במלחמת הסופגניות – הרווח כולו שלנו

בזמן שרשת אחת שכללה את הסופגניות לכדי קולקציות אופנתיות שלא נעים לתת בהן ביס, רשת אחרת ניצלה את הקמפיין המוכר כדי לפרגן לסופגנייה הקלאסית

מלחמת הסופגניות, צילום: אייל מרגולין - ג׳יני

בכל שנה נמכרות בישראל יותר מ־30 מיליון סופגניות. ישראלי בוגר צורך בממוצע 3-4 סופגניות בשנה, אף שיכחיש זאת. הילדים נהנים מחגיגה ללא ייסורי מצפון וצורכים 6-8 סופגניות בממוצע. הסופגנייה הנמכרת ביותר היא אמנם זו הקלאסית, עם הריבה ואבקת הסוכר, אך בשנים האחרונות אנחנו רואים שהמאכל הפשוט הפך כר פורה לשפים ולקונדיטורים להציג את מלוא יכולתם ושיגעונותיהם.

מגישה: לי מור // צילום: משה בן שמחון

אחת הרשתות המובילות את טרנד הסופגניות המושקעות היא רשת רולדין. בכל שנה מתכנס צוות חשיבה שלם סביב המאכל העממי, מתוך רצון להביא לקהל הישראלי בשורה חדשה ומרגשת. כדי לייצר עניין וציפייה מתייחסים ברשת לסופגניות כאילו היו חלק מקולקציית בגדים של מיטב המעצבים.

סופגניה עמוסה בכל טוב של רולדין, צילום: רונן מנגן

 

לטרנד הסופגניות שהפכו להיות קינוחים מטורפים אחראים שני תהליכים מרכזיים: הפכנו להיות עם של פודיז - למדנו לאהוב אוכל טוב ואיכותי והפכנו למבקרי אוכל קשוחים ולמבינים גדולים בתחום. בד בבד, עלייתן של הרשתות החברתיות, ובראשן אינסטגרם כמובן, גרמה לנו לשתף את ההנאות הקטנות של החיים, ובמרכזן האוכל. הסופגניות, שהפכו לדוגמניות לכל דבר ועניין, מצטלמות היטב עד כדי כך שלפעמים לא נעים לתת ביס ולהרוס את הלוק.

הטהרנים והנהנתנים

העניין סביב הסופגניות הייחודיות סוחף את הרשת ואת כלי התקשורת. בכל שנה עושה את דרכה תצוגה מרהיבה של סופגניות עשירות בטעמים, בצבעים, בקישוטים ובטקסטורות לכתבי המזון, המחכים בקוצר רוח לטעום את הסופגניות החדשות שמציעים בתי המאפה והקונדיטוריות. את רשמיהם הם מעבירים לצרכנים, המסמנים לעצמם אילו סופגניות הם חייבים לטעום.

מה רע בפשטות?, צילום: אייל מרגולין - ג'יני

 

מן העבר האחר יש קהל שדוגל דווקא בשימור המסורת, קהל שמעדיף את הסופגניות הפשוטות עם הריבה האדומה. עבורו הטרנד של הסופגניות המתוחכמות חוטא לטהרנות הקולינרית.

היצרים הגועשים בבסיס המאבק בין שני הקהלים, הטהרנים והנהנתנים, הביא את רשת המרכולים AM:PM להפיק פרסומת שהיא טייק אוף משעשע על הפרסומות המושקעות של רולדין. הפרסומת הקצינה והגחיכה את הסופרלטיבים המיוחסים לטעמים הייחודיים של הסופגניות המושקעות, ובסיומה יצאה בקריאה להפסיק את ההתחכמויות ולחזור אל הטוב והמוכר. המהלך הלהיט עוד יותר את ביצורי העמדות בין המחנות והביא את הסופגנייה למעמד של כוכבת קולינרית, נס חנוכה של ממש.

אבי זיתן הוא בעלים של חברה לייעוץ שיווקי אסטרטגי

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi