היועץ האמריקני לביטחון לאומי בישראל; דיווח באיראן: נמצא מסוקו של הנשיא ראיסי בשטח

הותר לפרסום: רס"ן גל שבת נפטר מפצעיו לאחר שנפצע אנושות בעזה • לוחמי צה"ל תקפו מטרות חיזבאללה בצפון לאחר זיהוי חוליית מחבלים • סמוטריץ': "צריך להכריע את חיזבאללה וליצור רצועת ביטחון בדרום לבנון" • חיל הים הצרפתי העביר 60 טון של סיוע הומניטרי לרצועת עזה דרך המזח האמריקני הצף • הותר לפרסום כי שני לוחמי סיירת גבעתי נפלו בדרום רצועת עזה כתוצאה מפיצוץ מטען • צה"ל חיסל את המחבל עזמי אבו-דקה אשר קידם העברת אמצעי לחימה לחמאס

כלי טיס של חיל האוויר תקפו וחיסלו אתמול את המחבל עזמי אבו-דקה, פעיל בארגון הטרור חמאס // דובר צה"ל

היום ה-226 למלחמה: דיווחים פלשתיניים: גל תקיפות של חיל האוויר ברפיח, ובאזורים שונים בצפון רצועת עזה. אונר"א: 800 אלף פלשתינים אולצו להתפנות מרפיח מאז תחילת התמרון הצבאי. צה"ל מרחיב את הפעולה בדרום רצועת עזה, מזרחית לרפיח, לשכונות נוספות בפאתי העיר.

תיעוד מפעילות צוות הקרב של צנחנים בג’אבליא // דובר צה"ל

 עדכונים שוטפים

03:59: מל"ט טורקי זיהה מקור חום, שלושה קילומטרים צפונית מזרחית לכפר בשם טאוול, שעל פי ההערכות הוא הריסות מטוסו של נשיא איראן,

03:26: דיווחים פלשתינים: תקיפה ארטילרית במרכז רפיח.

02:24: דיווחים פלשתינים: חיל האוויר תקף במחנה הפליטים בורייג' במרכז הרצועה

01:05: מנהיג הרוב בסנאט, צ'אק שומר אמר כי "אין ראיות לפעילות עוינת", בהקשר להתרסקות המסוק של נשיא איראן. " זה נראה כמו תאונה, אבל זה עדיין נחקר במלואו".

23:36: נמשך הירי בצפון לעבר מטולה.

23:28: ירי לצפון: אזעקות במטולה.

23:17: נתניהו נפגש עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן, בלשכת רה"מ בירושלים. השניים דנו בהמשך המלחמה בעזה, בדגש על רפיח, בסיוע ההומניטרי לתושבי רצועת עזה, במגעים להשבת החטופים ובנעשה בגזרה הצפונית. בפגישה השתתפו גם השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר, ראש המל"ל צחי הנגבי והשליח המיוחד של נשיא ארה"ב לענייני המזה"ת ברט מקגורק.

ראש הממשלה נתניהו עם היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן, צילום: קובי גדעון /לע"מ

21:03: אזעקות צבע אדום בעוטף עזה. 

20:50: דובר צה״ל מפרסם חומרי תיעוד שנמצאו על ידי כוחות צה״ל ברצועת עזה. בסרטון נראית אלה אליקים בת ה-8 בעזה, מספר ימים לאחר שנחטפה מבית אביה בנחל עוז ב-7 באוקטובר.

אלה אליקים בת ה-8 בעזה, מספר ימים לאחר שנחטפה מבית אביה בנחל עוז ב-7 באוקטובר

בתמונה אלה אליקים עם אחותה דפנה אליקים בת ה-15 שנחטפה יחד עמה:

אלה ודפנה אליקים בעת שהיו בשבי חמאס, צילום: דובר צה"ל

20:13: דובר צה״ל: בהמשך להתרעות שהופעלו בצפון הארץ מחשש לחדירת כלי טיס עוין, מטוסי קרב של חיל האוויר יירטו בהצלחה מטרה אווירית חשודה שעשתה את דרכה לישראל משטח לבנון.

20:07: בפעם השלישית בשעה האחרונה - התרעות בצפון על חדירת כלי טיס עוין בגליל העליון. 

19:53: בפעם השנייה בשעה האחרונה - התרעות בצפון על חדירת כלי טיס עוין בגליל העליון.

19:29: שר הביטחון גלנט לאנשי יחידת 8200: "רואים את השפעות הפעולה ברפיח - עלינו להמשיך לתקוף איפה שהאויב לא מגן, ולהגן איפה שהוא מתכנן לתקוף. יחד עם מפקד היחידה, תת-אלוף י׳, השר גלנט שוחח עם אנשי היחידה על המאמצים המודיעניים לסיכול מחבלי החמאס, על פעולות הסיוע לכוחות בתמרון הקרקעי ועל שיתוף הפעולה עם גופי הביטחון הנוספים לסיכול בכירי החמאס". 

שר הביטחון גלנט בעת ביקורו באחד מבסיסי 8200 בדרום הארץ, צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

19:27: אזעקות בצפון: חשש לחדירת כלי טיס עוין בגליל העליון. 

19:07: משפרים מוכנות: הסתיים תרגיל פתע במסגרתו תרגל פיקוד המרכז את אוגדת יהודה ושומרון בהיערכות לתרחישי קיצון. בתרגיל, התמודדות עם אתגרים ואירועים מתפרצים במספר חטיבות במקביל ביניהם אירועי טרור ותרחישי קיצון.

במסגרת התרגיל האוגדה הקפיצה כוחות רבים להגנה ולהתקפה, כוחות הגנה מרחבית קפצו להגנה בישובים, בגדר התפר ובנקודות הקצה, יחד עם מטוסי קרב וכלי טיס עבדו בשיתוף פעולה עם הכוחות ודימו תקיפות בשטח.

18:47: שר החוץ ישראל כ"ץ לחברת הקונגרס האמריקני אליס סטפניק: "צריכים תמיכה דו מפלגתית נגד הקמת מדינה פלסטינית שתהיה פרס לחמאס ולאיראן שישלטו בה ויפעלו להשמדת ישראל".

18:11: הותר לפרסום: רס"ן גל שבת, מ"פ ח"ץ בגדוד 202 בחטיבת הצנחנים נפטר מפצעיו לאחר שנפצע אנושות בשבוע שעבר בעזה. שבת, בן 24 במותו נפצע בעת פעילות מבצעית לאחר היתקלות עם מחבלים בצפון הרצועה. לידיעה המלאה.

רס"ן גל שבת, צילום: דובר צה"ל

17:42: דיווח: זוהה המיקום המדויק בו נחת מסוקו של הנשיא ראיסי, בעוד מאמצי החילוץ נמשכים. המסוק אותר סמוך לכפר עוזי, השוכן ביערות ארסבאראן במחוז מזרח אזרבייג'ן, וצוותי חילוץ נשלחו למקום. האזור ידוע בתנאי שטח מאתגרים, המציבים קשיים בפני צוותי ההצלה במאמציהם להגיע למקום.

מזרח אזרבייג'אן. אזור ההתרסקות המשוער של מסוקו של נשיא איראן איברהים ראיסי, צילום: מפות

17:17: בחמאס פרסמו הודעת תמיכה באיראן: "ליבינו עם העם האיראני. אנחנו מבקשים מאללה לעשות חסד עם הנשיא האיראני ועם שר החוץ וכל מי שאיתם".

17:14: דיווח איראני: צוותי חילוץ הגיעו לאזור המסוק של נשיא איראן והמשלחת הנלווית ומבצע החיפושים עדיין נמשך.

חלק מהתקשורת האיראנית דיווחה כי בעקבות תאונת המסוק של אברהים ראיסי והמשלחת הנלווית אליו, נסגרה ישיבת הממשלה והוקם מטה משבר. 

16:44: אזעקות הופעלו ביישובי הגליל המערבי בעקבות חשד לחדירת כלי טיס עוין. (עידן אבני)

16:40: לוחמי צה"ל זיהו מחבלים שנעו בסמוך למבנה צבאי במרחב מרון א-ראס, שבדרום לבנון. זמן קצר לאחר מכן, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו את המבנה ואת המחבלים. במהלך היום זוהו כעשרה שיגורים שחצו משטח לבנון למרחב מלכיה והר דב, אין נפגעים. (עידן אבני) 

תיעוד מתקיפת מבנה צבאי בדרום לבנון // דובר צה"ל

15:45: על פי סוכנות הידיעות האיראנית תסנים, דווח כי מסוק ועליו נשיא איראן איברהים ראיסי חווה תאונה באיזור מזרח אזרבייג'ן.

נשיא איראן, אברהים ראיסי, מבקר במסגד באספהאן, צילום: ללא

15:35: משרד הבריאות בעזה, המנוהל על ידי חמאס, הודיע כי 70 בני אדם נהרגו ו-110 נפצעו ביממה האחרונה בתקיפות צה"ל ברצועה. מאז תחילת המלחמה, נהרגו יותר מ-35 אלף בני אדם, כך דיווח משרד הבריאות בעזה.

14:51: בתוך שעה: שתי הצתות בשטחי המרעה של חוות רימונים. פורעים ערבים הציתו לפני כשעתיים שריפה בשטחי המרעה של חוות רימונים בבנימין. מתנדבים שהוזעקו למקום הצליחו להשיג שליטה על האש, אך חצי שעה לאחר סיום האירוע הציתו פורעים שריפה נוספת בסמוך ואף יידו אבנים על מתנדבי הכיבוי. שבעה חשודים נעצרו על ידי כוחות צה"ל. מדובר בהצתה השלישית ביממה האחרונה בשטחי המרעה. (חנן גרינווד)

טרור ההצתות גובר, צילום: ללא

14:42: חברת הקונגרס הרפובליקנית, אליס סטפניק, נאמה בישיבת שדולת הכנסת למען הסטודנטים היהודים והפרו-ישראלים בקמפוסים בעולם. היא הדגישה בנאומה כי ארה"ב עומדת לצד ישראל ולצד העם היהודי. לדבריה, "הניצחון מתחיל בהשמדה של אלו שביצעו את הזוועות. כשנם בחרו באונס, בעינויים ובחטיפת תינוקות מהמיטות שלהם, הם לא הותירו חלופה אחרת למלחמה הצודקת הזו". בסוף דבריה, היא הדגישה את האחריות האמריקנית להמשיך לעמוד לצדה של ישראל.

חברת הקונגרס הרפובליקנית אליס סטפניק נאמה בישיבת שדולת הכנסת למען הסטודנטים היהודים והפרו-ישראלים בקמפוסים בעולם // צילום: ערוץ הכנסת

14:29: צה"ל חיסל את המחבל עזמי אבו-דקה, פעיל בארגון הטרור חמאס אשר שימש כגורם מוביל במחלקת האספקה של ארגון הטרור וקידם העברת אמצעי לחימה וכספים שמיועדים לטרור ברצועה (לילך שובל)

14:23: שר החוץ הירדני איימן ספאדי קרא  לקיים חקירה בינלאומית כוללת ושקופה "שתבוא חשבון עם כל האחראים לפשעי המלחמה בעזה". ספאדי הוסיף: "הוא הוסיף: "יש פשעי מלחמה רבים בעזה שמתועדים. אנחנו דורשים חקירה בינלאומית שקופה, שתיישם את החוק הבינלאומי, תעצור את פשעי המלחמה האלה ותבוא חשבון עם כל מי שאחראי לכך" (שחר קליימן)

13:59: היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ייק סאליבן, ייפגש מחר בבוקר במסגרת ביקורו בישראל עם יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד. (שירית אביטן כהן)

לפיד בהפגנה נגד הממשלה, צילום: ליאור שגב

13:59: במסיבת עיתונאים שערך שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי הוא אמר כי יש לכפות על ישראל לכבד את הדין-הבינלאומי. "אנחנו דורשים חקיקה בינלאומית כוללת ושקופה כדי להטיל אחריות על האחרים לפשעי המלחמה בעזה".

13:55: מלב ג'באליא: כוחות צוות הקרב של חטיבה 7 נלחמים באופן עצים ומנהלים קרבות עם מחבלים העיר הדרומית ברצועה. נוסף לכך,  לוחמי יחידה 636 ומכלול האש של חטיבה 7 מזהים חוליות מחבלים חמושות ומכוונים תקיפות לחיסולן.

אמצעי הלחימה ותשתיות טרור סוכלו ברצועת עזה בידי לוחמי צה"ל, צילום: דובר צה"ל

נוסף לסיכול המחבלים, הלוחמים איתרו אמצעי לחימה רבים ובניהם, מטענים, טילי נ״ט, נשקים מסוג קלאצ׳ניקובים, רחפנים מטילים ורימונים. כמו כן, במסגרת הפגיעה ביכולות השיגור של חמאס, הכוחות איתרו משגרי רקטות ומחרטה לייצור אמצעי לחימה.

תיעוד מפעילות כוחות צוות הקרב חטיבה 7 בלב העיר ג׳באליא // דובר צה"ל

13:14: דיווחים פלשתיניים: כוחות צה''ל פועלים בסביבות בתי חולים בצפון רצועת עזה. (שחר קליימן)

12:57: מוחים ישראלים חוסמים את מעברן של משאיות הסיוע ההומניטרי, שמיועדות להגיע לרצועת עזה, במחסום תרקומיא. (חנן גרינווד)

עימותים בין מוחים למשטרה - ישראלים מנסם למנוע את העברת הסיוע ההומניטרי לעזה, צילום: TPS

מוחים ישראלים חוסמים את משאיות הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה במחסום תרקומיא // ללא

12:50: חיסול נוסף: דיווח פלשתיני על כטב"ם שתקף בשכונת סברה בעיר עזה, הרוג במקום. (שחר קליימן)

12:42: היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן, ג'ייק סאליבן, יבקר בישראל: תחילה, הוא ייפגש היום עם נשיא המדינה, יצחק הרצוג, עם ראש המל"ל, צחי הנגבי, ועם השר לעניינים אסטרטגיים, רון דרמר. מחר, צפוי סאליבן להיפגש עם שר הביטחון, יואב גלנט, ועם השר בני גנץ. 

שר הביטחון גלנט לצד היועץ לביטחון לאומי סאליבן., צילום: אריאל חרמוני

12:40: לאחר האולטימטום של גנץ אמש, סמוטריץ' בהצהרה לתקשורת: "צריך להכריע את חיזבאללה וליצור רצועת ביטחון בדרום לבנון". דבריו של השר נאמרו במסגרת ישיבת מפלגתו שנערכה בגליל. לידיעה המלאה

שר האוצר בצלאל סמוטריץ', צילום: גדעון מרקוביץ'

12:29: בהמשך לדיווח על חיסול בכיר במשטרת חמאס במרכז רצועת עזה, בשם זאהר חאמד אל-וולי, באמצעות תקיפת כטב"ם ישראלי, מצורפת תמונתו. כאמור, אל-וולי ניהל את מחלקת חקירות במשטרת חמאס. (שחר קליימן)

בכיר במשטרת חמאס שחוסל בתקיפת כטב"ם ישראלית, צילום: רשתות ערביות

11:59: אזעקות בעקבות חשד לחדירת כלי טיס עוין הופעלו בשורת יישובים באצבע הגליל. (עידן אבני)

11:52: עשרות פלשתינים ברצועת עזה פושטים על הסיוע ההומניטרי שנכנס מהרציף הצף שנבנה על-ידי האמריקנים, כך דווח ברשת "אל-ערבייה". (שחר קליימן)

עשרות פלשתיניים השתלטו על הסיוע ההומניטרי מהרציף הצף של ארה"ב// תיעוד של רשת אל-ערביה

11:32: חיל הים הצרפתי הודיע על העברת 60 טונות של סיוע הומניטרי לרצועת עזה. הסיוע הועבר דרך המזח הצף האמריקני לחוף הרצועה. (נטע בר)

סיוע צרפתי מועבר לרצועת עזה דרך הים, צילום: חיל הים הצרפתי

11:29: דיווח ראשוני:  ניסיון פיגוע סמוך לאבו דיס, לוחמי מג״ב נטרלו את המחבל. הוא הגיע למחסום "הקיוסק" שנמצא בסמוך למעלה אדומים ועל-פי החשד שלף סכין וניסה לדקור את הלוחמים במחסום. לוחמי מג״ב ניטרלו את המחבל במהרה, אין נפגעים לכוחותינו. לידיעה המלאה. (חנן גרינווד)

סוכל ניסיון הדקירה סמוך למעלה אדומים, צילום: דוברות משטרת ישראל

10:35: אזעקות בעקבות חדירת כלי טיס בגליל המערבי ביישובים אביבים, ברעם וייראון.

אחד מכלי הטיס בצפון (ארכיון), צילום: שימוש לפי סעיף 27 א לחוק זכויות יוצרים

10:30: בהמשך לאזעקות, זוהתה נפילה במרחב יפתח. לפי שעה, לא ידוע על נפגעים או נזק. (עידן אבני)

10:05: חשש לחדירת כלי טיס עוין בגליל העליון.

09:20: מקורות פלשתיניים: כטב"ם של צה"ל חיסל בדיר אל-בלח בכיר במשטרת חמאס במרכז רצועת עזה בשם זאהר חאמד אל-וולי, איתו חוסל המלווה שלו ג'יהאד אל-חמידי. אל-וולי היה מנהל מחלקת חקירות. (שחר קליימן)

09:03: צבע אדום בשדרות ובעוטף עזה.

07:08: האזעקה בעוטף עזה: התרעת שווא, אין חשש לאירוע בטחוני. (לילך שובל)

07:01: דיווחים פלשתיניים: חילופי אש בין כוחות הביטחון למחבלים בג'באליה בצפון רצועת עזה. (שחר קליימן)

לוחמי צה"ל ברצועת עזה, צילום: דובר צה"ל

06:30: יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן נועד עם היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ייק סליבאן. השניים דנו בהפסקת אש בעזה, בדרכים להקל על אספקה לרצועה וביצירת תהליך לפתרון שתי המדינות. (שחר קליימן)

06:28: אזעקות בכפר עזה.

05:57: הותר לפרסום: סמ״ר נחמן מאיר חיים וקנין, בן 20, מאילת,וסמ״ר נועם בטאן, בן 20, ממושב יד רמב״ם, לוחמים בסיירת גבעתי, נפלו בקרב בדרום רצועת עזה, כתוצאה מפיצוץ מטען בפיר. באירוע בו נפלו נפצעו באורח קשה קצין לוחם ושני לוחמים נוספים מסיירת גבעתי. בנוסף, לוחם מילואים מגדוד הגישור 5832, הנדסה פיקוד צפון, נפצע באורח קשה כתוצאה מירי נ״ט על D9. לידיעה המלאה (לילך שובל)

סמ״ר נועם בטאן (מימין) סמ״ר נחמן מאיר חיים וקנין, צילום: דובר צה"ל

01:24: צבא ארה"ב: החות'ים שיגרו טיל שפגע במכלית בבעלות יוונית - לא דווח על נפגעים.

01:01: דיווחים פלשתיניים: גל תקיפות של חיל האוויר ברפיח, ובאזורים שונים בצפון רצועת עזה. (שחר קליימן)

00:53: דיווח בסוכנות רויטרס: שני בכירים בממשל ביידן קיימו שיחות בלתי ישירות עם בכירים איראנים במהלך השבוע, במאמץ להימנע מהסלמה במזרח התיכון. בשיחות השתתפו שליחו של נשיא ארה"ב למזרח התיכון ברט מקגורק ושליח ארה"ב לאיראן.

23:27: באונר"א מעדכנים: 800 אלף פלשתינים אולצו להתפנות מרפיח מאז תחילת התמרון הצבאי. עם הרבע מיליון שהתפנו עוד לפני המבצע, מדובר ביותר ממיליון מפונים, ונותרו כ-300 אלף. (שחר קליימן)

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר