2022 לאן?

אחרי שנה נדל"נית סוערת במיוחד, בכירי הענף מביטים לעתיד ומנסים לנבא מה צפוי לנו

ענף הנדל"ן לקראת שנה מרתקת. לא שעד עכשיו היה משעמם , צילום: Envato Elements

יישבר מחסום

אביעד פרידמן, מנכ״ל משרד הבינוי והשיכון:

ענף הנדל"ן עומד לקראת שנה מרתקת. משרד השיכון ורמ"י באמצעות זרועותיהם השונות יחזרו להיות דומיננטים הרבה יותר משהיו בשנים האחרונות. מגמת הגידול בשיווקים שהתחילה במחצית 2021 תימשך, וגם בשנת 2022 יישבר מחסום 70 אלף היחידות, שהיו בשיא תקופת כחלון. מחיר מטרה יצא לדרך ו-13 אלף זוכים חדשים יצטרפו למעגל בעלי הדירות הזוכים להנחה משמעותית.

שנת 2022 תהיה משמעותית מאוד גם בתחום ההתחדשות העירונית. העברת התקציב וקבלת ההקלות בחקיקה יאפשרו לרשויות ולקבלנים אשר התחילו בפעילות בתחום להרחיב את פעילותם ולצאת מאזורי היוקרה גם לאזורי ביקוש. הדיור להשכרה, שלא היה קיים בישראל בעבר, יגדל משמעותית. העברת החקיקה המרחיבה את הטבות המס תאפשר לפעול גם בתחומי הפריפריה, והצפי הוא שנצליח לעמוד ביעד של 6,500 יחידות לפחות דרך חברת דירה להשכיר, אשר יהיו כ-8% מכלל השיווקים.

מחסור בחומרי גלם לבנייה 

אורן הרמבם, מנהל איגוד תעשיות מוצרי בנייה וצריכה, התאחדות התעשיינים בישראל:

"הביקושים לחומרי בנייה למשק הבנייה, הסלילה והתשתיות הולכים וגדלים, אלא שתעשיית חומרי הבנייה בישראל נתקלת כיום בקשיים משמעותיים, שעלולים למנוע ממנה את אספקת החומרים הדרושים להמשך בניית הארץ.

בשנים האחרונות, המחסור בחומרי גלם, בעיקר אגרגטים וחולות דקים, הולך ומחריף. מספר המחצבות הפעילות בישראל ירד מ- 50 ל- 22, תוך 15 שנים, ועד לשנת 2025 צפוי להצטמצם מספרן ל-10 בלבד, בשל פקיעת תוקפם של חוזי ההרשאה. למעשה, תחזיות משרד האנרגיה צופות כי תעשיית הבנייה לא תוכל לתמוך את התכניות הממשלתיות לדיור ותשתיות – 2040. בנוסף, קיים קושי רב בהשגת חומרי גלם מספקיות מרכזיות באירופה וארה"ב המביאים לקשיים אדירים בשרשרת האספקה. היצרנים סובלים מעיכובים בתנועת האוניות וממחסור עולמי במכולות, וזאת תוך ירידה בייצור חומרי גלם בסין בשל משבר האנרגיה.

כדי להמשיך בפיתוח מואץ, על הממשלה לפעול, בדחיפות, לתכנון ולשיווק מאסיבי של מחצבות חדשות ולסייע לאספקה סדירה של חומרי גלם מחו"ל. במקביל, הממשלה והתעשייה צריכות לפעול בשילוב כוחות לעידוד פיתוח מוצרי בנייה חדשניים, המבוססים על חומרים חלופיים ומתקדמים, הן כפתרון למחסור בחומרי גלם והן כמענה לדרישות הקיימות והסביבה".

ייעול שימוש בקרקע

דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון:

גם השנה נמשיך בקידום עקרונות תכנון של ייעול השימוש בקרקע, הרחבת רשתות התחבורה הציבורית המסילתית והעצמת הזכויות סביב רשתות אלו, תוך התמקדות במרחב הציבורי כמחולל העיקרי ביצירת איכות החיים העירונית. מינהל התכנון קידם שינוי לתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35) לעניין צפיפות הדיור וכחלק מההיערכות להכפלת אוכלוסיית המדינה. השינוי יוביל מהפכה בארגון מחדש של המרחב העירוני, באופן שיביא לשיפור איכות חיי התושב באמצעות יצירת מרחב עירוני פעיל לאורך כל שעות היום, תוך נגישות מרבית לתחבורה ציבורית ולשירותים עירוניים.

התייצבות במחירים

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ:

השנה הקרובה תהווה מבחן חשוב לתוכנית הדיור של הממשלה, אשר תידרש ליישמה ואף לקבל החלטות חשובות לזוגות הצעירים ומחוסרי הדיור. עיקרי התוכנית התקבלו בצורה חכמה לאחר דיונים מקצועיים עם נציגי ההתאחדות ונציגים נוספים. בסיס ההחלטות נולד מתוך ההפנמה של השרים והפקידות הבכירה כי חובת המדינה להגדיל את היצע הדירות בדרך הקצרה והיעילה ביותר.

קיצור הזמנים ברישוי הבנייה וההמתנה לאישור התחדשות עירונית, הוספת מספר העובדים הזרים והפלסטינים, תמיכה ממשלתית ותקציב מיוחד שיעודד ראשי ערים לאשר דירות, ויתור המדינה על מיסוי מיותר כדי לעודד מכירת קרקע ותכנון מחדש של אזורי תעסוקה שבהם ישולבו דירות הם קריטיים וחייבים להפוך למציאות, כפי שאושר. אם כל התוכניות וההחלטות יבוצעו בתהליך מדורג נראה התייצבות של מחירי הדירות, שיכול לבוא לידי ביטוי כבר במהלך הרבעון האחרון של השנה.

לשחרר חסמים

דפנה הרלב, מנכ״לית קבוצת אביב:

התחדשות עירונית היא הפיתרון. כדי שתהיה התחדשות עירונית צריך לפתור את החסמים השונים בכל עיר. גם הדרישות הלא ריאליות והבלתי צפויות של היטלי השבחה מעכבות את בניית הפרויקטים. הליך העיצוב האדריכלי לא קצוב בזמן, וגם הוא מתארך וגורם לעיכובים. ביטול תמ״א 38 יעכב גם הוא את ההליך התיכנוני. בקיצור, רק יצירת קרקעות מתוכננות זמינות וקיצור הליך הרישוי יפעל למיתון קצב עליית המחירים.

תיתכן האטה

שרון אלעזרא הררי, מנכ״ל אפרידר:

בשנת 2021 אנחנו עדים לעליית מחירים משמעותית במחירי הדיור. עודף הביקוש על ההיצע עדיין קיים, ישנה עלייה חדה במחירי תשומות הבנייה, מכרזי קרקעות נסגרו במחירי קרקע גבוהים ממחירי השוק תוך ציפייה לעליית מחירים משמעותית.

מנגד, יש לנו סוף סוף ממשלה עם תוכנית לשיווק כ-80 אלף יחידות לשנה ותקציב מאושר לשנה הקרובה, דבר שאולי ירגיע קצת את חוסר הוודאות בשוק. להערכתי, בשנת 2022 עדיין נראה עלייה במחירי הדירות. ככל שישווקו בפועל (ולא רק הודעות על שיווקים) כמות יח״ד משמעותית כמתוכנן, תיתכן האטה בעליית המחירים לקראת סוף 2022.

שוק של מחסור מצטבר

מיכל גור, מנכ"לית אלמוגים:

בבואנו לבחון את העלייה במחירי הדיור בישראל עלינו להתמקד בראש ובראשונה בשיעור הילודה, העומד מזה שנים רבות על כ-3.1 ילדים למשפחה. גידול אקספוננציאלי זה גורם במישרין לביקוש הולך וגובר לדיור. עם הגידול באוכלוסייה לאורך השנים, תידרש תוספת של כ-1.5 מיליון דירות במדינת ישראל, ולפיכך יש לתכנן בתקופה זו 2.6 מיליון דירות.

לצערנו, בעשור האחרון אנו מתמודדים עם מציאות של שוק הסובל ממחסור מצטבר בדירות, במיוחד באזורי ביקוש. הכתובת נמצאת על הקיר ופתרונות המזוהים עם עידן פוליטי זה או אחר (כדוגמת מחיר למשתכן) או פתרונות נקודתיים (כדוגמת הגדלת מיסוי על משקיעים) רק יוצרים אשליה זמנית של יציבות במחירי הדיור לטווח הקצר, שסופה להתפוגג במהרה. כל עוד קיים פער משמעותי בין הביקוש להיצע, הרי שגם בשנת 2022 וגם בשנים שלאחריה נמשיך להתמודד עם עליות מחירים.

ההפרשים יצטמצמו

תמיר כהן, מנכ״ל שיכון ובינוי:

אני מזהה שתי מגמות בשוק הנדל"ן – האחת טישטוש המיקום הגאוגרפי כמרכיב נדל"ני משמעותי. לדעתי, הסעת ההמונים המאורגנת – רכבות, תחבורה ציבורית מטרו וכו', תביא לצמצום פערי מחירים בשוק הנדל"ן. ניתן כבר היום לראות שכמעט אין הפרשי מחירים במקומות כמו מזרח תל אביב, גבעתיים ורמת גן (בשכונות השוכנות זו לצד זו). עם היכולת לנוע באמצעי תחבורה מוסדרים וקיצור זמני ההגעה, מגמה זו תמשיך לכל אזור מטרופולין גוש דן. אבהיר כי תמיד יהיו הפרשי מחירים בין שכונות מסוימות, אבל להערכתי הם יקטנו.

המגמה השנייה, מעבר למגורים בשכירות מוסדרת ארוכת טווח, לאור עליית מחירי הדיור. הפער בין עלויות השכירות לבין עלויות רכישת דירה יביאו את הדיירים לעבור לשוק שכירות יציב וארוך טווח, כאלטרנטיבה לבעלות על דירה.

התחדשות היא הפתרון

עו"ד יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל ובעל השליטה באאורה ישראל:

החודשים האחרונים הוכיחו שהתחדשות עירונית היא הפתרון הנכון להרחבת היצע הדירות בישראל. פינוי-בינוי ובניית מתחמים של שכונות גדולות כפתרון למצב הרעוע של בניינים ישנים והגדלת כמות הדירות באמצעות בניית מגדלים גבוהים עם סטנדרט בנייה גבוה - יביא לשינוי הכי מהיר שאפשרי בסיטואציה הקיימת. שנת 2022 צריכה להיות שנת המפנה לשיחרור חסמים והתנעת פרוייקטים רבים גם במרכז וגם בפריפריה. אני מעריך שנראה המשך עליית מחירים בשנים הקרובות של כ-10% לפחות, לאור הביקושים הגבוהים וההיצע הנמוך כרגע.

חשש מעלייה דו-ספרתית

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת מזרחי ובניו:

אני צופה שב-2022 יחריף עוד יותר המצב של היעדר היצע, במיוחד באיזור הביקוש במרכז הארץ, מה שבהחלט עלול להביא לעליית מחירי דיור דו-ספרתית והעמקת המשבר. הממשלה יכולה לקדם 2 פעולות אסטרטגיות: האחת קידום מאסיבי של שיווק קרקע לבנייה במחירי שוק סבירים ולא מסופסרים, והשנייה הגדלה אוטומטית של זכויות בנייה ב-30% (שבס כחלון) בכל פרויקט, כשמתוך זה ישווקו הקבלנים 20% במחיר מוזל ועוד 10% בשכירות מסובסדת לטווח ארוך. אם אכן יאומצו 2 פתרונות אלה, צפויה 2022 להיות שנת מעבר מבורכת לקראת 2023 ו-2024, שבהן שוק הדיור יחזור להיות חזק ויציב ועם היצע מוגדל!".

מי ירצה לשפץ בתל אביב?

ערן סיב, יו״ר התאחדות קבלני השיפוצים בישראל:

ב-2022 התחזית היא שקבלני שיפוצים לא ירצו לשפץ באזורי הביקוש. העבודות של הרכבת הקלה עושות את המלאכה הרבה יותר קשה. צריך לחפש חניה, הפקקים נוראים, היטל הגודש שמתוכנן להיכנס ב-2025 - כל אלה ממשיכים מגמה בענף, שהרבה קבלני שיפוצים לא מוכנים לעבוד בתל אביב. מגמה זאת לדעתי תתרחב בשנים הקרובות.

עלייה בגלם, עצירה במחירים

יוסי אברהמי, בעלי קבוצת אברהמי:

מחירי התשומות, החומרים וההובלה הימית יעלו ב-30%, אבל אני מנסה להיות אופטימי. הפתרון הוא רק התחדשות עירונית בצורה מאסיבית, ואז מחירי הקרקעות יירדו ואיתם גם המחירים. אם הממשלה תספק עובדים סיניים ותפתח את צוואר הבקבוק בהתחדשות העירונית, כפי שמתבקש, אני מעריך שהמחירים ישמרו על עצמם.

טיפוח רשויות מקומיות

רון אבידן, מנכ״ל אזורים:

משבר הדיור ימשיך להחריף ככל שבעיית ההיצע לא תיפתר. על ממשלות ישראל מוטלת האחריות לספק פתרונות דיור לאזרחים, מגורים לרכישה ולהשכרה בפיזור התואם את הביקוש. למדינה קל יותר לטפל רק בצד הביקוש, וזוהי מדיניות שהתבררה ככישלון והובילה לעלייה חדה במחירי הדיור. הרפורמות שאושרו לאחרונה הנוגעות להתחדשות עירונית, דיור להשכרה, פעילות הוותמ"ל ועוד - מהוות נקודת מפנה בהתייחסות הממשלה לנושא ההיצע.

יחד עם זאת, לא הוכנסו לסל הפתרונות המוצע פתרונות לממשק עם הרשויות המקומיות. המשמעות היא המשך הסחבת בהוצאת מכרזים והיתרים. אני חושב שהתחדשות עירונית היא פתרון מרכזי ואמיתי למחסור החמור בהיצע הדירות. הרפורמה שאושרה מבטיחה התייעלות בהיבטים רבים - קיצור זמנים, יצירת ודאות בהתקשורת בין היזמים לדיירים ועוד. אך להתחדשות עירונית אין זכות קיום ללא הרשות המקומית, שצריכה לדאוג לדייר הנוכחי וגם לתנאי מחיה סבירים והוגנים לאוכלוסייה החדשה ולטובת כלל תושבי העיר.

גלגל לא מתהפך

חיים קראדי, מנכ"ל פרשקובסקי מניבים:

לא נראה את הגלגל מתהפך בשנה הבאה, ועדיין הביקוש יגבר על ההיצע – מה שישאיר את המחירים בעלייה. המכרזים האחרונים של המינהל משקפים עלייה משמעותית של 20% עד 25% בשנה הבאה לצרכן הסופי. אני לא רואה מאיפה הציבור יגדיל את היכולת שלו להבאת הון עצמי התחלתי, ואני קצת מודאג מהמצב.

כל השיטות שמפעילה הממשלה החדשה להגדלת ההיצע, הן פעולות ממוחזרות של ממשלות קודמות. לא סביר שאם מישהו עושה אותן פעולות הוא יקבל תוצאה שונה. אני לא רואה איך הותמ"ל והרשויות יכולות לתמוך בהוצאת היתרי בנייה ליותר מ-50 אלף דירות בשנה, בגלל שלאף אחד מהגופים אין כוח אדם לכמות כזו. במקרה הטוב תהליך הוצאת ההיתר יעמוד על 24 חודש, ואם כך - לא באמת פתרנו את המצב.

יתחזק האפיק להשכרה

אבישי בן-חיים, מנכ"ל חברת רוטשטיין:

אני מעריך כי גם בשנת 2022 המגמה של עליית המחירים תימשך, אם כי בקצב מתון יותר כתוצאה מציפיות לפתרון כלשהו של הממשלה בדחיפת נושא התכנון, עליית מס הרכישה וכו'. מגמה שהתחילה בשנה - שנה וחצי האחרונות, ואני צופה שתתגבר, היא פנייה של יותר חברות לאפיק של דירות להשכרה, הודות לחוק לעידוד השקעות הון ובגלל המחסור האמיתי בשוק של דירות להשכרה, לעומת הביקוש הקשיח. מצב זה הוביל למחירי שכירות גבוהים מאוד, בנוסף על המחסור לקרקעות לבנייה "רגילה". גם בתחום ההתחדשות העירונית אני צופה עלייה משמעותית של פרויקטים וחברות נוספות שנכנסות לתחום, שכן פרויקטים גדולים מבשילים כעת.

קשה לעמוד בקצב

מיכה קליין, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים:

נמשיך לראות את מחירי הנדל"ן במגמת עלייה, בעיקר משום שהביקוש לנדל"ן, בישראל במיוחד אבל בכלל בעולם, נובע מצורך אמיתי שרק גובר בשנים האחרונות לצד התקדמות איטית של ההיצע בשוק. עם או בלי תוכניות כמו מחיר למשתכן, קשה להיצע לעמוד בקצב של הריבוי הטבעי הגבוה והרצון להתקרב למרכז הגאוגרפי והתעסוקתי במדינת ישראל.

אינדיקציה נוספת למגמת העלייה הצפויה במחירי הנדל"ן ניתן למצוא במחירי הקרקעות שנרכשו על ידי יזמים בשנה החולפת. אלה רכשו קרקעות במחירים גבוהים, בהתאם לצפי העתידי של שווי מכירת הדירות. חישוב הערך העתידי של מחירי המכירה העתידיים מבוססים על ההיצע המצומצם, ההון הזמין של עובדי הייהטק, תושבים חוזרים, ריבית שצפויה להישאר נמוכה ועוד, המאפיינים את התגברות הביקוש.

קצב התאוששות גבוה

ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר מקבוצת אשטרום:

כל האינדיקטורים מצביעים על כך שבשנת 2022 מחירי הדירות צפויים להמשיך לעלות. קצב הגידול באוכלוסייה ממשיך להיות גבוה, מספר העולים מחו"ל צפוי להמשיך לגדול והצורך בהריסת בניינים שנבנו לפני עשרות שנים באיכות נמוכה ולא תוחזקו כראוי יגדל. מצד שני, מספר הדירות שלגביהן הוגשו בקשות להיתרי בנייה בשנה האחרונה ושההיתרים בגינן צפויים להתקבל ב-2022 נמוך. קצב ההתאוששות הכלכלית ממשבר הקורונה גבוה והריבית הנמוכה ימשיכו לתמוך בביקוש לדירות.

ירידה קלה

אפי שקדי, מנכ"ל ובעלים אפי קפיטל:

המהלכים בשוק הנדל"ן שיכולים להוביל להאטה או לירידת מחירים לוקחים זמן. יש צורך בהגדלה משמעותית בהיצע הדירות ומנגד הליך מהיר של הוצאת היתרי בנייה, שיקצרו באופן משמעותי את הזמן להתחלת הבנייה בפועל. תוכניות נקודתיות שנותנת מענה מצומצם, כדוגמת העלאת מס הרכישה למשקיעים, אינם הפתרון הנכון ולא יעזרו להתמודד עם הבעיה מהשורש. אם לא יהיה שינוי בעתיד הקרוב, שנת 2022 תאופיין בעליית מחירים של אחוזים בודדים. יחד עם זאת, לקראת סוף 2022 ברבעון האחרון אנו צפויים לעליית ריביות שתתחיל מארצות הברית ותדכא במעט את הביקושים. השילוב של העלאת הריבית עם הגדלה משמעותית של ההיצע תוכל להוביל לעצירה ואף ירידה קלה של מחירי הדיור, שתורגש ב-2023.

תחרות על כל מגרש

שלום שטרית, מנכ״ל ובעלים שתית:

תימשך מגמת העלייה במחירי הנדל"ן למגורים, אשר נובעת מביקוש גבוה מהיצע. אין מספיק שיווקים של קרקעות מדינה, ועל כל מגרש שיוצא למכרז ניגשים עשרות מציעים. היבט נוסף נובע מאשראי בנקאי זול. ככל שהבנקים למשכנתאות לא יעלו את הריביות ואת ההון העצמי הדרוש, לא תתאפשר ירידה במחירי הדירות. היבט עיקרי נוסף הינו תהליכי רישוי ארוכים ומסורבלים, אשר מאטים את קצב הבנייה ומייקרים את העלויות.

גישה שקופה

מריו קופל, מנכ"ל אורון נדל"ן מקבוצת אורון אחזקות והשקעות:

שנת 2022, כפי שנראה כרגע, תתאפיין בהמשך מגמת עליית מחירים, שתימשך עד השגת ודאות בשוק הדיור, דרך השקת תוכניות הממשלה בעניין זה. תכניות אלו צריכות לגעת בהגדלת ההיצע, בקביעת מנגנון שירסן את השתוללות המחירים במכרזי רמ"י, בטיפול יסודי בעיכובי מתן ההיתרים ברשויות וקידום תוכניות התחדשות עירונית. לשנת 2022 יש פוטנציאל רציני לעשות את השינוי המתבקש. אמירות שרי ממשלה על ייצוב המחירים מעידות על גישה שקופה, פרגמטית ורצינית. כדי לעבור מעליות מחיר לירידות, יש לנקוט ראשית בצעדים לבלימת העליות וייצוב שוק הנדל"ן, ולאחר מכן לפעול לתוכניות וצעדי המשך, בין היתר באמצעות תוכניות דיור שיביאו לירידת מחירים, כגון הצעת תמריצים לרשויות על קידום מהיר של פרויקטים.

להגביל עלויות רכישה

משה מילר, בעלים ומנכ"ל שובל מתחמי מגורים:

שוק הנדל"ן ימשיך לטפס. לצערנו, עלויות הבניה גדלות מחודש לחודש, הן מצד חומרי הגמר והן מצד כוח האדם ומכרזי המינהל. הבירוקרטיה בהוצאת היתרים גורמת ליזמים לעלויות מימון מיותרות, כולל העסקת יועצים נוספים שנדרשים על ידי הוועדות המקומיות. שלא נדבר על עלויות רכישת הקרקע בחסות המדינה, שלא עוצרת את הטירוף. המדינה משווקת מכרזים לאלפי יח"ד, שמשקפים עליות של עשרות אחוזים במחירים. יש לעצור במיידי את מכרזי המרבה במחיר ולהגביל את עלויות הרכישה מול השמאות של המכרז.

שנת מפנה

אלכס מריאש, מנכ״ל הכשרת היישוב התחדשות עירונית:

שנת 2022 צפויה להיות שנת מפנה בענף הנדל״ן. הרוח שמנשבת ממשרד הפנים באמצעות מינהל התכנון ומשרד השיכון מלמדת אותנו שגורמי התכנון הפנימו שהדרך היחידה להתמודד עם העלייה המתמשכת במחירי הדיור היא באמצעות הרחבת ההיצע. הפתרונות, להערכתי, יושגו באמצעות מתן מענה לקשיים בהתחדשות העירונית. בשנת 2022 נראה את המשכן של מגמות לזירוז הליכי אישור התוכניות והוצאת היתרי הבנייה. יחד עם הפחתת הרוב הדרוש, הדבר יבוא לידי ביטוי בעלייה בקצב ההבשלה של מתחמים.

אחד הנושאים המהותים שבשלב זה אני לא רואה התקדמות בו הוא הקרקעות המשלימות. אני מקווה שבשנת 2022 תבשיל ההכרה שמדובר בפתרון שכשל ושאינו יעיל כלכלית, ומתוך כך נראה התכנסות לקראת פתרון של איזון מתחמים באמצעות מענקים כספיים.

מיתון הטירוף

חיים פייגלין, מנכ״ל חברת צמח המרמן וסגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ:

שנת 2022 תתאפיין בהקטנת רגולציה והסרת חסמים בענף הבנייה, באופן שיאפשר גידול בהתחלות בנייה ובהיצע הדירות החדשות למגורים. אני מצפה לגידול משמעותי בשיווקי קרקע לשוק החופשי באופן שימתן את הטירוף במחירי הקרקע לבנייה. עדיין הביקוש הגולמי לדירות גבוה משמעותית מהיצע הדירות, ולכן אני מעריך שבשנת 2022 תימשך מגמת העלייה במחירי הדירות, אך בשיעור מתון חד-ספרתי, בניגוד לשנת 2021, אשר תסתיים להערכתי בעליית מחירים מעל 10%.

עדיפות לפריפריה

רחלי מלכה, מנכ״לית משותפת מעוז דניאל:

להערכתי, מחירי הדירות במרכז יתייצבו, למעט דירות גן וגג שיתייקרו בעקבות ביקוש למרפסות גדולות ולגינות (גם תוצאה של הקורונה). רוכשים יעדיפו לרכוש בפריפריה, שם המחירים עדיין שפויים. עכשיו מתחילים הביקושים ומחירי המכירה צפויים לעלות. היום בכל פרויקט פינוי-בנוי הרשות דורשת עירוב שימושים, מה שיגרום להמון משרדים להישאר ללא דורש, ולא יהיה מנוס מלהמירן למגורים. בנוסף לכל, עדיין לא נפתרה בעיית הבירוקרטיה: לוקח יותר מ-10 שנים להוציא היתר בנייה, מה שגורם למחסור בהתחלות בנייה והקטנת ההיצע.

צו שעה להגדלת היצעים

זיו יעקבי, מנכ״ל אקרו:

אני מאמין שנמשיך לראות שוק חזק עם ביקושים גבוהים מצד רוכשי דירה ראשונה, משפרי דיור ומשקיעים. השוק הזה ימשיך לתמוך בעליית מחירים, לאור ההיצעים המוגבלים. מנגד, התחושה כרגע היא שבאמת מבינים את צו השעה בהגדלת ההיצעים, הפחתת הבירוקרטיה והצורך הממשי במציאת פתרונות לשוק הדיור. אני מעריך שצעדים אלה יובילו לרגיעה מסוימת במחירי הקרקעות, המשך האצת שוק הדיור לשכירות וקידום משמעותי של מיזמי פינוי-בינוי.

תמרוץ לפרויקטים תקועים

אייל בהרי, מנכ"ל קבוצת צים בהרי:

רק התחדשות עירונית כוללת, עם דגש על פינוי-בינוי, תוכל להגדיל משמעותית את היצע הדיור בשנים הקרובות. זאת כמובן בנוסף לקידום שיווק קרקע. 2022 יכולה להיות שנת מפנה בנושא זה, כשמקבלי ההחלטות בממשלה יעניקו לו עדיפות, כולל הסרת מוקשים וחסמים המונעים פרויקטים רבים בתמ"א 38 ופינוי-בינוי. פעולה משולבת של קידום התחדשות עירונית, קידום מכרזי קרקע גדולים וכן תמרוץ הרשויות המקומיות לקדם מתחמים תקועים, עשויה בהחלט להפוך את 2022 לשנת מפנה חיובית. כך או אחרת, ההיצע ובמיוחד באזור הביקוש ייוותר דל ביותר, והמחירים ימשיכו לעלות בקצב הנוכחי גם ב-2022, כ-8 עד 10 אחוזים.

ממשלה בישלה דייסה

דורון עטייה, מנכ״ל אסיה סיירוס:

בשנת 2022 אזרחי ישראל יאכלו את הדייסה שבישלו הממשלות בשנים האחרונות - שיטת טפטוף השיווקים עד רמה כזאת שיזמים מתמחרים 15 עד 20 אחוז עליית מחירים.

מרדף הקרקעות

יקי אמסלם, מנכ"ל קבוצת אלמוג:

רוב החברות בשוק יסיימו את השנה עם מחסור בדירות זמינות למכירה, כך שמול הביקושים הגבוהים, מדובר בהתייקרות בלתי נמנעת. מה שיאפיין את השנה הקרובה הוא מרדף של חברות יזמיות אחרי קרקע לבנייה, ובפרט חברות שלא נכנסו לתחום ההתחדשות העירונית בשנים הקודמות ואין להן אופק לקרקע זמינה. אני צופה שהמרדף הזה יהיה כלל ארצי ויחצה את גבולות אזורי הביקוש. התחרות תהיה לכל סוגי השיווקים של המדינה, אם במסגרת מחיר מופחת או בכל מסגרת אחרת.

תופעה שהחלה השנה ותתחזק בשנה הקרובה היא השקעות בדיור להשכרה מצד חברות גדולות, שמבינות שעליית מחירי הדירות למגורים הגיעה לתקרת זכוכית עבור אחוזים משמעותיים באוכלוסייה, ולכן בעתיד הקרוב זאת תהיה אלטרנטיבה יחידה עבור זוגות צעירים וציבור גדול שלא יצליח לגייס הון עצמי לרכישת דירה.

מחסור בדירות

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ:

הממשלה הנוכחית מנסה לגבש רעיונות שיוכלו לטפל במשבר הדיור, אולם לצערי מחירי הדירות לא יירדו בתקופה הקרובה ונראה כי ימשיכו לעלות. אין מספיק התחלות בנייה ואין מספיק כוח אדם בענף כדי לעמוד ביעדי התחלות הבנייה. מדד תשומת הבנייה רק הולך ועולה, דבר שמשפיע באופן ישיר על מחירי הדירות. פרויקטים רבים תקועים בסבך הבירוקרטיה עם דרישות חדשות מצד הרשויות, שלא תמיד תואמות את המציאות. כל עוד אין שינוי משמעותי בקידום פרויקטים בהתחדשות עירונית לא נראה שינוי בענף. הצפי הוא ששנת 2022 תהיה מאופיינת גם היא בעליית מחירים משמעותית, במיוחד באזורי הביקוש ובמעגלים הסובבים אותם.

חזרת המשרדים

צחי סופרין, בעל שליטה וסגן יו"ר קבוצת סופרין:

נתוני הלמ"ס המעידים על עלייה בהתחלות הבנייה למשרדים ברבעון האחרון משקפים כנראה את ההבנה וההשלמה של חברות ומעסיקים שהעבודה חזרה לחלוטין למשרד, וגם במקומות שמשלבים עבודה גמישה מהבית, אין מדובר בחלופה לשטחי המשרד שכל חברה נזקקת להם.

אנו רואים כי בשנה האחרונה שברו גיוסי חברות ההייטק את כל השיאים הקודמים והגיעו ל-18 מיליארד שקל מתחילת השנה. המשמעות הישירה להתרחבות ההשקעות והחברות היא גיוסי עובדים. דבר זה מתבטא גם בשטח בשני מובנים עיקריים: הצורך של חברות בשטחי משרדים נוספים והתרחבות מעגלי התעסוקה של חברות ההייטק וגם של חברות אחרות אל מחוץ לתל אביב והרצליה. אזורי תעסוקה מתחדשים ומתפתחים בהוד השרון, פתח תקווה, קריית אונו ואף ירושלים, שהופכת לאט לאט למוקד משיכה עיקרי לתעשיית הביוטק וכן לחברות הייטק רבות.

בנייה לגובה

אבי זיתוני, מנכ"ל א. זיתוני:

הבעיה הכי גדולה בענף הנדל"ן היא המחסור החמור בדירות. ההיצע של יחידות דיור באזורים רבים בארץ ממש לא מספיק כדי לענות על הדרישה, וגם קצב הבנייה איננו מספק בשל קשיים רגולטוריים רבים ברשויות המקומיות ובשלטון המרכזי. שלא לדבר על הגידול הדמוגרפי הצפוי בעשורים הקרובים, כשהאוכלוסייה צפויה להכפיל עצמה. הביקוש יגדל עקב שיעורי הנישואים הגבוהים והתרבות הישראלית של מגורים בדירות בבעלות. אני מעריך שכל זאת יביא לכך שהענף יתמקד בבנייה רוויה לגובה. נראה ברחבי הארץ מגדלים בני 30 ואפילו 40 קומות, אשר יוקמו בשכונות חדשות שיכללו עירוב שימושים של מסחר ותעסוקה, וייבנו סביב מערכת להסעת המונים.

קבלת אחריות

ניב רום, מנכ"ל כנען התחדשות עירונית:

לאור האירועים האחרונים שהיינו עדים להם – קריסת הבניין בחולון ופינויים של דיירים מבניינים מסוכנים בכל רחבי הארץ, אני מאמין שהגורמים השונים - ראשי הרשויות ומקבלי ההחלטות, ייקחו אחריות ויתחילו לזרז פרויקטים שתקועים במשך שנים רק בגלל בירוקרטיה. אני מקווה שנראה אותם יוצאים לפועל בשנה הקרובה. אני צופה שבזכות הרפורמות השונות, שמטרתן להקל על התארגנות דיירים, למשל הורדת שיעור ההסכמה בפרויקט התחדשות עירונית, נראה יותר פרויקטים יוצאים לדרך בשנה הקרובה.

בקצב מתון יותר

אסף כהנר, מנכ"ל חברת Ewave Nadlan:

לדעתי אנו צפויים לראות גם בשנה הבאה עליות מחירים בשוק הנדל"ן הישראלי. כוחות השוק אשר יצרו את גל העליות השנה עדיין פה וימשיכו ללחוץ את המחירים מעלה, גם אם בקצב מתון יותר, כתוצאה מפעולות של הממשלה לריסון הביקושים. את האמת הזו ביטאו בראשית כהונת הממשלה החדשה גם שר הבינוי והשיכון זאב אלקין, שאמר בחודש יוני כי "מחירי הדיור יעלו עוד", ושרת הפנים איילת שקד, שאמרה ביולי כי "לא צפויה ירידת מחירי דירות בשנים הקרובות".

הגורם המרכזי הדוחף מעלה את מחירי הדיור הוא גידול האוכלוסין בישראל, מהגבוהים בעולם המערבי ובעולם בכלל, אל מול גידול איטי בהיצע הדירות. אפשר יהיה למתן את העליות בצעדים ממשלתיים מלאכותיים לריסון הביקושים, אך כל עוד לא יבנו יותר דירות בישראל, לא תשתנה המציאות העגומה הזו של היצע דירות לא מספק ולא מתאים להיקף האוכלוסייה.

שאלה של ניסים

עו"ד שלום וסרטייל, יו"ר חברת הנדל"ן ציפחה אינטרנשיונל:

דוד בן גוריון אמר פעם שבישראל כל מי שאינו מאמין בניסים אינו מציאותי. אך אם לא יתרחשו ניסים בשוק הנדל"ן, גם הזקן האופטימי, לו חי בימינו, היה סובר שעקומת מחירי הדירות תמשיך להתמיד בעלייתה גם ב-2022. מדובר בניסים שוודאי לא יקרו במצטבר, אם בכלל.

הראשון, נס הכפלת היקף שיווק הקרקעות על ידי רשות מקרקעי ישראל. השני, נס האצלת סמכויות ועדות הרישוי לגופים פרטיים. השלישי, נס הקמת משרד-על בעל סמכויות להסרת כל סוג מחסום שהוא בהליכי התכנון בכל משרדי הממשלה, הן לקרקעות מדינה והן לקרקעות פרטיות, וכן לפישוט הליכי הרישוי. והאחרון, נס יציבות ממשלתית ואי החלפת השרים לאורך קדנציה שלמה.

מה שעוד ישפיע בוודאות על ההתייקרות הצפויה הוא עליית מחירי חומרי הגלם – בשל הבעיות והייקור של התובלה העולמית שנגרמו במשבר הקורונה, שטרם אמרה את המילה האחרונה, והעלייה בביקושים כתוצאה מגידול האוכלוסייה הטבעי והעלייה לארץ.

שכר הדירה יקפוץ

מתי דב, מנכ"ל מגוריט, קרן ריט למגורים המתמחה בשכירות לטווח ארוך:

מחירי הדיור עלו בחדות בשנה החולפות בשיעור של כ-10%. לרוב, מחירי השכירות עולים בעקבות עליית מחירי הדיור, לכן אני חושש שמחירי השכירות ימשיכו לעלות. כלומר, מחירי הדיור שעלו באופן משמעותי בשנה החולפות ככל הנראה יתבטאו בשנים הבאות בעליית מחירי השכירות.

שכירות למגורים, ובפרט שכירות ארוכת טווח, הופכת להיות אטרקטיבית יותר ויותר עבור משפחות כתוצאה מעליית מחירי הדירות, כך שהביקושים לשכירות צפויים להמשיך לעלות. מצד שני, מכיוון שרוב המשקיעים רוכשים דירות בשלבי הקמה, שלוקח בממוצע 2-4 שנים עד שיסופקו, נוצר מחסור בשוק. לכן, למרות שישנן רכישות רבות של דירות בידי משקיעים, עדין יימשך המחסור בדירות להשכרה.

עיצוב מדיניות מקיפה

דני מור מנכ"ל בסט יזום מקבוצת בסט :

בתחזית הקודמת לשנת 2021 הערכתי שאנו על סיפה של התפרצות מחירים מחודשת, ואכן, חל תיקון חד במחירים כלפי מעלה בפרק זמן קצר ביותר. התנאים הבסיסיים שהובילו להתפרצות זו נותרו זהים, לא חלו תמורות בהתחלות הבנייה, בקצב שיווקי רמ"י, בסביבת הריבית ובהיעדר יד מכוונת מצד השלטון המרכזי, לכן, למצער, ניתן להעריך שמגמת עליית המחירים תימשך.

מכרזי הקרקעות, הנסגרים לעיתים קרובות במחירים גבוהים במאות אחוזים משומת שמאי רמ"י, יעמדו למבחן בשנים הקרובות. אם מחירי המכירה של הדירות יפגשו ביקושי שוק תואמים, ניתן יהיה לקבוע שלא מדובר במחירי קרקע שאפתניים ובלתי ריאליים, אלא בערכי שווי שוק חדשים.

הממשלה החדשה חייבת לעצב מדיניות מקיפה לטיפול בשוק הדיור, לרבות תמריצים בהתחדשות עירונית, קרקעות משלימות, קיצור זמן קבלת היתרי בנייה, הפשרת קרקעות חקלאיות והגדלת היצע הדירות להשכרה ארוכת טווח.

מה שהיה הוא שיהיה

גלעד יפרח, מנכ"ל גלעד מאי:

לצערי, מה שהיה הוא שיהיה. כלומר, פתרונות ליחס בין הביקושים הגבוהים להיצע הלא מספק לא נראים באופק ועליות מחירים הנובעות מכך הן הברור מאליו, לפחות בטווח הזמן הנראה לעין. נראה כי הממשלה הנוכחית לא למדה את לקחי קודמותיה ועושה את מה שקל ולא את מה שצריך. כל עוד יתעסקו רק בניסיון להקטין את הביקושים בצורה מלאכותית, כדוגמת העלאת מס הרכישה, ולא לחשוב על תוכניות להגדלת ההיצע ולטפל בהסרת חסמים בירוקרטיים, המצב רק יחמיר.

הוכח בעבר שטיפול נקודתי רק בצד אחד של המשוואה אינו באמת מוריד את המחירים, וגם בשנים האחרונות, כשהמשקיעים הודרו מהשוק, לא נפתרה הבעיה. אינני מתרשם מהמספרים הגדולים שנזרקים לאוויר, שכן חסמי התכנון לא מטופלים בתוכניות הנוכחיות. משכך ברור שיהיה בלתי אפשרי לממש את תוכנית השיווקים היומרנית. ניתן יהיה לייצב את המחירים רק על ידי רתימת המגזר הפרטי והרשויות המקומיות לכל תוכנית ממשלתית, בדגש על פיתוח תשתיות ושחרור הפקקים בוועדות, וגם כאן אינני איש בשורה.

הצפיפות שבדרך

מורדי שבת, מנכ"ל ICR:

אוכלוסיית ישראל תכפיל את עצמה ב-30 השנים הבאות. יש להתכונן לאתגר העצום הזה, לצופף ערים ולייצר פתרונות דיור של מיליוני יח"ד שיענו על צורך זה. המגמה העתידית המצטיירת היא בנייה לגובה - יצירת שכונות עם התמקדות בתכנון ובבנייה של מגדלים ובניינים רבי קומות. הביקוש לדירות ימשיך ויעלה, נוכח המחסור החמור בקרקעות זמינות לבנייה, הגידול המתמיד באוכלוסייה ואורח החיים המתפתח - רווקות מאוחרת, גירושים וכו'. באשר למחירי הנדל"ן, המחירים טיפסו לא מעט בעשור האחרון, אבל קשה לנבא מה יקרה בשנים הקרובות. הדבר תלוי מאוד במדיניות הממשלה אשר מותווית כיום ובהתמדה.

שנת שכירות ארוכת טווח

עידו פדלון, בעלים ומנכ"ל משותף בקבוצת הנדל"ן שפונדר-פדלון:

צעדי הממשלה להורדת מחירי הדירות, ובהם תוכנית מחיר למשתכן והגדלת המס על משקיעי הנדל"ן, לא צפויים להועיל. לכן, למרבה הצער, נוסיף לראות את מחירי הדירות עולים במהירות גם במהלך השנה הבאה. הסיבה לכך היא שלבעיות היסוד של שוק הדירות – המחסור החמור בהיצע והיעדר תשתיות, עדיין לא נמצא פתרון. במקביל, ימשיך שוק השכירות ארוכת הטווח הממוסד להתפתח במהירות, עם הקמתם של עוד אלפי יחידות דיור על ידי חברות יזמיות ובהשקעות של גופים מוסדיים, ויהפוך לפתרון מגורים פופולרי בקרב זוגות צעירים מאזור המרכז, שכבר התייאשו מהסיכוי להגיע לרכישת דירה.

עלייה חדה בפריפריה

שמגר ואקנין, מנכ״ל ובעלים חברת גשם החזקות:

בשנה הבאה צפויים המשך ביקושים עזים לדיור ועליות מחירים חדות, בעיקר בפריפריה ובצמודי קרקע. הממשלה תנסה לפתור זאת על ידי תוכניות וחוקים חדשים. מקווה שימצאו פתרונות בנושא תשתיות, הסדרת ההתחדשות העירונית ורישוי עצמי.

הקטנת הפגיעה בנוף

דורון נמרוד, מנכ"ל משותף בקבוצת רם אדרת:

יש לנו אחריות, כיזמים בענף הבנייה, לקחת חלק במאמץ העולמי להפוך את העולם לירוק יותר כבר בשנת 2022, וישנם כמה וכמה אמצעים שיבטיחו זאת. אפשר להקטין את הפגיעה בסביבה על ידי שילוב הבנייה בנוף, מזעור היקף עבודות העפר (חפירה או מילוי) ושימוש במקורות אנרגיה נקיים כמו רוח ושמש.

בכל הקשור לבניית הדירות, ניתן להגדיל את היעילות האנרגטית באמצעות ניצול מסה תרמית ובידוד תרמי לחיסכון באנרגיה לצורך חימום או קירור. ניתן גם לתכנן באופן יעיל וחסכוני את שטח הבית, לניצול מקסימלי של אור וצל טבעיים. ניתן לצמצם את זיהום האוויר על ידי בחירה מדוקדקת של חומרי בנייה בהתאם לתכונות, כגון ייצור חומר אשר דורש מעט אנרגיה, חומרים מתכלים כמו חציר ועץ, חומרים שניתנים למיחזור וחומרים שאינם גורמים לפליטת גזים רעילים לאוויר.

שנה של צמיחה

שגיא ניב, מנכ"ל פארק עתידים תל אביב:

בבסיס התנהגות שוק המשרדים עומד הצורך האנושי בקירבה, הרצון להפרדת הבית מהעבודה, התועלת הנובעת לארגון מסיעור בלתי אמצעי במפגשים אקראיים, בנוסף לעבודת צוות מנוהלת. חדשנות ארגונית צומחת כשמסתכלים אחד לשני בעיניים. על בסיס תפיסה זו שלי, שהטבע האנושי, שבין השאר מתאפיין בצורך לקירבה חברתית, הוא זה שיקבע את מהלך השוק, צוטטתי בכתבה בתחילת מגיפת הקורונה, כי לאחר שוך הסערה "מה שהיה הוא שיהיה". במקרה הייתי בצד שצדק.
להערכתי, שנת 2022 תהיה שנה של צמיחה חזקה בשוק המשרדים והמשך עליית מחירים באזורי ביקוש חזקים במעגל הראשון, אשר תגלוש גם למעגל השני, ולצערי, כמי שצריך לדאוג ל-3 ילדים, גם המשך עליית מחירים בשוק הדיור.

שיתוף פעולה ממשלתי יזמי

שמחה גריידינגר, בעלים ויו"ר קבוצת נתיב:

מנקודת המבט שלי על השוק והניסיון שצברתי במהלך 30 שנותיי בתחום, המחסור החמור בקרקע זמינה לבנייה הינו הסיבה העיקרית לעליית מחירי דירות המגורים בישראל. בסופו של דבר, כמו בכל תחום, המחיר נקבע מהביקוש וההיצע. כיום הפער הגדול בין הביקוש להיצע הוא הגורם המרכזי לצמיחת המחירים בענף הנדל"ן. לאור עליית מחירי הדירות בירושלים ובגוש דן, אני צופה גידול בביקוש לדירות במעגל השלישי והרביעי, בהם רמות המחירים עדיין סבירות ופונות לפלח יותר רחב באוכלוסייה. אני צופה עליית מחירי דירות בשיעור של יותר מ-5%.

על פי התנהגות השוק וההערכה שלי בנוגע להתפתחותו בעתיד, הפתרון לבעיית הדיור בישראל הינו שיתוף פעולה הדוק, בין הממשלה, השולטת על יותר מ-90% מהקרקעות, לבין יזמי הנדל"ן בעלי ניסיון מוכח בהקמת פרויקטים גדולים.

חסמים ועליית מחירים

נדב ברזילי, בעלי קבוצת ברזילי, והיזם גלעד מור:

סביבת הריבית בעולם צפויה להישאר נמוכה. ביחד עם מחסור בקרקעות זמינות לבנייה ומלאי תכנוני נמוך גם בטווח הרחוק, מחירי הנדל"ן צפויים לעלות ב-10% בשנה הבאה. החסמים הבירוקרטיים לא צפויים להיפסק, ולכן הזמן להוצאת היתר בנייה ימשיך להיות ארוך, מה שמצמצם עוד את המלאי האפשרי.

מחסור בדירות יד שנייה

ד״ר ברנרד רסקין, מנכ״ל רשת רי/מקס:

המבנה הפיננסי מייצר מצב בו הנדל"ן בישראל הרבה פחות ממונף ביחס לשאר העולם המערבי, ורגישות השוק הישראלי לתנודות נמוכה יחסית. אי לכך אני לא צופה ירידות במחירי הנדל"ן בשנה הקרובה. הסוכנים שלנו מתמודדים עם מחסור בדירות בשוק, גם בדירות יד שנייה וגם בדירות מקבלנים אשר מכרו הרבה מהמלאי שהיה ברשותם.

המחסור הזה מהווה גם הוא גורם משמעותי בעליית מחירי הנדל"ן. אם נשקלל את הגורמים שפירטתי, הרי שצפויה עליית מחירים גם בשנת 2022. אני מעריך שבמרבית האזורים נראה עלייה חד-ספרתית ובאזורים מסוימים דו-ספרתית.

לא סוף עולם

דרור תורן, מנכ"ל אמריקה ישראל השקעות:

כשהוריי היו צעירים שגרו בתל אביב, רמת השרון נשמעה כמו סוף העולם. עוד מספר שנים, נראה את התהליך הזה קורה בערים כמו נוף הגליל, עכו או הקריות למול ערי המרכז. אחת הסיבות לכך היא התיישבות של צעירים בפריפריה במסות גדולות. אני צופה כי 2022 תהיה בסימן צמצום הפערים עם הפריפריה. אומנם הפריפריה כבר תפסה תאוצה בשנים האחרונות, אבל זו הייתה רק ההתחלה.

להערכתי הפריפריה תצמצם פערים משמעותית מול ערי המרכז, בעיקר הודות לתשתית הכבישים ופיתוח הרכבת, שבזכותם המרחק הצטמצם. היום נסיעה מתל אביב לעכו אורכת כשעה, כמעט ללא רמזורים בדרך. בלונדון, לדוגמה, נסיעה מהסיטי של העיר לפרברי לונדון אורכת לעיתים גם שעה וחצי ויותר, אבל הפרבר נחשב כלק בלתי נפרד מהעיר. אין סיבה שלא יהיה כך בישראל. היחסים של קרוב–רחוק משתנים עם השנים ומקבלים פרספקטיבה. אני מעריך שמחירי הדירות בפריפריה עלולים לעלות אפילו ב-10% במקומות מסוימים, בעוד שבמרכז הארץ, באזורי הביקוש, יעלו באחוזים בודדים.

ביקושי שיא ומחירי שיא

שי אבוחצירה, מנכ״ל חברת סלע בינוי.

מחירי הדירות ב-2022 צפויים להמשיך לעלות. מיעוט הפרוייקטים החדשים שיצאו לשיווק בשנת 2020 והעצירה בהתחלות הבנייה בתחילת הקורונה יצרו ביקושי שיא בקרב רוכשי הדירות וגם בקרב יזמים וחברות קבלניות, מה שהוביל לרכישת קרקעות במחירי שיא ב-2021 ויוביל לעליית מחירי הדיור בהמשך.

בשנת 2022 צפויים להכנס לשוק משקיעי כחלון, כלומר זוגות צעירים שרכשו דירה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן לצורך השקעה ועתידים למכור אותה ברווח בשנים הקרובות ולהפוך למשפרי דיור בפרוייקטים חדשים. אותם משקיעים יגיעו עם הון עצמי גדול יותר, בזכות עליית המחיר והרווח שנוצר מההשקעה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר