חייל חרדי במגלן. צילום: אורן כהן

לאחר הפרסום ב"ישראל היום": נבלמה הפגיעה בענף הכשרות של צה"ל

כחודש לאחר שפורסם כי תקן ראש הענף יקוצץ ויהפוך לרב סרן במקום סגן אלוף, הוחלט להחזיר את הגלגל לאחור • ברבנות הצבאית פורסם: "תקן רע"ן כשרות סא״ל אושר על ידי ראש אכ״א"

[object Object]

בצה"ל התקפלו: לאחר הפרסום ב"ישראל היום", שהובילה לביקורת עזה מצד לא מעט גורמים חרדים והחליטו שלא לקצץ את תקן ראש ענף כשרות ברבנות הצבאית. היום (שלישי) הודיעו לאנשי הרבנות הצבאית כי אושר תקן סגן אלוף לראש ענף כשרות על ידי ראש אגף כוח אדם בצה"ל.

המתגייסים החרדים, צילום: אורן בן חקון , עודד אנטמן

הצבא עוסק בימים אלו בבניית תוכנית לגיוס אלפי חרדים לשורותיו, כשברקע מלחמת חרבות ברזל והצורך הדחוף בחיילים נוספים, אלא שבאותו הזמן הוחלט לקצץ בתקן שעלול לפגוע באופן מאסיבי בשומרי מסורת.

החזירו את הגלגל לאחור

ל"ישראל היום" נודע לפני כחודש כי לאחרונה הוחלט לבטל את התקן לתפקיד ראש ענף כשרות ברבנות הצבאית. באוקטובר הקרוב צפוי סגן־אלוף הרב נריה רוזנטל, ראש הענף הנוכחי, לסיים את תפקידו, ועל פי התוכנית המקורית אמור היה להיכנס לתפקיד רב סרן הרב אבישי פרץ כממלא מקום ראש הענף.

חייל וחרדים בכותל. שיוויון בנטל בכל התחומים הוא המפתח לשגשוגה של ישראל, צילום: אורן בן חקון

מדובר היה במהלך תמוה במיוחד, בוודאי לאור הפעילות שהובילו בענף הכשרות בחודשים האחרונים, ושבה התהדרו בצה"ל. מאז פרוץ המלחמה פעלו בענף כדי להכשיר מתחמי אוכל גדולים למאות אלפי משרתי המילואים שגויסו, רבים מהם שומרי כשרות. כמו כן, בהובלת הרבנות הצבאית ניתן אישור כשרות לאוכל ביתי ולמסעדות שכלל לא היתה להן תעודה קודם לכן.

ההחלטה שהתקבלה, דווקא לאחר הישגים אלו, ולאור הרצון לגייס אלפי חרדים נוספים לצה"ל, תהליך שיחייב שיפור גם בתחום כשרות – הייתה לא ברורה. בעוד באגף כוח האדם מנסים להנגיש את הצבא לחרדים מצד אחד, הם יזמו מהלך שיפגע באופן משמעותי בניהול המערך שאמור לספק את אחד מהדברים החשובים ביותר לחייל חרדי, מצד שני.

חרדים בצבא, צילום: אורן כהן

כעת, לאחר ביקורת חריפה מצד אנשי ציבור חרדים בעקבות הפרסום ב"ישראל היום", הוחלט להחזיר את הגלגל לאחור. ברבנות הצבאית פורסמה היום ההודעה הבאה: "בשעה טובה ומוצלחת, לאחר עבודה מאומצת ובעיסוק אישי של הרבצ"ר, תקן רע"ן כשרות סא״ל אושר על ידי ראש אכ״א להתמודדות ולאיוש".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו