נתן זך ז"ל | צילום: יוסי אלוני

שירי נתן זך עולים לבמה

ב-26 בינואר ייפתח פסטיבל החורף של היכל התרבות בתל אביב עם המופע "כמו עץ השדה", שבו מיטב אמני ישראל יבצעו משיריו של המשורר המנוח

בנובמבר 2020 הלך לעולמו נתן זך, חתן פרס ישראל ומהמשוררים המוערכים בארץ. רבים משיריו זכו ללחנים, והשירים הללו יתנקזו למופע "כמו עץ השדה", שיפתח את פסטיבל החורף של היכל התרבות בתל אביב ב-26 בינואר.

המופע יכלול את מיטב שיריו של זך, שאותם יבצעו אמנים כמו אסף אמדורסקי, יוני רכטר, כנסיית השכל, נורית גלרון, ריקי גל, שלומי שבן ושלום חנוך. המנהלת האמנותית של המופע היא אתי אנטה שגב, והמנהל המוזיקלי הוא אמיר לקנר. מדובר בהפקת מקור ראשונה שהיכל התרבות יצר עבור הפסטיבל, ביחד עם הסוכנות "המון ווליום".

"זך הוא אחד היוצרים הכי מולחנים בארץ", אומרת אנטה שגב. "מדובר במאות יצירות. אם הייתי רוצה להכניס את כל השירים - היינו מגיעים לאירוע שיימשך שלושה ימים. הייתי צריכה לבחור מבין אינספור שירים. מובן שאם יש שיר כמו 'כמו עץ השדה', ששלום חנוך הלחין ושזך ביקש שיושמע על קברו - אז ברור שזה שיר שחייב להיכלל במופע. גם נורית גלרון, שעשתה שני אלבומים ביחד עם זך, חייבת להיות בערב כזה".

לדבריה, "זך מאוד אהב מוזיקה, וזה נורא ריגש אותו בכל פעם שהוא שמע את השירים שלו מולחנים. זה לא מקרי שהוא מולחן כל כך הרבה. יש משהו בכתיבה שלו שהוא מאוד פזמוני, אפילו שהוא לא היה פזמונאי. הוא הבין שצריך את שורת המחץ".

מלבד המופע של שירי זך, יתקיימו עוד כמה מופעים במסגרת פסטיבל החורף, שיימשך ארבעה ימים, ובהם: מופע של אחינועם ניני; תיסלם עם מאור כהן ופיטר רוט; החברים של נטאשה עם שלומי שבת; אלון עדר והלהקה עם אסתר רדא; סינגולדה וחברים במחווה לגרי אקשטיין, ועוד.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו