"מוכנים לכל משימה".טקס סיום קורס הקצינים, אתמול. צילום: ללא

"רוצים להמשיך במשימה": תושיית הצוערים שהצילה רבים

הם היו שלושה צוערים שהוקפצו בבוקר הטבח הנורא, חברו למפקד העוצבה, תא"ל ברק חירם, וביחד ניהלו את הקרבות: "פתחנו קבוצת ווטסאפ, קיבלנו מיקומים ושלחנו כוחות" • אתמול הם סיימו את קורס הקצינים

באמצע המלחמה, לאחר שלחמו בתוך רצועת עזה, סיימו אתמול (חמישי) צוערי גדוד "גפן" של בה"ד 1 את קורס הקצינים, בטקס מרגש שהתקיים באופן סמלי באופקים, ולא על רחבת המסדרים בבסיס ההדרכה.

דברי הרמטכ"ל הלוי למסיימי קורס קצינים // דובר צה"ל

בין מסיימי הקורס היו שלושת הצוערים שמפקד "עוצבת הבזק", תא"ל ברק חירם, סיפח אליו בשבת השחורה בעת שפיקד על המאמצים להשתלט מחדש על יישובי העוטף. אחד מהם, סג"מ הראל ברגמן, היה בביתו כשהכל החל. "התעוררנו ב־06:30 בבוקר ולא הבנו מה קורה. כשהתחילו לזרום הידיעות על מה שקורה, הבנו שזה משהו יותר גדול. בסביבות 08:00 הוקפצנו כולנו, עלינו לאוטו של איתן ונסענו לבה"ד".

סג"מ איתן מצוינים אסף את סג"מ הראל ואת נ', צוער נוסף, והחלו בנסיעה דרומה. "לפני שיצאנו לדרך תרגלנו פריקה מרכב, מי עושה מה אם ניתקל במחבלים. בדרך פגשנו את ברק (מפקד עוצבת הבזק, ל"ש). לא הכרנו אותו, ראינו קצין עם דרגות תא"ל וניגשנו. היו איתו עוד שני אנשים, חיכה לחפ"ק שלו. הוא אמר לנו שאנחנו החפ"ק המאולתר שלו, 'יופי, התגייסתם, תעלו על הרכב'. לא היה צריך יותר מדי תדרוכים ולא היה זמן", תיאר הראל.

שכל ישר ואומץ. איתן (מימין) והראל, צילום: ללא

אף אחד מהם, או בצה"ל כולו, לא הבין בשלב זה את גודל האירוע. שלושת הצוערים נסעו אחרי תא"ל חירם לכיוון מערב, וכבר בדרך הבחינו בשריפות. "ליד נתיבות התחלנו לראות גופות ושמענו הרבה היתקלויות סביבנו. ברק עצר 600 מטר ממזרח לצומת סעד, וייצר מחסום שבו ייעצר כל כוח שרצה להיכנס לאזור הלחימה, כדי לקבל ממנו משימה ותדרוך.

"בשלב מסוים הגיע למחסום רכב ירוי של גששים, וישר הוצאנו ממנו את כל המפות. התחלנו באיסוף מודיעין, התקשרנו לכל רבש"צ באזור וקיבלנו ממנו תמונת מצב על מה קורה ביישוב. השגנו את מספרי הטלפונים שלהם מהאינטרנט ומרבש"צים אחרים".

"הכל היה חריג"

כך הצליחו הצוערים לבנות תמונת מצב של מה שקורה בשטח ולעדכן את תא"ל חירם, שידע לאן לשלוח את הכוחות וכיצד לתדרך אותם. "חבר שלי מהבית שולח פתאום שהוא צריך עזרה עם המשפחה שלו שגרה בבארי. שלח אלי מיקום, ברק היה מקבל את המיקום ושולח לשם כוחות, וככה קרה בעוד מקומות", סיפר סג"מ איתן.

בית שנפגע בהתקפת החמאס, קיבוץ בארי, צילום: איי.אף.פי.

"זה גרם לנו להבין שיש עשרות מחבלים בתוך היישוב. לא היה משהו חריג - כי הכל היה חריג. ברק חילק משימות, ואני הייתי אחראי לתווך אותן לכוחות. היו המון אירועים. היה, למשל, כוח מטכ"ל שנלחם במחבלים בש"ג של היישוב עלומים. היו כוחות צנחנים שהלכו לנחל עוז. כל כוח כזה - מבינים איפה הוא נמצא, וברק מחלק משימות. בכל כמה דקות הגיע עוד כוח, קיבל מברק תדרוך, והתקדם".

בשעות הראשונות תמונת המצב נבנתה באמצעות הטלפונים האישיים. "פתחתי קבוצת ווטסאפ של כל הכוחות במרחב, ואנשים שלחו מיקומים בזמן אמת. הכל עבד בצורה מאוד אזרחית, לא היה עדיין קשר", סיפר איתן.

מחכים לתפקיד הבא

"תא"ל חירם העניק המון יציבות למי שסביבו, ניסה לעשות סדר בבלאגן שהיה שם. הוא פיקד על כוחות שלא הכירו אותו, מהרבה יחידות. פשוט ראו אותו מחלק פקודות והקשיבו לו". שבועיים לאחר מכן, כתב להם תא"ל חירם הודעה יפה, "שהאינסטינקטים שלנו לנסוע אחריו מעידים על שכל ישר ועל אומץ, שתי תכונות חשובות לקצין".

מחבלים נכנסים דרך שער קיבוץ כפר עזה, 7 באוקטובר 2023, צילום: אי.פי

מאז אותה שבת ארורה הספיקו צוערי גדוד "גפן" להיכנס לרצועת עזה ככוח סיוע לוגיסטי, ואתמול הם סיימו את קורס הקצינים, כאמור. "אנחנו רוצים לקבל את הדרגות, אבל כשאתה בלחימה כבר בתוך עזה לא כל כך בא לך לצאת. רצינו פשוט להמשיך את המשימה". כבר בקרוב הם יוצבו ביחידות הלוחמות כקצינים צעירים, אך עם ניסיון קרבי עשיר מהחודש האחרון. "אנחנו רק רוצים לחזור ולהיכנס בכל תפקיד שייתנו לנו. לא משנה עם איזו יחידה, כל משימה שצריך לעשות", ציינו.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו