נישואים בבני אדם: תחקיר "חתונה ממבט ראשון" המלא

מניפולציות, איומים, שקרים, היפוך סדר ההתרחשויות לעיצוב הסיפור, צילום והקלטה ללא ידיעתם וליווי במסווה של עזרה מקצועית הם רק מקצת מהטענות שיוצאות כעת אל האור, בעוד המשתתפים עדיין נאלצים להתמודד עם השלכות ההשתתפות בריאליטי, ובאופן אירוני - נזקקים לטיפול • אחד המשתתפים: "התהליך הזה הזכיר לי נפגעי כתות שלוקח להם זמן להבין את המניפולציה"

תחקיר "חתונה ממבט ראשון", צילום: ניב תשבי

במהלך הכנת הכתבה שלפניכם וגיוס המרואיינים כתב לי אחד המשתתפים שנפגעו מאוד מהתוכנית את ההודעה הבאה: "כמה שנים אחר כך הבנתי שלא יהיה צדק. תכלס הייתי בכלל נאיבי לחשוב שזו בכלל אפשרות, המנוולים האלה ימשיכו לעשות סיבוב על חשבון אנשים שמוכנים לתת הכל כדי למצוא אהבה. אני מאחל לתוכנית להיכשל ולהפוך לפרודיה על עצמה, ושהפסיכולוגים בה ייחשפו בתור השרלטנים שהם. אבל זאת לא המלחמה שלי. יש לי דברים אחרים להילחם עליהם. בהצלחה בכתבה, יש הרבה מה לחשוף וזה יהיה שירות חשוב לצופים".

משתתף "חתונה ממבט ראשון" בעבר: "הרגשתי שהמטפלים הם כלי של ההפקה"

עדויות נוספות בתחקיר "חתונה ממבט ראשון": "לקחתי כדורים, לא האמנתי שזה קורה לי"

זה חודשים ארוכים אני מנהל שיחות עם משתתפי העבר של "חתונה ממבט ראשון". גם אלה שמרוצים, פחות או יותר, מהתוצאה, וגם אלו שלטענתם חייהם נהרסו כתוצאה מההשתתפות בה - רובם ככולם מעידים טענות דומות שעליהן נרחיב בהמשך, ומגבים זה את זה. על אף החוזה המורכב, חלקם לא מהססים להתראיין בשמם ובאופן גלוי. החלק השני מתראיין באופן אנונימי מחשש לנקמה, או כי הם לא רוצים שום קשר פומבי לתוכנית, לא עוד.

"עברו כמה שנים מאז השתתפתי ב'חתונה ממבט ראשון', ואני עדיין מפחד להתראיין בשמי", מספר אחד החתנים הדומיננטיים, "למרות שבעולם מתוקן הם אלה שהיו צריכים לחשוש. אבל אני עדיין מפחד שהם יתנקמו בי. הטעות הכי גדולה שלי היתה שהגעתי לשם נאיבי. אני מודה שאני לא יודע איך עושים טלוויזיה, אבל לרגע לא חשבתי שהמטרה היא להאדיר אחד על חשבון האחר, לאחד לפרגן ולשני להרוס את החיים. לצערי, אני הייתי בצד שהרסו לו".

מתברר שרבים מהמשתתפים, על פני ארבע עונות שונות, העבירו תלונות דומות, חוזרות ונשנות, למשרד ההפקות, לבמאית, לעורכת, למפיק, לעובדת הסוציאלית מטעם קשת ולפסיכולוגים. הם תיעדו והקליטו בסתר את השיחות הארוכות עם בכירי ההפקה, שלחו מיילים ושמרו את התשובות. כל זה רק כדי שיבוא היום והם יוכלו להוכיח ולספר על מה שהתחיל כהרפתקה - ונגמר במשבר הגדול ביותר בחייהם, שממנו הם עדיין מתקשים להתאושש.

"כשהגעתי לתוכנית חשבתי שהיא נמדדת בכמה זוגות הם יצליחו לייצר, שמטרתם היא באמת לשדך", מודה החתן, "אבל מהר מאוד למדתי על בשרי שהם באו לעשות כמה שיותר רייטינג על בשרנו. באמת האמנתי שהפסיכולוגים יציעו את ההתאמה הכי נכונה, ולא רק זה, אלא גם יטפלו באמת במשברים שבאים אחר כך. בקיצור, אכלתי את כל הסיפורים שהם מספרים".

באיזה שלב הבנת שמה שהציגו לך זה לא מה שקורה בפועל?

"ההבנה שעושים עלי סיבוב הגיעה כמה שבועות לאחר תחילת הצילומים. ברור היה מההתחלה שהשידוך שהוצע לי לא מתאים לי. מילא זה, אבל אחרי שלושה שבועות הרגשתי שמכניסים לי מילים לפה, שעושים הכל כדי להוציא ממני התנהגות מסוימת וכדי להוביל אותי למקומות מסוימים שישרתו את הסיפור שהם רוצים לספר לצופים. היה להם נרטיב, היה להם סיפור והם הלכו עד הסוף כדי לחזק אותו. מהחוויה שלי, רמת האמינות למציאות או החשש לפגוע בנו לא היו פרמטר".

מי, לתחושתך, ניסה להוביל אותך?

"הראשונים שהבנתי שהם מלוכלכים היו צוות ההפקה עצמו, מהבמאית ועד ההפקה. בהתחלה חשבתי שאולי ככה זה בטלוויזיה ושזה התפקיד שלהם, והתנחמתי בפסיכולוגים, כי מבחינתי פסיכולוג הוא איש מקצוע שמחויב למקצוע שלו ויש לו קוד אתי שהוא עובד על פי. אני סמכתי על זה. מהר מאוד הבנתי שגם עליהם אני לא יכול לסמוך.

"יעל הפסיכולוגית, למשל, עשתה כל מה שהיא יכולה כדי שלא אקשיב לאינטואיציה שלי. אחד הרגעים המשפילים ביותר מבחינתי היו כשבאחד המפגשים שלנו היא הטיחה בי האשמות ועשתה ממני צחוק. היא אמרה לי דברים קשים והרגשתי שהיא ניסתה להפעיל עלי מניפולציות שפסיכולוג אולי יודע להפעיל אבל הוא ממש לא אמור, לא כדי לגרום לי לשנות את ההתנהגות שלי, ובטח לא בשם תוכנית טלוויזיה. אני זוכר שהרגשתי נבוך ומושפל".

"עשתה כל מה שהיא יכולה כדי שלא אקשיב לאינטואיציה שלי". הפסיכולוגים יעל ודני ב"חתונה ממבט ראשון", צילום: צילום מסך, מתוך "חתונה ממבט ראשון"

אמרת לה את זה?

"בשלב מסוים אמרתי לה שאני מרגיש שהיא עושה עלי מניפולציות וזה לא מכבד אותי כבן אדם ועוד יותר אותה כאשת מקצוע, ושהיא מאוד אכזבה אותי ומעכשיו קשה יהיה לי להאמין לה. היא אמרה שאני צודק והתנצלה בפניי. אני זוכר שהיה לה קשה לשמוע את הדברים שלי, והרגשתי שזה היה שפל מקצועי גם מבחינתה. אחרי השיחה שלנו היא יצאה לשיחה עם ההפקה וחזרה כאילו לא קרה כלום. אני מניח ששטפו אותה שם על ההתנצלות".

החתן נותן דוגמה נוספת למניפולציות שהופעלו עליו, הפעם שימוש במידע שהוא עצמו נתן למטרות ההפקה. "היתה לי בעיה מסוימת עם בת הזוג שלי בתוכנית. כשהצגתי את הבעיה מול הבמאית, הדבר הראשון שעשו לנו היה פעילות שיושבת בדיוק על הבעיה שביקשתי לפתור. אתה מבין? שמו אותנו בכוונה בסיטואציה לא נוחה למרות שסיפרנו להם עליה, כנראה בתקווה שזה יתפוצץ מול המצלמה. לאכזבתם, הם גילו שאנחנו לא אנשים שמתפוצצים".

חשבת לפרוש?

"על המסך מציגים שהתהליך הוא של 42 ימים, אבל בפועל צילמו אותנו הרבה יותר זמן, כמעט חודשיים. אחרי שלושה שבועות כבר לא האמנתי לאף אחד ואמרתי להם שאני לא רוצה להמשיך ושאני רוצה לפרוש, אבל זו לא באמת היתה אופציה מבחינתם. הם אמרו לי בפה מלא שלטובתי כדאי לי להישאר. מסוג הדברים שנאמרים כאילו בצורה מנומסת אבל הם הכי מאיימים שיש. פחדתי מאוד כי גם ככה לא הייתי במצב אידיאלי ופשוט נשארתי. בשלב מסוים פחות נאטמתי כי חשבתי שכדאי לי להישאר שם עד הסוף, בשבילי".

התלוננת בזמן אמת?

"שלחתי מיילים ומכתבים והיו הרבה שיחות בזמן אמת. אחרי כל פרק שיצא היו לי הרבה תלונות כי סיפרו סיפור שלא היה. לערוץ יש נציגה, עובדת סוציאלית בהכשרתה, שאמורה להיות איתנו בקשר ומולה אנחנו אמורים להתלונן לפרוטוקול, לכאורה לשקט הנפשי שלנו. היום אני יכול להגיד לך שהתפקיד שלה הוא כנראה לבדוק שאנחנו נשארים מספיק שפויים ולא יוצאים נגד ההפקה, וכמובן לא חושפים סודות. יש לי מיילים, יש לי מכתבים ושיחות מוקלטות".

וזה לא עזר?

"אחד הדברים שהכי כאבו לי היה שגם אחרי שהם ראו את הפגיעה בי ואת התגובות, הם המשיכו ללבות את השיח הזה במקום לנסות טיפה להוריד או לתקן אותו. הם עשו הכל כדי לחזק את הקונספירציה שהם המציאו. אני זוכר שפעם אחת התלוננתי נגדם על משהו מסוים, באמת שפכתי את ליבי ומה שעובר עלי, ופתאום כמה ימים אחרי מופיע על המסך פרומו מפוצץ בדיוק באותו הנושא. לא הפריע להם שאני סובל מזה. ואז שוב אתה מתלונן לעובדת סוציאלית מקשת, אבל שום דבר לא קורה".

איך כל זה משפיע על המצב הנפשי שלך?

"מאז המשכתי בחיים ובעבודה והיו לי גם מערכות יחסים, ככה שאני כן חושב שאני בדרך הנכונה, אבל איבדתי אמון באנשים וזה ממשיך ללוות אותי כל חיי, זה פצע פתוח. היום קשה לי לסמוך על האינסטינקטים שלי וזה משהו שלעולם לא יחזור. אני לא יודע על מי לסמוך ועל מי לא, כי נתתי את מלוא האמון באנשים הלא נכונים. זה פצע קיים, וברגע שמגרדים אותו קצת זה נפתח במלוא העוצמה כי זו טראומה מבחינתי. אחרי התוכנית עברתי גם משהו פיזי, שלדעתי קשור בזה. אחת ההתמודדויות היא שלא רק אני קיבלתי את הריקושטים אלא גם המשפחה שלי, שלא בחרה להיות חלק מהדבר הזה. אני זוכר שהיינו מקבלים טלפונים שאני חרא של בן אדם ואיומים למשפחה. רק אחרי שהתוכנית ירדה מהאוויר, הבנתי שהשנה הזאת היתה המטלטלת ביותר בחיי".

נשמע קשה מאוד.

"עברתי דברים משמעותיים וקשים בחיי, אבל התקופה הזאת היתה הדבר הכי קשה שהיה לי בחיים. אני זוכר שהיה שלב מסוים שחשבתי שאולי האיש הזה שמציגים בטלוויזיה הוא באמת אני ואני חי בסרט שאני משהו אחר, אבל למזלי המעגלים של האנשים שמכירים אותי נתנו לי את התמיכה ועזרו לי להבין שנעשה לי עוול".

אתה מתאר דברים מאוד לא נעימים. חשבת לפעול נגדם?

"חשבתי להגיש תביעה לוועדת האתיקה נגד יעל, אבל אחרי שהתחלתי את ההליך והבנתי את המורכבות של הנושא, העדפתי להשאיר את זה מאחוריי ולהתקדם בחיים".

פיל גוד טיוי?

העונה הראשונה של "חתונה ממבט ראשון" עלתה לאוויר באוקטובר 2017, ובימים אלה משודרת העונה החמישית. כל עונות הסדרה זכו להצלחה רבה. בקשת ובהפקה מודעים לביצת הזהב שלהם, וכבר מלהקים את העונה השישית. בניגוד לתוכניות ריאליטי אחרות כמו "האח הגדול" או "הישרדות" שסובלות מתדמית שנויה במחלוקת, "חתונמי" נחשבת למה שמכונה "פיל גוד טיוי", יצירה שמביאה תהליכים אותנטיים למסך. זה גם מה שהסבירו למשתתפים, שמהר מאוד התבדו.

"הייתי בעונה הראשונה ולא ידעתי לקראת מה אני הולך", מספר אחד המשתתפים, "היה לי חשוב לוודא עם המלהקת שלא מדובר בתוכנית ריאליטי קלאסית, אלא בתוכנית שהיא יותר לכיוון של תהליך מקצועי שמלווה על ידי צוות דוקו עם אנשי מקצוע רציניים, והחוויה סקרנה אותי. חשבתי שגם אם בסופו של דבר לא תצא מזה זוגיות, הם גרמו לי להאמין שלפחות יהיה שם תהליך אישי רציני שאוכל ללמוד ממנו. מתחילת הדרך אמרו לי את כל מה שאני רוצה לשמוע כדי שאכנס לתוכנית ואתחייב לתהליך".

מה קיבלת בפועל?

"אני הרגשתי שמשלב הליהוק ועד הליווי שלהם, כביכול גם אחרי התוכנית, הכל מניפולציה אחת גדולה ומגמתית בנוגע לאופן שבו הם גרמו לדברים לקרות ואיך שערכו אותם. בסופו של דבר, בכל מה שביקשתי גם בהקשר של החתונה עצמה וגם בהקשר של בת הזוג, עשו בדיוק את ההפך כדי לייצר תגובה הגנתית שלי".

יש לך דוגמה?

"יש הרבה. הדבר הראשון שאני זוכר הוא שביקשתי שלא יהיו סממנים דתיים בחופה, אבל בחתונה הרב בכל זאת ביקש ממני להגיד את 'אם אשכחך ירושלים', ושם נוצרה התגובה ההגנתית שלי שהאדירו אותה והתמקדו בה. אני חששתי מהתוקף של אמירת הפסוק, והם הציגו את זה כאילו אני בשוק מהכלה ולא רוצה להתחייב, וזה לא היה המקרה. בשלב הזה כבר הבנתי עם מי יש לי עסק, ושמעכשיו אני בובה על חוט של הפקה מאוד גדולה ושאני צריך לשחק את המשחק".

מתי הבנת סופית שלא הגעת לפרויקט שדמיינת?

"אחרי יומיים בירח הדבש הרגשתי שזה לא זה, הרגשתי שאני נמצא במשחק על חשבוני, לא אותנטי ולא אמיתי. היה לי חשוב לשתף את השותפה שלי בתחושות שלי כדי שלא תפתח ציפיות, ולא לתת לה להרגיש לא בסדר, והרגשתי שחשוב לעשות את זה ללא מצלמות כדי לא להביך אותה, וזה מה שקרה. אחרי שסיפרתי לה חזרנו וסיפרנו להפקה על ההתפתחות, והם מאוד כעסו והתעצבנו שלא עשינו את זה מול המצלמה. הסברתי לבמאית שזה נושא רגיש, ושהיה לי חשוב לעשות את זה בצורה אינטימית".

איך זה התפתח משם?

"אני זוכר שיום למחרת היא שכנעה אותנו ללכת ליורודיסני, וכשהגענו לשם היא ממש ביקשה שנעלה על רכבת הרים מסחרחרת. אני סירבתי, אבל השותפה שלי הסכימה וכשהיא ירדה ממנה היא הרגישה לא טוב. היא רצתה להקיא, עזרתי לה לנשום והבאתי לה מים. בפועל מה שהראו זה שברכבת עשיתי לה את השיחה שאני לא נמשך אליה, למרות שזה בכלל לא קרה שם אלא הודבק ממקום אחר, וסצנה לאחר מכן הראו שהיא בהתקף חרדה ועומדת להקיא, כאילו בגלל הדברים שאמרתי לה. זה היה מנותק".

איך הרגשת?

"מאוד עצבן אותי שמוציאים דברים מהקשרם. לא דמיינתי שייקחו אותנו לרכבת הרים כדי להוציא רגש מסוים וילבישו על זה משהו אחר לגמרי, אבל עם הזמן הבנתי יותר ויותר את המניפולציות. במקום לסייע לנו המשתתפים באמת לעבור תהליך משמעותי של התבוננות ועבודה עצמית, התחושה שנוצרה היא פגיעה באמון הבסיסי והעצמה של הקושי שממילא קיים. אתה במצב שאתה נשאר מאוד חשוף וגם חסר אונים, גם מול הפער בין מה שהיה לבין מה שהוצג וגם בתחושה ששיחקו לך במקומות הכי רכים. אני מבין שזו טלוויזיה ושיש מקום לערוך ולהפוך דברים ליותר מעניינים ומרוכזים, אבל מה שהיה שם זה הרבה מעבר לזה. זה משחק זול, כוחני ומלאכותי".

התלוננת בפניהם?

"לפני שיצאנו לדרך היה לי חשוב לוודא איתם כמה פעמים שיש פה תוכנית אותנטית רצינית ולא ריאליטי זול ומניפולטיבי, וכשהבנתי שהם בוחרים להציג אותי כבחור הקשה, הלא סגור על עצמו, הכבד, ומפילים עלי את הדמות הפחות חיובית, אמרתי להם שזה לא מוצא חן בעיניי. פניתי גם לעורך התוכנית וגם לעובדת הסוציאלית מטעם קשת ואמרתי להם שאם הם לא מתקנים את זה, אני כותב פוסט ומספר את כל האמת".

איך הם הגיבו?

"הם הפכו את הזוגיות שלנו והציגו את זה כ'מהפך' ושאני מצליח להיפתח ולהרגיש לשותפה שלי, אבל בפועל מה שקרה הוא שלקראת הסוף אמרו לנו 'בואו תשבו בבר, תגידו כמה מילים יפות אחד לשני ותיפרדו'. אחרי השיחה הזאת בבר כל אחד הלך הביתה, ולצופים בבית הציגו את זה כ'מהפך'. מבחינתי לא היה שום שינוי".

מה חשבת על התהליך עם הפסיכולוגים?

"בתור איש טיפול, אחד הדברים שהכי חרו לי הוא שיש אנשי טיפול שלוקחים בפורמט הזה חלק מהותי. ערכים של אמת, אנושיות וטוהר המידות אמורים להיות נר לרגליהם של אנשי המקצוע. ציפיתי למינימום של כבוד לנפש האנושית, 'לכל הפחות לא לפגוע' כפי שאמר היפוקרטס, ולא הרגשתי שזה היה שם".

לא הרגשת שטופלת?

"אני איש מקצוע ואני יודע מהו טיפול, ואני אומר לך שלמיטב הבנתי לא היה שם תהליך מקצועי אמיתי. זה הכל היה לכאורה ולמראית עין. קראו לנו להגיע למטפל כשרצו להוציא מאיתנו משהו, או כשידעו שאנחנו רוצים לעזוב. לא היה תהליך של פגישות קבועות, לא היה טיפול אמיתי בבעיות. הרגשתי שהמטפלים הם כלי של ההפקה".

היה שלב שחשבתם לפרוש?

"חזרנו מירח הדבש ואמרנו שאנחנו לא רוצים להמשיך. אמרו לנו לקחת לילה אחד הפסקה לנשום אוויר, ואחריו חזרנו לפגישה עם המטפלת. היא ניסתה לשכנע אותנו בכל מחיר להישאר ולא לפרוש. היא הסבירה לנו שהתחייבנו לתהליך וניסתה בכל צורה לגרום לנו להישאר. ניגנו לי על המקומות המצפוניים שמפעילים אותי, וזה עבד".

איך זה מרגיש בזמן השידור?

"היה לי קשה לראות שהתוכנית היתה ריאליטי רכילותי בפריים־טיים, שמוצגים בו דברים לא אמיתיים. בן אדם שהוא לא ממש חזק ויציב ושאין לו גורמי תמיכה משמעותיים, יכול ממש להיפגע מזה מבחינה נפשית וגם מבחינה תפקודית. ראיתי מתמודדים אחרים שלקח להם זמן להבין מה עבר עליהם. התהליך הזה הזכיר לי נפגעי כתות שלוקח להם זמן להבין את המניפולציה, מה עבר עליהם, וזה פוגע בתפקוד. הם לא הצליחו לחזור לחיים, לא הצליחו לחזור לשגרת עבודה ותפקוד. אני הייתי בטיפול במשך שנה כדי לעבד את החוויה המבלבלת שעברתי שם".

מה בכל זאת לקחת מההשתתפות?

"אני בן אדם שלומד מכל דבר בחיים, וכששואלים אותי מה בכל זאת לקחתי מהתוכנית הזאת, אין לי תשובה".

"יש לבנות סיפור, ויש להמציא סיפור"

העונה הראשונה השאירה טעם טוב אצל הצופים בבית, ואף ששום זוג לא שרד את מבחן המציאות, היא הפיחה הרבה מאוד תקוות אצל הרווקים והרווקות בבית, שנהרו למיונים של העונה השנייה. אחת מהן היא הכלה אורטל יהלומי, שנישאה לעידו חמדי. כמו כולם, גם היא הגיעה לחופה עם הרבה תקוות, אבל למרות שעברו יותר משלוש שנים מאז השתתפותה בתוכנית, היא עדיין לא התאוששה מהתהליך.

"הגעתי לתוכנית הזאת אחרי שצפיתי בעונה הראשונה שמאוד אהבתי. כשהגיע התור שלי וחשבתי שאני הולכת לעבור את החוויה הכי יפה בחיים שלי, קיבלתי את הזעזוע".

עד כדי כך?

"אני מבינה שזו טלוויזיה ויש עריכות וזה בסדר וגם הבאתי את זה בחשבון, כי בכל זאת צריך לבנות סיפור כלשהו, אבל יש לבנות סיפור ויש להמציא סיפור, וזה מה שקרה אצלנו הרבה מאוד פעמים. הבעיה הזאת מתעצמת אחרי כל שידור, כשכל הביקורות והטוקבקים נשענים על אותו סיפור שסיפרו להם על המסך, אבל זאת לא אני באמת, ומה שראיתם לא משקף אותי. אבל לך תסביר את זה".

עד כמה הסיפור שצולם תאם את מה ששודר?

"בין עידו לביני לא היה חיבור טוב, ופשוט לקחו את כל החומרים וערבבו את כל הסיפור למשהו שיהיה מספיק טוב לשדר. היו לי כמה שיחות עם משתתפים נוספים, והבנתי שהרבה פעמים יש את האחד שיוצא יותר טוב מבחינה טלוויזיונית ואת האחד שפחות טוב, ובמקרה של עידו ושלי כבר מהרגע הראשון הרגשתי שהוציאו אותו מסכן ואותי רע. היו הרבה דברים שהסברתי, אבל מה שלא משרת את הסיפור לא נכנס".

תני לי דוגמאות של עריכה שפגעה בך.

"זו עריכה ברמה שלקחו דייט מסוף התהליך שלנו ושמו בהתחלה. מן הסתם בסוף התהליך, שאני כבר יודעת שזה לא יעבוד, אני גם מתנהגת ביותר נונשלנטיות, אבל כשזה מוצג בהתחלה, נראה שממש לא אכפת לי ושאני לא בעניין, וזה לא היה המצב. אני זוכרת גם מקרה אחר שעידו אמר לי שהוא אוהב אותי, ולא היו שם מצלמות כשזה נאמר. מה שהם עשו, זה ראיינו אותו בטסטות והלבישו את זה במהלך טיול שלנו, כאילו הוא אומר לי את זה שם. בדיוק כשהדברים לכאורה נאמרו, שמתי את היד על הצוואר והפרשנות היתה 'הנה היא נחנקת מזה שהוא אמר לה שהוא אוהב אותה'. אבל הוא בכלל לא אמר לי את זה שם וסתם העברתי יד על הצוואר. אני זוכרת שישבתי בבית ואמרתי 'פאק, זה בכלל לא קרה'".

מתי הבנת שאת החלק בזוגיות שיוצא פחות טוב?

"מהפרק השני הבנתי לאן הדברים הולכים וידעתי שאני בבעיה. בהתחלה הייתי באובססיה לראות מה אומרים עלי ומה התגובות בחוץ ,כי זה עולם חדש לי וזה היה קשה מאוד. אני זוכרת שהייתי יושבת בבית, צופה, מתקפלת ומתכווצת בספה. חברות קרובות היו רוצות לצפות יחד איתי, חברות שמכירות אותי ולא ישפטו אותי לעולם, ואמרתי להן 'בחיים לא', רק בגלל החשש שאתה לא יודע מה הם ישדרו. אני זוכרת שאחרי כל פרק שהסתיים היה בי מעין כעס על ההפקה. היתה בי תחושה של נבגדת והם כל הזמן היו אומרים לי, 'תחכי, זה מתפתח ובהמשך תצאי יותר טוב'. אני מחכה לטוב הזה עד היום".

יכול להיות שהמצלמות והשידוך שהוצע לך הוציאו ממך צדדים שלא ידעת שקיימים?

"החיבור עם עידו הוציא ממני דברים, אבל הרוב היה העריכה. אני יודעת להגיד מה היה ומה לא היה. אני זוכרת שכשהסתיימה התוכנית כולם אמרו לי 'אורטל, זאת לא את', אבל לכי תסבירי למיליון צופים".

התלוננת בפני ההפקה?

"כעסתי מאוד על ההפקה, והם ידעו את זה. לפני שהתחלנו לצלם הם הבטיחו לנו טלוויזיה טובה ונאמנה למציאות, וזה משהו שלא קיבלנו. כל פרק הביא איתו חשש חדש, והפחד הכי גדול היה שלב הפרומואים. הם היו מזעזעים ומוקצנים, ורק הדגישו את מה שלא נכון. כשהייתי מתלוננת הם היו אומרים לי שזו מחלקה נפרדת, וכשהייתי מבקשת מההפקה למתן את הדרמטיות הם היו עונים לי 'זה לא אנחנו, זה הערוץ'. סליחה?! אני נתתי את הנשמה שלי מולכם, פתחתי את הלב שלי, ואתם מחממים את הקהל עלי ואומרים לי 'זה לא אנחנו'? כל הטוקבקים היו נגדי".

אורטל מספרת שאת השלכות ההרפתקה התיעודית שעברה היא חשה עד היום. "גם אחרי סוף העונה המשכנו להסתובב בחיים הפרטיים שלנו עם הסיפור עלינו, שלא תואם למציאות. אני לא אשכח שהלכתי לראיון עבודה אצל מנהלת והיא אמרה לי בסוף הראיון: 'את הרבה יותר נחמדה במציאות'. יצאתי מהראיון הזה ולא הפסקתי לבכות".

היו גם תגובות קיצוניות?

"איחלו לי שלעולם לא אתחתן ושמגיע לי שיכו אותי. זה היה מזעזע".

אם כך, למה לא פרשתם?

"אחרי 20 יום בערך עידו ואני באנו אליהם ואמרנו להם שזה לא עובד ושאנחנו רוצים להפסיק. כדי להשאיר אותנו הם אמרו לנו שזה לא ייראה טוב. אני בכלל מורה, אני לא יודעת איך עושים טלוויזיה, ואני לצערי האמנתי להם ונשארתי. יש להם מין שיטה כזאת שהיו מרגיעים אותי מצד אחד, ואתה אף פעם לא ממש מאמין לזה עד הסוף, אבל אתה משתכנע ובסוף חוטף".

איך הגיבו כשהודעתם להם?

"כששקלנו לפרוש הפעילו לחץ כבד ועשו הכל כדי שלא נעזוב. אם לא היה הלחץ שלהם, ברור שלא הייתי ממשיכה".

איך היה הטיפול שלך עם יעל הפסיכולוגית?

"לא התחברתי אליה ואתה לא יכול להאשים אותי, כי איך אפשר להתחבר ולהתמסר לפסיכולוגית שיושבת מולך עם אוזנייה, ואתה יודע שבחדר ליד יש הפקה שמדברת ומנחה אותה? אתה ישבת פעם או ראית מישהו שיושב בטיפול מול פסיכולוג שיש לו אוזנייה באוזן? באיזה טיפול פסיכולוגי מצולם, או לא מצולם, את יושבת עם אוזנייה? באיזה עולם זה מקובל? זה לא הרגיש לי טיפול אותנטי".

היא לא עזרה לך?

"רוב המפגשים היו בקליניקה הזאת, שלמעשה היא האולפן. פעם אחת היא הגיעה אלינו לדירה כדי לעשות לנו בונדינג. אני הרגשתי שהיא מובילה את הסיפור כדי להוציא מה עובר עלי, ולא כדי לטפל בבעיות. ביחסים שלי איתה הרגשתי שהיא באה כדי לספק את החומרים לתוכנית, לא כדי לעזור לי".

איך התמודדת עם זה בזמן השידור?

"אני זוכרת שצפיתי במסך, ולא זיהיתי את עצמי. הרגשתי שבהפקה מצאו את הביץ' התורנית, והפעם זו אני. היו צריכים טייפ קאסט והלבישו אותו עלי. המזל הכי גדול שלי היה שבזמן השידור כבר הייתי בזוגיות, כי אם לא היתה לי זוגיות הייתי מסיימת מינימום על כדורים. החבר שלי ידע מה יש לו בבית, ובזכות זה קצת התעודדתי".

מי שמתייעץ איתך היום אם להשתתף או לא, מה את אומרת?

"אני מייד אומרת לו 'ממש ממש לא'. להתרחק מזה כמו מאש. אתה יודע איך תיכנס, אבל אתה לא יודע איך תצא".

איך היית מסכמת את החוויה?

"יצאתי מהעונה הזאת בתחושות מזעזעות. אני לא מסוג האנשים שמצטערים על דברים שהם עשו, אבל התוכנית הזאת היתה משבר רציני בחיים שלי, וזה כנראה לעולם לא יעזוב אותי".

יוסי קרסו, יח"צ,

"אף אחד מהם לא רוצה בטובתך"

משתתף נוסף סוחב על גבו עד היום את הנזקים שנגרמו לו לכאורה כתוצאה מהשתתפותו בתוכנית. "חשבתי הרבה על מה אני רוצה להגיד ומה אני רוצה שיגיע למסך", הוא מספר, "שאלתי את עצמי מה הייתי אומר לבחור שלפני הצילומים, ואיזה טיפ בדיעבד הייתי אומר לעצמי שינחה אותי במהלך הצילומים".

ומה ענית?

"שהטעות הגדולה שלי היא שלא הבנתי שהם לא חברים שלי, שהם לא רואים אותי, שהם לא שומרים עלי, לא מנסים שיהיה לי טוב וגם לא רוצים למצוא לי אהבה. הם מאוד טובים בלגרום לך להרגיש שייך, שהם כביכול רוצים בטובתך ושיקדמו אותך, אבל זו לא התחושה בדיעבד".

מי זה "הם"?

"'הם' זה כולם. מההפקה והעורכים ועד הפסיכולוגים - אף אחד לא חושב בהכרח על טובתך".

באיזה שלב הבנת את זה?

"במקרה שלי האסימון הזה ירד בשנייה שנגמרו הצילומים. במהלך הצילומים קיבלתי את היחס הכי טוב, ויום אחרי הפכתי לסיכון שצריך לנהל. היחס הפך להיות הרבה יותר קר ומרוחק, ובשלב שמתחילות הבעיות שלך זה גם השלב שבו אתה מרגיש שמתחילים להשתיק אותך, למרוח אותך. זה נגמר באיומים מרומזים".

אילו איומים?

"שאצא רע בטלוויזיה. אנחנו המשתתפים לא אנשים שעושים טלוויזיה, אלא אנשים רגילים שבאו למצוא אהבה, והם אנשים שזה המקצוע שלהם, אז הם פשוט יכולים להשתמש בנו ככלים. אם אין לך את הייעוץ הנכון, הם יכולים לגמור לך את החיים וזה לא מעניין אף אחד".

המשתתף מוסיף ומדגיש שלא צריך להיות אדם חלש אופי כדי ליפול בשיטות מניפולטיביות כמו אלה שמשתמשים בהן לטענתו בריאליטי. "כל מי שחושב להתמודד או להשתתף בדבר הזה, צריך לשמוע וצריך לדעת. אני מחשיב את עצמי לאדם חזק וגם היו לי גב ותמיכה מהסביבה שלי, אבל מי שאין לו את זה - הם יכולים לנקנק אותו. מגיע השלב שהם הולכים לך על הראש, ומאותו הרגע נראה שהתהליך, האמת, המציאות - כבר לא רלוונטיים".

איך היו היחסים שלך עם הפסיכולוגים?

"בגלל שבאתי מטיפול פסיכולוגי ארוך הבנתי מהר מאוד שזה לא דומה לטיפול פסיכולוגי. מדובר במנחי טלוויזיה, הם לא באמת מטפלים בך. במהלך הצילומים חשבתי, רגע, מי הלקוח שלהם? מי משלם להם? אני לא משלם להם וההפקה היא זאת שמשלמת להם, ולכן אני לא האינטרס שלהם בהכרח. ברגע שהבנתי את זה, הבנתי שהם מנחים. מדי פעם יכולתי ללמוד מהם כי הם אנשים חכמים, אבל אתה לא יכול להתייחס לזה כמו לטיפול".

מה היית אומר לי אם הייתי רוצה להשתתף?

"אל תלך, ואם אתה הולך לדבר הזה בתחושה של 'לי זה לא יקרה' כי 'אני בן אדם טוב' ו'אי אפשר להוציא אותי רע' - שם יכול מאוד להיות שתגלה שכן. הם יכולים לעשות הכל".

איך שרדת את זה?

"המשפחה והחברים תמכו, והמחשבה שהגלגל יום אחד יסתובב".

צילום מסך, מתוך "חתונה ממבט ראשון",

"די, זו עבודה בעיניים"

גם בן נדל, חתן העונה הקודמת, שעסוק בהכנות לחתונה האמיתית שלו, התאכזב מהחוויה בתוכנית. "עזוב את ההתאמה הלא מתאימה ושעשו עלי סיבוב, זה מילא", הוא אומר בקצרה ומבקש להסתפק בזה. "זה מאוד מבאס כי נתתי להם את הלב ואת הנשמה, את הדברים הכי משמעותיים שעברתי בחיים שלי שמתי שם, וזה נבלע בתוך המחויבות שלהם לייצר טלוויזיה ורייטינג. זה מאוד אכזב אותי. המשתתפים בעונה שלי עדיין בקשר, ובכל פעם שאנחנו יושבים כל אחד מספר מה אמרו לו ומה עשו לו".

דקלה דאיטי הגיעה לחפש חתן בעונה השנייה של "חתונה ממבט ראשון". חתן היא לא מצאה, אבל "התעללות נפשית", להגדרתה, כן. השיחה איתה התקיימה במהלך שידור העונה הקודמת, ובזמן שחלק מהחתנים והכלות ביקשו להישאר בעילום שם, היא החליטה לדבר בשמה. "לי אין במה להתבייש, זו ההפקה שצריכה", היא מסבירה את ההחלטה.

"ברגע שאלון גירש אותי מהבית רציתי לעזוב את התוכנית, ולא נתנו לי", היא משחזרת. "אמרתי די, זו עבודה בעיניים, אבל הם אמרו לי, 'מצטערים, תסיימי את ה־42 ימים'. אמרתי שאני לא רוצה להיות פה, הוא בכלל בקושי נמצא, אבל בדיעבד הרגשתי שכנראה הסיבה שלא מאפשרים לנו, כנראה, היא בגלל שזוג אחר כבר פרש, ולא רצו שעוד זוג יפרוש".

באיזה שלב הרגשת שזה לא יעבוד?

"די מהר, אבל בכל זאת ניסיתי כי אמרתי לעצמי בתמימותי שאולי הם ראו משהו שאני לא רואה, גם כשהיה ברור שעצם ההתאמה הבסיסית היתה שגויה, מבחינה חיצונית ומסיבות נוספות. הוא ביקש בלונדינית והביאו לו תימנייה. הם ידעו שזה הולך ליצור רעש ובלאגן. הרגשתי שעברתי שם התעללות נפשית בפריים־טיים".

למי אמרת שאת רוצה לעזוב?

"להפקה, ובמיוחד לפסיכולוגים שמלווים אותנו, והם היו כביכול האנשים שרוצים בטובתי".

איך הם הגיבו?

"אחרי שלושה שבועות שהרגשתי שעושים ממני צחוק, הודעתי להם שאני רוצה לעזוב בפעם הראשונה. אמרתי להם 'תקשיבו, אין טעם, הוא לא בסיפור, אין לי פרטנר'. פתאום הבן אדם בחודשיים הכי עמוסים בחיים שלו - מה, לא ידעת שאתה נכנס לצילומים אינטנסיביים? ואם לא אז סבבה, אבל למה אני צריכה להמשיך?".

היו סצנות ששודרו אבל לא קרו באמת?

"אחרי שהוא גירש אותי מהבית, הראו שהוא כאילו שלח לי הודעה שכתוב בה שהוא מתנצל. אבל האמת היא שאף פעם לא קיבלתי את ההודעה הזאת. אני יודעת שגם הצופים שמו לב, כי קיבלתי הודעה רגילה ולא הודעה בווטסאפ, ומי שולח היום הודעות רגילות? זו אמנם דוגמה קטנה, אבל קלאסית לכמה שהייתי חלק מסיפור שהם רצו לספר ולא באמת עניינתי אותם. אני זוכרת שבאותו היום שהוא כאילו שלח את ההודעה שמעולם לא הגיעה, היתה לנו פגישת חירום שהגיעה אליה גם יעל, שהיא לא היתה הפסיכולוגית שלי, אבל מרוב שהמצב היה רע ואני רציתי לצאת, הם כנראה הביאו אותה. עשו הכל כדי לעשות עלי מניפולציה ולגרום לי להישאר, וזה הצליח להם".

מה האינטרס שלהם לשלוח הודעה כזאת?

"הסיטואציה שהוא גירש אותי מהבית היתה מאוד קשה וגררה הרבה תגובות, לדעתי הם ניסו לעדן את זה. הרגשתי שזה בא על חשבוני".

את יכולה לשים את האצבע על הנקודה שבה הרגשת שאת חייבת לסיים עם זה, ובכל זאת נשארת?

"מהרגע שהוא גירש אותי מהבית, מבחינתי זה היה הסוף ורציתי רק לסיים עם זה. רוב הזמן אני הייתי לבד ולא היה להם מה לצלם. בעיקר הרגשתי שהם מחפשים את הדרמות ולא באמת מתחשבים במשתתפים ובמקרה הזה זה בא על חשבוני, וזה עוד לפני שהזכרנו את הפרומואים, שבכלל הרגו אותי".

את מצטערת שנשארת?

"ברור. אני חייבת להגיד שלאורך התהליך היתה לי תחושה מוזרה ושקרית שכביכול הם תומכים בי. הרגשתי מאוד מטומטמת, כי בשלב מאוד מוקדם היה לי ברור שזוגיות לא תצא מזה ונשאבתי לתוך זה. אם הייתי יכולה, הייתי חותכת כשרציתי. הרגשתי שעושים ממני צחוק".

מתמודדים אחרים שדיברתי איתם טענו שהתחושה היא שהשידוך לא מכוון להתאמה, אלא לפרובוקציה.

"גם התחושה שלי היא שהם לא מתחשבים ברצונות המשתתפים. מהיום הראשון היתה לי הרגשה שלא ישדכו לי בלונדיני עם עיניים כחולות, לא טעיתי וגם אמרתי להם את זה. אלון רצה בלונדינית ואני ממש לא בלונדינית, ואני גם רציתי אשכנזי, אבל זרמתי כי אמרתי לעצמי שאולי הם ראו משהו שאני לא רואה".

היה ליווי אחרי התוכנית?

"היתה לי אופציה להיפגש עם דני פעמיים, אבל ויתרתי על התענוג הזה כי הרגשתי שהבן אדם שהיה אמור לשמור עלי בזמן אמת זרק אותי לכלבים. הרגשתי שהאינטרסים מתנגשים. הפסיכולוגים שאמורים להיות לטובת המטופל הם לא שם בהכרח, הם פשוט חושבים על האינטרסים של התוכנית".

דאיטי לא הוזה. הגרסאות של מקורביו של אלון עיני, מי שעמד איתה מתחת לחופה, זהות לסיפור שלה. "כל משתתף שנכנס לתוכנית ממלא שאלון - מה הוא אוהב בבן הזוג או בבת הזוג, מה לא ועם איזה דבר אי אפשר לחיות. לאלון היתה תשובה חד־משמעית של משהו שהוא לא מסוגל לחיות איתו - ובדיוק את הדבר הזה הביאו לו", מספר מקורב. "הוא זיהה את זה, והעלה את זה בפניהם. הוא אמר להם, 'איך פספסתם? עשיתם חודשיים מיונים, איך לא שמתם לב?' הוא שאל אותם הרבה שאלות שכנראה לא היו להם תשובות עליהן, אבל רק בדיעבד הבנו שזה בדיוק מה שהם רצו. הוא הגיע לשם אופטימי והרגיש שטעה. הוא לא האמין שישדכו אותו למה שלא ביקש, ככל הנראה כדי שזה לא יעבוד. מה, עדיף להם רייטינג נקודתי מאשר שבאמת ייצא זוג שיחזיק? נראה שכן".

למה הוא לא עזב?

"הוא היה מחויב לחוזה, אבל בעיקר הם ידעו מה לומר כדי שתישאר עד הסוף. הם היו מאוד מניפולטיביים וידעו איך להזיז אותך כדי שתישאר עד הסוף. הם אומרים לך לפרוטוקול, שחור על גבי לבן, ש'אם אתה רוצה תקום ותלך, אנחנו לא נעצור אותך', אבל באותה נשימה הם גם אומרים 'בוא תנסה, תקשיב ותראה'. אלון לא ילד, הוא ידע מה הוא רצה ומה הוא לא רצה, הוא ידע שהזוגיות הזאת לא תקרה.

"כבר בחופה הוא הבין שהיא לא הסגנון שלו מבחינה חיצונית, ובירח הדבש הוא הבין סופית שהם לא מתאימים, גם באופי. מבחינתו היה אפשר לסיים הכל באותו הרגע. אם תראה את התוכנית תבחין שבהתחלה הוא הגיב לסביבה, ומהר מאוד הוא נכנס למצב אפאתי. איך זה קרה? הוא הבין שהוא לא עושה שום דבר חיובי בשבילו או בשבילה, ורק רצה לסיים את הימים האלה".

הוא התלונן?

"קצת אחרי החתונה הוא כתב מכתב לבכירי ההפקה והתלונן על מה שקורה. הוא כתב להם הודעה מאוד־מאוד חריפה, עם העתקים למפיק ולכמה אנשי מפתח. הם ענו לו, אבל הוא הרגיש שזה לא עניין אותם, שמבחינתם יש זוג שצריך לספק כמה פרקים והשאר לא רלוונטי.

"אלון הבין מהר מאוד מה ההפקה צריכה, וזה מה שהוא סיפק להם. אני אתן לך דוגמה: הוא סיפר לי שהיתה להם מריבה והיא ישנה בחדר אחר, וההפקה ביקשה ממנו ללכת אליה לחדר ולהיכנס אליה עם אלבום התמונות של החתונה כדי לייצר עניין. כל מי שצפה מבין שבמצב שהם נמצאים בו כנראה זה לא משהו הגיוני לעשות, אבל הם ממש רצו אז הוא העדיף להיכנס ולסיים עם זה. היו גם מקרים שהיו מוציאים דברים מהקשרם. הוא זוכר מקרה אחד שממש הרגיז אותו במהלך אחד מימי הצילום: כל היום היא באה אליו בטענות ובשלב מסוים הוא יצא עליה, אבל הראו שם רק את החלק שהוא מתעצבן ולא את מה שקדם לכעס שלו. הוא הרגיש שהוציאו אותו ממש מטומטם".

הוא גם הבהיר לדקלה שזה לא יעבוד?

"הוא אמר לדקלה באיזשהו שלב: 'את לא רואה מה קורה? אנחנו לא רלוונטיים בסיפור הזה. מה שרלוונטי זה רק הרייטינג, ואם את תעשי דרמות הם ימנפו את זה'. וזה בדיוק מה שקרה. הוא מבחינתו רק סתם להם את החור והיא פשוט לא הצליחה לעשות את ההפרדה, כי היא היתה יותר רגישה, והוא גם אמר לה שכל הסצנות שהיא עושה ישחקו לרעתם. הוא הרגיש מטומטם שנפל איתה יחד בדבר הזה, אבל ברגע שהבין את תפקידו במשחק, הוא שחרר".

באיזה שלב הוא אמר לה?

"ממש באמצע הצילומים. הם יצאו מהמומחים, ישבו בחוץ והוא אמר לה: 'דקלה, זה לא זה'".

"הצפייה מלווה בתחושת פוסט־טראומה"

"הבעיה מתחילה בכלל בשלב החוזה", מספרת אחת המשתתפות, "זה חוזה עמוס סעיפים קפדניים, וכל שני וחמישי התקשרו להזכיר שאנחנו חתומים עליו. הם עושים כסף על חשבון המשתתפים והתחושה היא שמתייחסים אלינו כאילו אנחנו מוצרים ולא בני אדם".

מה חשבת על ההתאמה שעשו לך?

"זו היתה התאמה שטחית שלא עבדה. באופן אישי הרגשתי שהם לא באמת הולכים ומחפשים לבן אדם כלשהו התאמה, אלא הם בוחרים 15 גברים ו־15 נשים שעונים על הטייפקאסט שהם צריכים, ומתחילים לשחק בהתאמות שטחיות. למשל, הדס בנדל"ן ושי בנדל"ן? אז נעשה על זה התאמה. קארין ואיתמר בהיי־טק? - עוד התאמה. שני ודני אוהבים טבע? התאמה. נראה שכל ההתאמות שטחיות לחלוטין".

מה עבר עלייך אחרי התוכנית?

"ישבתי בבית חצי שנה. לא הכרתי את עצמי יותר ולא ידעתי איך ממשיכים מפה הלאה. יצאתי בהרגשה שדרסה אותי משאית. לאורך העונה היו מניפולציות של ההפקה וכל הזמן מייצרים אצלנו המון תחושות אשמה שאנחנו לא נותנים צ'אנס. אני מרגישה שנכנסתי לתוכנית הזאת נאיבית, שמחה ובריאה ויצאתי ממנה חולה, עצובה ומרוסקת. לקח לי הרבה זמן לאסוף את השברים. הבטיחו הרבה הבטחות שלא היה להן כיסוי. בעונה האחרונה היה משתתף שאיבד 10 ק"ג תוך כדי, לא אכל ולא שתה. היו משתתפים שרצו להפסיק לחיות. אם היה לי כוח הייתי מגישה בג"ץ נגד התוכנית הזאת, אבל מי יכול להילחם בתאגיד ענק כמו קשת?".

יש לך דוגמה לחוויה קשה מהצילומים?

"יש הרבה, אבל בעונה האחרונה עשו מעשה מכוער שאין כדוגמתו. הושיבו את כל הזוגות במעגל, כמובן ללא התראה מראש, והתחילו לבקש מכל זוג לנתח חוזקות וחולשות של זוגות אחרים. דמיין לעצמך את הסיטואציה, אנחנו יושבים שם באנרגיה קשה וגם ככה בתהליך מאוד קשה, פעורי פה, ושומעים ביקורת מאנשים שמכירים אותנו אולי 12 שעות, בשם 'האמת'. יצאנו משם חבולים. זה לא שודר, אבל אנחנו עברנו את החוויה הקשה".

דווקא התקבלת באופן חיובי על המסך.

"מה שהפתיע הוא שגם משתתפים שלכאורה יצאו טוב מהתהליך, ניזוקו ממנו. כל מערכות היחסים שלנו נפגעו, בין שיצאנו טוב ובין שלא - הורים, חברים, בני זוג, הכל השתנה".

את צופה בעונה הזאת?

"יש משתתפים, ואני בהם, שלא יכולים לצפות עוד בעונות כי זה מלווה בתחושות של פוסט־טראומה".

איך היו היחסים שלך עם הפסיכולוגים?

"ליעל הפסיכולוגית יש שתי פנים, איך שנדלקות המצלמות היא הופכת לאדם אחר. לתחושתי אין שום קשר בין יעל שהכרנו לפני הצילומים לבין יעל בזמן הצילומים".

מה בכל זאת לקחת מהצילומים?

"לומדים גם דבר אחד או שניים על עצמנו, אבל האם המחיר שווה את זה? בעיניי לא".

"לא האמנתי שעשו לי את זה"

"ב'חתונה ממבט ראשון' מאוד מעצימים ומקטינים סיטואציות, ויכול להיות שזה לגיטימי, כי בסופו של דבר זו טלוויזיה", מספרת אחת המשתתפות בעונה השנייה של התוכנית. "ההפקה לא התערבה לנו בחיי היום־יום כי סדר היום שלנו היה עמוס, ואנחנו מאוד חברותיים ואוהבים לעשות דברים. בניגוד לזוגות אחרים שהכתיבו להם סדר יום, אצלנו ההפקה השתלבה בתוכו. הם כן ניסו שנהיה יותר ביחד, אבל לא התערבו ממש. ההתערבות במקרה שלנו היא דווקא בזיווג שלנו. הרגשתי שהם רצו אותנו על משבצת מסוימת, שירתנו להם את האינטרסים, אבל לא באמת בדקו התאמה. אם היו בודקים את ההתאמה באמת, היו מבינים מייד שאנחנו לא מתאימים כי זה בדיוק ההפך מהטיפוס שאני נמשכת אליו ומחפשת, כמעט בכל פרמטר".

היה שלב שרצית לעזוב?

"היו ימים שרציתי לנשום עמוק ולצאת, אבל אתה לא באמת יכול כי אתה מחויב לתהליך. אני זוכרת שהיה יום אחד שנסעתי לצפון כדי להתאוורר, והציגו את זה כאילו הלכתי לפגוש חברות כדי לא להרוס את הסיפור שהם יצרו. מה שקרה בפועל זה שהרגשתי שאני כבר לא מסוגלת לעמוד בזה, ונסעתי למשפחה שלי. זה כמובן לא סופר".

למרות מה שאת מתארת, לאורך שידור העונה היתה תחושה שאתם עדיין ביחד.

"כשהעונה שודרה היה לי בן זוג. היה לי קשה שאנשים מנסים לייצר מציאות שלא רלוונטית. ביקשו ממני המון פעמים להעלות תמונות לאינסטגרם. אמרו לי 'מה אכפת לך, תזרמי', עניתי 'למה שאני אזרום? למה שאני אשקר לקהל? בשביל 15 דקות תהילה?' אמרתי שאני לא מעלה אפילו תמונה אחת משותפת שלנו כי יש לי בן זוג ואני מכבדת אותו, וגם אם לא היה לי בן זוג לא הייתי מעלה. אני לא בן אדם שימכור לוקשים לאנשים על משהו שלא קיים".

איך היה לך עם הפסיכולוגים?

"בשיחות אצל הפסיכולוגים הרגשתי שהם לא פתחו איתי הכל. הרגשתי שאני רוצה לדבר על דברים, אבל הם לא נתנו לי להגיע אליהם. אני בחורה מאוד נאיבית, ובכל זאת הרגשתי שהסתירו ממני. הרגשתי שההפקה, הבמאי וכל מי שמעורב לא מספרים לי את האמת עד הסוף. אני זוכרת שראיתי את תעודת הזהות שלו בפרק הפתיחה עם כל המדינה, והתחלחלתי. לא כי יש בו משהו רע, אלא כי זה ממש לא מה שמתאים לי. לא יכולתי לעמוד בזה שהוא הבן אדם שהכירו לי, ולא האמנתי שעשו לי את זה".

עד כדי כך?

"אנחנו הכי לא מתאימים, אבל ניסו לייצר דמויות שכולם יחשבו שמתאימות".

ואם הדמויות מתאימות, אז לכאורה אין להן על מה להתלונן.

"החשבתי את עצמי לבחורה נאיבית עוד לפני התוכנית, אבל מאז התוכנית אני בכלל לא מאמינה לאנשים ואני גם לא חושבת שזה משהו שיכול אי פעם להשתנות. אתה יודע מה הכי אכזב אותי? שכל מי שמכיר אותי הבין כבר בתעודת הזהות שהוא לא מתאים לי, אבל אני לא ראיתי את תעודת הזהות הזאת אז. הרגשתי מרומה. הגעתי לתהליך הזה במאה אחוז, וזה התפוצץ לי בפנים. היו רגעים שרציתי לפרוש. התקשרתי לדני ואמרתי לו שאני חייבת לדבר איתו".

את זוכרת את השיחה איתו?

"אני זוכרת את הפעם שהלכתי לפסיכולוג ואמרתי לו שאני רוצה להיפרד, והוא עודד אותי להמשיך. עניתי 'אני לא נשארת פה דקה, תשכחו ממני. אני לא יודעת מה אתם מנסים לעשות, אבל אני והוא לא מתאימים'. אבל הם שכנעו אותי".

תארי לי את הרגע שאת מבקשת לעזוב ושמשכנעים אותך.

"אמרתי לדני שאני רוצה פגישה איתו, אבל הם ממש רצו שנחזור להיות יחד. אמרתי לדני, 'אני לא פה' והוא אמר לי 'תנסי'. עניתי 'מה יש לי לנסות? הבן אדם הזה לא מתאים לי, אתם לא רואים את זה?' הוא אמר לי 'כן, כן, אני מבין אותך, אבל תנסי'".

נדמה שעשו הכל כדי שתישארו.

"אתה יודע כמה הם רצו שנהיה ביחד? דני יצא מגדרו לנסות לשכנע אותנו להישאר. הם אמרו לי 'בואו נשכיר לכם דירה בתל אביב'. אמרתי להם, 'תקשיבו, זה לא קשור למקום שאני גרה בו, אלא עם מי'. אני בן אדם שמסתדר בכל מקום, המקום זה לא העניין, אבל זה לא שינה להם. היינו זוג הדגל שלהם אחרי עונה שלא יצא ממנה שום זוג והכל התפוצץ להם בפרצוף. אתה יודע כמה שיחות קיבלתי מהבמאי? אמרתי לו 'לא קרה כלום, הכרתי את הבן אדם ואנחנו לא מתאימים ותשחררו כי הוא לא מתאים לי'".

סכמי את החוויה שלך במשפט.

"באו לעשות טלוויזיה על חשבוננו, ואם היתה יוצאת זוגיות על הדרך זה היה רק בונוס".

"יצא מגדרו כדי לשכנע אותנו להישאר". דני פרידלנדר ויעל דורון הפסיכולוגים, צילום: נוי עינב

"ערכו את זה כאילו אמרתי שקשה לי"

משתתפים מכל העונות מתלוננים על עריכה מגמתית, שלעיתים מקובלת בריאליטי ולפעמים פחות. כך, למשל, תכנן משתתף העונה הראשונה חיים מאיירס, שאיתו ועם בת זוגו לתוכנית שוחחנו במהלך שידור העונה הרביעית, לעשות מחווה צנועה לבת זוגו החביבה יעל פולקמן, שהסתיימה על המסך בהצעת נישואים גרנדיוזית, לכאורה.

"אני לא הצעתי נישואים ולא רציתי להציע, והכוונה היתה לייצר סוג של מחווה שאמורה להעיד על הרצון להישאר ביחד, אבל הם הפכו את זה כאילו זו הצעת נישואים. בהתחלה התנגדתי לזה, כי פחדתי שזה יוצג בצורה שזה באמת הוצג בסוף", הוא מספר.

מה באמת היה שם?

"הם חשבו שזה יהיה מאוד רומנטי שאתן לה טבעת, ואני מבין שהיה להם אינטרס כי רצו שנהיה יחד, אבל האקט של הטבעת היה מיותר. זו בטח לא היתה היוזמה שלי, וכל מי שמכיר אותי יודע שזה לא הסגנון שלי".

למה בכל זאת שלפת טבעת?

"זו היתה הצעה שלהם, והם שכנעו אותי והפעילו עלי הרבה לחצים עד שבסוף השתכנעתי. הודעתי להם שאני לא רוצה לתת טבעת, וביום הצילום הזה הם באו אלי בדקה ה־99 עם טבעת ואמרו לי 'תראה איזה יפה היא, ואולי בכל זאת תציע לה כי היא ממש תאהב את זה'. זה היה חצי שעה לפני תחילת הצילומים ואמרתי כבר 'יאללה, שיהיה'".

אתה מצטער על זה?

"הרגשתי שזה משהו שישמח את יעל ומהבחינה הזאת לא הצטערתי על זה, אבל לא חשבתי איך זה ייראה בטלוויזיה והציגו את זה בצורה שהיא הרבה יותר ממה שזה היה. אחרי שבועיים ראו שנפרדנו וזה היה מוזר".

גם יעל פולקמן, מי שקיבלה את הצעת הנישואים בפריים־טיים, זוכרת את האירוע בצורה הזו.
"הוא כרע ברך ונתן לי טבעת יהלום וכל העולם חשב שהוא הציע לי נישואים, אבל האמת היא שזה היה רעיון של ההפקה וטבעת שההפקה סידרה לו", היא נזכרת, "הם שאלו אותו אם הוא רוצה לתת לי משהו, הוא אמר ששרשרת, אבל איכשהו זה התגלגל לטבעת. הופעל עליו לחץ, ובאופן קצת מפתיע הוא זרם עם זה. זמן קצר אחר כך נפרדנו וזה היה לו מאוד טראומטי. ברגע שהסתיימו הצילומים הוא התרחק כמה שאפשר".

היית מופתעת מההצעה?

"כשהוא נכנס לחדר ראיתי קובייה מוזרה בכיס שלו ולא הבנתי. זה היה מאוד מוזר שהוא כרע ברך ונתן את הטבעת. למראה עין הסיטואציה מדברת בעד עצמה, אבל מי שהקשיב למילים הבין שהוא רק רוצה להמשיך ביחד, לא להתחתן".

היו עוד דברים שהפריעו לך במהלך העונה?

"היו צילומים שעשו בלי שידענו שהם מצלמים. אני זוכרת שהיתה שיחת טלפון עם אבא שלו והוא יצא החוצה כדי לקבל פרטיות, אבל הם המשיכו לצלם אותו מהחלון. חשבנו שזה לא ישודר, אבל המיקרופון נשאר עליו והכל הוקלט וגם שודר. היה קטע נוסף שרציתי לתלוש לו שערה, היינו בתוך הבית אבל המיקרופון נשאר, ופשוט צילמו את הבית מבחוץ וזה הרגיש לי מאוד חודרני ולא מתאים".

מה לגבי העריכה?

"אני זוכרת שהלכתי לארוחת ערב עם ידידות שלו ודיברו על זה ששידכו לו הרבה בחורות לפני והם ערכו את זה כאילו אמרתי שקשה לי עם זה, כדי ליצור את הדרמה שהם רצו. אני זוכרת שצפיתי וניסיתי להבין מה המסר שהם ניסו להגיד בזה. בדיעבד הבנתי שהם רצו להראות שאני כאילו מקנאה לו, אבל למה שאני אקנא לו? לא היו לו חיים לפני? זה היה מאוד מוזר בעיניי".

משתתפים אחרים טענו שניסו להוביל אותם למקומות מסוימים. גם את הרגשת את זה?

"היו כמה רגעים שהרגשתי שניסו לחמם אותנו. אני זוכרת שפעם שאלו אותנו איך אני מרגישה בטוחה לידו. התשובה האמיתית שלי כנראה לא סיפקה אותם, וביקשו ממני עוד תשובה וניסיתי לתאר את מה שאני מרגישה וזה לא הספיק להם, ובסוף אמרתי 'טוב, אני לא יודעת מה להגיד לכם' - והם הכניסו את המשפט הזה.

"היה גם מקרה שהיתה לנו התערבות בסוף השבוע האחרון על כמה אני יכולה לצלול. זו היתה שיחה סתמית בינינו, והבמאי ששמע אותה הציע שנתערב על משהו והתערבנו על צדק. אבל זה לא הספיק להם, וכדי לרצות אותו אמרנו שאם אני מנצחת נעשה שופינג ואם הוא מנצח נעשה עוד צלילה. בסוף הם קראו לי להקליט קטע שהשתמע ממנו שהשופינג שרציתי הוא בעצם לקנות תאורה לבית, כדי שזה כנראה יסתדר להם עם נותן החסות של התוכנית. זה היה פתטי, אבל לא היה לי כוח וזרמתי. מה שבטוח הוא שממש לא התכוונתי לקנות מנורות".

"לי אין במה להתבייש זו ההפקה שצריכה". דקלה ואלון,

"רק אחרי הרבה זמן אתה מבין מה עברת"

רגע אחרי הפרסום הראשון ב"ישראל היום" על תחקיר זה (ביום שלישי), פנו אלינו מיוזמתם משתתפים נוספים של "חתונה ממבט ראשון". בין שהם פנו אלינו לאחר שהבינו שהם ממש לא לבד ובין שבגלל שהחליטו שהם לא יכולים לשתוק עוד, כולם מסרו פה אחד ש"האמת חייבת להיאמר".

אחת מהן היא משתתפת העונה השלישית דובי עמירה. "זה יושב לי על הלב כבר כמה שנים, ואני שמחה שיש הזדמנות להציף את הנושא הזה", סיפרה עמירה ששודכה לאריק חביב, הזוג שייצג את מה שנקרא "פרק ב'" בתוכנית. "בהתחלה עוטפים אותך בצמר גפן ורוד. הכל תחת מעטפת של רצון לעשות את זה הכי נכון ובתהליכים בריאים לכאורה, אבל בפועל זה ההפך הגמור", השמיעה עמירה באוזנינו את הדברים ששמענו כבר ממשתתפים רבים. "לוקח זמן לעבד את התחושות ואת החוויה. רק אחרי הרבה זמן אתה מבין מה עברת".

מה הרגשת אחרי הצילומים?

"תוך כדי המיונים הם גרמו לי להאמין ולבטוח בתהליך, אבל אחר כך, אחרי שהכל שוקע וכל הטררם נרגע, אתה יושב עם עצמך ואתה אומר לעצמך, 'מה עשו לי? מה עברתי פה? איך יכול להיות שבן אדם כל כך אינטליגנטי כמוני נפל ברשת?' אתה לא מבין כמה נתתי את אמוני לצוות ההפקה ולדני הפסיכולוג, והתבדיתי".

מתי הבנת שהדברים לא הולכים למקום שקיווית?

"לאורך הצילומים היו הרבה בעיות, ואני בכוונה אומרת 'צילומים' ולא 'תהליך', כי זה לא תהליך. כבר אז היתה לי הרגשה לא טובה של חוסר מקצועיות, ולצערי המשכתי איתם. אני מסתכלת לאחור על כל מה שעברנו במיונים. אלו מיונים טיפשיים, חסרי עומק, שחוזרים על עצמם במיליון ורסיות".

ספרי על המשבר עם הפסיכולוגים.

"לכל משתתף מצמידים את אחד הפסיכולוגים. אותי ליווה דני, ובמקרים דחופים היו מצרפים את יעל. אני הגעתי לתוכנית אחרי מערכת יחסים קשה, ובסוף ההיכרות הראשונה שלי עם דני הוא אמר לי את המשפט שאני זוכרת עד היום: 'מה שבטוח הוא שאני פה כדי לשמור עלייך כדי שלא תיפגעי'. המשפט הזה הלך איתי כל השבוע לפני החתונה, ובאמת סמכתי עליו. כל כך האמנתי לו, אבל לא הרגשתי שזה הוכיח את עצמו".

למה?

"לאורך הצילומים אמרתי לעצמי שדני שומר עלי, אבל אני יודעת שהוא ראה שאני נפגעת ושאני במצוקה, שקיבלתי יחס רע - ולא הוא ולא ההפקה עצרו את זה. אני לא בטוחה שהוא בעצמו לא נקלע לסיטואציה הזאת ונאלץ לשתף פעולה, אבל כן ציפיתי ממנו ליחס אחר. הרגשתי שדני הוא פחות מניפולטיבי ויותר פרווה, אבל גם הוא היה צריך לספק את הסחורה בסוף. אני זוכרת שהייתי מספרת את זה למשפחה שלי, והייתי אומרת 'אבל הוא פסיכולוג, זה איש מקצוע, איך יכול להיות שקורה דבר כזה?'".

ועם יעל?

"אחרי שהיה לנו פיצוץ ביחסים, אריק ואני נשלחנו לפסק זמן רשמי כי היינו במבוי סתום. בזמן הזה אריק חגג יום הולדת שצולם לתוכנית ואני לא הגעתי, כי אנחנו בפסק זמן. ואז הגיע הפרק. צפיתי בבית ושמעתי את יעל פתאום אומרת 'אריק נורא נפגע כי דובי לא נתנה לו סיבה למה היא לא באה ליומולדת שלו'. לא האמנתי למשמע אוזניי - ההפקה שלחה אותנו ל'פסק זמן' ועכשיו את אומרת שלא נתתי לו סיבה? איך את מקריבה ככה את היושרה המקצועית שלך? באותו היום הייתי על כדורי הרגעה. לא האמנתי שזה קורה לי".

התלוננת בפניהם?

"כן, ובשלב מסוים הבנות שלי התערבו והתקשרו להפקה. הם אמרו להם 'אמא שלי אמנם חתומה על חוזה, אבל אנחנו לא חתומות ואנחנו נספר את האמת'. בשלב הזה הם שינו את הנרטיב קצת לטובתי, אבל אז אריק התחיל להיפגע. גם לו זה לא הגיע".

איך היתה האינטראקציה עם העובדת הסוציאלית?

"הם עשו איתי פדיחות כמה פעמים והילדים שלי ממש כעסו עליהם, לכן העובדת סוציאלית ניסתה לרצות אותי כי ידעה שיש לי מה להגיד, אבל עזרה מקצועית באמת לא הרגשתי שהיתה שם. היא באה לכבות שריפות. לפני שעלתה העונה הקודמת היא התקשרה אלי שוב ושאלה לשלומי. תהיתי לעצמי, איפה הם היו כל השנה? דווקא עכשיו כשעולה העונה? בשלב הזה כבר לא הופתעתי".

"לא רלוונטיים בסיפור הזה". מנור ובן, צילום: צילום מסך, מתוך "חתונה ממבט ראשון"

"אינספור הודעות נאצה"

פנייה נוספת קיבלנו משחר משה, שהשתתף בעונה השנייה של הריאליטי, וכעת החליט לפרוק את שעל ליבו, ובאופן גלוי. גם הוא, כמו רבים אחרים, הצהיר בפנינו: "אני יכול להגיד בלב שלם שאני ומי ששידכו לי בכלל לא הטייפ קאסט אחד של השנייה, להפך", וזאת אף ששחר מתאר את תהליך המיונים כקפדני מאוד, ואת היחס שקיבל בתחילת הדרך כחם ומכבד. "כשהגעתי למיונים עשיתי הכל בחריצות, פתחתי את ליבי על כל חיי, ואני חייב להדגיש שהייתי מאוד ספציפי בכל הנוגע למה אני מחפש, בדיוק כמו שהם מבקשים, כולל תמונות של אקסיות והכל. היחס היה מאוד נעים ומלטף, תמיד דאגו לשאול לשלומי והכל התנהל לכאורה בצורה סופר־מקצועית. לאורך כל הצילומים ליוותה אותי במאית שהקשיבה לי. הבמאי חיבק אותי בחתונה בעוצמה כזאת, שכמעט ירדו לי דמעות של אושר. אני חייב לציין שמהתחלת המיונים התייחסתי לכל הנושא מאוד ברצינות", הוא מדגיש, "הגעתי לתוכנית בשל לאהבה".

מי שצפה בתוכנית בוודאי זוכר את אי־הנעימות בין שחר לבת הזוג שנבחרה עבורו, וכן את הדרך שבה שחר הוצג בפרומואים שצעקו "הטעות הגדולה של שחר". שחר מודה "כשלתי בלשוני פעם אחת", אך עם זאת גם אומר שהוא השתדל להיות אותנטי ואמיתי בכל תקופת הצילומים. הפרומו, ששודר בתדירות גבוהה, בישר על הסערה ששחר התקשה להתאושש ממנה.

"במשך שבועיים אין בן אדם שלא שאל אותי מה הטעות שעשיתי, ואני פשוט לא חשבתי שאמרתי או שעשיתי משהו כל כך דרמטי. אבל כשראיתי את הפרק חשכו עיניי. הסדר הכרונולוגי של הצילומים שונה ממה שזכרתי. המריבה בינינו קרתה בפועל ביום השני, וכמה דקות אחר כך התנצלתי אם היא נפגעה והבהרתי את מה שבאמת רציתי לומר, והראו כאילו היא התקיימה ביום האחרון של ירח הדבש. למעשה, אחרי המריבה ההיא המשכנו ממש בטוב. נכון שלא היתה כימיה בינינו, שנינו הסכמנו על זה, אבל אחרי ההבהרות רכבנו על סוסים יחד, טיילנו בשוק יחד, ואת כל זה שידרו כאילו הדברים קרו בתחילת ירח הדבש".

שחר טוען גם שלא ידע על דבר פרישתה של בת זוגו מהתוכנית. "מצאתי את עצמי יושב עם דני לבד, מדבר איתו על מה שהיה בספרד, ובעצם לא ידעתי כלום על מה שקורה בצד השני. רק לאחר שני מפגשים שבהם הייתי לבד עם דני, הוא אמר לי שהיא בחרה שלא להמשיך בתוכנית. הבמאי יצא אלי, חיבק אותי וקרא לי 'איזה נסיך אתה' וגם דני תמך בי, אני לא אשכח את זה. אמרתי לבמאי שאני מבקש שישדרו את זה ושלא יפגעו בה, כי בעצם שנינו באנו למצוא אהבה ולא יריבות".

אבל אז, כאמור, התחיל שידור העונה. "לאחר הפרק שבו הוציאו אותי כביכול כבן אדם שיוצא רק עם 'בנות יפות ומסותתות', התחיל הקרנבל. קיבלתי אינספור הודעות נאצה, הגיבו לי בכל מקום ברשת, כתבו לי שאני מכוער ומה לא. בכתבה עלי נכתב 'שחר התגלה כילד קטן וחרמן'. אני מורה בישראל, למה צריך שהתלמידים שלי יקראו שאני 'חרמן'? גם לא זכור לי שהתנהגתי באיזשהו שלב בצורה מינית כלפי בת הזוג שלי. בלית ברירה הפכתי את החשבונות שלי לפרטיים, ואז התחילו להגיב לתמונות שלי אצל חברים. השיא היה כשהגיבו לתמונה של אחיינים שלי וכתבו להם שהם מכוערים.

"הבמאי שלח לי הודעה בווטסאפ שהוא מצטער ומבין לליבי ושאצפה בפרק שבו כביכול הם מנסים להראות צדדים יפים שלי ומאז לא שמעתי ממנו, או מדני. אז נכנסה לתמונה העובדת הסוציאלית. היו לנו שתי פגישות בבית קפה וכמה שיחות טלפון. אני בטוח שזה היה כדי להרגיע את הרוחות, ושבטעות לא אפנה לתקשורת ואספר על העוול שקרה לי. אחת השיחות איתה היתה בנוגע לאייטם שנכתב עלי. בהתחלה רק הסירו את ה'חרמן', ורק כשהתעקשתי שוב הם הסירו הכל.

"בשורה התחתונה נאמר לי שבדוקו־ריאליטי יש לבמאי המון חומרים והוא בוחר לספר את הסיפור כראות עיניו, לפי איך שהוא רואה את הקהל מתחבר לזה. לא הזמינו אותי לאף מפגש עם שאר המתמודדים לאחר שידור התוכנית. התחושה היתה שהציגו אותי כחתול השחור של העונה, למרות שכל מה שרציתי זה למצוא אהבה. באתי צמא לזוגיות והרגשתי שפשוט ניצלו אותי וזרקו אותי".

לשמחתו, שחר הצליח להתגבר על התקופה הקשה שעבר בכוחות עצמו, אבל הוא לא היחיד שנפגע. "למזלי אני בן אדם חזק נפשית, אבל היה לי מאוד קשה לראות את אמא שלי ואת אחותי מתמודדות עם זה. הן לקחו את זה ממש קשה וזה קרע אותי מבפנים.

"החלטתי לרדת למחתרת, להיעלם ולתת לזה להתפוגג, אבל בכל שנה, לפני תחילת עונה חדשה, איכשהו שוב שמי עולה בקונטקסט של התוכנית. עד היום אנשים שמזהים אותי זורקים לי דברים על 'הטעות הגדולה של שחר', כמה נשים אפילו פסלו אותי להיכרות בעקבות זה. הצלקת אמנם הגלידה, אבל לא נעלמה".

בדיעבד, היית מוותר על ההרפתקה הזאת?

"ללא ספק, אם הייתי יכול לחזור אחורה בזמן הייתי מוותר על זה. אני מקווה שהאנשים שיושבים שם למעלה יקראו את הכתבה הזאת ויפנימו שגם לראות אנשים שמסתדרים ומתאהבים יכול להביא רייטינג, ולא רק מריבות בין בני זוג שלא מתאימים זה לזה. ומעם ישראל היקר שיושב מאחורי המקלדת אני מבקש - לפני שתאחלו לאנשים שאתם לא באמת מכירים את כל הרע שבעולם, תזכרו שגם להם יש רגשות ולב, ושכל מילה פוגעת".

"הפער היה בלתי נתפס"

משתתפת נוספת שאזרה אומץ והחליטה לשתף את סיפורה, מצהירה אף היא על כוונתה הכנה למצוא אהבה ב"חתונה ממבט ראשון". "הגעתי לתוכנית עם כוונה אמיתית למצוא זוגיות. כן, זוגיות. לא קמפיינים ולא עוקבים", היא אומרת באופן חד־משמעי, "התקופה היתה שיא הקורונה, כל המקומות היו סגורים, ימים של סגר אחרי סגר והיה קשה להכיר דרך אפליקציה. המצב היה כל כך הזוי עד ש'חתונמי' נראתה כמו אופציה ריאלית וטובה למציאת אהבה".

את הפערים בין מה שתיארו לה לפני הצילומים לבין מה שניבט מולה על המסך היא מכנה "הבדל של שמיים וארץ. הסבירו לנו שמדובר בדוקו־ריאליטי, שמדובר ב'פיל גוד טיוי', שבניגוד לתוכניות אחרות שבהן מחפשים תככים וקונפליקטים, כאן מחפשים סיפורי אהבה. אמרו לי שרק זוגיות שמצליחה היא זאת שתניב להם רייטינג, ולכן יש להם ולנו אינטרס משותף - לנו למצוא זוגיות ולהם לקבל רייטינג על סיפור אהבה. זה נשמע מאוד אמין והגיוני ולכן הסכמתי".

מתי הרגשת כך בפעם הראשונה?

"היו ניצנים במהלך תקופת הצילומים, אבל את הבום האמיתי קיבלתי כשהתחיל השידור. הפער בין הסיפור האמיתי לבין מה ששידרו היה בלתי נתפס. אחרי כל פרק כעסתי, צעקתי, שלחתי להם הודעות סמס זועמות של איך הם יכלו לשקר ככה לצופים ולזלזל באינטליגנציה שלהם, ושזה מגמתי ומעוות".

איך הם הגיבו?

"התגובה החוזרת היתה שאי אפשר להכניס את כל מה שקרה לתוך סצנה של שתי דקות, ושצריך לבחור את החלקים המעניינים. כאילו הם לא מבינים שבחירה של החלקים ה'מעניינים' ואופן שיבוצם המכוון יוצרים עיוות של התמונה והוצאה מהקשר".

איך היו היחסים עם הפסיכולוגים?

"במהלך המיונים ובמהלך הצילומים הרגשתי שמדובר במערכת יחסים של מטפל־מטופל לכל דבר, אף שחתמנו שמדובר בליווי ולא בטיפול. אבל הלכה למעשה, כאדם מטופל בעצמי הרגשתי שמדובר בטיפול לכל דבר ועניין. נקשרתי למטפלים, סמכתי עליהם וסמכתי על כך שהם רוצים בטובתנו. לכן, וכחלק מהתהליך, אפשרתי להם להנחות אותי איך להתנהג ומה לומר, גם אם באותו רגע לא הבנתי למה צריך לומר דברים מסוימים. ואז, בזמן השידורים, נוכחתי להפתעתי לגלות שבפרשנויות שלהם הם הביעו פליאה פומבית לגבי דברים שנאמרו… כשההפקה הנחתה אותנו לומר אותם! מועצת הפסיכולוגים צריכה להתבייש ששניהם עדיין מחזיקים ברישיון שלהם ומטפלים באנשים שזקוקים לטיפול. מייד כשהמצלמות כבו הם ניתקו איתנו כל קשר, ללא פרידה מקצועית כמו שנהוג".

אחרי הצילומים מלווה את המשתתפים עובדת סוציאלית.

"התפקיד של העובדת הסוציאלית הוא להקשיב לטענות ולתחושות המשתתפים - ולעשות כלום ושום דבר בנוגע לזה. לא משנה כמה תסכול הבענו על ההפקה, היא כל הזמן אמרה לנו שאין לה איך לעזור. התחושה היתה שלדבר איתה ולדבר לקיר זה אותו הדבר. התפקיד שלה הוא נטו כסת"ח כדי שיוכלו לומר שהם מטפלים ומלווים את המשתתפים לאורך כל הדרך, כשבפועל אין לה כוח או השפעה או יכולת לעזור".

את עדיין מרגישה את השלכות ההשתתפות שלך ב"חתונה ממבט ראשון"?

"כן, חד־משמעית. אני בטיפול עד היום, הולכת עם הראש ברצפה כדי לא ליצור קשר עין עם אף אחד. בתקופת השידורים לא יצאתי מהבית שבועות ארוכים, מחשש למה שיגידו לי. כשחיפשתי עבודה לא מעט מקומות אמרו לי 'אה, את מחתונמי...' ואז נעלמו ולא חזרו יותר".

מה את אומרת למי שמתייעץ איתך אם להשתתף?

"שמדובר בחוויה טראומטית שאסור שאף אדם שפוי בדעתו יסכים לעבור אותה. ניסיתי למנוע ממשתתף לקחת חלק בעונה החמישית (שמשודרת עכשיו; ע"ס), אבל ללא הצלחה. להרגשתי ההפקה, הערוץ וכל המעורבים בעניין לא רוצים את טובת המשתתפים בשום צורה. הם רואים רק פרסומות. לא אכפת להם אם הרגשנו ששפכו את דמנו ושגרמו לסקילתנו בכיכר העיר. אין להם שום בעיה עם זה. לא ברור לי איך הם ישנים בלילה אחרי שגרמו לכל כך הרבה סבל אצל כל כך הרבה נפשות. אני ממש מקווה שהכתבה הזאת תביא לכך שכולם יידעו איך הרגשנו במהלך הצילומים, ומה אנחנו חושבים על האנשים שהביאו אותנו למצב הזה, כדי שאף אחד לא ילך לשם שוב".

חוזה

במהלך העבודה על הכתבה חשפו המשתתפים גם את החוזה שעליו הם חתמו, ועיקרי דבריו מובאים כאן לראשונה. מדובר בחוזה מקיף עם כמעט 20 עמודים, שבו מוטיבים חוזרים, ובהם חופש הפעולה של ההפקה, הטלת אחריות על המשתתפים ואישור שלא יוכלו להתלונן נגדם.

"התוכנית אמנם מהווה אמצעי למפגש והיכרות בין המשתתפים לצורך זיווגם על ידי המומחים, אך בכך מסתיים תפקיד המפיק ו/או הערוץ בכל הנוגע לקשר שבין המשתתפים, והמפיק והערוץ לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא להמשך הקשר בין הצדדים", לשון החוזה. "החלטות המפיק והערוץ בעניין כלשהו הקשור לתוכנית, תוכנה, שלביה וכלליה, לרבות היכולת של המפיק לשנות את כללי התוכנית באופן סביר מעת לעת, מועמדיה ומשתתפיה, לרבות יכולת המפיק להחליט על פי שיקול דעתו כי משתתף מסוים לא יוכל להמשיך להשתתף במיונים או בתוכנית, המומחים, צילום התוכנית, עריכתה, הצגתה, תוצר שירותי המשתתף, החומרים, לרבות החלטות בנוגע לאם ובאיזו דרך לעשות או לא לעשות שימוש בחומרים ובקטעים שבהם מופיע המשתתף, וקדימונים לה תהיינה סופיות ובלתי ניתנות לערעור, והמפיק לא יהא חייב לנמק החלטותיו".

כמה משתתפים סיפרו כי רצו לעצור את ההליך במהלך הצילומים, ונתקלו במכבש לחצים שעצר אותם מלפרוש. מה קורה כשההפקה לא מעוניינת במתמודד?

"ידוע למשתתף כי למפיק או לערוץ שיקול דעת מוחלט, בלעדי וסופי באשר לפסילת השתתפותו בתוכנית, בכל שלב, בין היתר בשל אי־עמידה בדרישות המפיק או הערוץ, בשל הפרת התחייבויותיו, בשל התנהגות או התבטאות בלתי ראויה לפי שיקול דעתו של המפיק או הערוץ או בנסיבות שיש בהן כדי לפגוע בתדמית התוכנית או של מי מהמשתתפים בה, ולא תהא למשתתף כל טענה או דרישה".

"המשתתף מצהיר ומאשר בזאת הבנתו כי במסגרת התוכנית, פאנל המומחים ו/או גורמים אחרים שישתתפו בתוכנית, יכול שיתארו, ייתנו פרשנויות, חוות דעת או ביקורות, בין חיוביות ובין שליליות, בין סמכותיות, בידוריות, עדינות או אגרסיביות כל אחד על פי סגנונו האישי ביחס למשתתף או ביחס למידע הקשור אליו או אל משפחתו ומכריו, לפעילויות שלו, התנהגויות שלו וכדומה, בין מצולמות ובין שאינן מצולמות", לשון החוזה.

"המועמד לא יוכל לדרוש כי קטע מסוים ייכלל או לא ייכלל בתוכנית או בקדימונים לה. המשתתף מוותר ויתור מוחלט וסופי על כל טענה או דרישה או תביעה כלפי המפיק או הערוץ או מי מטעמם בעניינים אלה".

המשתתפים בכתבה תיארו את הלחצים ואת ההשלכות הבריאותיות על חייהם בזמן הצילומים ואחריהם. גם לזה יש התייחסות בחוזה:

"המשתתף מצהיר כי הוא מבין שבמסגרת השתתפותו בתוכנית הוא עלול לחוש בלחץ פיזי או נפשי כאשר תאורה ומצלמות הטלוויזיה עלולות להעצים תחושות אלה", לשון החוזה. "על סמך הבנה זו מאשר המועמד כי לאחר ששקל בכובד ראש את דבר השתתפותו בתוכנית וכי הוא אינו סובל ממצבי לחץ ונמצא במצב נפשי וגופני תקין לצורך השתתפותו בתוכנית, החליט מרצונו החופשי כי הינו חפץ להשתתף בתוכנית".

ושוב, "המשתתף מצהיר בזאת כי הוא מוותר ויתור מלא ומוחלט על כל טענה או תביעה מכל סוג שהוא כלפי המפיק או הערוץ או מי מטעמם, בקשר עם כל נזק אשר ייגרם לו בקשר עם התוכנית או פעולות שיינקטו במסגרתה".

משתתפי התוכנית חתומים על הסכם סודיות קפדני, האוסר עליהם לחשוף מידע מהצילומים ומההפקה. אם יפרו את הסודיות או יסרבו לעבור בדיקת פוליגרף, יידרשו לשלם סכום של 100 אלף שקלים. "אם הם היו עומדים בהסכם ולא עושים ממני צחוק, הייתי מכבדת אותו בחזרה", סיפרה אחת המשתתפות, "אבל זה לא המצב".

"הנני מתחייב לשמור בסודיות מוחלטת את המידע הסודי, אשר נודע לי או ייוודע לי או יובא לידיעתי במסגרת השתתפותי לכם וכן, לא להעבירו לצד ג' כלשהו, לרבות בני משפחה, חברים, כל אמצעי תקשורת או גורמים אחרים כלשהם".

בכתבה סיפרנו על התיעוד ועל ההקלטות ששמרו כמה מהמשתתפים לאורך העונה ואחריה, וגם לזה מתייחסים בחוזה. "לא להוציא מתחום משרדי גיל הפקות ו/או מתחום מתחם הצילומים מידע סודי כלשהו, חומר כתוב או מודפס, לרבות מכתבים, טפסים, תדפיסים, תחשיבים, קלטות וידאו, דיסקים, תקליטורים וכל מידע חסוי או סודי או פרט אחר הקשורים במישרין או בעקיפין לתוכנית".

ולא רק: "עם סיום ההפקה או סיום התקשרותי איתכם, מסיבה כלשהי, אגרום לכך שכל חומר כתוב או אחר שיימצא ברשותי, או בשליטתי, הנוגע להפקה, יוחזר לגיל הפקות עד למועד סיום השתתפותי".

תגובות

מהפקת התכנית נמסר: "הפקת חתונה ממבט ראשון מבוססת על פורמט טלוויזיוני מצליח המשודר במספר רב של מדינות ברחבי העולם. צוות עורכי התוכנית פועל על מנת להביא לצופים בבית את הסיפור האותנטי של כל זוג על כל מורכבויותיו, כמו בחיים. משתתפי התוכנית בחרו בתהליך ומודעים לחשיפה הטלוויזיונית הכרוכה בכך. זאת לאחר שעברו תהליך מיון וסינון קפדני ע"י צוות פסיכולוגים חיצוני ובלתי תלוי שבודק בין היתר את היכולת שלהם להתמודד עם החשיפה. מטעמי צנעת הפרט לא נוכל להתייחס באופן פרטני לטענות.

"נבהיר כי משתתפי התוכנית יכולים לפרוש בכל עת בטרם מלאו 42 יום באם ירצו בכך, ולראייה הזוג האחרון, שבחר לסיים השבוע את התהליך לאחר 16 יום בלבד.

"באשר למומחי התוכנית – ד"ר יעל דורון, דני פרידלנדר וד"ר מעיין בוימן משיטה, יודגש כי הנאמנות והמחויבות של השלושה, במהלך העונה כולה, היא בראש ובראשונה למשתתפים, מתחילת התהליך ועד סופו. בין היתר, בסעיף הראשון בחוזה שלהם עם הפקת התכנית נכתב: "המומחים יפעלו לזיווג המשתתפים על פי מיטב שיקול הדעת האישי והמקצועי. בבואם לעשות כן, מתחייבים המומחים כי ינהגו בתום לב, באופן ראוי, מוסרי ואתי, ולא יכניסו שיקולים חיצוניים להחלטתם.

"זכות הקיום של התוכנית מבוססת על כך שייווצר חיבור של ממש בין בני הזוג. כל ניסיון לטעון כי התאמות זוגיות שאינן מצליחות נעשות במכוון ולמטרות רייטינג הינו חוטא למציאות. למען האמת, נתוני הרייטינג אף מלמדים שזוגות שאינם מתאימים מייצרים פחות רייטינג. הפקת התוכנית עושה ככל שביכולתה על מנת שיצאו זוגות מתאימים בכל עונה, יחד עם המשתתפים עצמם. כמו במציאות, החיים הם מורכבים ומורכבות זו באה לידי ביטוי על גבי המסך".

מקשת נמסר: "חתונה ממבט ראשון עוסקת בעולם תוכן רגיש ביותר של מציאת אהבה וזוגיות. בהתאם, את ההפקה מלווה ועדת אתיקה מקצועית החל משלבי המיונים, דרך ליווי המשתתפים במהלך הצילומים וגם בתקופת השידורים ואחריה. כמו כן, משתתפי התוכנית זכאים לליווי מקצועי מלא של עובדים סוציאליים ופסיכולוגים חיצוניים בהתאם לצורך. אנו קשובים למשתתפי התוכנית בעבר ובהווה, שבחרו באופן אמיץ לחשוף את חייהם על המסך, ונמשיך לפעול כך גם בעונות הבאות".

erans@israelhayom.co.il

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר