הטלת הסנקציות בבריטניה על מתיישבים: הוקעת האלימות ביו"ש שמורה רק ליהודים

מצופה מצד מדינת ישראל להילחם בכל כוחה בסנקציות שנוגסות בריבונותה • אסור לאפשר למדינה זרה, "ידידותית" ככל שתהיה, לפלוש ברגל גסה לתחום סמכותה של ישראל

עימותים באזור הכפר סאוויה בין מתיישבים לפלשתינים || רשתות ערביות

פשיטת רגל מדינית - זו ההגדרה המדויקת של מה שהתרחש היום (שני) כשבריטניה הודיעה על הטלת סנקציות על מתיישבים ביהודה ושומרון. אין זה משנה מדוע סנקציות אלו הוטלו, זה לא רלוונטי אם אכן אלו שקיבלו אותן הם אלימים או לא אלימים, מכיוון שהמשמעות היא התערבות בוטה של מדינה בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל.

דמיינו לעצמכם מצב שבו מדינת ישראל מטילה סנקציות על שוטר אמריקני אלים בגבול מקסיקו. תארו לכם סיטואציה שבה אדם בריטי עובר על חוקי בריטניה וחשבון הבנק שלו נשלל על ידי הממשלה הישראלית. העובדה שאתם רואים את התרחישים הללו כדמיוניים וכמופרכים היא דוגמה חיה לצעד הבלתי מתקבל על הדעת שביצעו שתי המדינות שאמורות להיות ידידות שלנו.

צעד בלתי מתקבל על הדעת, שר החוץ הבריטי דיוויד קמרון, צילום: GettyImages

נראה כי המדינות הללו - בדגש על בריטניה - שכבר שנים מנסות להקים דה־פקטו, וכנגד כל אינטרס ישראלי, מדינה פלשתינית ביהודה ושומרון, החליטו לנצל את ההזדמנות ולבצע פגיעה נוספת במשילות שלנו. כעת לא מדובר בכביש נוסף לפלשתינים או במימון בנייה בלתי חוקית, אלא בהצהרה כי שליטת ישראל ביו"ש כלל אינה בידיה.

אי אפשר להתעלם מהצביעות הבריטית והאמריקנית. אתמול תקפו חמישה בדואים רעולי פנים מתיישב מחווה ליד מעלה עמוס, והוא אושפז עם שברים וחבלות רבות. הם כמובן לא יספגו סנקציות ויוקעו במסגרת קמפיין אלימות הפלשתינים - זה שמור אך ורק ליהודים.

הסנקציות שמורות ליהודים, מתיישבים בדרך היורדת מחומש (ארכיון), צילום: אריק סולטן

הסנקציות אמנם הוטלו כרגע על מתיישבים שחלקם כבר מזמן מסומנים מבחינתם של גורמי שמאל כבעייתיים (משה שרביט סומן כיעד כבר לפני שנה מבחינת ארגוני השמאל, כפי שנחשף ב"ישראל היום"), אך זו ממש לא בעיה של המתיישבים בלבד. מחר יהיו אלו חיילים שיספגו סנקציות, אחר כך קצינים וראשי מועצות, ולמעשה אין אדם במדינת ישראל שלא יכול להיות הבא שיסבול מסנקציות מהעולם. כך הלכה ריבונותה של מדינת ישראל לעזאזל, ביו"ש וביתר חלקי הארץ.

לשלוט באמת בשטחנו

מצופה מצד מדינת ישראל להילחם בכל כוחה בסנקציות שנוגסות בריבונותה ושלא תאפשר למדינה זרה, "ידידותית" ככל שתהיה, לפלוש ברגל גסה לתחום סמכותה. עם כל הכבוד לאינטרסים בעזה ובצפון, לא ייתכן כי בחסות מלחמה שכזו תנגוס בריבונותנו מדינה שאמורה להיות ידידותית, גם אם הריבונות הזאת כמעט שאינה קיימת בחלקים מיו"ש.

בקעת הירדן (ארכיון), צילום: אריק סולטן

לצד זאת, ראוי שמדינת ישראל תתקן את המצב, תקבל לאחר 56 שנה החלטות לגבי יהודה ושומרון, כך שלא יהיה מצב ביניים בעייתי ונתון לפרשנות, ותחיל ריבונות על החלקים שבכל מקרה יישארו בידי ישראל.

עלינו לשים קץ לכאוס מצד פלשתיני או ישראלי ולשלוט, באמת ובתמים, בשטחנו.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר