן ייסע לקטאר. לדברי בכירים בקבינט, התשובה של החמאס תלושה מהמציאות. אין התקדמות גדולה במגעים אבל הצוות ייסע כדי לשמוע ולהבין אם יש עוד אופק בכלל להידברות. רואים שהלחץ הצבאי עובד, התשובה של חמאס מגיעה בגלל מרוואן עיסא, עוד לא יודעים במאה אחוז אם חוסל אבל העובדה היא שדברים מעין אלה מזיזים דברים אצל החמאס"

השתתף בהכנת הידיעה: יהודה שלזינגר

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר