דיווחים ערביים: פיצוץ כתוצאה מתקיפה על המיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה

מזכ״ל האו״ם: מודאג מאוד מההסלמה בין חיזבאלה לישראל לאורך הגבול • שני לוחמי מילואים, רס"ל (מיל') עומר סמג'דה ורס"ל (מיל') סעדיה יעקב דרעי, נהרגו במרכז הרצועה • טנק של צה"ל ירה בשוגג לעבר שטח פתוח ליד נתיב העשרה, רכב נפגע מרסיסים

הפצצות צה"ל ברפיח. צילום: רויטרס

היום ה-258 למלחמה:  בסוריה מדווחים הערב (שישי) על תקיפות על שטחים של המילציות הפרו-איראניות במזרח סוריה על גבול עיראק. מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו לאורך היום מטרות של חיזבאללה בארבעה מרחבים שונים בדרום לבנון. בין המטרות שהותקפו, מבנה צבאי של חיזבאלל

 

עדכונים שוטפים

23:35: לפי אל-מיאדין אחד מיעדי התקיפה במזרח סוריה היה אתר צבאי, ולא ידוע עדיין על נפגעים (שחר קליימן)

23:17: באופוזיציה הסורית דיווחו על כלי טיס לא מזוהה, שתקף משאית נשק ותחמושת בדרך שבין בוכמאל לדיר א-זור במזרח סוריה. (שחר קליימן)

23:08: מקורות סוריים המזוהים עם משטר אסד: התקיפה במזרח סוריה התבצעה ע"י כטב"מ וכוונה בין היתר נגד משאית באזור העיר בוכמאל. (שחר קליימן)

תיעוד התקיפה במזרח סוריה// רשתות ערביות

22:59: דיווחים ערביים: תקיפה אווירית באזורים של המיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה סמוך לגבול עיראק. פיצוץ גדול נשמע במקום. (שחר קליימן)

22:45: מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו לאורך היום מטרות של חיזבאללה בארבעה מרחבים שונים בדרום לבנון.

בין המטרות שהותקפו, מבנה צבאי של חיזבאללה במרחב אל-חיאם, עמדה צבאית של הארגון במיס אל ג׳בל ותשתיות טרור של הארגון במרחבים א-טייבה ותלוסה שבדרום לבנון. (לילך שובל)

22:15: באיחוד האירופי יחריפו את הסנקציות על חמאס ועל מתיישבים אלימים. מדובר על כעשרה מתיישבים אינדיבידואלים וארגונים יהודיים שבאיחוד האירופי רואים בהם גורם קיצוני שמעודד אלימות. באיחוד ירחיבו גם את הסנקציות על מנהיגים נוספים בארגון הטרור חמאס ופונקציות בארגון עצמו. ההחלטה על הסנקציות עשויה להינתן כבר בשבוע הבא בכנס שרי החוץ של המועצה האירופית, או במהלך השבועות הקרובים. (ניסן שטראוכלר)

20:36: דיווח לבנוני: מטוסי קרב של חיל האוויר תוקפים בכפרים מיס אל-ג'בל, טלוסה וא-טייבה שבדרום לבנון (שחר קליימן)

20:05: עיתון ה"ניו יורק טיימס" חושף דברים של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אותם אמר באירוע פרטי, במהלכם פירט את תכניתו כיצד לבסס את שליטת ישראל באזור מבלי להיות מואשמים בסיפוח השטח.  במהלך דבריו  ביהודה ושומרון הציג תכנית ללקיחת הסמכות על השטח מהצבא ולהעבירה לאזרחים.

"יצרנו מערכת אזרחית נפרדת", אמר סמוטריץ. "לעולם יהיה יותר קל לבלוע את זה בהקשר הבינלאומי והמשפטי, כדי שלא יגידו שאנחנו עושים סיפוח. דוברו של השר אישר ל"ניו יורק טיימס" כי אכן נאם באירוע.

עוד הוסיף כי נתניהו מודע לפרטי התכנית, שכן חלקם נרשמו בהסכם הקואליציוני בין המפלגות. "נתניהו איתנו באופן מלא", אמר השר. 

18:49: מזכ״ל האו״ם אנטוניו גוטרש: מודאג מאוד מההסלמה בין חיזבאלה לישראל לאורך הגבול. הסכנה של סכסוך במזרח התיכון היא רחבה ואמיתית ויש להימנע ממנה. תושבי האזור והעולם לא יכולים לאפשר ללבנון להיות עזה נוספת. (דור מלול, כתבנו בארה"ב)

17:55: משלחת איראן לאו"ם: ״כל החלטה לא מושכלת של ישראל עלולה לגרור את האזור למלחמה כוללת. לחיזבאללה יש יכולת להגן על עצמו ועל לבנון״.

16:40: שני המחבלים שחוסלו בקלקיליה, מחמוד חסן זיד ואיהב אבו חאמד. (שחר קליימן)

16:39: שני מחבלי הגי'האד האסלאמי חוסלו בקלקיליה, אחד מהם תכנן לבצע פיגוע במרחב. (לילך שובל)

16:24: מטוסי קרב תקפו לאורך הלילה תשתיות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים א-טייבה ודיר סירין שבדרום לבנון. בנוסף, כוחות צה"ל ביצעו לאורך היום תקיפות ירי ארטילרי לעבר מספר מרחבים בדרום לבנון. בשעות האחרונות זוהו מספר שיגורים שחצו מלבנון למספר מרחבים בצפון הארץ, אין נפגעים. צה"ל תקף בתגובה בירי ארטילרי לעבר כפר חמאם ולבונה שבדרום לבנון.

בהמשך להתרעות שהופעלו בשעה 14:21 על חדירת כלי טיס עוין במרחבים קלע ושעל, לוחמי ההגנה האווירית יירטו מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון. (לילך שובל)

14:45: כוחות מיוחדים כיתרו רכב בקלקיליה וחיסלו שלושה מחבלים.

13:48: טנק צה"ל ביצע ירי פגז לעבר מטרה ברצועת עזה, כתוצאה מתקלה שמקורה מצוי בבדיקה, ירי הפגז סטה ממסלולו ונפל בשטח ישראל בסמוך לגדר הגבול. במסגרת תחקור האירוע, נבדק דיווח כי נפגע רכב במרחב מועצה אזורית חוף אשקלון כתוצאה מרסיסי הפגז. לא היו נפגעים.

13:45: חשש לחדירת כלי טיס עוין בגליל המערבי.

12:50: אתר החדשות האמריקני פאנצ'בול פרסם היום ראיון שקיים עם רה"מ נתניהו אתמול ובו אמר נתניהו בין היתר על הסרטון שפרסם כי "הרגשתי ששידור הסרטון הזה הכרחי לחלוטין אחרי חודשים של שיחות שקטות שלא פתרו את הבעיה".

12:25: דיווח: צה"ל מעמיק את הפעולה ברפיח - "העיר כולה תחת מתקפה, ביניינים מופצצים"

10:30: ארמניה הכריזה: מכירים במדינה פלשתינית

9:35: האזעקות בעוטף עזה - התראת שווא.

9:00: חשש לחדירת כלי טייס עוין בעוטף עזה.

פעילות צה"ל בעזה, צילום: דובר צה"ל

8:55:צה"ל חיסל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר את המחבל מחמד אבו טה, מטיס רחפנים במערך האווירי של ארגון הטרור חמאס. במהלך המלחמה ביצע פעולות רבות שכוונו לפגיעה בכוחות צה"ל.

06:02: הותר לפרסום: רס"ל (מיל') סעדיה יעקב דרעי, ורס"ל (מיל') עומר סמדג'ה, לוחמים בגדוד 9203, חטיבת אלכסנדרוני (3), נפלו בקרבות ברצועת עזה (לילך שובל)

כוחות צה"ל ברצועת עזה, צילום: דובר צה"ל

05:46: דיווחים ערביים: צה"ל תקף בדיר אל-בלח, אל-מצדר ואל-מגאזי.

04:13: מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן נפגש עם השר רון דרמר וראש המל"ל צחי הנגבי. בפגישה הדגיש את החשיבות של מניעת הסלמה נוספת בלבנון. עוד אמר כי יש לנקוט בצעדים נוספים כדי להגביר את הסיוע ההומניטרי לעזה ולתכנן את היום שאחרי

03:59: משרד ההגנה האמריקני: משלוח הסיוע לעזה מתחדש לאחר פתיחה מחודשת של המזח הזמני.

02:55: דיווחים ערביים: חיל האוויר תוקף ברפיח.

תקיפות צה"ל ברפיח, צילום: איי.אף.פי

02:19: דיווחים באיראן: פיצוץ נשמע בסמוך לנמל התעופה בעיר זאהידאן שבדרום מזרח המדינה.

02:01: כוחות הפיקוד המרכזי של ארה"ב (USCENTCOM) דיווחו כי השמידו בהצלחה ארבע כלי שיט חות'ים ללא צוות ושתי מערכות אוויריות ללא צוות מעל הים האדום (שחר קליימן)

01:55: דיווחים פלשתיניים על ירי טנקים במזרח חאן יונס בדרום רצועת עזה (שחר קליימן)

כוחות צה"ל לוחמים בשכונת אל אמל בחאן יונס (ארכיון), צילום: דובר צה"ל

23:49: בהמשך להתרעות שהופעלו במרחב דישון ומלכיה: יורטה מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון (עידן אבני)

23:12: אזעקות המתריעות מפני ירי רקטות וטילים הופעלו בדישון ובמלכיה שבצפון.

23:02: דניס רוס, בכיר לשעבר בממשלים הדמוקרטים ומי ששימש כשליח האמריקני למזרח התיכון, אמר כי הרוב הגדול של הסיוע שמוזרם לעזה מגיע לחמאס או למאפיה שם. ברשת X (לשעבר טוויטר) כתב: "פקיד באו"ם אמר לי שלאחרונה, 80 אחוז מהסיוע ההומניטרי שנכנס לעזה, נבזז על ידי כנופיות פשע או חמאס. זה חייב להיפסק; חייבת להיות אבטחה להפצה. או שישראל תעשה את זה, או מצרים, או קבלנים. אבל מישהו חייב לעשות את זה". (אריאל כהנא)

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר