עו”ד איתי בוזגלו: “הגנה על הילדים מחייבת למתן את סכסוך הגירושין”

הליך הגירושין הוא הליך לא פשוט עבור כל הנוגעים בדבר. החל מבני הזוג שבוחרים להיפרד וכלה בילדיהם המשותפים ובקרובי המשפחה

עו"ד איתי בוזגלו צילום ענבל מסיקה

על כן, באם קיבלו בני זוג החלטה להתגרש עליהם לפעול תוך חשיבה מעמיקה והפעלת שיקול דעת, זאת בכדי לצמצם את הנזקים הנלווים ולהקל את ביצוע ההליך. ההתנהלות וההתנהגות שיבחרו בה בני הזוג לאורך ההליך תשפיע על האופן שהוא ינוהל וכן באופן ישיר את תוצאותיו..

בכדי לסיים את ההליך באופן המיטבי ישנם חמישה נושאים שחשוב לתת עליהם את הדעת.

החלטתם להתרגש? הנה 4 דברים שאתם חייבים לקחת לתשומת ליבכם

#1 טובת הילדים במקום הראשון

כאשר הורים מקבלים החלטה לפתוח בהליך גירושין יש לכך השפעה ישירה על ילדיהם המשותפים. מחקרים מראים כי ילדים שהוריהם מתגרשים חווים חוויה לא פשוטה של אובדן הביטחון, שינוי המוכר והידוע להם וזאת תוך תחושת אי וודאות עמוקה. כמו כן, נראה כי העובדה שהקרקע הבטוחה והמוכרת נשמטת מתחת לרגליהם מביא אותם להיות בעלי סיכוי גבוה יותר להיקלע לקושי מנטלי ונפשי.

חשוב לזכור, טובת הילדים היא ללא ספק השיקול המרכזי והחשוב ביותר אך היא אינה מהווה הצדקה לניהול חיי נישואין שאינם רצויים על ידי בני הזוג. גם כשההליך מורכב ומשפיע על הילדים לרעה, קיומה של מערכת יחסים מפורקת ואינה בריאה לעיני הילדים עלולה להזיק להם במידה זהה ובמקרים מסוימים אפילו יותר. על כן, יש לקיים הליך גירושין באם בני הזוג רואים זאת לנכון אך יש לפעול בצורה ששמה את טובת הילדים במרכז.

כיצד ניתן לצמצם את הפגיעה בילדים במסגרת ההליך?

  • להימנע מניהול עימותים אל מול הילדים– ויכוח של הורים עלול להיתפס בעיני הילדים כדבר חמור וקשה, על כן מומלץ להימנע מלהתווכח בנוכחותם.
  • להימנע מהסתה של הילדים כנגד ההורה השני– הסתה עלולה להוביל ל”ניכור הורי” ולפגוע בילד בטווח הארוך.
  • לא לערב את הילדים בקבלת ההחלטות, גם אם הן נוגעות אליהם– בדרך כלל חשיפת הילדים לסוגיות מעין אלה מזיקה לילדים וגורמת להם למעמסה רגשית ונפשית אשר עלולה להזיק להם בטווח המיידי ופגיעה בקיום קשרים חברתיים בעתיד..
  • מאמץ משותף לסיום ההליך במהירות ויעילות– ככל שהדברים יוסדרו במהירות כך יהיה לילדים זמן רב יותר להסתגל למצב החדש בצורה פשוטה וקלה יותר. לשם כך רצוי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום שיסייע לייעול וזירוז ההגעה לסיום ההליך.

2# יחסים טובים עם בן הזוג ישרתו אתכם גם בעתיד

ניהול של יחסים טובים בן בני הזוג מועיל כמובן לניהול ההליך עצמו, הדבר מסייע בהגעה להסכמות באופן מהיר ויעיל יותר סביב חלוקת הרכוש המשותף, משמורת הילדים ועוד. אך מלבד התרומה של מערכת יחסים טובה להסדרת הסכם הגירושין, יש לכך תועלת משמעותית גם בתום ההליך ולאחר חתימת הסכם.

שמירה על מערכת יחסים טובה תסייע בהמשך באם ירצו בני הזוג לערוך שינוי בהסכם שחתמו עליו. שהרי באם מנהלים בני הזוג שיח רציף נעים ובוגר יהיה קל יותר להגיע להסכמה ולהיות גמישים ופתוחים לשינויים שאינם צפויים.

באם מדובר בזוג עם ילדים משותפים, שינויים שעוברים הילדים כמו חלילה מצב רפואי שהשתנה לרעה ואף מצב לימודי רעוע ידרשו מההורים להשקיע משאבים ואנרגיות נוספים שלא בהכרח צפו אותם במועד חתימת הסכם הגירושין. לכן, אם ינהלו בני הזוג יחסים תקינים יהיה פשוט יותר למלא את צרכיו החדשים והישנים של הילד ביעילות במהירות וללא צורך בניהול ויכוחים נמרצים או מריבות שקשה לשלוט בהן.

#3 לשמור על עצימות הקונפליקט עד כמה שניתן

הליך הגירושין ללא ספק מלווה במריבות רבות ובאמוציות משני הצדדים שקשה מאוד לרסן. לא פעם במסגרת הניסיון להסדיר נושאים מהותיים בהסכם הגירושין, הקונפליקט מתעצם ומסתבך. מקרים מסוג זה עלולים להתפתח למצבים של אלימות מילולית או פיזית בין בני הזוג ולעיתים אף לסכסוך עמוק שמוביל את אחד ההורים להסתת הילדים עד לכדי מצב של “ניכור הורי” כאמור.

על כן, עד כמה שההליך רגשי ומורכב חשוב לשמור על פרופורציות, לא לצאת מהכלים ולהשאיר את הוויכוח בתוך גבולות שניתן לשלוט בהם. גם אם ידרשו בני הזוג להתפשר בנושא כזה או אחר, יציאה מפרופורציות ואיבוד השליטה על הקונפליקט עלול להוביל לתוצאות הרסניות ולתביעות נוספות מצד בן הזוג הנפגע ללא קשר להליך עצמו. לכן ישנה חשיבות רבה לעורך הדין המייצג בהליך הזה, שכן הוא פועל באופן שכלתני בהתאם למצב הנתון.#4 לפעול מהראש ולא מהבטן

בשל העובדה שההליך מלווה בהמון מטענים רגשיים כאמור, חשוב להיות מודעים לכך ולנהל את ההליך המשפטי באופן ענייני ומחושב. על כל אחד מבני הזוג להקפיד להניח את רגשותיו בצד, ככל שניתן, ולפעול באופן חד ומעשי. להביט על הנושאים שיש להסדיר ולגשת אליהם כמעין משא ומתן עסקי תוך ניסיון לשים בצד את הרגשות העזים על אף כל הקושי.

מכיוון שלא פשוט להניח את הרגש בצד במקרים מסוג זה, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך המתמחה בדיני משפחה. עורך הדין יפעל כאמור באופן שכלתני וענייני ויסייע בהסדרת הנושאים המהותיים תוך הבנה משפטית בתוך גבולות הגזרה של הערכאות המשפטיות וזאת על מנת להביא את הצד המיוצג לסיום ההליך בצורה הטובה ביותר בין אם זה בהסכם ובין אם בהליך עד מתן פסק דין סופי.

4# לדעת לשמור על האינטרס הרכושיים והכלכליים

כחלק מהסכם הגירושין או מהקונפליקט המתנהל בבית המשפט נדרשים בני הזוג להסדיר גם את חלוקת הרכוש המשותף. במסגרת חלוקת הרכוש נכללים נכסי נדל”ן, חשבונות בנק, קצבאות ועוד. על כן, חשוב מאוד להיות ערניים ולשים לב לכל הפרטים בעת הסדרת החלוקה. לעיתים אחד מבני הזוג מבין טוב יותר בנושא ועלול להוליך שולל את בן הזוג השני בכדי לייצר חלוקה שאינה שוויונית.

כמו כן, לא פעם אחד מבני הזוג מנסה להעלים או להבריח רכוש בכדי שלא יצטרך לחלוק בו. הברחת הרכוש יכולה להיעשות על ידי העברת מתנות לקרובי משפחה או לחברים או על ידי מיופה כוח. במצבים מסוג זה ראוי לבצע מעקב, לאסוף מידע ולפנות לערכאה משפטית בליווי של עורך דין שיסייע בהסדרת הנושא וביצירת חלוקה הוגנת ומהימנה בין בני הזוג.

*עורך דין איתי בוזגלו, בעלים של משרד בוטיק עם מספר מחלקות ביניהם: דיני משפחה, ייצוג קטינים- המשמש גם כאפוטרופוס לדין, ודיני ותעבורה על כל ענפיו.

 

כדאי להכירi