לאחר שנפצע בחילופי האש בג'נין: נקבע מותו של לוחם הימ"מ נעם רז

רס"ב רז פונה במסוק צבאי לבית החולים רמב"ם, שם נקבע מותו לאחר פעולות החייאה • הוא התגורר במושב קידה, והותיר אחריו אישה ושישה ילדים • רה"מ בנט ספד: "גיבור שחירף את נפשו למען ביטחון ישראל"

בנט ספד לרז בישיבת הממשלה: "במהלך סוף השבוע איבדנו את אחד מטובי אנשינו", צילום: באדיבות המשפחה

מאמצי ההחייאה לא הועילו: נקבע מותו של לוחם הימ"מ נעם רז (47) ,שנפצע הבוקר (שישי) בחילופי האש בג'נין. הותיר אחריו אישה ושישה ילדים. הלווייתו תתקיים ביום ראשון.

רז, תושב היישוב קידה שבבנימין, לוחם ותיק בימ"מ, נפצע כאמור בחילופי האש בכפר ברוקין בג'נין שבחטיבה המרחבית מנשה. הלוחם פונה במסוק צבאי לבית החולים רמב"ם שבחיפה, שם מת מפצעיו לאחר פעולות החייאה. 

קצין בכיר בפיקוד המרכז אמר בשיחה עם כתבים צבאיים: "אני יותר מ-20 שנה בצה"ל, עברתי הכל. ירו שם אלפי כדורים על הרכבים. אני לא זוכר שנים מצב שבו שני מבוקשים מתחבאים הרבה זמן אחרי שאנחנו מפרקים להם את הבית". הקצין ציין כי רס"ב רז נפגע בשלב ההתקפלות.

מנהל מערך טראומה ברמב״ם: "לאחר ניסיונות החייאה ממושכים, נאלצנו לקבוע את מותו של לוחם הימ"מ" // צילום: דוברות רמב"ם

המפכ"ל קובי שבתאי חשף שרז היה זה שהציל את חייו של קצין הימ"מ סגן ניצב ש' לפני כמה שבועות בהיתקלות עם מחבלים בג'נין.

ראש הממשלה נפתלי בנט ספד: "איבדנו היום גיבור אמיתי, את נעם רז - לוחם ימ"מ אמיץ שחירף את נפשו למען ביטחון ישראל, במהלך מבצע יזום, מורכב ורגיש כנגד מחבלים. ב-23 שנותיו ביחידה השתתף נעם באינספור מבצעים לסיכול טרור, סיכן את עצמו והציל חיים, כפי שמעידים מפקדיו - באומץ לב ובצניעות. נמשיך להילחם בטרור בנחישות וביד ברזל עד שנביס אותו ונשיב את הביטחון לאזרחי ישראל. זו המורשת שמותיר אחריו נעם. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון, בני גנץ, אמר: "‏בשם מערכת הביטחון, אני מבקש להביע צער עמוק על נפילתו של לוחם הימ"מ רס"ב נעם רז ז"ל, בהיתקלות עם מחבלים היום באזור ג׳נין. אני מחזק את בני משפחתו ברגעים קשים אלה. יהי זכרו ברוך. נמשיך להילחם במחבלים, בשולחיהם, סייעניהם ובכל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל".

מסוק צבאי מפנה את הלוחם שמותו נקבע בבית החולים רמב"ם // צילום: מישל דוט קום

"רז ממקימי היישוב קידה ואחד המייסדים המובילים של היישוב מעלייתו לקרקע ועד היום. נעם היה מעמודי התווך של היישוב. איש משפחה צנוע המחובר בכל נימי נפשו לאדמת ארץ ישראל. נטע מטע זיתים באזור והיה איש אהוב על כל סביבתו. הוא היה לוחם פעיל בימ"מ מזה 23 שנה. היישוב קידה ותושבי בנימין כולם משתתפים בצער המשפחה ומחבקים אותה בשעה קשה זו. צוות היישוב, ראש המועצה ישראל גנץ וצוותים מקצועיים של המועצה יחד עם יחידת הימ"מ מלווים את המשפחה והיישוב", נכתב בהודעה מטעם מועצת בנימין.

הרב ברק עוקבי, ראש מכינת מעוז בלוד והחברותא של רז ב-15 השנים האחרונות, אמר: "עם ישראל איבד את אחד מגיבורי עמנו. כולו היה מסור לעם ישראל. 23 שנה לוחם, חייל של עם ישראל. המדינה והעם הזה הפסידו גיבור גדול, שאהב את העם הזה אהבת נפש".

ישראל בן פזי, יו"ר מזכירות קידה, שכן וחבר של רז: "אבל כבד מאוד ירד על היישוב. נעם הוא דמות שכל אחד בקהילה הרגיש אותה. בן אדם מאוד שקט, אבל עם נוכחות שנותנת ביטחון לכולם. ידענו על השילוב שלו בין עולם הצבא לעולם החקלאות שהוא פיתח פה. הוא איש משפחה מדהים, וזה אובדן קשה מאוד לכולנו".

פעולות ההחייאה לא עזרו (אילוסטרציה). מיון רמב"ם, צילום: מישל דוט קום

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, אמר: "הבוקר פעלו כוחות ימ"מ, סיירת גולני ושב"כ בכפר בורקין הסמוך לג'נין במטרה לעצור מבוקשים, כחלק מהמאבק הרצוף והנחוש שלנו נגד הטרור הפלסטיני המבקש לשבש את חיינו.

"במהלך חילופי האש שהתפתחו במקום, נהרג לוחם הימ"מ רס"ב נעם רז. נעם היה לוחם ותיק ומנוסה ששירת בימ"מ ב-23 השנים האחרונות בתפקידי לחימה שונים. אחד מאותם גיבורים אלמונים שבחרו להקדיש את חייהם למען ביטחון ישראל, וכולנו חבים להם רבות.
"גם הבוקר יצא נעם להילחם, ועשה זאת כהרגלו באומץ לב ובמסירות. לדאבון הלב, הוא שילם על כך בחייו", הוסיף השר בר-לב. 

"אני משתתף באבלה הכבד של המשפחה. בדיוק כפי שהתרחש הבוקר, נמשיך לרדוף בנחישות ובעוצמה אחר המחבלים דורשי רעתנו בכל מקום ובכל זמן, לא נאפשר להם רגע אחד של מנוחה, ונניח עליהם את היד, חיים או מתים", סיכם השר. 

שר המשפטים גדעון סער כתב בטוויטר: "בשורה קשה לפני שבת.
‏מרכין ראש לזכרו של לוחם הימ"מ גיבור ישראל רס"ב נעם רז, אדם צנוע ולוחם אמיץ לב ומנוסה, שנפל הבוקר במהלך קרב עם מחבלים חמושים בפעילות מבצעית בכפר בורקין שבנפת ג'נין. תנחומיי מקרב לב למשפחתו. יהי זכרו ברוך". 

השתתפה בהכנת הידיעה: אפרת פורשר

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi